.NET Son Teknoloji Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Başlık biraz alakasız oldu galiba .Ama herneyse ben olayı anlatayım.Şimdi arkadaşlar ben bu sene üni olayına (en sonunda) girdim.Herneyse dersler iyi bölüm iyi vs.

Geçen gün bilgisayar dersi vardı.2 hafta sonunda ilk defa bilgisayar dersi görücez.müfredatta programlama diyor.Bende adam gibi bişey öğrenicez en sonunda diye seviniyorum haliyle.Ders başladı excel mexcel alt konuları anlattı hoca.Ok dedim bilmeyen arkadaşlar var onlarda öğrenir vs.Sonra hoca işletim sistemlerinden bahsediyor.

"Windows,Linux,Unix,Dos,Pardus." -- Hocam dedim bu pardus ayrıyetten bir işletim sistemi değil Linux sürümü türkler geliştirdiler sözde falan dedim.Hoca bişey demedi haliyle.sonra programlama olayına giricez.bir baktım hoca bi sürü şey diyo yok çok şanslıyız son teknoloji vs.vs. bişeyler ulan dedim ne öğreticek bu adam dedim kesin çok kaliteli bi dil öğrenicez. Adam demez mi VB.Net öğreniceksiniz.Sonrada C#'a azıcık bakarız falan dedi.Herneyse ok dedim bunlarda bi programlama dili öğreniriz sorun yok.

Hoca bi başladı yok çok şahaneymiş, son teknolojiymiş.Öyle bir anlatıyor ki hocanın söylediklerini duyan tamam işte dil budur diyecek.Ulan diyorum bende VB zaten dandik. C# desen C ailesinin en dandiği. .NET platformu zaten Microsoft'un elinde patlamış bi proje.Birde bunları yarım dönemde öğreticek.haftada 2 kredilik derste nasıl öğreniceksek.Dur bi konuşayım hocayla belki fikrimi mantıklı bulur.

Hocam dedim.VB.net pek o kadar kullanışlı değil ve çok fazlada bilgi hamallığına sebep oluyor. .Net öğrenmek için harcayacağımız zamanı daha verimli kullanabiliriz. Delphi-Pascal olayına giriş yapıp programlama mantığını kısa sürede öğrenebilirz.İkinci dönemde C++ falan görürsek daha iyi olur.Çünkü .NET kullanışlı değil.Programlar çok yavaş çalışıyor ve bi sürü dosyaya falan ihtiyaç oluyor.

Böyle dememe kalmadan hoca zaten çemkirmeye başladı.neymiş son Teknoloji buymuş millet akın akın .NET öğreniyormuş ben geride kalmışım vs.vs. Birde diyor c++ ,asmbley ve delphiyle yapılmış ve herkesin kullandığı ne program varmış.Ulan cevap vericem.Susmuyor çemkiriyor.Dicem hocam işletim sistemleri neyle yazılıyor.Bu kadar mal mısınız.Gidin internet cafelere bi sürü program var oyunundan tut e-cafesine c,c++,delphi,assembly hepsi kullanılmış.Windowsu .NETle falan mı yapıldı sanıyor anlamıyorum.(tabi bunları söyleyemedim şerefsiz herif çemkirdiğinden.)

Herneyse neymiş bilgeadam'a mı ne girip bakacakmışım millet niye akın akın .NET kullanıyormuş vs.

Millet parasının peşinde. Delphi fazla komplike karışık olmadığı halde bu dili öğrenmek isteyen adam (kitaptan öğrenicekse) bir sürü kitap alır. .NET gibi bi sürü şeyi barındıran bir platform bunu öğretenler için bir altın kaynağı.Adam delphiye 10 kitap basıyorsa .NET'e 100 kitap basar.

Arkadaşlar şimdi soruyorum.Hoca mı haklı ? Yoksa ben mi haklıyım ? Az çok kulaktan dolmada olsa çoğu şey hakkında bilgim var.Bu .NET o kadar ahım şahım kullanışlı şahane birşey mi ? artıları eksileri neler ? Ve bir ünide programcı mantığı olayı hangi programla verilirse daha doğru olur ? .NET le mi yoksa Delphi ile mi ? Başka bir fikrinz varsa onlarıda belirtin.

Bu ünilerin halini görünce ülkemizin neden ilerleyemediğini çok iyi anlıyorum.Önyargılı,insanları dinlemekten aciz öğretim görevlileri.Birde bu adam prof. , doç moçent olsa kimbilir nasıl olacak.

Arkadaşlar ben haklıysam bir iki referans vs. yazında şu hocayla tekrar konuşayım.Yok değilsemde gidip özürdilemesinide biliriz.

:D

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ★★★★
    Genki
    Genki's avatar
    Erkek
    doru demiş. delphinin son sürüm derleyicileri ne kullanıo acaba :) bide c# a bok atman cok cok yanlış :D
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Hocam doğru söylüyosun Delphinin son sürümü .NET olayını kullanıyo.Zaten o yüzden kurcalamıyorum fazla.Ben pascal delphi derken amacım daha kolay öğrenilir anlamındaydı.Yarım dönemde VB.NET ile c#.net mi öğretilir.yoksa pascal mı ? İlk dönemdeki amaç sadece programcı mantığını vermek.

C# 'e laf yapmıyorum ok :D Onun C dilleri arasında en dandiği olduğunu duymuştum.Kulaktan duyma olduğundan pek önemsemiyorum.(Başka fikri olan yokmu) AQ desenize bu olayları çok geriden takip ediyorum.... :p

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek
    c# sanırım betik bir dil yani c ve c++ gibi derlemeli değil ve c#=java + javanın eksikleri diye duymuştum.   :NET veya Vb.NET hakkında bilgim yok. Senin yerinde olsam hocayla takışmamaya bakardım, öğren gitsin. Sonuçta elinde 10-15 dil olmalı ve 1 'inde uzman olmalısın, ne kadar çok dil o kadar iyi.

