folder Tahribat.com Forumları
linefolder Html - CSS - XML - JavaScript - Ajax
linefolder [Node.Js] Express'te Paket Yönetimi Ve Kullanışlı Bazı Paketler

[Node.Js] Express'te Paket Yönetimi Ve Kullanışlı Bazı Paketler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı

Abi node.js'de bu olayı sevmiyorum. İki tane paket yukluyorsun 2000 tane dosya oluyor klasörde. Bir de her şey için paket yukleyince binlerce dosya oluyor.

Şuan kullandığım bir sistemde 26 paket var toplam boyutu 63mb felan. Çok mühim değil dosyaların çokluğu

Eğer olmasın dersen -g etiketi ile global hale getirebilirsin. Paketlerin tekrar tekrar kullanmamasını istediğin çekirdek paketleri global olarak tanımlayıp dosyaların sayısını azaltırsın. Sevimsiz değil okadar da abü :)

iyibu! yeniden..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Peki nodejs klasöründe toplam kaç tane dosya var? Bir de 60 mb az diyorsun ama yüklü paketlerin ne olduğuna bakmak lazım? Paketlerin kendi dependency'leri de işin içine giriyor dependency tree çorba oluyor. 20 satır kodluk iş için bile paketlere dadanılıyor. Ufak tefek her projede grunt var, iki dk makefile yazmaya üşeniyor millet.  Ondan sonra içe içe 100 dependency'den birisi cortlayınca binlerce proje zincirleme cortluyor saatlerce debug kasıyorlar sonra. Herkesin fikri kendine ama node.js'nin bu paket olayı bence bir tasarım problemi.

while (1<2)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Katılıyorum. Hatta bazı paketlerde ekstra modüller oluyor o paketi kullanmak için. Modülün içindeki paketleri sen daha once projene dahil ettiğin zaman versiyonlar çakışıyor ve hatalara sebep oluyor. NodeJs de terminalde oluşan hataların sebepleri çok ama çok yetersiz debug modu vs. Bunlar çözülürse bence muhteşem bir teknoloji. Angular falan da efsane :)

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    KrypT bunu yazdı

Peki nodejs klasöründe toplam kaç tane dosya var? Bir de 60 mb az diyorsun ama yüklü paketlerin ne olduğuna bakmak lazım? Paketlerin kendi dependency'leri de işin içine giriyor dependency tree çorba oluyor. 20 satır kodluk iş için bile paketlere dadanılıyor. Ufak tefek her projede grunt var, iki dk makefile yazmaya üşeniyor millet.  Ondan sonra içe içe 100 dependency'den birisi cortlayınca binlerce proje zincirleme cortluyor saatlerce debug kasıyorlar sonra. Herkesin fikri kendine ama node.js'nin bu paket olayı bence bir tasarım problemi.

Hiç bu açıdan düşünmemiştim hocam. Haklısın düşünce :)

Burada cazip olan kısmı her paketi detayına kadar açıp düzenleyebilmen. Ytdl kullanıyorsun misal. Bundaki codece mudahale edebiliyorsun. Ytdlyi alt paket olarak kullanıp kendi paketini de oluşturabiliyorsun. 

Fakat dediğin gibi ytdlnin kullandığı alt paketler başka bir pakette tekrar yükleniyor. Hatta o paketlerin alt paketleri de aynı şekilde. Çözümünü bilmiyorum fakat servera hükmedebilmek c/c++ ı etkin olarak kullanabilmek çok cazip geliyor. Bu yüzden tüm dediğin olay gözümde eriyip gidiyor.

Diğer açıdan express ile basit bir hello world web uygulaması yapacak olsan onlarca paket geliyor dediğin gibi :)

İleride gelişeceğini umut ediyorum. Node.jse alışınca php vs çok ama çok hantal geliyor. Bunu hissettiriyor emin ol

iyibu! yeniden..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek