folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Müzik Dinleyemiyorum.

Müzik Dinleyemiyorum.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek

benim en çok merak ettiğim psikiyatride şöyle bişey varmıdır çok kitap okuma isteğini yok eden yada film seyretme, oyun oynamak, spor yapma gibi   beyinde bulunan o noktayı yok edip  bunun gibi 100 lerce yapılan opsiyonlu şeyleri bidaha yapmanı engellemek bence bu mümkün...  

www.tekno50.com
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackstone_tr
    blackstone_tr's avatar
    Erkek

müzikle ve sese duyarlılıkla alakalı bu konuda bile 7---8 çeşit insan gördük
    ancak senin durumun veya bendekinden yapacağın çıkarım şu olacaktır
    birşeyler yapmak isteyen yapacaklarına geç kalmış insanlar aşırı düşünceli oluyor
    nerde nasıl olursa olsun hep o yapacaklarını hayata karşı elde edemediği şeyleri düşünüyor
    planlıyor küçük bir detayıyla saatlerce uğraşıyor
    ancak bende 30 lu yaşlardan sonra hayatımda yapamadığım veya artık yapmaya biraz daha uzak olduğum şeyleri görünce
    aniden o düşünceden kopma yaşıyorum
    tabiki en başta dediğimiz gibi müzik kesinlike dinleyemiyorum arabada evde notebook başında vs  her yerde sessiz ortamlar tercih ediyorum
    dış uyarıcılar hemen dikkatimi dağtıyor vatsaptan karıma yazacağım mesajı bile erteliyorum yapamıyorum sonra unutuyorum

bu olayı çözmekle uğraşmaktansa
    hafif seslere veya durduramyacağın seslere alışarak işlerini yapabilmeyi öğrenmen gerekiyor

yoksa dahada geç kalacaksın yapacaklarına uzaklaşacaksın

müzik dinlemeye bir gün mutlu oldugunda yada mutlu hissettiğinde yada değer verdiğin birini mutlu ettiğinde tekrar devam edebileceksin anlık o anlık dinleyip sonradan yine bizim klüp e üye olacaksın

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek

Hocam herşeyi psikolojik hastalığa da yormamak lazım rahmetli babam da müzik dinlemeyi sevmezdi ne psikolojik bi sorundan ne de dini boyuttan tamamen kendi tasarrufu :)

Kendine İyi Bak ..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek
    blackstone_tr bunu yazdı

müzikle ve sese duyarlılıkla alakalı bu konuda bile 7---8 çeşit insan gördük
    ancak senin durumun veya bendekinden yapacağın çıkarım şu olacaktır
    birşeyler yapmak isteyen yapacaklarına geç kalmış insanlar aşırı düşünceli oluyor
    nerde nasıl olursa olsun hep o yapacaklarını hayata karşı elde edemediği şeyleri düşünüyor
    planlıyor küçük bir detayıyla saatlerce uğraşıyor
    ancak bende 30 lu yaşlardan sonra hayatımda yapamadığım veya artık yapmaya biraz daha uzak olduğum şeyleri görünce
    aniden o düşünceden kopma yaşıyorum
    tabiki en başta dediğimiz gibi müzik kesinlike dinleyemiyorum arabada evde notebook başında vs  her yerde sessiz ortamlar tercih ediyorum
    dış uyarıcılar hemen dikkatimi dağtıyor vatsaptan karıma yazacağım mesajı bile erteliyorum yapamıyorum sonra unutuyorum

bu olayı çözmekle uğraşmaktansa
    hafif seslere veya durduramyacağın seslere alışarak işlerini yapabilmeyi öğrenmen gerekiyor

yoksa dahada geç kalacaksın yapacaklarına uzaklaşacaksın

müzik dinlemeye bir gün mutlu oldugunda yada mutlu hissettiğinde yada değer verdiğin birini mutlu ettiğinde tekrar devam edebileceksin anlık o anlık dinleyip sonradan yine bizim klüp e üye olacaksın

