Nasıl Birikim Yapıyorsunuz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    essan
    essan's avatar
    Erkek

apart daire (1+1, 2+1) al ve kiraya ver. 3-6 yıl sonra parayı amorti edersin.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Parayı bir yere yığmanız birikim yaptığınız anlamına gelmiyor, o yığdığınız parayı işletmeniz gerekir, zira bizim memlekette her ne kadar enflasyon oranı %9-10 olsa da siz inanmayın o yalancılara rahat %15 enflasyon var. Enflasyon sepeti ölçücü değil ve devlet de beceriksizliği ile halkı s*kiyor.

Enflasyon denen olgu vardır dediğim gibi ve paranızı yastık altına atmanız son derece gerzekçe bir harekettir zira o her sene (Türkiye koşullarında) en az  %10 değer kaybeder. 100 bin liranız aslında seneye 90 bin olacaktır ancak siz 100 bin sahibi olduğunuzu sanırsınız. Bu sebeple portföy yönetimi yapmanız gerekir ki bu da menkul kıymetlerle ya da döviz yahut emtialarla parayı keyfe göre işletmedir.

100 bin liranızı siz eğer Türkiye'de yaşıyorsanız seney 110 bin yapmadıysanız 109 bin bile yapsanız zarar etmiş sayılırsınız zira dediğim gibi enflasyon olgusu vardır yani para değerini kaybeder. Eskiden daha az verip aldığınız şeye artık daha çok verirsiniz ve 110 bin yaptığınız vakit paranızın değerini korumuş olursunuz ve burada 110 binin üzerine nasıl çıkarım ana meseledir. Kâh döviz alım-satım işlemlerinden kâr ederek kâh hisse senedi vs. alarak bu işlemleri yapabilirsiniz ancak bunlar da bilgi gerektiren şeyler ve profesyonel yardım almanız gerekebilir. Gel gelelim buna da para vermeyeceğimizi düşünerek en mantıklı seçim olarak herkes altına yönelir ancak onun da değeri değişkendir yani ne olacağı belli değildir. Şans eseri sene sonunda başabaş noktanızı geçersiniz ve kâr edebilirsiniz bu belirsiz bir durumdur ancak tek belirli durum vardır ki o da dediğim gibi paradan para kazanmanız gerektiğidir.

Paranızı bir yere koyarken de en azından faiz getirisi elde edin ki koyduğunuz paranın bir anlamı olsun yoksa bence harcayın daha iyi en azından değerliyken bir şeylere sahip olursunuz. Faiz de en basit anlamla paranın fiyatıdır. Bizim memlekette faizler yüksektir neden çünkü biz tasarruf eden, parasını değerlendiren bir millet değiliz. Elimize para geçtiği vakit hemen harcayan bir milletiz. Örneğin ecnebilerde özellikle borsaya bu emeklilik fonu ayağından katılım fazladır ve borsalar gelişmişlik gösterir ancak bizde borsa kumardır. Ben şahsen finans sistemine karşı biriyim, bankalara, borsaya hatta paraya ancak sistem buyken deli gibi tek başına reddiyenin anlamı yok ve adapte olmak gerekmektedir. Örneğin arsa filan alırsanız (eğer çok istisnai durum olmazsa) 3-5 sene sonra feci kâr ettiğiniz sanırsınız ancak o kâr değildir, zaten yapmanız gereken şeydir zira toprağın değerlenmesinin yanında toprak size bir de enflasyon düzeltme hizmeti sunmaktadır. Siz atıyorum 60 bin liralık bir arsayı 5 sene sonra 100 bin'e sattığınız zaman reel anlamda Türkiye koşullarında toprak size 10 bin lira kâr veriyor. Görünen 40 binin aslında 30 bini enflasyon canavarı tarafından yutulmuş oluyor.

