folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Networkcüler Bakabilir Mi

Networkcüler Bakabilir Mi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

Farklı networkler routing islemi yapmadan  anlasamazlar.  

Senin networke benzer bir senaryo bendede var 2 dsl hatti ,networkler farklı - lokasyonlar ayni... vpn ile halletmistim zamaninda,5-6 yildir sorunsuz tikirinda. cisco sagolsun :D

Hocam bizde adsl hattı tek IP leri dağıtan DHCP sunucusu tek. Sadece IP bloğu 2 de kullanılıyor. Onun dışında farklı olan hiçbirşey yok

Titanyumun gücü adına!!!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Dhcp servera ikinci bir ip vermeden önce yedek bir dhcp server kurup asıl serverı düşürecektin. 

192.168.0.1 

255.255.0.0

192.168.254.254

sonuca bakacaktın. 

şuan da deneyebilrsin.

server : 192.168.0.2 desek

ping 192.168.2.100 acces point

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Dhcp servera ikinci bir ip vermeden önce yedek bir dhcp server kurup asıl serverı düşürecektin. 

192.168.0.1 

255.255.0.0

192.168.254.254

sonuca bakacaktın. 

şuan da deneyebilrsin.

Hocam herkesin söylediğini sırasıyla tek tek deneyeceğim. Bir arkadaşımda şöyle bir fikir verdi. Veritabanı sunucusuna 2. ip bloğundan bir sabit ip verirsen sorun çözülür dedi.

Titanyumun gücü adına!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepHouse
    DeepHouse's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

192.168.0.1 

255.255.0.0

192.168.254.254

sonuca bakacaktın. 

şuan da deneyebilrsin.

Hocam herkesin söylediğini sırasıyla tek tek deneyeceğim. Bir arkadaşımda şöyle bir fikir verdi. Veritabanı sunucusuna 2. ip bloğundan bir sabit ip verirsen sorun çözülür dedi.

abi işin dogrusunu rene ve baristbt de anlatmıs digerleri alternatif çözüm 192.168.0.1/24 ya senin ki sen onu 192.168.0.1/22 veya altına genişleticeksin genişlediği için havuz büyüyecek oradanda senin sorunun çözülücek yani ben böle anladım bana mantıklı geldi 

Bu işler zordur, özveri ister; hatta özveriden fazlasını, ruhunu ister...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    majestiquo
    majestiquo's avatar
    Erkek

Hocam zaten sanal ip dağıtıyorsunuz. 2 blok ip ile kendinizi kısıtlamayın. Size tavsiyem dhcp yi 8 blok ip dağıtacak şekilde yeniden ayarlamanız ve dağıtım aralığınıda örnek olarak 172.20.8.50 - 172.20.15.250 şeklinde ayarlamanız. Alt ağ maskesi 255.255.248.0 yani /21. Yapılandırmayı bu şekilde yaparsanız 172.20.8.1-172.20.8.49 aralığındaki ipleride ileride static ip tanımlama ihtiyacı olursa diye rezerve etmiş olursunuz. Kablosuz cihazlarınızıda aynı networke çekmek isterseniz sıkıntı yaratmayacaktır eğer farklı networklerde kullanmak istiyorsanız routing işlemi yapmanız gerekiyor. Yada tunneling yapabilirsiniz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek
    majestiquo bunu yazdı

Hocam zaten sanal ip dağıtıyorsunuz. 2 blok ip ile kendinizi kısıtlamayın. Size tavsiyem dhcp yi 8 blok ip dağıtacak şekilde yeniden ayarlamanız ve dağıtım aralığınıda örnek olarak 172.20.8.50 - 172.20.15.250 şeklinde ayarlamanız. Alt ağ maskesi 255.255.248.0 yani /21. Yapılandırmayı bu şekilde yaparsanız 172.20.8.1-172.20.8.49 aralığındaki ipleride ileride static ip tanımlama ihtiyacı olursa diye rezerve etmiş olursunuz. Kablosuz cihazlarınızıda aynı networke çekmek isterseniz sıkıntı yaratmayacaktır eğer farklı networklerde kullanmak istiyorsanız routing işlemi yapmanız gerekiyor. Yada tunneling yapabilirsiniz.

Hocam tekrar ediyorum farklı networklerle işim yok tüm senaryolar aynı networkde gerçekleşiyor veya gerçekleşecek

Titanyumun gücü adına!!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek
    Diğer Bilgileri

İlgi ve Uzmanlık Alanları

C#, Asp.Net ve SQL konularında uzman olmakla birlikte amatör olarak IOS uygulamaları geliştirmekteyim 

hacı şunu kaldır bari .

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    majestiquo
    majestiquo's avatar
    Erkek
    Yazilimci bunu yazdı
    majestiquo bunu yazdı

Hocam tekrar ediyorum farklı networklerle işim yok tüm senaryolar aynı networkde gerçekleşiyor veya gerçekleşecek

"Size tavsiyem dhcp yi 8 blok ip dağıtacak şekilde yeniden ayarlamanız ve dağıtım aralığınıda örnek olarak 172.20.8.50 - 172.20.15.250 şeklinde ayarlamanız. Alt ağ maskesi 255.255.248.0 yani /21. Yapılandırmayı bu şekilde yaparsanız 172.20.8.1-172.20.8.49 aralığındaki ipleride ileride static ip tanımlama ihtiyacı olursa diye rezerve etmiş olursunuz"

Farklı network olayı yoksa ilk dediğim kısmı uygularsanız sorun kalmayacaktır. Dhcp ip dağıtım aralığını değiştirdiğiniz zaman firewall ve eğer kullanıyorsanız kablosuz controller tarafında gerekli değişiklikleri yapmayı unutmayın.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    majestiquo bunu yazdı
    Yazilimci bunu yazdı
    majestiquo bunu yazdı

"Size tavsiyem dhcp yi 8 blok ip dağıtacak şekilde yeniden ayarlamanız ve dağıtım aralığınıda örnek olarak 172.20.8.50 - 172.20.15.250 şeklinde ayarlamanız. Alt ağ maskesi 255.255.248.0 yani /21. Yapılandırmayı bu şekilde yaparsanız 172.20.8.1-172.20.8.49 aralığındaki ipleride ileride static ip tanımlama ihtiyacı olursa diye rezerve etmiş olursunuz"

Farklı network olayı yoksa ilk dediğim kısmı uygularsanız sorun kalmayacaktır. Dhcp ip dağıtım aralığını değiştirdiğiniz zaman firewall ve eğer kullanıyorsanız kablosuz controller tarafında gerekli değişiklikleri yapmayı unutmayın.

O da iyi bir şey değil brodcast paketleri ne kadar çok ip bloğuna dağılırsa özellikle kullanılmayan bu Performansı etkiler 

ip bloğu ayarı zaten bu yüzden yapılıyor yoksa yazarız subnet mask 255.0.0.0 yapıştır gelsin 

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    zalimadam bunu yazdı
    Diğer Bilgileri

İlgi ve Uzmanlık Alanları

C#, Asp.Net ve SQL konularında uzman olmakla birlikte amatör olarak IOS uygulamaları geliştirmekteyim 

hacı şunu kaldır bari .

???Programcı vs. ağ yöneticisi vs. sistem yöneticisi??? Ciddi ciddi mi yazdın?

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 2277 Toplam Mesaj: 25