folder Tahribat.com Forumları
linefolder Mobil Programlama
linefolder Nasil Sorayim Bilemedim ?

Nasil Sorayim Bilemedim ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

arkadasin sorusuna da geleyim. Android de yapacaksan ilk onc Javayi temel mantiklari ile bileceksin. ustune birde oyun motorlarinin script dilini bileceksin. 

Apple urunleri icin ise xCode yi kuracaksin developer lisansini alacaksin sonrada ios u kurcalarsin Obj-C de hazir fonksionlarda var cok akici bir dil. embeded c den gecen biri olarak tabularim yikildi.

ama ben yazim her yerde calisin dersen. phoneGap veya Rad Studio ya bak derim. basarili bir urun olabilir hibrit sistem diye gecer bunlar (rad 'i denicem bende meraktan) 

Delphi - Rad (Seyhimizin desevdigi bir ortam) guclu bir alt yapisi bulunan sistemdir. hem windows hem macos hem ios a gore derleme yapabiliyor 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

Sakin olun ben geldim.

Şimdi Flash sonu geldi falan ayıp oluyor beyler, şaka bir yana daha öncede yazdım sonu gelme diye birşey yok kullanım alanları ayrılıyor, HTML5 herkesin herşeyin kabul ettiği bir standart halini alacağı için haliyle mobilde olsun, tarayıcıda olsun yavaş yavaş yerini alıyor şimdiden orada belli kullanım alanları dışında Flash'a pek yer kalmadı fakat HTML5'in daha çok cpu sikip attığı örneklerde mevcut, tarayıcı konusunda oyumu ben HTML5'e veriyorum çoğu uygulamada.

Fakat Adobe Air diye birşey var, Flash bitse Adobe kapatır köfteci açardı bunlar şirket hayır kurumu değil, sentaks olarak as3 javaya benzer evet. Mobil uygulamalarda biraz daha front-end takılabiliyorsun Flashta çok sistem kaynaklarına erişebilen bir altyapısı yok şu an zaten standartlar, kütüphanelerde sağolsun javaya geliştirildiği için bir yetimliği var. Bir mobil oyunu java ile yapmak ve flash ile yapmak arasındaki fark olayı anlatıyor zaten, Rovio ent. Angry birds yapımcısı Starling oyun motoru ile birlikte Flash'a geçince pek bir rahatlamış.

HTML5'in Flash'ın 3D, interaktif özelliklerini yakalaması Türkiyenin japonyayı yakalaması kadar yakın diyorum, SASS ile ruby gemleri ile yamalı gömlek gibi css3 hibritleri ile anca götü doğrulmayan modellemeler yapılıyorken HTML5te Flash Unreal Engine destekleyeli 2 sene oluyor.

İşin arayüz sanatı kısmında Flash'ı geçemezsin, Flexi apache aldı orada neler kopar onu da bilmiyorum zaman gösterir çok süpriz çıkacak gibi oradan. Onun dışında adobe dünyası bildiğin cemaat yapılanması gibi, mesela Adobe Cumulus var, nedir bu ? p2p sistemidir. Back-end çözümleri de mis gibi mevcut fakat pahalı kereta, FMS zaten hepinizin eli değmiştir, Multimedya alanında da Adobe ötüyor, 3D ve unreal demişken stage3D ile zaten önü alınamayacak oyunlara imkan verildi bence, unity bile bir noktadan sonra Flashla baş edemeyecek, ha ne oldu bakın, masaüstü tarayıcı ve mobil tarayıcı demedik, onlar gitti ne geldi, mobil native geldi desktop geldi tabi bazı alışkanlıklarda geçmeyecek HTML5 standartları oturana kadar rahat kameralı sohbet siteleri, karıyı görmek için bi ellilik daha at siteleri, aşırı interaktif showcase siteleri falan yine flashla yapılacak.

