folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Nedir Bu Kavramlar

Nedir Bu Kavramlar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek
    bu kavramlar arasında sağ ve solu çok iyi biliyorum. fransada mecliste sağ tarafta oturanlara sağcı sol tarafta oturanlara solcu denmiştir. tabi sonralarda içleri doldurulmuştur.

boş
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

2 arkadas Ataturk un kominizmin gorulduu terde bası ezilmelidir die sozu vardır demislerdir. Bu sozu sahsı(Yazacaklarımın hepsini nutuk ta okumustum aklımda ve dogru olduuna emnim ama yinede tatmin olmayanlar olursa arar bulur direk metni yazarım) kendisine mecliste komunizmle igili ne dusundugu mecliste soruldugunda vermistir. Demistir ki Bizim 2 secenegimiz vardı ya komunistim diyeni gemiden indirmeyecegiz yada kucak acıp sosyalist bir ilke benimseyecegiz, biz milli menfaatlerimiz icin ikisini de kabul etmeyiz. Bizim benimsedigimiz yontem sadece kendimize has sosyalizmin ve liberalizmin iyi yonleri alınarak olusturulmus olandır"...

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Android
    Android's avatar
    Erkek
    Athzai_Khaine bunu yazdı:
    -----------------------------
    Android bunu yazdı:

anarşizm kurulu düzene başkaldırmaktır.rejim karşıtlığıdır.bölücülükten farkı yoktur.

bence bölücülükle alakası yoktur, anarşizm belli bir otoriteye karşı çıkmaktır, bu karşı çıkma genelde illegal yollarla olur, halkı bölmeye yönelik bir eylemleri olmaz 

rejim karşıtlığının nasıl bölücüklükle alakası olmaz? bölücüğüü sen sadece toprak bütünlüğüne kast olarakmı anlıyosun?

(M.Sc) Master Science, Electronics and Communication Engineering
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KIRBACH
    KIRBACH's avatar
    Erkek
    gkhn759 bunu yazdı:

2 arkadas Ataturk un kominizmin gorulduu terde bası ezilmelidir die sozu vardır demislerdir. Bu sozu sahsı(Yazacaklarımın hepsini nutuk ta okumustum aklımda ve dogru olduuna emnim ama yinede tatmin olmayanlar olursa arar bulur direk metni yazarım) kendisine mecliste komunizmle igili ne dusundugu mecliste soruldugunda vermistir. Demistir ki Bizim 2 secenegimiz vardı ya komunistim diyeni gemiden indirmeyecegiz yada kucak acıp sosyalist bir ilke benimseyecegiz, biz milli menfaatlerimiz icin ikisini de kabul etmeyiz. Bizim benimsedigimiz yontem sadece kendimize has sosyalizmin ve liberalizmin iyi yonleri alınarak olusturulmus olandır"...

bu ne demek atatürk komünizmi destekliyomu onu mu demek istiyosunuz. Atatürk komünizim görüldüğü yerde ezilmelidir demiştir yani ben buna inanıyorum 

İrademin boynunda yağlı bir halat, trabzonu dinliyorum orhanveliye inat
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    scuderia
    scuderia's avatar
    Erkek

Komünizm: İki ineğiniz varsa, devlet ikisini de alır size süt verir.

Faşizm: İki ineğiniz varsa, devlet ikisini de alır size süt satar.

Nazizm: İki ineğiniz varsa, devlet ikisini de alır sizi kurşuna dizer.

Bürokrasi: İki ineğiniz varsa, devlet ikisini de alır, birini öldürür, sütü satar, kovayı da devirir. Demokrasi: İki ineğiniz varsa, ikisi de greve girer.

Sosyalizm : İki ineğiniz varsa, birini komşuya verirsiniz.

Kapitalizm : İki ineğiniz varsa, birini satar, boğa alırsınız.

Teokrasi:iki ineğiniz varsa devlet ikisinide alır siz süt duasına çıkarsınız.

Mutlak Monarşi: iki ineğiniz olamaz onlar kesin kralındır...

l enfer c est les autres Sartre ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek

SOL VE SAĞ: Fıransız devrimi öncesi yenilik isteyenler, halkın statüsünün yükselmesini destekleyenler kısacası sistemde kendi yararına birşey olmayan kişilerin (Burjuvazi)kralın soluna oturması; sistemin kendi çıkarlarına hizmet eden (toprak sahipleri) ve değişim istemeyen kişilerin kralın sağına oturması sonucu ortaya çıkan kavramlar. Günümüzde ise BURJUVAZİNİN egemen olması ve sistemin kendi çıkarlarına hizmet etmesinden dolayı sağcı konumuna gelmiştirler. Sistemden çıkarı olmayan PROLETERYA (emekçi) kesim ise solcu konumundadır.

