folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Netmaster CBW-383Z4 Qos Ayarları ?

Netmaster CBW-383Z4 Qos Ayarları ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Altair
    Altair's avatar
    Erkek

Merhabalar, bir aydır uydunetin 25mbit lik kampanyasından verilen CBW-383Z4 Docsis 3.0 uyumlu modemi kullanıyorum ancak oyun oynarken arada sırada modeme bağlı diğer cihazların trafiğinden etkilenerek ping sorunu oluyor. Mesela oyunun ortasında telefona whatsapp ten mesaj geliyor hop ping 1000 küsürlerde. Kendi telefonumu yine bağlantısını kesebiliyorum ama diğer telefonlar malesef olduğu gibi kalıyor. Biraz araştırdım ettim geçenlerde donanımhaberde işte bu tarz işlemlerin QoS ayarıyla yapıldığını vs öğrendim. Yani diğer aletler interneti birazdaha az kullanacak adam bi video açıyor direk bütün interneti alıyor. Aslında yapmak istediğim bağlantının %20 si diğer cihazlara geri kalanını bilgisayar üzerine almak ama bununla ilgili pek birşey bulamadım. Sonuç olarak QoS ayarlarını biraz kurcaladım ancak yukarıdaki üçlüyü kapatabildim birtek aşağıdakilerin ne anlama geldiğini çözemedim.

http://puu.sh/eYknf/fe49126233.png

Amacım dediğim gibi interneti belirli sınırlarla cihazlara dağıtmak bunun yapmanın başka bir yolu varsa önerilerede açığım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam aynı modemi ben de kullanıyorum. Ben böyle bir sıkıntı yaşamadım, çünkü hem uzun zamandır oyun oynamıyorum hem de ev içinde diğer internet kullanımları bana sıkıntı verebilecek düzeyde değil.

Zannediyorum WMM desteğini kapatırsanız sıkıntı ortadan kalkacaktır.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    golgi
    golgi's avatar
    Erkek

Qos ile ping sornunu halledebileceğini sanmıyorum 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Altair
    Altair's avatar
    Erkek
    golgi bunu yazdı

Qos ile ping sornunu halledebileceğini sanmıyorum 

Hocam çok sürekli olan birşey değil ama modemin önünde olmama rağmen arada bir giriyor oyun felç oluyor. Ethernet kablosunu takıp oynayınca zaten hiçbir türlü sıkıntı çekmiyorumda yinede bir araştırayım dedim.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    golgi
    golgi's avatar
    Erkek

Netmaster modemlerinde wireless problemi oldugunu duymustum bi tane access point ile kablosuz baglanmayi deneyebilirsin ama 1000ms latency uydu net de bile olmuyor

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek

dünyanın en berbat modemi.

eski normal wireless modemimi bridge moda alıp ethernetle kablonetin modemine bağladım ben.

eski wireless modemimden paylaşınca neti ping falan olmuyor.

He is finding himself.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    husnuweb bunu yazdı

eski normal wireless modemimi bridge moda alıp ethernetle kablonetin modemine bağladım ben.

Ben şahsen gayet memnunum bu modemden. Kampanyadan da değil, para ile aldım.

UyduNet sistemine tanımlanmış bir modemden en fazla 2 cihaz aynı anda internete bağlanabilir. 3. cihazın internet erişimi kesiliyor. Bunun için UyduNet modemlerinde Router özelliği mecburi tutuluyor.

Siz muhtemelen en fazla 2 adet cihaz bağladığınız için Bridge iş görüyordur. Ağda daha fazla cihaz olduğunda Router özelliği kapalı iken sorunlar çıkıyor.

Ayrıca, modemin çok fazla özelliği var. Özelliklerini bilmeden "bunun kablosuz özelliği kötü" demek yerine modemin özelliklerini öğrenip öyle kullanmak daha mantıklı.