Responsive hatta baya baya bootstrap memurluğunda siteler falan hüküm sürecek internete o belli, bir noktada destekleme hususunda zaten feragat ediyoruz estetikten fakat 2-3 canvas oyunu dışında Harbiden ekran disko topuna dönecekse Flasha geri geliyorsun, FP12 çıktı ona da bir bakın changelog'a.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scarletbeard
    scarletbeard's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Vay a. q Ne sordum neler yazdınız. Diyorum ki boyle basit oyunlar yapabileceğim. Bir dil gerekiyor. Bana php vs. Mantıgı biliyorum. objective c ogrenmek için 3 5 yil gerek. Adam burada çok uzatmadan basit mantıkla 33 video da yaptı bir oyun koydu bende böyle ios için ballon olur bilgi yarışması vs. Olur bu tarjda basit bir iki oyun yapıp apple store koymak istiyorum.

oyle basit oyun olur program olur yazabileceğim en uygun dil hangisi dir. dedim.  Flashin sonu geldimi geliyor mu bilmem ben işin mantıgını ogrenmek istiyorum.

Objective c nin mantigi temeli C as3 ün temelli bu kodların oğrenimi için ne yapmam ne öğrenmem gerekiyor demek istedim.

kodlar çok basit gözüküyor bildgiin inggilizce touchevent diyorsun clickevent diyorsun gotoAndStop diyorsun işte bu kodlar ve işlemlerini işlevlerini öğrenmek istiyorum bunun içinde hangi dil ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scarletbeard
    scarletbeard's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

_?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    scarletbeard bunu yazdı

Vay a. q Ne sordum neler yazdınız. Diyorum ki boyle basit oyunlar yapabileceğim. Bir dil gerekiyor. Bana php vs. Mantıgı biliyorum. objective c ogrenmek için 3 5 yil gerek. Adam burada çok uzatmadan basit mantıkla 33 video da yaptı bir oyun koydu bende böyle ios için ballon olur bilgi yarışması vs. Olur bu tarjda basit bir iki oyun yapıp apple store koymak istiyorum.

oyle basit oyun olur program olur yazabileceğim en uygun dil hangisi dir. dedim.  Flashin sonu geldimi geliyor mu bilmem ben işin mantıgını ogrenmek istiyorum.

Objective c nin mantigi temeli C as3 ün temelli bu kodların oğrenimi için ne yapmam ne öğrenmem gerekiyor demek istedim.

kodlar çok basit gözüküyor bildgiin inggilizce touchevent diyorsun clickevent diyorsun gotoAndStop diyorsun işte bu kodlar ve işlemlerini işlevlerini öğrenmek istiyorum bunun içinde hangi dil ?

Arkadaşım cevabı o bok attığın yazımda var zaten, adobe developer sayfasından git gerekli gesture event videolarını izle örnekleri incele ve yap, basit uygulamalar yaparsın başlangıçta uygulama için resize kısmına geldiğinde tıkanırsın, teknik bilgi gereken bir yerde illa tıkanacaksın yani ama git başla as3'e madem. Kıvıramazsan as3, daha kolay bir şekilde "stencyl" ile tasarla oyunları. Vay aq dediğin paragrafta bintane anahtar kelime var optimizasyonla ilgili zamanla görürsün, Starling, Stage3D dedinmi GPU render Direct render ayrımı falan zamanla görürsün kastı mı uygulamaların.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scarletbeard
    scarletbeard's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    VBDream bunu yazdı
    scarletbeard bunu yazdı

Arkadaşım cevabı o bok attığın yazımda var zaten, adobe developer sayfasından git gerekli gesture event videolarını izle örnekleri incele ve yap, basit uygulamalar yaparsın başlangıçta uygulama için resize kısmına geldiğinde tıkanırsın, teknik bilgi gereken bir yerde illa tıkanacaksın yani ama git başla as3'e madem. Kıvıramazsan as3, daha kolay bir şekilde "stencyl" ile tasarla oyunları. Vay aq dediğin paragrafta bintane anahtar kelime var optimizasyonla ilgili zamanla görürsün, Starling, Stage3D dedinmi GPU render Direct render ayrımı falan zamanla görürsün kastı mı uygulamaların.

Tsk Ederim.

Toplam Hit: 2299 Toplam Mesaj: 17