Neuralink Hayata Geçiyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    osmaman
    osmaman's avatar
    Erkek

Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk, bir çılgın projesini daha hayata geçirdi. Musk’ın sahibi olduğu nöroteknoloji şirketi Neuralink tarafından geliştirilen beyin-bilgisayar arayüzü tanıttı. Mikroçip ile beyin kontrolü sağlayacak teknolojiyle ilgili deneme de bir domuz üzerinde gerçekleştirildi.

Geçen yıl fareler üzerinde yapılan testlerin ardından dün gerçekleştirilen tanıtımda, cihazın nihai sürümü, domuzlar üzerinde test edildi. Canlı yayında cihazın bağlandığı bir domuzun beyin sinyalleri ekranlara aktarılarak, takip edildi.

Arkadaşlar sizi bilmem ama bu iş beni gelecek için feci şekilde korkutuyor. Aslında sağlık ve günlük hayat için çok yararlı olabilir ama asıl sıkıntılı kısmı devletlerin bizim haberimiz olmadan yapabilecekleri. 

İmza mı? O da ne demek?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kumanaga
    Kumanaga's avatar
    Erkek

az önce baktım konusu açılmış mı diye

vay be tahribat iyice tınlamaz olmuş bu konuları.

⎝Her boku biliyorsun, "Herkes" yazmasını bilmiyorsun.⎠
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Bende konu açacaktım ama vazgeçtim, helal olsun adama

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Teknolojik olarak bence güzel bir gelişme. İleride insan bilincinin tamamen sanal ortama aktarılabilmesi mümkün olursa bir bakıma bilinç düzeyinde ölümsüzlük denilebilir. Klavye tuşlarına basmadan sanal ortamda kod yazdığımızı düşünsene :) Gerçi mevcut düzen devam ederse bizi sanal ortamda da köle gibi çalıştırırlar :D

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı

Teknolojik olarak bence güzel bir gelişme. İleride insan bilincinin tamamen sanal ortama aktarılabilmesi mümkün olursa bir bakıma bilinç düzeyinde ölümsüzlük denilebilir. Klavye tuşlarına basmadan sanal ortamda kod yazdığımızı düşünsene :) Gerçi mevcut düzen devam ederse bizi sanal ortamda da köle gibi çalıştırırlar :D

Chappie filminde spoiler vermeyelim ama, insan zihni ve bilinci bir robot'a aktarılıyordu, ve artık o insanın hatıraları/bilinci bir makinada aktif olarak çalışıyor ve yaşamına devam ediyordu.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PEAK
    PEAK's avatar
    Erkek

Ben evlenene kadar şu teknolojiyi geliştirselerde en azıdan şu düğün tv den kendime oyunlar atıp oyanayabilsem su akraba baskıları yüzünden kendi düğünüme katılmayacagım bu gidişle

Hiç bir oyunu  bilmiyorum hatta bazen saçma geliyor diyorum

lan bir insan niye müzik sesi duyunca garip garip hareketler yapar ki sanki hipnoz oluyor herkes aynı anda :)

Bakalım komplo teorileri neler olacak bu teknoloji için 

1. Benden : yoksa amerika israil bu yasak bölgede ki herkesten saklanan  dev insanları bununla kontrol edip savaş makinesi haline mi getiricek ? 

Sigara külü ile sirke karıştırılırsa ne olur ?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeepInside
    DeepInside's avatar
    Erkek

bu bazılarınızın hoşuna gidebilir ama, insanlığı tam anlamı ile köleleştirecek bir sistem... Zaten borç harc v.s sıkışmış insanlar birde bu projeyi düşününce insanları bildigin robot gibi kontrol edebilecekler, ucu çok fena açık bir şey.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek

2000'lerde birşeyler olur diye bekledim ama olmadı.

Bu dünyadan gitmeden şöyle gerçekten dişe dokunur fütirisrik, uzay çağı şeylerini görmek istiyorum artık.

İşin teorik yapıları (sosyal medya, yapay zeka vb.) var ama bio-organik birleşim yok.

Ne bir ışınlanma ne de zamanda yolculuk. Eh artık bir şeyler olsun bir zahmet.

Bu anlamda Elon Musk cidden çamura saplanmış bilime 4x4 tork zerk etmiş. 

‎‎‎
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Teknolojik gelişmeler beni ürkütmüyor, beni ürküten doyumsuz insan arzuları.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

bu teknolojinin asıl amacı öncelikle

uzul kaybı gibi problemleri olan kişilerin beyin gücü ile robot kolları çalıştırabilmesi

ancak bu işin geleceği çok çok fazla var

belkide marsa vicudumuz değil sadece belleğimiz gidecek ve robotları uzaktan kontrol ederek orda birşeyşer inşa edeceğiz.

suretler filmini izleyin insanlar evden çıkmadan kendilerine çok benzeyen robotlar aracılığı ile birbirleri ile etkileşime geçiyordu

bu öncelikle salgın hastalık vb şeyleri önlediği gibi düşünün taşta taşısanız duvarda örseniz yorumluyorsunuz

tehlikeli iş yapıp uçurumdan düşme riski yok

değişmeyen şey ise sistemin kölesi olmak 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek

Konu hakkında yapaılacak çok yorum, hislere tercüman olacak çok düşünce var da başlık sadece 300hit almış. Kapitalist sistemde Musk gibi zengin ama devrimci insanlar çok nadir olur yani maalesef sadece Musk ile olacak şey değil futurist bir gerçeklik. Kaldı ki Musk da zaten fazla heyecanşlı konuşuyor, fazlla ,iddialı şeyler söylüyor ve çoğu kişi satır aralarını yakalayamıyor.

Örneğin: Adam dedi ki, "Eğer hatıralar da elektriksel sinyaller ile var oluyorsa robota,dijital dünyaya aktarılıp orada istendiği zaman canlandırılır" falan ertesi gün haber sitelerine bakıyorsun başlıklar şöyle: Nörolink sayesinde Anılarımız ölümsüz olacak !

Lan yok öyle bişey amk. Daha hafızanın nasıl işlediğini bilmiyoruz. Hafıza depolanıyor geyiğ,i konu hakkında zerre sikim bilmeden konuşadan insanlar nedeni de malum hep şu biligsayar insan beyni benzetmesi.. Arkadaşlar hafızanın nasıl çalıştığını, bir şeyi nasıl aklımızda tuttuğumuzu unutulan her şeyin geri gelip gelemeyeceğini bilmiyoruz hatta unutulan anıların gerçeğinden çok daha farklı şekillerde hatırlandığına dair zilyontane bilimsel çalışma var.

Şu anki bilgimizle bakılınca Nörolinkin körlüğe kalıcı çare olması bile anılarımızı ölümsüz kılmaktan daha yüksek bir ihtimal. Diğer vaatlerin de potansiyeli var tabii ki ama anılar,hafıza bu konuyu ayrı tutun Nörolink "çalışma prensibi itibariyle" buna dair altı temelli bir vaadte bulunmadı,bulanamaz da zaten.

Troubles'll come & they'll pass
Toplam Hit: 2328 Toplam Mesaj: 15
neuralink bilim kontrol beyin