önemli olup da erteleyip yapamadığım bir şey olmadı, yapmayı isteyip de yapamadığım bir şey de olmadı istersem yapıyorum, mutlu olduğumda da müzik duymak istemiyorum, sanki içeri gir çık yaptıktan sonra bir şeyler değişti iki kez korona geçirdim içerde koronanın böyle bir şey yapması mümkün mü pek sanmıyorum. kapalı ortamda kalmak böyle bir şey yapar mı onu da bilmiyorum kapalı ortam fobim de yok suyumu kahvemi kitabımı versinler bir odada günlerce kalabilirim zaruri ise... bu ilk önceleri kapat ya sonra dinlerim şeklindeydi sonra tamamen bitti. ölüm korkum falan da yok, yok olmayı kabullenmiş varoluş sancılarını 20 li yaşlarda atmış gerçeği kabullenmiş bir ateistim benim dini bir beklentim sonsuz bir yaşam arzum falan yok din benim için kültürel bir olgu bir ağız alışkanlığından ibaret bir şey. fiziksel yada psikolojik bir şey oldu ve bu sonuç doğdu ben nedenini de bunu eski haline getirmek için merak ediyorum yoksa kafama darbe mi aldım bir şey oldu da psikolojim mi etkilendi çok da önemli değil eskisi gibi müzik dinlerken keyif almak istiyorum eğlenmek istiyorum enerjimi atmak istiyorum. 2016 senesinde yeditepe üniversitesinin önünde trafik durdu camlar açıldı du hast ı söylüyorum bağıra bağıra du hast diyorum karşıdan bir grup öğrenci du hast mich diye bağırıyor sonra sesi iyice açıyorum tümünü birlikte söylüyoruz bunlar güzel anılardı müzikten zevk alma opsiyonumun geri yüklenmesini istiyorum. tamam yaşlanıyoruz da kaliteli yaşlanalım müzikten zevk alayım, cinsellik devam etsin (ileride çubuk bile taktırabilirim), belli bir fitlik seviyesini koruyayım bunlar yeter bana. eksik var eksikliğini hissediyorum çalıştırınca çalışmıyor sanki versiyon güncellenmiş te o özellik silinmiş komut boşa düşüyor gibi...

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Depresyon travma hayat neşesini kaybetme gibi şeylerden... psikiyatra git.

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Abi senin acil dopamine ihtiyacın var. Yöntem paylaşmıycam konu gizli bile olsa asdfasdfsaf

Sony  cmt-vp11 müzik sistemimin hoparlörü patladı ve resmen ben de hayattan soğudum amk hiç keyif alamıyorum ne oynadığım oyun ne dinlediğim müzik ne de artık rahata ermiş komşular.... 

Abi müziği hissedemiyorum, hani böyle aşırı kendinle betimlersin de o bi farkına vardığın an zaten kollarındaki tüm kıllar dimdik olmuştur ya çoh acayip neyse.  

Bu arada harbiden hoparlör tamiri yapan var mı ya da surround denilen köpüklerden bulabileceğim bir yer falan var mı deliriyorum ya. 

SweetyVolty tarafından 08/Şub/23 19:13 tarihinde düzenlenmiştir

Çok sıkılıyom
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

bence bi şeylerden keyif almayı kaybetmişsin, yaşam sevincin tükenmiş.

Tamam hemen hiçbirimizde kalmadı öyle bi sevinç doğrudur ancak hepimizin halen sevdiği bazı şeyler var.

Yaş ilerledikçe bu skill açılıyor diye de düşünüyorum. 

Daha gençken daha hayatı sorgularken daha duygusalken daha fazla hayat telaşesinden çok kendi içimize vakit ayırabildiğimizde şarkılar daha tatlı geliyordu. Bir sigaraya şarkıyı meze etmek vardı. Bir yerden bir yere yürürken şarkıyla mesafe ölçmeler vardı.

Şimdi hiçbiri kalmadı. Kafada bin türlü tilki gibişiyor. Yok işi yok gücü yok parası yok kirası yok geçimi yok karısı yok çocuğu kimin neyi varsa işte.

Eskiden örneğin Bodom'un bir şarkısını mı öğrendim, oturur bütün bodom diskografisini torrentler, hepsini mp3e atar sabah akşam yer içer dinlerdim. Aralarından seçmeceler yapardım halen o seçmece listelerim aktif durur.

Ama gel gelelim bu listeleri açtığım zaman 10 şarkının 8'ine next yapıyorum. 10 sene önce getirseydin o şarkılara secde ederdim.

Şarkılar hala güzel. Ama orada duruyorlar. Eski hissettirdiklerini hissettirmiyorlar. Sanırım sende bu hissettiklerimin bi 8 milyonla çarpılmışı mevcut.

Yeni şarkılar keşfetme hevesim kalmadı o ayrı bir konu. (Gerçi sanki yeni şarkı yapılıyor da artık biz bulmadık)

Ancak hala dinleyebiliyorum bazı şeyler. Eskiye nazaran hepimizin keyfi softlaştı. Nerde o kafa.