Marksizm: Karl Marks'ın düşüncelerini savunan akım. Marks'a göre: kapitalist sistemlerde ÜRETİM ARAÇLARI(Fabrika, toprak...)nın  azınlığın(BURJUVAJİ) elinde olması ve ARTI DEĞER nedeni ile kaybedecek (...zincirlerinden başka...) hiçbirşeyi olmayan proleteryanın ÜRETİM ARAÇLARINI sahiplenerek(devrim ile) komün(Paylaşımcı) bir yapı ile azınlığın çıkarları değil tüm halkın çıkarlarına uygun bir yapı haline getirmektir. Örneğin: Kapitalizm'de fabrikada emekçilerin sömürülmesiyle üretilen çekiç yine üretenlere satılarak kazanç elde edilir bu kazanç patronun cebine girer. Marx'ın öngördüğükomünizimde ise fabrikada halkın ihtiyacı kadar çekiç üretilir hammadde zaten bedavadır ve üreticiler çekicin karını patrona vermek yerine paylaşırlar... Ancak günümüzde kapitalizmin yerini KARANLIK EMPERYALİZM aldığı için bu sistem malesef kurulacak şartları yakalayamamaktadır.

Liberalizm: Serbest piyasa ekonomisini savunan görüştür. Rekabet daha iyi ürünün daha ucuza ortaya çıkmasına neden olacaktır. ANCAK daha liberalizmin ilk günlerinde (Fransa) üreticiler TEKELLEŞMİŞ(MONOPOL) ve Vahşi Kapitalizm adını almıştır. Komünizme ütopya diyenler böylece komik duruma düşmüşlerdir çünkü kendi ütopyalarında boğulmuşlardır.

Kapitalizm SÖMÜRÜ, ARTI DEĞER, İNSANLIK DIŞICILIK, VAHŞET, 1 MAYIS, 8 MART, AMERİKANIN İLK GÜNLERİ(bknz /gazap üzümleri-john STAİNBACK/Demir Ökçeler-Jack LONDON ),

Emperyalizm: LENİN tarafından bulunan ve kapitalizmin uluslararası SİNSİ KARANLIK hali. Lenine göre "Artık devrim: emperyalist sömürü zincirinin en zayıf halkası kırılmasıdır. Yani devrim: emperyalizme karşı mücadelenin....."

Devamını sonra yazacağım ama sana "SOSYALİZMİN ALFABESİ-Leo HUBERMAN" ŞİDETLE ÖNERİYORUM.

Ayrıca atatürkün komünizmle ilgili böyle bir sözü bulunmamaktadır. Kanıtlayın.... 

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AsortiC
    AsortiC's avatar
    Erkek

Şuanda düşünebildiğim tek kavram kaldı hayatımda
    Pesimistlik oda Pesimistlik nedir derseniz
    bildiğim kadarıyla karamsarlık hayatta boşwermişliğe bırakan
    bir beklentisi olmayan demek.

http://www.rapmatix.com/play.php?sid=952 

Sansarın Duygusuz İfadeler Şarkısıda Pek bigüzel gidiyor..
    Yakında askere gidiorum Normalde daha erken gitmeliydim.
    Ama tecil ettirmeme bile gerek kalmadan sorumluluğum nedeni ile
    daha sonraya bırakıldı öle kaldı bende hiç askerliği aklıma getirmemiştim.
    İşimden ayrıldım.Nedeni ise olmayan bir aşkın kalbimdeki ateşinin sönememesi
    bi türlü söndüremediğim külü sürekli ateş alıcak gibi duruyor.Her seferinde gereksiz
    tartışmalara gereksiz kıskançlıklara gidiyordum.Bugun son gereksiz tartışma ile
    bırakıp çıktım.

Kesinlikle iş yerinizden bir kız ile çıkmayın.Ayrıldığınızda bunu iyi anlıyacaksınız.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    boraks
    boraks's avatar
    Erkek

ATATÜRK hayatının hiçbir döneminde ne faşist ne de komünist olmuştur. çünkü ATATÜRK'e göre bunlar öyle teori işleri değil birebir uygulama idi... komünizmin başı

ezilecek derken faşizmi,marksizmi, liberalizmi vb. destekleyen bir durum kesinlikle yoktur. dengeyi kurmak ve önemli olan bu fikir akımlarının uygulamadaki 

yansımasıdır. 

şunu da not düşmek isterim 

"izm' ler akıllarımıza giydirilmiş deli gömlekleridir"  C. MERİÇ

gözlerin açıksa göreceksin! Kulağın sağır değilse duyacaksın! Ellerin kesik değilse uzanacaksın! UĞUR MUMCU
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AntiOksidan
    AntiOksidan's avatar
    Erkek
    Atatürkçülüğe sığ görüş diyen liberalizm genelde vatan,millet sevgisinin bulunmadığı,para için her türlü adiliğie,sözde özgürlük için her türlü adiliğe olumlu bakan anlayış.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dunyahali
    dunyahali's avatar
    Erkek

aslında bende bilmiom tam anlamlarını ama gerketiğinde bi gugıldan baqıveriom 1saat sonra gene unutuom .d

DiBe VuRmAyA bİrAz DaHa Az KaLdI..
Toplam Hit: 2951 Toplam Mesaj: 24