• Kablosuz kontrol kanalını en fazla performans aldığınız bir seviyeye ayarlayabilirsiniz.
    • Güç tasarrufu modunu kapatarak kablosuz performansını artırabilirsiniz.
    • Yeri gelince konuyu açan arkadaşın sorunlarından kurtulmak adına WMM özelliğini kapatarak eşit bir kullanım sağlayabilirsiniz.
    • 802.11n modunu ve gerekli desteği kapatarak kopmalardan kurtulabilirsiniz.
    • Güvenlik duvarını toptan kapatarak filtre kısıtlamalarından kaynaklanan yavaşlama ve engellemelerden kurtulabilirsiniz.
    • UyduNet'in sağladığı 20 Mbit ve üzerindeki hızları Docsis 3.0 özelliği ile rahatlıkla kullanabilirsiniz (TTNET'teki gibi "sisteminiz ne yazık ki kaldırmıyor" gibi sorunlar yok)

Ve daha bir sürü ayar... En basitinden, Türksat'ı arayıp teknik destek isteyerek bütün bu ayarları çağıracağınız teknik ekibin yapmasını sağlayabilir ve tek kuruş ek ücret vermezsiniz.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı
    husnuweb bunu yazdı

Ben şahsen gayet memnunum bu modemden. Kampanyadan da değil, para ile aldım.

UyduNet sistemine tanımlanmış bir modemden en fazla 2 cihaz aynı anda internete bağlanabilir. 3. cihazın internet erişimi kesiliyor. Bunun için UyduNet modemlerinde Router özelliği mecburi tutuluyor.

Siz muhtemelen en fazla 2 adet cihaz bağladığınız için Bridge iş görüyordur. Ağda daha fazla cihaz olduğunda Router özelliği kapalı iken sorunlar çıkıyor.

Ayrıca, modemin çok fazla özelliği var. Özelliklerini bilmeden "bunun kablosuz özelliği kötü" demek yerine modemin özelliklerini öğrenip öyle kullanmak daha mantıklı.

• Kablosuz kontrol kanalını en fazla performans aldığınız bir seviyeye ayarlayabilirsiniz.
    • Güç tasarrufu modunu kapatarak kablosuz performansını artırabilirsiniz.
    • Yeri gelince konuyu açan arkadaşın sorunlarından kurtulmak adına WMM özelliğini kapatarak eşit bir kullanım sağlayabilirsiniz.
    • 802.11n modunu ve gerekli desteği kapatarak kopmalardan kurtulabilirsiniz.
    • Güvenlik duvarını toptan kapatarak filtre kısıtlamalarından kaynaklanan yavaşlama ve engellemelerden kurtulabilirsiniz.
    • UyduNet'in sağladığı 20 Mbit ve üzerindeki hızları Docsis 3.0 özelliği ile rahatlıkla kullanabilirsiniz (TTNET'teki gibi "sisteminiz ne yazık ki kaldırmıyor" gibi sorunlar yok)

Ve daha bir sürü ayar... En basitinden, Türksat'ı arayıp teknik destek isteyerek bütün bu ayarları çağıracağınız teknik ekibin yapmasını sağlayabilir ve tek kuruş ek ücret vermezsiniz.

abi açık alanda iphone'u elime aldım, modemden yürüyerek ufak adımlarla uzaklaşmaya başladım, 15 adım sonra bağlantı koptu.

güç kanallarını falan da hikaye hepsini tek tek denedim.

He is finding himself.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    husnuweb bunu yazdı

abi açık alanda iphone'u elime aldım, modemden yürüyerek ufak adımlarla uzaklaşmaya başladım, 15 adım sonra bağlantı koptu.

Hocam, 15 adım yaklaşık 12 metreye tekabül ediyor. 12 metre yarıçaplı bir WiFi yayını bence bir ev kullanıcısı için gayet uygun. Kaldı ki, güç tasarrufu modunu kapatırsanız bu mesafe de artacaktır.