Nasıl dinleyebiliyorsuna gelirsek; severek ve keyif alarak yaptığım şeylere hala müziği meze ediyorum.

Örneğin kahveyle ilgilenmek hobim. Demleme ekipmanları vs. Demleme yaparken bu işi kendime terapi bellediğim için birlikte harika oluyor.

Ya da uzun yol araba kullanırken çalan şarkıyla ister boş boş sigara iç ister bağıra bağıra söyle araba içinde. İyi oluyor.

Spor yapmayı deneyebilirsin, spora meze edebilirsin. Yanlışım yoksa spor işleri dopamin basıyor. Dopamin fırlayınca aynı anda eşlik edecek gazlanacak etkiler yaratabilirsen belki oradan alır yürürsün tekrar.

Kendince çözümler dene, alternatifler yaratmaya çalış baktın olmuyor o zaman uzman yardımı şart.

Ancak nihai şahsi kanaatim, hiçbir şarkı 15-25 yaş aralığınızda hissettiklerinizi (Hatta aynı şarkı olsa bile) hissettirmeyecek.

Sevgiler.

Avukat/Hukukçu
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek
    Ephesus bunu yazdı

bence bi şeylerden keyif almayı kaybetmişsin, yaşam sevincin tükenmiş.

Tamam hemen hiçbirimizde kalmadı öyle bi sevinç doğrudur ancak hepimizin halen sevdiği bazı şeyler var.

Yaş ilerledikçe bu skill açılıyor diye de düşünüyorum. 

Daha gençken daha hayatı sorgularken daha duygusalken daha fazla hayat telaşesinden çok kendi içimize vakit ayırabildiğimizde şarkılar daha tatlı geliyordu. Bir sigaraya şarkıyı meze etmek vardı. Bir yerden bir yere yürürken şarkıyla mesafe ölçmeler vardı.

Şimdi hiçbiri kalmadı. Kafada bin türlü tilki gibişiyor. Yok işi yok gücü yok parası yok kirası yok geçimi yok karısı yok çocuğu kimin neyi varsa işte.

Eskiden örneğin Bodom'un bir şarkısını mı öğrendim, oturur bütün bodom diskografisini torrentler, hepsini mp3e atar sabah akşam yer içer dinlerdim. Aralarından seçmeceler yapardım halen o seçmece listelerim aktif durur.

Ama gel gelelim bu listeleri açtığım zaman 10 şarkının 8'ine next yapıyorum. 10 sene önce getirseydin o şarkılara secde ederdim.

Şarkılar hala güzel. Ama orada duruyorlar. Eski hissettirdiklerini hissettirmiyorlar. Sanırım sende bu hissettiklerimin bi 8 milyonla çarpılmışı mevcut.

Yeni şarkılar keşfetme hevesim kalmadı o ayrı bir konu. (Gerçi sanki yeni şarkı yapılıyor da artık biz bulmadık)

Ancak hala dinleyebiliyorum bazı şeyler. Eskiye nazaran hepimizin keyfi softlaştı. Nerde o kafa.

Nasıl dinleyebiliyorsuna gelirsek; severek ve keyif alarak yaptığım şeylere hala müziği meze ediyorum.

Örneğin kahveyle ilgilenmek hobim. Demleme ekipmanları vs. Demleme yaparken bu işi kendime terapi bellediğim için birlikte harika oluyor.

Ya da uzun yol araba kullanırken çalan şarkıyla ister boş boş sigara iç ister bağıra bağıra söyle araba içinde. İyi oluyor.

Spor yapmayı deneyebilirsin, spora meze edebilirsin. Yanlışım yoksa spor işleri dopamin basıyor. Dopamin fırlayınca aynı anda eşlik edecek gazlanacak etkiler yaratabilirsen belki oradan alır yürürsün tekrar.

Kendince çözümler dene, alternatifler yaratmaya çalış baktın olmuyor o zaman uzman yardımı şart.

Ancak nihai şahsi kanaatim, hiçbir şarkı 15-25 yaş aralığınızda hissettiklerinizi (Hatta aynı şarkı olsa bile) hissettirmeyecek.

Sevgiler.

Tam ve net doğru tespit.hele şu an ki travmatik ortam da.🙏🙏

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
Toplam Hit: 3708 Toplam Mesaj: 19
psikiyatrlar psikologlar müzikten iğrenme