folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder .Net Ve C# Arasındaki Fark? Hangisini Kullanmalıyım? Kodlamak Ve Derlemek İçin Neleri Yüklemem Lazım?

.Net Ve C# Arasındaki Fark? Hangisini Kullanmalıyım? Kodlamak Ve Derlemek İçin Neleri Yüklemem Lazım?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

selamlar,

biraz delphi 7 ile masaüstü app kodlamışlığım var ama yaygın bir platforma geçmek istiyorum. windows da çalışacak (xp, 7, 8, 10; x86-x64), http metodları kullanacak (post) bir uygulama yazmayı planlıyorum. buna göre:

.net ve c# arasındaki fark ne? (bildiğim şu; .net platformu c#, f#, vb.. gibi dilleri barındırıyor. doğru mudur?)

.net ne için gerekli? c# kullansam yukarıdaki platformlarda uygulamam çalışmaz mı?

bir tanıdığım .net tavsiye etmişti, ilk tercihim .net üzerinden yazmak ama nasıl olacak bir ön fikir edinmek istedim.

bir de kodlama ve derleme yapabilmek için neleri yüklemem lazım? 

başka neler tavsiye edersiniz?

mutlu yıllar.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

.Net microsoft un çıkardığı uygulama geliştirme ve uygulama çalıştırma platformunun adı.

Bu platform üzerinde uygulama geliştirmek için c# ,  visual basic.net, f# vs vs bir çok dili kullanabilirsiniz. Ancak c# dili direk olarak .Net platformunda çalışması için tasarlanmış olan bir dil. Dökümantasyonuda çok iyi.Bu yüzden .Net denildiğinde aklımıza ilk olarak c# dili geliyor.

Çalışma ortamını hazırlamak için Visual Studio isimli IDE yi indirmeniz gerekli. Visual studio gerekli bütün araçları da beraberinde kuracak zaten.  

https://www.visualstudio.com/tr/vs/community/ buradan ücretsiz sürümünü indirebilirsiniz.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    helyum_pasha
    helyum_pasha's avatar
    Erkek

Kodlama ve derleme yapabilmek için C#'ta yazılım geliştirmek için "Visual Studio" kur hocam

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı

selamlar,

biraz delphi 7 ile masaüstü app kodlamışlığım var ama yaygın bir platforma geçmek istiyorum. windows da çalışacak (xp, 7, 8, 10; x86-x64), http metodları kullanacak (post) bir uygulama yazmayı planlıyorum. buna göre:

.net ve c# arasındaki fark ne? (bildiğim şu; .net platformu c#, f#, vb.. gibi dilleri barındırıyor. doğru mudur?)

.net ne için gerekli? c# kullansam yukarıdaki platformlarda uygulamam çalışmaz mı?

bir tanıdığım .net tavsiye etmişti, ilk tercihim .net üzerinden yazmak ama nasıl olacak bir ön fikir edinmek istedim.

bir de kodlama ve derleme yapabilmek için neleri yüklemem lazım? 

başka neler tavsiye edersiniz?

mutlu yıllar.

Hocam .net dediğin şey bir kütüphane. c# ise bu kütüphaneyi kullanarak uygulama yazabileceğin bir programlama dili. Öğrenmen gereken şey c#

Titanyumun gücü adına!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Yanıt veren herkese teşekkürler. Soru soruyu doğuruyor..

- visual studio ücretli bir yazılım mı? community versiyonu indirsem bununla istediklerimi yapabilir miyim? 

- visual studio ile .net altında C# ile kodlayacağım doğru mudur?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Visual Studio nun Community Sürümü ücretsiz istediğiniz şeyi bu sürüm ile yapabilirsiniz.

Visual Studio yüklendikten sonra yeni bir proje oluşturup kodlamaya başlayabilirsiniz.

.Net zaten windows işletim sistemi ile entegre olarak geliyor.Gelmiyosada visual studio yükler.Sizin arka plandaki işlerle pek bi işiniz yok. C# öğrenmeniz gerekiyor.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

Visual Studio nun Community Sürümü ücretsiz istediğiniz şeyi bu sürüm ile yapabilirsiniz.

Visual Studio yüklendikten sonra yeni bir proje oluşturup kodlamaya başlayabilirsiniz.

.Net zaten windows işletim sistemi ile entegre olarak geliyor.Gelmiyosada visual studio yükler.Sizin arka plandaki işlerle pek bi işiniz yok. C# öğrenmeniz gerekiyor.

Anladım hocam, sağol. Tez zamanda Visual Studio (Community) yükleyip c# ile kodlarken zevkin doruklarında dolaşmak istiyorum :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Takıldığın yerler olursa sorarsın hocam ama sistematik c# öğrenmek önemli.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Yanlış bilmiyorsam Community sürümü ile ticari uygulamalar yazmak yasak. Öğrenme/ açık kaynak uygulamalara için serbest.

Değişdiyse bilemem

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Yanlış bilmiyorsam Community sürümü ile ticari uygulamalar yazmak yasak. Öğrenme/ açık kaynak uygulamalara için serbest.

Değişdiyse bilemem

Belki ama bunu kimse siklemiyor hocam. O yüzden sorun yok. Müridi işkillendirme :)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

.net platformun adı, C# ise bu platformun üzerinde çalışan programlama dillerinden bir tanesidir ve platforma oldukça bağ(ım)lıdır. StackOverflow'da bir yorum vardı, bence güzel benzetme olmuş:

http://stackoverflow.com/a/19162265/637724

Eğer C# bir uçaksa, .net uçağın kalkış pistidir diye.

Yukarda platform dedim ama onu biraz açmak lazım. İçinde bir sürü bileşen barındırıyor:

En aşağıda işletim sistemi ve en yukarıda da programlama dilleri olmak üzere, .net platformu aradaki katmanların toplamına tekabül ediyor diyebiliriz.

CLR (Common Language Runtime) denen katman da Java için JVM'e (Java Virtual Machine) denk geliyor. Burda kabaca anlatan bir görsel var:

.net için C#, VB.net ve C++.net en yaygın olan diller ama sadece bunlar yok, uzun bir liste var:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_CLI_languages

Bunun Java karşılığı da şöyle:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_JVM_languages

Üstte çalışan bu diller tamamen ortak paydayı kullandığı için ve ek olarak ara dilden geriye dönüş (reverse engineering) mümkün olduğu için teoride C# ile yazılmış bir kodun VB.net hali elde edilebileceği gibi, diğerleri arasındaki dönüşümler de mümkün olmaktadır.

Sen hiç kaval çaldın mı?
Toplam Hit: 2186 Toplam Mesaj: 17
dotnet