Sözün özü gördüğüm kadarıyla pek kimsenin portföy yönetimi ile alakası yok ki olması da zaten beklenemez çünkü tasarrufu dert edinen bir millet değiliz. Bence bunların eğitiminin verilmesi gerekiyor.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek

Birikimden anlamam borç çevirmede uzmanlaştım..

Kendine İyi Bak ..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hellboy4tr
    hellboy4tr's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Bes e gir ve min 200  yatır,  maaş aldığın bankanın dışında kredi kartı olmayan tercihen katilim bankaları (Kuveyt olabilir) ndan birine her ay belli bir miktarı otomatik eft yap.

Bunun dışında da benim kendi düşüncem borçları m bitince eminevim e girip arazi almak. Tabi sen istersen her ay belli bir.miktar altın alarak ta yatırım yapabilirsin ya da borsa dan anlıyorsan köklü şirketlerin hisselerinden her ay alıp uzun vadeli yatırımcı olabilirsin 

bu eminevim den ev alan tanidigin falan var mi hacim, nasil guvenilir sistem mi yani. hizmet bedeli ne kadar aliyorlar?

https://www.youtube.com/c/hobitadilat
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umitomas
    umitomas's avatar
    Erkek

Şu bireysel emeklilik olayını detaylı olarak birisi varmı anlatsın bize de bilgilenelim birazcık :)

Ben mi? Karakalemle çizilmiş gökkuşağı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saposcol
    saposcol's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Ev aldım, kredi ödüyorum. Aldığım zamandan bu yana  150 bin lira değer geldi. Çektiğim kredi için 30 bin lira faizi ile birlikte 10 yılda ödeyeceğimi varsayıyorum ve kredi dışındaki paramı harcıyorum.

Doğal olarak birikim yapmadan kar etmiş oluyorum ve aman param biriksin diye de hayat standartlarımı kısıtlamıyorum.

Bu zamanda gördüğüm kadarıyla en iyi yatırımlardan birisi ev alıp değerlenmesini beklemek. Yoksa gelirin yüksek değilse 3-5 kenara koyayım biriksin ile çok birikim yapılmıyor.

saposcol tarafından 09/Haz/16 12:56 tarihinde düzenlenmiştir

Hakedeni hayatıma sokarım, haketmeyenin hayatına sokarım..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mavitutku
    mavitutku's avatar
    Erkek

kendine limitler belirlemen gerekiyor hocam,

mesela ben 30 bin lira biriktirmeyi hedeflemiştim. En para da birikim hesabı açıp ekledikce artan aynı zamandada faiz getiren bir sistem oluşturdum. 

faizleri yiyordum tabi çerez parası. ana param birikmiş oluyordu. taaki değer kaybettiğini anlayıncaya kadar. şimdi döviz üzerine araştırıp koyuyorum. hem çerez miktarım arttı, hemde birikimim.

BES olayını duymştum , ama bu kadar müridin ödediğini bilmiyordum. ilerde ya maaş olarak dolmuş parası verirlerse ? :S

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

Birikim ne? bi de arada bir değişik birşeyden bahsetmişler pera mıydı para mıydı öyle bişeydi o ne? 

şaka bir yana konu altında Robinson cruz var mı diye baktım, kesin birikim niyetine her ay kenara 100bin falan atıyordur :) 

Çok sıkılıyom
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

Parayı bir yere yığmanız birikim yaptığınız anlamına gelmiyor, o yığdığınız parayı işletmeniz gerekir, zira bizim memlekette her ne kadar enflasyon oranı %9-10 olsa da siz inanmayın o yalancılara rahat %15 enflasyon var. Enflasyon sepeti ölçücü değil ve devlet de beceriksizliği ile halkı s*kiyor.

Enflasyon denen olgu vardır dediğim gibi ve paranızı yastık altına atmanız son derece gerzekçe bir harekettir zira o her sene (Türkiye koşullarında) en az  %10 değer kaybeder. 100 bin liranız aslında seneye 90 bin olacaktır ancak siz 100 bin sahibi olduğunuzu sanırsınız. Bu sebeple portföy yönetimi yapmanız gerekir ki bu da menkul kıymetlerle ya da döviz yahut emtialarla parayı keyfe göre işletmedir.

