Napolyon Hakkında Kaynak

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  italyan
  italyan's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Aralık/2003
  Erkek

  Napolyon Bonapart hakkında objektif bilgi arıyorum. 2 Belgesel izledim. 2 belgeselde de ingilizler Napolyon'un salak olduğunu Waterloo'da nasıl tokatladıklarını anlatmışlar.

  Kitap baktım pek bişey bulamadım(Türkçe). Tarihimizde Fransa ile yakın ilişkiler içerisinde olan bir ülke olmamıza rağmen Fransız Devrimi ve Napolyon hakkında eğitim sistemimizde bişey gösterilmemiş olmasına anlam veremiyorum.(Keza Sovyet Devrimide bizim için fazlasıyla önemli) 

  Belgesel , Youtube Videosu , Makale , Kitap , Yazı elinizde ne varsa talibim.

  italyan tarafından 13/Nis/19 00:16 tarihinde düzenlenmiştir

  Katranı kaynatsan olur mu şeker ?
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  italyan
  italyan's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Aralık/2003
  Erkek

  Eğitim hayatında bu adam hakkında harp akademilerinde falan eğitim gören kişiler bilgi sahibidir diye düşünüyorum. Savaşa , tarihi kişiliklere , ülke tarihlerine vs. meraklı mürid yok mu? 
  Biraz daha araştırdım. Bi yerde adam kurşuna dizilmiştir diyor , bir yerde hapse atıldı orada ölü bulundu yaktılar diyo....  Net adam akıllı bir tarihi biyografisi yok mu bu adamın....

  Mustafa Kemal'in Napolyon'u yoğun olarak araştırdığını biliyorum. Herhalde o dönemlerde harp akademisinde olupta Napolyondan etkilenmeyende yoktur zaten. Daha sonra acaba ne oldu ? Napolyon'a sansür mü uygulandı ülkede , (Savaş ve Barış - Sefiller-Kırmızı ve Siyah bu dönemleri anlatan romanlar. Başka bu dönemi anlatan roman varsa onlarıda yazabilirsiniz.)  


  Katranı kaynatsan olur mu şeker ?
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  RitmFarbRacourci
  RitmFarbRacourci's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Mart/2008
  Erkek

  İlginç. Bu Napolyon hakkında bende 1-2 birşeyler okudum ama tabi, nasıl desem, dikkate alınacak kaynaklar değillerdi. Askeri Tarihçiler'in bu konudaki kitaplarına bende bakmak isterim. Ve hattâ dur sana, bu hafta içinde bulabilirsem, bir iki kaynakça araştırayım.

  Ölümü, savaşlardaki hareketi, Topçuluk sınıfından gelmesi, Elbe adası, sonra Batı Afrika tarafında bir ada'da iskâna tabi tutulması gibi bilgeler mevcut. 

  Tabi, suyunun suyunun ... suyu, benim aklımda kalanlar.  well, sorry for that can not do my first 2 words. ur last wish is little bit realisablebar(? ^^D` ). c ya.

  RitmFarbRacourci tarafından 13/Nis/19 12:14 tarihinde düzenlenmiştir

  ^^D` IşıkYılı FlghtRdr24,Stllrm,MapGgle ŞşrtcSsszlk@@, Sem'bolizm.. KanıtSvlyAtsyPrflng TachbnaBro's, HolyCircUs^^P`, NörlAğlr, KelmBltu, ÇkSru. Bi'Slm.Bi'Tbssm. " NumrcalPttrnRcgnitn, SsyoMtri-KmKmdir , Denk'lkM,EştlkM,Eşt'szlkM?.. FrmAndMss. ŞeklZmn. CogntvBehvorlThrpy. DeğşnDeğşknlrnMatmtğ. BağmszDeğşkn. ÖtkiBen'lr. KruMddeMktarı,Çşidi mAwreOfThatKkb, Kn'ıAkblyrs,EtrflcaDüşnblmsiGrkli,Yksa ... . " DrBDkkâ,BiDkkaâa. YoooDostum,yooöoo. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) Asl,ŞekldnÜstndr. KbKvvtÖnnl. ChlİçinOtort,ÂlmİçnEş. BryAileTplm,-LarArsıEtklşm. MrVötsi,BrDrdmVr. ,EtrflcaDıAkblyrs WhisperingHghts AtmsfrkHarktlr,Sikln,AntSkln Pri'n FlVrs LllyWd,PrayrInC şnblmsiGrkli,Yksa .
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  italyan
  italyan's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Aralık/2003
  Erkek