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Musket
    Musket's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

C# dunyanın ilk programlama dilleri ile aynı mantıkta calısıyor.

Her sefer tekrar derle mantıgı.

Bu mantık zamanında performans kaybı yuzunden iptal edilip COBOL vs gibi

Bir sefer derle, .exe - .bat vs gibi bir cıkısı olsun mantıgında diller çıkmış.

C# yavas lafına katılmıyorum.

Birçok şey orda kodlanmış(Microsoft sağolsun).

Ve cogu ınsan onlar kadar optımıze kod yazamaz.

Bir print fonksıyonu yazmak harbı zor bir iş aslında.

Yada ne bılıyım, C++ da sikik bir database kullanmak bıle dert.

C# da ise olaylar cok daha gorsel ve basit.

Boylece programlama ile az vakıt kaybedıp daha cok sey uretebılıyorsun.

Ayrıca, yavaş olmasına yavaş az da olsa.

Ama ne fark eder ki ?

3GHZ lik işlemcinde yazacagın gorsel bazlı olmayan neredeyse hiçbir işlem sana dert olmayacaktır.

Ayrıca .NET platformu JavaVM ye benzemez.

Cok daha guclu, desteklenen bir platform.

Kaldı ki MSDN kadar verimli çalışan bir development network daha olamaz. 

Uzun lafın kısası, C++ la senın aylarını verıp yapacagın bır projeyi, ben C# ile haftalar içinde yaparım.

Senin CPU usage ın %4 ise, benimki de %5 olur.

Ayrıca benım bırcok component ım hazır oldugu ıcın, programım senınkınden daha az yer kaplar. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    sağol kardeşim ağzıma sıçtın. :D işin şakası Ulan ben bi bok bilmiyomuşum galiba bu konuda yazık bana ya....

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cellat
    cellat's avatar
    Erkek

italyan arkadaşıma katılıyorum ama bir gerçek var ki yazılım dünyasını microsoft yönetiyo

"""Ayrıca benım bırcok component ım hazır oldugu ıcın, programım senınkınden daha az yer kaplar. """

C# c++ la yazılmıştır bunuda unutmayalım.

ben bill gates amcanın istedikleri gibi yazılım dünyasını yönlendirmelerine karşıyım.

Reddetmek özgürleştirir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hehe malesef boşa gaza gelmissin hocan haklı :)

Ben delphiyi anadilimden iyi bilirim son 2 senedir nadiren kullanıyorum c# a geçtim. tabi delphinin de büyük üstünlükleri var.

Çözüme farklı açılardan yaklaşalım.

Hangi dil son teknolojidir cevabinin sorusu en son çıkan dil son teknolojidir c# saydıklarından hepsinden daha sonra çıkmıştır yani son teknoloji o.

Bilgisayar dunyasında çok kullanılan dillerden hiçbiri diğerinden kesin üstün değildir. hepsinin belli alanlarda güçlü olduğu şeyler vardır.

sen ogrencisin, okulun amacı seni yetistirip is sahibi yapmak, piyasaya baktıgında en cok .netci acigi var ve en yuksek maaşı .netciler alıyor.

C# dili c ailesinin en dandiği değil en high levelidir bunun icin oncekilerden yavaş çalışır. deneyimli ve çabuk bişey cikarmak isteyen programcıların tercihidir.

senin mantığına göre en baba dil assemblydir onlada bugun baslasan seneye adam gibi bi yazilim cikaramazsin. Turkiye piyasasında assemblecı arayan da yok. C ci arayan da yok  nedenmi? asm ve C operating system, driver yada oyun yazan adamlar için avantajlıdır bole iş dalları türkiyede pek yok.

sana tawsiyem fazla ota boka atlama hojani dinle adam dogru yoldan götürüyor.

ayrıca fazla iddalaşma kazara herifi c ogrenmeye ikna edersn sora çaka çaka başın döner c dersinden.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Arlong
    Arlong's avatar
    Erkek
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Ben netten öğrendiğim kadar bilirim ama şu kadar söylüyom;

ASP.NET Vb.Net veya C# ile kodlandığından web scripti geliştirebilirsin(bloktu,forumdu vs...)

Aynı zamanda bu diller masaüstü programcılıktada kullanılıyo yani normal programda yazabilirsin.Hoca haklı :D 

:)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    toglamyth
    toglamyth's avatar
    Erkek

arkadaşlar bence bu dil işi karı işi gibi...kimi kumralı sever kimi sarışını kimi esmeri kimi zenciyi hepsinin de yerinde ve zamanında işlevi güzelliği farklıdır..mesela sarışınlar kızıllar yatakta iidir derler ne bilim kumrallar ateşli faln filan gibi:)kimseye ben sen şu karıyı sevion sen bundan hoşlanıon die bişe diemem...ha benim işime misal java ve C++ geliyo  memnunum...belki bazı işlemleri diğer dillerde daha kısa yapablirdim ama sırf o işlem kısa olsun die koca bi programlama dilininin altına girmeyi göze alamam:)...

Ama kardeş gel gelelim senin meselene öncelikle bir öğrenci oldğun için seni destekliyorum...bende bu üniversiteden anladımki bir adam profluğa nekadar yaklaşıosa kafayı okadar  sıyırıyo ve dediğim dedik oluyo...bence hocayla çok polemiğe girme...profların geçmişini:)))) 

www.64bitlabs.com
Toplam Hit: 4879 Toplam Mesaj: 16