Kontrol kanalı ayarını da yabana atmayın. Bende de bağlantı sorunları vardı, servisi çağırdım. Teknik ekip bana bütün ayarlamaları yaptı, bir de üzerine ne nedir ne değildir onu anlattı. O gittikten sonra ne bir kopma, ne bir donma...

Ben şahsen memnunum. Benim şu anki sorunum, evdeki duvarlar biraz fazla kalın olmasından dolayı WiFi dalgaları bazı odalara gelene dek büyük oranda engellenmiş oluyor. Yalnızca modemi evin daha merkezi bir yerine almam gerekiyor, o da şu an benim için külfet :) Meşguliyetlerimin sona erdiği bir zaman yapmayı düşünüyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    husnuweb
    husnuweb's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı
    husnuweb bunu yazdı

Hocam, 15 adım yaklaşık 12 metreye tekabül ediyor. 12 metre yarıçaplı bir WiFi yayını bence bir ev kullanıcısı için gayet uygun. Kaldı ki, güç tasarrufu modunu kapatırsanız bu mesafe de artacaktır.

Kontrol kanalı ayarını da yabana atmayın. Bende de bağlantı sorunları vardı, servisi çağırdım. Teknik ekip bana bütün ayarlamaları yaptı, bir de üzerine ne nedir ne değildir onu anlattı. O gittikten sonra ne bir kopma, ne bir donma...

Ben şahsen memnunum. Benim şu anki sorunum, evdeki duvarlar biraz fazla kalın olmasından dolayı WiFi dalgaları bazı odalara gelene dek büyük oranda engellenmiş oluyor. Yalnızca modemi evin daha merkezi bir yerine almam gerekiyor, o da şu an benim için külfet :) Meşguliyetlerimin sona erdiği bir zaman yapmayı düşünüyorum.

abi senin işine yaradığı için sevindim; ama bizim evde resmen fiyasko oldu bu modem. yıllardır wireless modemimi koyduğum yere koydum salondan çekmedi. 5 kat aşağıdaki komşunun modemini görüyorum evin içindeki modem çekmiyor.

servis geldi 2 kanal değiştirdiler ayarlardan. bir şey değişmeyince evdeki kolonlardan(!) oluyor dediler. aradım laf yaptım ertesi gün direk uydunet'ten geldiler bu seferde neden olarak sağlık bakanlığının koyduğu sinyal gücü sınırını(!) öne sürdüler. cayma hakkıyla tehdit ederek evdeki 3 ayrı lokasyona tek tek hat çektirip denettim en optimum noktayı buldum, benim wireless modemle sıkıntısız 25mbit alıyorum neyseki.

He is finding himself.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    husnuweb bunu yazdı

abi senin işine yaradığı için sevindim; ama bizim evde resmen fiyasko oldu bu modem. yıllardır wireless modemimi koyduğum yere koydum salondan çekmedi. 5 kat aşağıdaki komşunun modemini görüyorum evin içindeki modem çekmiyor.

servis geldi 2 kanal değiştirdiler ayarlardan. bir şey değişmeyince evdeki kolonlardan(!) oluyor dediler. aradım laf yaptım ertesi gün direk uydunet'ten geldiler bu seferde neden olarak sağlık bakanlığının koyduğu sinyal gücü sınırını(!) öne sürdüler. cayma hakkıyla tehdit ederek evdeki 3 ayrı lokasyona tek tek hat çektirip denettim en optimum noktayı buldum, benim wireless modemle sıkıntısız 25mbit alıyorum neyseki.

Neyse, kullanabiliyorsanız sorun yok. Aynı hızı ben de kullanıyorum. Eski modeminizi Bridge yerine Router olarak ayarlarsanız ek cihazların internete bağlanması esnasında oluşabilecek sorunlardan kurtulmuş olursunuz.

Toplam Hit: 4261 Toplam Mesaj: 16