Napolyon Hakkında Kaynak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Napolyon Bonapart hakkında objektif bilgi arıyorum. 2 Belgesel izledim. 2 belgeselde de ingilizler Napolyon'un salak olduğunu Waterloo'da nasıl tokatladıklarını anlatmışlar.

Kitap baktım pek bişey bulamadım(Türkçe). Tarihimizde Fransa ile yakın ilişkiler içerisinde olan bir ülke olmamıza rağmen Fransız Devrimi ve Napolyon hakkında eğitim sistemimizde bişey gösterilmemiş olmasına anlam veremiyorum.(Keza Sovyet Devrimide bizim için fazlasıyla önemli) 

Belgesel , Youtube Videosu , Makale , Kitap , Yazı elinizde ne varsa talibim.

italyan tarafından 13/Nis/19 00:16 tarihinde düzenlenmiştir

Katranı kaynatsan olur mu şeker ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Eğitim hayatında bu adam hakkında harp akademilerinde falan eğitim gören kişiler bilgi sahibidir diye düşünüyorum. Savaşa , tarihi kişiliklere , ülke tarihlerine vs. meraklı mürid yok mu? 
    Biraz daha araştırdım. Bi yerde adam kurşuna dizilmiştir diyor , bir yerde hapse atıldı orada ölü bulundu yaktılar diyo....  Net adam akıllı bir tarihi biyografisi yok mu bu adamın....

Mustafa Kemal'in Napolyon'u yoğun olarak araştırdığını biliyorum. Herhalde o dönemlerde harp akademisinde olupta Napolyondan etkilenmeyende yoktur zaten. Daha sonra acaba ne oldu ? Napolyon'a sansür mü uygulandı ülkede , (Savaş ve Barış - Sefiller-Kırmızı ve Siyah bu dönemleri anlatan romanlar. Başka bu dönemi anlatan roman varsa onlarıda yazabilirsiniz.)  

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

İlginç. Bu Napolyon hakkında bende 1-2 birşeyler okudum ama tabi, nasıl desem, dikkate alınacak kaynaklar değillerdi. Askeri Tarihçiler'in bu konudaki kitaplarına bende bakmak isterim. Ve hattâ dur sana, bu hafta içinde bulabilirsem, bir iki kaynakça araştırayım.

Ölümü, savaşlardaki hareketi, Topçuluk sınıfından gelmesi, Elbe adası, sonra Batı Afrika tarafında bir ada'da iskâna tabi tutulması gibi bilgeler mevcut. 

Tabi, suyunun suyunun ... suyu, benim aklımda kalanlar.  well, sorry for that can not do my first 2 words. ur last wish is little bit realisablebar(? ^^D` ). c ya.

RitmFarbRacourci tarafından 13/Nis/19 12:14 tarihinde düzenlenmiştir

^^D` WhisperingHeights AtmsfrkHarktlr LillyWood,PrayerIn"C" ŞşrtcSsszlk@@, Sem'bolizm.. KanıtSvlyAtsyPrflng TachbnaBro's, HolyCircUs^^P`, NörlAğlr, KelmBltu, ÇkSru. Bi'Slm.Bi'Tbssm. " NumrcalPttrnRcgnitn, SsyoMtri-KmKmdir , Denk'lkM,EştlkM,Eşt'szlkM?.. FrmAndMss. ŞeklZmn. CogntvBehvorlThrpy. DeğşnDeğşknlrnMatmtğ. BağmszDeğşkn. ÖtkiBen'lr. KruMddeMktarı,Çşidi mAwreOfThatKkb, Kn'ıAkblyrs,EtrflcaDüşnblmsiGrkli,Yksa ... . " DrBDkkâ,BiDkkaâa. YoooDostum,yooöoo. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Asl,ŞekldnÜstndr. KbKvvtÖnnl. ChlİçinOtort,ÂlmİçnEş. BryAileTplm,-LarArsıEtklşm. MrVötsi,BrDrdmVr.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Napolyon'un osmanlıyla baya bir münasebeti var. En ilginç bulduğum -ve doğruluğu belli olmayan- olay şu. Napolyon Mısır seferine çıktığında , Osmanlıdaki bazı Tarikat ve Cemaatlere maddi yardımda bulunuyor. Bu cemaatlerde kalkıp napolyon'un aslında gizli müslüman olduğu hakkında propaganda faaliyetlerinde bulunuyor.... 

Böyle birşey gerçekse kimse bilinsin istemez. Kaldı ki Napolyon hakkında kaynak bulunamamasının en temel sebebinin gerçekte temsil ettiği düşünceler olduğuna inanıyorum. 
    (Sıradan bir vatandaşın eğitim ile bütün avrupayı dize getirebileceği , eğitim ve liyakatın bir ülkeyi fersah fersah ilerletebileceği düşüncesi)
    Malum bu ülkede "benim bineceğim eşeğin benden akıllı olmasını istemem" diyen insanlar politikaları belirledi.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

fransız kültür merkezine mail falan atıp sorsana hacı 

Erkek olursa Esat Oktay, kız olursa Sabiha Gökçen
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Antikky
    Antikky's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Ingilizce sart.

https://www.bookscrolling.com/the-best-books-about-napoleon-bonaparte-and-the-napoleonic-wars/

Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    Antikky bunu yazdı

Ingilizce sart.

https://www.bookscrolling.com/the-best-books-about-napoleon-bonaparte-and-the-napoleonic-wars/

Çevrilen kitaplara bakınca yerden göğe kadar haklısın.