100 bin liranızı siz eğer Türkiye'de yaşıyorsanız seney 110 bin yapmadıysanız 109 bin bile yapsanız zarar etmiş sayılırsınız zira dediğim gibi enflasyon olgusu vardır yani para değerini kaybeder. Eskiden daha az verip aldığınız şeye artık daha çok verirsiniz ve 110 bin yaptığınız vakit paranızın değerini korumuş olursunuz ve burada 110 binin üzerine nasıl çıkarım ana meseledir. Kâh döviz alım-satım işlemlerinden kâr ederek kâh hisse senedi vs. alarak bu işlemleri yapabilirsiniz ancak bunlar da bilgi gerektiren şeyler ve profesyonel yardım almanız gerekebilir. Gel gelelim buna da para vermeyeceğimizi düşünerek en mantıklı seçim olarak herkes altına yönelir ancak onun da değeri değişkendir yani ne olacağı belli değildir. Şans eseri sene sonunda başabaş noktanızı geçersiniz ve kâr edebilirsiniz bu belirsiz bir durumdur ancak tek belirli durum vardır ki o da dediğim gibi paradan para kazanmanız gerektiğidir.

Paranızı bir yere koyarken de en azından faiz getirisi elde edin ki koyduğunuz paranın bir anlamı olsun yoksa bence harcayın daha iyi en azından değerliyken bir şeylere sahip olursunuz. Faiz de en basit anlamla paranın fiyatıdır. Bizim memlekette faizler yüksektir neden çünkü biz tasarruf eden, parasını değerlendiren bir millet değiliz. Elimize para geçtiği vakit hemen harcayan bir milletiz. Örneğin ecnebilerde özellikle borsaya bu emeklilik fonu ayağından katılım fazladır ve borsalar gelişmişlik gösterir ancak bizde borsa kumardır. Ben şahsen finans sistemine karşı biriyim, bankalara, borsaya hatta paraya ancak sistem buyken deli gibi tek başına reddiyenin anlamı yok ve adapte olmak gerekmektedir. Örneğin arsa filan alırsanız (eğer çok istisnai durum olmazsa) 3-5 sene sonra feci kâr ettiğiniz sanırsınız ancak o kâr değildir, zaten yapmanız gereken şeydir zira toprağın değerlenmesinin yanında toprak size bir de enflasyon düzeltme hizmeti sunmaktadır. Siz atıyorum 60 bin liralık bir arsayı 5 sene sonra 100 bin'e sattığınız zaman reel anlamda Türkiye koşullarında toprak size 10 bin lira kâr veriyor. Görünen 40 binin aslında 30 bini enflasyon canavarı tarafından yutulmuş oluyor.

Sözün özü gördüğüm kadarıyla pek kimsenin portföy yönetimi ile alakası yok ki olması da zaten beklenemez çünkü tasarrufu dert edinen bir millet değiliz. Bence bunların eğitiminin verilmesigerekiyor.

Hocam guzel yazmışssın ancak bazı . kısımlarına katılmıyorum. Şimdi paranın real faizin ne oldugunu bilmeyen çok insan var ancak hafiften bu konularda bilgi edinmek isteyen kesimde çogalıyor.

arsa ornegınde gayet güzel. Bizim milletimizin cogunda düz mantık. 5 liraya arsa aldım 5 yıl sonra 10 liraya sattım kar ettim diye düşünebiliyor. Burada bir kar var ise teşebbüs ve irade karı. Yani eline değerlenmemiş ama likit gerçek para geçmiş oluyor. Gidip tekrar bir şey satınalıp başkasına kar ettiriyor. Yani az paranın kendine hayrı yok.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

Anadolu Hayat emeklilik aylık 105 TL

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
Toplam Hit: 7376 Toplam Mesaj: 52
birikim strateji