Notebook Tavisyesi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Laptop almayı düşünüyorum. Gönül isterdiki macbook pro alalım yolumuza bakalım ancak hem fiyatlar acayip pahalı hemde windows üzerindede çalışmam gerekeceği için mac olayına giremiyorum. Gelelim nasıl bir laptop lazım:

Bütçe: Burada aklımda bir rakam belirlemedim eğer cihazın işimi göreceğini düşünüyorsem 3-4-5 gözden çıkartabilirim.

Yapacaklarım: Yazılımcıyım. O yüzden kullanımım %90 kodlama olacak. Bol bol dizi film izliyorum o yüzden belkide ekranın biraz iyi olması gerekebilir. Pek merakım yok ancak belki oyunda oynayabilirim ancak öyle gamer olmadığım için üf süper bir ekran kartı takındım yok.

Beklentim: Beni driver'lar konusunda sıkıntıya düşürmemesi gerekiyor. Daha önce bu konuda çok saçma şeyler yaşadım ve yaşamak istemiyorum. 15.6" ekran benim için yeterli üstünü veya altını düşünmüyorum. SSD kesinlikle olmalı. RAM en az 16gb olmalı ve işlemci i7'nin performans serisinden ve son nesil olmalı. Çünkü aldımmı ben bunu 3-4 sene en az kullanıcam ve IDE'ler çok RAM ve CPU harcıyor. Birde şarjı beni üzmeyecek yormayacak şekilde gitmeli. Hafif ve ince olmasında fayda var. Numpad olmasa da olur ama elimin altında Delete, Home, End tuşlarının olması şahane olur. Kasasıda sağlam olursa güzel olur.

Şöyle bir baktım vatana filanda açıkçası donanım olayından çok uzak kalmışım artık hangi nesil işlemciler var, ekran kartlarında son olaylar neler. Ne neyi götürür bilemiyorum. Böyle donanım takip eden müridler önerilerde bulunursa. Yada kaçılması gereken marka/modelleri paylaşırsa güzel olur. 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Yahu 16 gb rame felan, i7ler felan? Hayırdır ne kodu yazıyorsunuz cidden merak ediyorum.

i3, i5 makinelerde deli gibi kod yazıyorum.

Kullandıklarıma gel:

Visual Studio 2017 2015 2012 2010

Android studio

Netbeans Eclipse EE

DB2 Express

Sql Management Studio

Mysql Workbench

kullanıyorum. Tek ortak noktamız ssd ve ram

8gb+ ram

SSD olması.

3. nesil intel işlemcili makineler bile yetiyor. i7  felan render mı alacaksınız abi. Sonuçta herkes text editörden bozma intelli sense desteki IDE ler ile çalışıyor.

Ben i5 ve üstü min 8gb ramli SSD li ya da sonradan SSD takabileceğin herhangi bir makina'nın yeteceğini düşünüyorum. Tabi kod yazıyorum demişsin ama hangi alanda kod yazdığını belirtmemişsin. Gidipte SDL2 ile OPENGL programlar yazıyorsa o iş ayrı derim o zaman.

HTML yazan adamda kod yazıyor php yazanda. Ne amaçla yazacağın önemli.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

1 ay kadar önce http://urun.n11.com/dizustu-bilgisayar/dell-inspiron-7567-b7700d128f161c-i7-16gb-1tb-128ssd-gtx1050ti-P151390841?cid=604001&gclid=COS-sKbCtdQCFQmdGwodzKYP4Q&gclsrc=aw.ds bu ürünü aldım çok abartılı araştırma yapmadım ama bu donanımı bulabildiğim en uygun cihaz buydu, şimdilik sorunsuz

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hipokondriyak
    hipokondriyak's avatar
    Erkek

3 e filan drekt bulamayabilirsn de thinkpad al optimize et 

Homo sapiens, yaşamak için, diğer canlıların yaşamasına muhtaç; obligat parazit türüdür. "Sen olursan boş bardak , sana olur koyan çok su. a.g."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

Hackintosh kurabilecegin bi alet al, macbook un çeyrek fiyatına ayni performansta macin olsun

black implies white, self implies other, life implies death.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Mobildeyim rahat yazamiyorum. Sunu gordum ne diyorsunuz? 

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-n552vw-core-i7-6700hq-2-6ghz-16gb-1tb-256-ssd-15-6-gtx960m-4gb-w10-notebook.html

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 922 Toplam Mesaj: 6
laptop tavsiye