Hiçbirinin Napolyon ile ilgisi yok. Sahaflarda bi kitap buldum biyografiye en yakın. Onun dışında Osmanlıca olarak çok fazla kaynak olduğunu gördüm.Fakat fiyatlar 200-300 lira.
    Yarın öbürgün birileri kaynak ararsa Harp Akademisi yayınlarıda genelde Napolyon'un Mısır Seferi üzerine yayınlar çıkartmış.

Objektiflik olayı ise muamma. İngilizce olarak 200'den fazla kaynak var. O kadar kaynağı tarayıp , en objektifini bulup okumak ise ölüm. İlk 32de olan savaş ve barış 1800 sayfa civarında. Kaldı ki baştan sona Napolyon Biyografisi bile değil....

Uzun lafın kısası , yok mu arttıran ? Belgeselde olur. Objektiflik önplanda , önceden okuyan izleyen varsa o da olur. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Khan23
    Khan23's avatar
    Erkek

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://earsiv.sehir.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11498/7304/001580293010.pdf%3Fsequence%3D1&ved=2ahUKEwjgyfb76c3hAhVyk4sKHfbYCqAQFjABegQIBRAB&usg=AOvVaw3q77TZXNDIoCa-zY-A24xZ&cshid=1555184584735 

Şöyle ilginç bir kaynak var belki dikkatini çeker hocam 

http://www.fatihaltayli.com.tr/videolar/2016/03/09/teke-tek-ozel-tarihe-damgasini-vurmus-isim-napolyon 

Fatih Altaylı-Celal Şengör-İlber Ortaylı'nın programında da konuşulmuş. 

https://www.youtube.com/watch?v=MrbiSUgZEbg 

Bazı insanlar da bu belgeseli önermiş 

https://m.imdb.com/title/tt0253839/ 

Birde bu mini tv serisi önerilmiş :) 

Khan23 tarafından 13/Nis/19 23:06 tarihinde düzenlenmiştir

We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

Grand Tour ve sonrasını araştırabilirsin. Napolyon ile ilgili bilgiler mevcut. Özellikle waterloo dönemi ve öncesi/sonrası.

https://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Tour

Bu senin için giriş olur çünkü savaş sadece cephede değil vatikan napolyon ingiltere üçgeninde arkeolojik sanat anlamında da geçmiş. Farklı bir bakış açısı olur sana.

Almanya Fatihi
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

Askeri tarih ve Fransız siyasi tarihi kitaplarına bakabilirsin. Doğrudan Napolyon tagıyla eser bulman çok çok zor. Türkçe kaynaklar araştırma yapmak için çok kısıtlı, yabancı dil gerçekten bir zorunluluk.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Elimde uzun süre idare edecek veri oldu sayenizde çok sağolun hocam. [ @literatur @deja-vu @Khan23 @Antikky @yolbulucu @RitmFarbRacourci ]

-Fransız kültüre mesaj attım cevap bekliyorum.
    -Napolyon ile ilgili Türkçe kaynakları bir elin parmağını geçmediğini gördüğüm için Fransız siyasi tarihi ekseninde biraz arıcam.
    -İngilizce kitaplar akıcı okuyamadığım için gözümde büyüyor 200 'den fazla kaynak var. 
    -Bu yüzden ingilizce belgesellere yönelicem.
    -Grand_Tour olayıda gayet ilginç geldi. 

Araştırırken şöyle birşey kalmış aklımda "Avrupalı devletlerin Napolyon'a karşı asıl birleştiği şey Napolyon değil , Napolyon'un stratejileriyle varlığını sürdüren ve kökleşen Fransız Devrimiydi. Kendisine karşı birleşenlerin hepsi hanedanlık üyeleriydi."

Yalnızca Napolyon karakterini değil Fransız Devrimi ve Avrupa tarihinide gerçekten güzelce anlamak gerekiyormuş.Araştırılacak yığınla şey çıktı. 
    -0-

Bir gün Napolyon ile ilgili Araştırma yapacak başka birisi çıkarsa diye ekliyorum ;
    * Türkçede Biyografi namına bulabildiğim tek kitap , "Napolyon - ROBERT MATTESON JOHNSTON"
    Bunun dışında Napolyon ile ilgili Osmanlıca eserler mevcut. Pahalıydı ve kütüphane tarama fırsatım olmadı. İstanbulda olanlar mutlaka kütüphanelerdeki Osmanlıca eserlerden faydalansın.(El yazısı eserleri okuması zor olsada matbaadan çıkan eserleri okumak daha kolay. O yüzden öğrenmekten çekinmeyin 2-3 haftanızı ya alır ya almaz)
    * Ulaşabildiğim askeri kaynaklarda daha çok Napolyon'un Osmanlıya karşı giriştiği harekat incelenmiş.
    * İngilizler tarih yazarlığında propaganda yapmak amaçlı , subjektif ve sıkma şeyler yazabiliyor. İngiliz tarihçilere şüpheyle yaklaşın. 

Toplam Hit: 391 Toplam Mesaj: 13
napolyon bonapart