  Napolyon'un osmanlıyla baya bir münasebeti var. En ilginç bulduğum -ve doğruluğu belli olmayan- olay şu. Napolyon Mısır seferine çıktığında , Osmanlıdaki bazı Tarikat ve Cemaatlere maddi yardımda bulunuyor. Bu cemaatlerde kalkıp napolyon'un aslında gizli müslüman olduğu hakkında propaganda faaliyetlerinde bulunuyor.... 

  Böyle birşey gerçekse kimse bilinsin istemez. Kaldı ki Napolyon hakkında kaynak bulunamamasının en temel sebebinin gerçekte temsil ettiği düşünceler olduğuna inanıyorum. 
  (Sıradan bir vatandaşın eğitim ile bütün avrupayı dize getirebileceği , eğitim ve liyakatın bir ülkeyi fersah fersah ilerletebileceği düşüncesi)
  Malum bu ülkede "benim bineceğim eşeğin benden akıllı olmasını istemem" diyen insanlar politikaları belirledi.


  Katranı kaynatsan olur mu şeker ?
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  yolbulucu
  yolbulucu's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Nisan/2007
  Homo

  fransız kültür merkezine mail falan atıp sorsana hacı 


  Erkek olursa Esat Oktay, kız olursa Sabiha Gökçen
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Antikky
  Antikky's avatar
  Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 01/Mayıs/2003
  Erkek

  Ingilizce sart.

  https://www.bookscrolling.com/the-best-books-about-napoleon-bonaparte-and-the-napoleonic-wars/


  Umursamaz Tavrımın Hastası Olunuz.
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  italyan
  italyan's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Aralık/2003
  Erkek
  Antikky bunu yazdı

  Ingilizce sart.

  https://www.bookscrolling.com/the-best-books-about-napoleon-bonaparte-and-the-napoleonic-wars/

  Çevrilen kitaplara bakınca yerden göğe kadar haklısın.


  Hiçbirinin Napolyon ile ilgisi yok. Sahaflarda bi kitap buldum biyografiye en yakın. Onun dışında Osmanlıca olarak çok fazla kaynak olduğunu gördüm.Fakat fiyatlar 200-300 lira.
  Yarın öbürgün birileri kaynak ararsa Harp Akademisi yayınlarıda genelde Napolyon'un Mısır Seferi üzerine yayınlar çıkartmış.

  Objektiflik olayı ise muamma. İngilizce olarak 200'den fazla kaynak var. O kadar kaynağı tarayıp , en objektifini bulup okumak ise ölüm. İlk 32de olan savaş ve barış 1800 sayfa civarında. Kaldı ki baştan sona Napolyon Biyografisi bile değil....

  Uzun lafın kısası , yok mu arttıran ? Belgeselde olur. Objektiflik önplanda , önceden okuyan izleyen varsa o da olur.   Katranı kaynatsan olur mu şeker ?
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Khan23
  Khan23's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Temmuz/2015
  Erkek

  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://earsiv.sehir.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11498/7304/001580293010.pdf%3Fsequence%3D1&ved=2ahUKEwjgyfb76c3hAhVyk4sKHfbYCqAQFjABegQIBRAB&usg=AOvVaw3q77TZXNDIoCa-zY-A24xZ&cshid=1555184584735 

  Şöyle ilginç bir kaynak var belki dikkatini çeker hocam 

   

  http://www.fatihaltayli.com.tr/videolar/2016/03/09/teke-tek-ozel-tarihe-damgasini-vurmus-isim-napolyon 

  Fatih Altaylı-Celal Şengör-İlber Ortaylı'nın programında da konuşulmuş. 

