folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder NASA'nın Apollo Programlarındaki Bilgisayarlar Nasıl Çalışıyordu ?

NASA'nın Apollo Programlarındaki Bilgisayarlar Nasıl Çalışıyordu ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    herlocksholmes bunu yazdı

Wikipedia'dan direk alinti:

"Commands were entered numerically, as two-digit numbers: Verb, and Noun. Verb described the type of action to be performed and Noun specified which data was affected by the action specified by the Verb command. "

Yani VERB tusu yapilacak eylemi, NOUN tusu bu eylemden etkilenecek olayi ayarliyormus.

Simulator:

http://svtsim.com/moonjs/agc.html

Ornek:

VERB 35 Enter yazinca ekran ve tuslari test ediyormus, VERB 36 ENTER ekrnai temizliyormus, VERB 16 NOUN 65 ENTER, saati gosteriyormus.

aldığım en sağlıklı bilgi buydu hocam teşekkür ederim. simulatoru kullandım  ve çok heyecanlandım. bu bildiğin istediğin komutu yerine getiren bir bilgisayarmış amk.

mesela roket ilk fırlatılırken werb 06 noun 62 enter yapmışlar . roketin o anki açısını yüksekliğini konumunu sürekli ekrana getiriyormuş.

abi çok heyecanlı ya. 1960 lrada bu cihazı kullanmak varmış. düşünün ilk ilkel kişisel bilgisayarlar bu bilgisayardan 10 yıl sonra piyasaya çıkmış. adamlarda nasıl bir kafa varmış.

mesela ilginç bir bilgi daha paylaşayım. adamlar o dönemde 3 boyutlu navigasyon yapmışlar. apollo 11 i neil amstrong aya indirdiği bütün komutlar koorinatlar yaptığı manevralar bir çizelge şekilinde hala duruyor ellerinde.

çok heyecanlı lan çıldıracam. aylardır apollo projelerinin önemli ayrıntılarını araştırıyorum hala işin içinden çıkamadım.

ama siktiret bizim allahımız yeter.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mYMusti
    mYMusti's avatar
    Erkek

Merak ettiğim bir konu bakalım ne çıkacak.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Ayran için ayran, fazla kafa yormayın :(

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

ben normal bılgısayarlar nasıl calısıyor onu bılmıyorum daha :D 1960 lara kadar gelınen teknolojı ve sonrasındakı ıvmelenme cok farklı arkadas yabancı bır dunyadan gıbı adeta

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Aya gidildiğine inanmayan kesimin içinde yeralıyorum. Eğer aya gidildiyse tekrar gidilip 4k daha net videolar çekilip çok daha güçlü bilgisayarlar kullanılabilir. Halen üzerinde düşündüğüm neden bunun tekrar yapılmadığı. Ayın karanlık yüzünde ne olduğunun neden araştırılmadığı veya oraya yapay bir atmosfer sağlayıp neden bir üs kurulmadığı. Eğer ayda bir üs olursa diğer gezegenleri keşfetmek daha rahat olacaktır. Bir başka soru ise neden hep Amerika nın söylediği şeylere inanmak zorunda insanlar? Neden başka ülkeler gitmeyi denemiyor? Uranyum üretip atom bombası yapmak daha kolaylarına mı geliyor? 

watervay tarafından 26/Ağu/18 01:13 tarihinde düzenlenmiştir

Syntax error..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Aya gidildiğine inanmayan kesimin içinde yeralıyorum. Eğer aya gidildiyse tekrar gidilip 4k daha net videolar çekilip çok daha güçlü bilgisayarlar kullanılabilir. Halen üzerinde düşündüğüm neden bunun tekrar yapılmadığı. Ayın karanlık yüzünde ne olduğunun neden araştırılmadığı veya oraya yapay bir atmosfer sağlayıp neden bir üs kurulmadığı. Eğer ayda bir üs olursa diğer gezegenleri keşfetmek daha rahat olacaktır. Bir başka soru ise neden hep Amerika nın söylediği şeylere inanmak zorunda insanlar? Neden başka ülkeler gitmeyi denemiyor? Uranyum üretip atom bombası yapmak daha kolaylarına mı geliyor? 

ben de gıdılmedıgını dusunuyorum kanıtları mevcut bunun us kurmak zor olmasa gerek

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Konu çok güzel arkadaşa teşekkür ederim.

Hubble apollo gibi konularda bir sürü belgesel izledim yazı okudum ama yazılımı konusunda bilgim sınırlı.

Konuyu merakla takipteyim :)

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    hipokondriyak bunu yazdı
    watervay bunu yazdı

ben de gıdılmedıgını dusunuyorum kanıtları mevcut bunun us kurmak zor olmasa gerek

apollo 17 den sonra neden aya gidilmediğini ben araştırmadan tahmin ediyordum zaten hiçte sorgulamadım.

bunun yerine nasıl gidildi nasıl kafa patlatıldı nasıl yapıldı nasıl emek harcandı diye araştırdım.

ama yinede izlediğim videolarda okuduğum makalelerde bunun bütün sebepleri var neden hala gidilmiyor ?

çünkü çok maliyetlibir iş. şimiye kadarki en pahallı uzay keşfi olarak biliniyor. bugünki hesaplara göre 30 milyar dolara yakın paradan bahsediliyor.

adamların belirli bir bütçesi vardı. bir hevesti bir yarıştı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. 12 adam yürüdü . 3 boyutlu kameradan tutun da  o dönemde aklınıza gelebilecek o teknolojide ne varsa hangi araştırma aracı varsa hepsi ayda araştırma için kullanıldı zaten. her programda 100 kiloya yakın ay taşı ve toprağı getirdiler.

ayrıca 4k olmasada güünümüz kameralarına taş çıkaracak kameralarla yeteri kadar çekim var zaten. herkes neil amstrongun aya ilk inişini 1 tane siyah beyaz kameradan görmüştür.

aslında 2. bir kamerada yukarıdan renkli olarak kayıt ediyordu. ve bu görüntü birçok yerde var. birçok kişi görüntülerin kısıtlı olduğunu söyler.aslında araştırırsanız midenizin bulanacağı kadar çok görüntü ve video var. bunlardan sadece en çok beğenilenler internette geziyor.

bir diğer konu ise insanların uzay konusunda hiç merkalı olmaması. meraklı olsa bile çabuk sıkılıp konudan uzaklaşması. 

ben çevremde 1 tane adam görmedimki uzay araştırmaları yapan belgeselleri seven nebileyim bir konuyu merak eden.

herşey igeçtim ayda hala apollo kapsülünün ayakları rover aracı bazı astronotların botları kullanılmış çöp eşyaları hala duruyor. yeteri büyüklükle teleskobun olursa zorda olsa görebilirsin. malzemeleri

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

meraklılar apollo 13'ün başına gelen gimbal lock durumunu da araştırabilir.

Toplam Hit: 5172 Toplam Mesaj: 34
nasa apollo 11 apollo computer