Not/Ortalama Hesaplama (Yardım)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Nasıl çalışmıyor?

Hiç mi çalışmıyor çalışıyor da doğru snuç mu vermiyor..

son satırında bir yanlışlık var gibi..

text=ort gibi bir deyim büyük olasılık yanlıştır çünkü  ort sayısal bir değişkendir..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustaphachan
    mustaphachan's avatar
    Erkek

ltcelik bunu yazdı:
    -----------------------------

Nasıl çalışmıyor?

Hiç mi çalışmıyor çalışıyor da doğru snuç mu vermiyor..

son satırında bir yanlışlık var gibi..

text=ort gibi bir deyim büyük olasılık yanlıştır çünkü  ort sayısal bir değişkendir..

yok hocam hiç çalışmıyor. pek bilgili değilim bu konuda.. başlangıç seviyesinde sayılırım. microsoft visual studio kullanıyorum. Q'ları ve C'leri aynı anda sorunsuz halledebiliyorum. verdiğim kodları kullandığımda sonuç veriyor yalnızca Q ve C için.. ama işin içine P, M ve E girince command buttonu sanki işlevsiz gibi oluyor. en sonuncu textbox'ta görünmüyor sonuç. if'li bir şeyler daha ekleyecektim ondan da vazgeçtim olmayınca..

# birikimini önyargı ve yalanlara hizmet etmek için kullanan kültürlü bir insan olmaktansa maymundan gelmeyi tercih ederim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

sonucu textboxtan değil de mesaj boxtan çekmeyi bir dene...

ayrıca önce değim gibi değişkenlerin pek azı integer o yüzde hepsini float ( ondalıklı ) tanımlarsan daha daha doğru olur..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

mustaphachan bunu yazdı:

ltcelik bunu yazdı:

..

yok hocam hiç çalışmıyor. pek bilgili değilim bu konuda.. başlangıç seviyesinde sayılırım. microsoft visual studio kullanıyorum. Q'ları ve C'leri aynı anda sorunsuz halledebiliyorum. verdiğim kodları kullandığımda sonuç veriyor yalnızca Q ve C için.. ama işin içine P, M ve E girince command buttonu sanki işlevsiz gibi oluyor. en sonuncu textbox'ta görünmüyor sonuç. if'li bir şeyler daha ekleyecektim ondan da vazgeçtim olmayınca..

kardeş senin sadece bir command butonuna ihtiyacınvar... diğer girdileri sen tek bir formdaki pencerelere gireceksin ve

istediğin hesaplamalar yapılacak ve ekrana yazdıracaksın..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Bir de  label ekle bir kaç tane ve çıktı değerlerini bu labellere çek..

label1.text=ort gibi..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustaphachan
    mustaphachan's avatar
    Erkek

dediklerinin çoğunu yapmıştım zaten hocam gözden kaçırdığım ufak bir hataymış sadece. teşekkürler yardımın için sonunda halloldu :)

# birikimini önyargı ve yalanlara hizmet etmek için kullanan kültürlü bir insan olmaktansa maymundan gelmeyi tercih ederim.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Neymiş?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustaphachan
    mustaphachan's avatar
    Erkek

ltcelik bunu yazdı:

Neymiş?

command buttonun altına yaptığım tanımlamaları end'le kapatmamışım. sürekli uyarı gelip durmasın diye de kapatmıştım tüm bildirimleri.. şimdi tek tek baştan yazınca fark ettim. sabahtan beri bir sürü işin içinde de sıkışıp kalmıştım zaten onun da etkisiyle hiç dikkatimi çekmemiş.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

birbuçuk saat uyku borçlusun bana.. :))

Bir de program yazarken kim değişkenlerin hesaplalamaların sonucunu okut ( yazdır bastır her neyse )..  sonuçta gerekmese bile ki beklenmedik değerler alıyor mu beklenen değerleri alıyor mu.. buna göre algoritmada ya da kodlamada nerede hata olduğunu daha kolay  izleyebilirsin..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VisualBoy
    VisualBoy's avatar
    Erkek
    TC kodu vereyim:

#include < stdio.h >

#include < conio.h >

float a,as,b,bs,c,cs,sonuc;

int i;

main(){

for(i=1,i<4;i++

printf("\nBirinci dersin %f.notunu giriniz:\n",i);

scanf("%f",&a);

as=as+a; }

for(i=1,i<4;i++

printf("\nIkinci dersin %f.notunu giriniz:\n",i);

scanf("%f",&b);

bs=bs+b; }

for(i=1,i<4;i++

printf("\nUcuncu dersin %f.notunu giriniz:\n",i);

scanf("%f",&c);

cs=cs+c; }

sonuc=as*25/300+bs*45/300+cs*30/300<;/p>

printf("sonuc=%f",sonuc);

getch();

}

Not: for(i=1,i<4;i++ gördüğün her yerde önce parantezi kapat sonra kıvrık parantez aç, burada koyamadım, ayrıca denemek için imkanım olmadıgından çalışacağı garantisini veremiyorum.

HolyOne'a ulasinca, bildirecegim...
Toplam Hit: 6424 Toplam Mesaj: 21