  https://www.youtube.com/watch?v=MrbiSUgZEbg 

  Bazı insanlar da bu belgeseli önermiş 

  https://m.imdb.com/title/tt0253839/ 

  Birde bu mini tv serisi önerilmiş :) 

  Khan23 tarafından 13/Nis/19 23:06 tarihinde düzenlenmiştir

  We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  O Şimdi Astek
  deja-vu
  deja-vu's avatar
  Kayıt Tarihi: 07/Aralık/2007
  Erkek

  Grand Tour ve sonrasını araştırabilirsin. Napolyon ile ilgili bilgiler mevcut. Özellikle waterloo dönemi ve öncesi/sonrası.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Grand_Tour

  Bu senin için giriş olur çünkü savaş sadece cephede değil vatikan napolyon ingiltere üçgeninde arkeolojik sanat anlamında da geçmiş. Farklı bir bakış açısı olur sana.


  Almanya Fatihi
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  literatur
  literatur's avatar
  Kayıt Tarihi: 20/Nisan/2008
  Erkek

  Askeri tarih ve Fransız siyasi tarihi kitaplarına bakabilirsin. Doğrudan Napolyon tagıyla eser bulman çok çok zor. Türkçe kaynaklar araştırma yapmak için çok kısıtlı, yabancı dil gerçekten bir zorunluluk.


  The irresistible lightness of getting mad... What an event! Such a great freedom and salvation from all the stupid expectations and taboos of unconcious masses which are even not aware of their miserable price and place. Yes, you the stupid people, i'm talking to you and arguing tremendously and in a high confidence that Neşet Ertaş sanatçı değildir.
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  italyan
  italyan's avatar
  Kayıt Tarihi: 03/Aralık/2003
  Erkek

  Elimde uzun süre idare edecek veri oldu sayenizde çok sağolun hocam. [ @literatur @deja-vu @Khan23 @Antikky @yolbulucu @RitmFarbRacourci ]

  -Fransız kültüre mesaj attım cevap bekliyorum.
  -Napolyon ile ilgili Türkçe kaynakları bir elin parmağını geçmediğini gördüğüm için Fransız siyasi tarihi ekseninde biraz arıcam.
  -İngilizce kitaplar akıcı okuyamadığım için gözümde büyüyor 200 'den fazla kaynak var. 
  -Bu yüzden ingilizce belgesellere yönelicem.
  -Grand_Tour olayıda gayet ilginç geldi. 

  Araştırırken şöyle birşey kalmış aklımda "Avrupalı devletlerin Napolyon'a karşı asıl birleştiği şey Napolyon değil , Napolyon'un stratejileriyle varlığını sürdüren ve kökleşen Fransız Devrimiydi. Kendisine karşı birleşenlerin hepsi hanedanlık üyeleriydi."

  Yalnızca Napolyon karakterini değil Fransız Devrimi ve Avrupa tarihinide gerçekten güzelce anlamak gerekiyormuş.Araştırılacak yığınla şey çıktı. 
  -0-

  Bir gün Napolyon ile ilgili Araştırma yapacak başka birisi çıkarsa diye ekliyorum ;
  * Türkçede Biyografi namına bulabildiğim tek kitap , "Napolyon - ROBERT MATTESON JOHNSTON"
  Bunun dışında Napolyon ile ilgili Osmanlıca eserler mevcut. Pahalıydı ve kütüphane tarama fırsatım olmadı. İstanbulda olanlar mutlaka kütüphanelerdeki Osmanlıca eserlerden faydalansın.(El yazısı eserleri okuması zor olsada matbaadan çıkan eserleri okumak daha kolay. O yüzden öğrenmekten çekinmeyin 2-3 haftanızı ya alır ya almaz)
  * Ulaşabildiğim askeri kaynaklarda daha çok Napolyon'un Osmanlıya karşı giriştiği harekat incelenmiş.
  * İngilizler tarih yazarlığında propaganda yapmak amaçlı , subjektif ve sıkma şeyler yazabiliyor. İngiliz tarihçilere şüpheyle yaklaşın. 


  Katranı kaynatsan olur mu şeker ?
Toplam Hit: 536 Toplam Mesaj: 13
napolyon bonapart