folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Nvidia Ekran Kartı (İkincil) Sorunu?

Nvidia Ekran Kartı (İkincil) Sorunu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek

2,5 yıldır kullandığım Casper marka laptopumda bu sorun ile karşılaştım. Uzun zamandır oyun oynamıyordum, tekrar oynamaya kalktığımda bu sorun ortaya çıktı.

1 haftadır falan çözmeye çalışıyorum, sonunda en azından sorunun ne olduğunu anladım gibi.  Bilgisayarımda iki ekran kartı var(mış). Birisi anakarttaki Intel HD Graphics 4600 , diğeri de external olan NVIDIA GeForce 840M. Bu Nvidia olacak şerefsiz çalışmıyor. En güncel sürücüsünü yükledim, açtım fanın tozunu aldım, özellikle baktım ısınıyo mu diye yok arkadaş yok. Oyun açtığım zaman (bazen açmadan da) ekran donuyor, hiçbir tepki vermiyor, bir süre sonra da ya benim zorumla ya da kendiliğinden pc yeniden başlıyor.

Nvidia'nın sürücüsü yüklü değilken  WATCHDOG VIOLATION  mavi ekranı alıyordum, sürücüyü yükleyince kesildi. Bir süre önce windows 10'a güncelledim, sorun onunla alakalı olabilir. Bu arada, windows 10'a göre güncel sürücü indirip kurdum.

Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

oyunları nvidia ile açtığını emin misin nvidia driver uygulaması olması lazım orada şu uygulamarı bu donanım ile çalıştır tarzı birşey var o şekilde ekran kartıyla oynanabiliyor 

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

aynı sorun bende de var sıkıntı son driver. gt840m benim kart da. silsen de eski sürüm yüklesen de kar etmiyor. ben windows 8.1 yükledim (10 vardı) şu an onunla idare ediyorum ancak yine güncel sürücüyü yüklemedim.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Egemen54
    Egemen54's avatar
    Erkek

Zamanında counter strike 1.6 için aynı problemle karşılaşmıştım ve nvidia inspector yardımı ile sorunu çözmüştük. Daha sonra da herkesin faydalanabilmesi için doküman olarak eklemiştik.

Doküman link : http://www.tahribat.com/document-nvidia-optimus-teknolojisi-probleminin-cozulmesi-414/

Bilginin efendisi olmak için, çalışmanın kölesi olmak gerekir.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek

@DaSpOnGe Nvidia denetim masasında özellikle oyunu (Fligh Simulator X) seçip invida ile açı seçtim. Gerçi engtegreyi seçtiğimde de açılmıyor, uygulama kapatıldı hatası veriyor.

@mataramasuko  8.1'e indirince sorun çözüldü mü? Oyun vs.açabiliyor musun? Nvidia'yı açabiliyor musun?

@Egemen54 dökümandaki Nvidia denetim masası açılıyor, 3D ayarlarının yönetilmesi menüsünden oyun (Flight Simulator X) seçilebilerek dökümandaki gibi "Yüksek Performanslı NVIDIA işlemcisi" seçilebiliyor. ama oyuna tıkladığımda açılacak gibi oluyor, sonra bilgisayar donuyor. Hiçbirşeye tepki vermiyor. En sonunda kapatma tuşuna uzun basarak kapatıyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek

intel i komple devre dışı bıraksan hocam? nvidia optimus sıkıntılı bir sistem

TheM4D tarafından 28/Kas/16 22:27 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek
    ecstatic_60 bunu yazdı

@DaSpOnGe Nvidia denetim masasında özellikle oyunu (Fligh Simulator X) seçip invida ile açı seçtim. Gerçi engtegreyi seçtiğimde de açılmıyor, uygulama kapatıldı hatası veriyor.

@mataramasuko  8.1'e indirince sorun çözüldü mü? Oyun vs.açabiliyor musun? Nvidia'yı açabiliyor musun?

@Egemen54 dökümandaki Nvidia denetim masası açılıyor, 3D ayarlarının yönetilmesi menüsünden oyun (Flight Simulator X) seçilebilerek dökümandaki gibi "Yüksek Performanslı NVIDIA işlemcisi" seçilebiliyor. ama oyuna tıkladığımda açılacak gibi oluyor, sonra bilgisayar donuyor. Hiçbirşeye tepki vermiyor. En sonunda kapatma tuşuna uzun basarak kapatıyorum.

Önce çözüldü sonra güncel sürücüyü yüklemek gibi bir hata yaptım yine bozuldu. Şimdi Yen'i bir sürücü yayınlamış bir de onu deneyeceğim formattan sonra

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EcHoLL
    EcHoLL's avatar
    Erkek

Ben de aynı sorun olmuştu asus ankartda biosu güncelledim problem çözülmüştü

insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek

Win 10'dan sonra benim Nvidia da ıkınıyor arada 850M benimki.. Sıkıntılı durum chipsete kayacak diye korkuyorum..

darkroques61 tarafından 29/Kas/16 01:00 tarihinde düzenlenmiştir

Kendine İyi Bak ..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Çözen var mı ya 15 gündür deli oldum

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ecstatic_60
    ecstatic_60's avatar
    Erkek

Nvidia'nın forumunda da sordum. Bi hayırsever yardım etti sağolsun ama sonuca ulaşamadık. O da çözümü formatta buldu. Bi ara format atıcam artık. Forumdaki muhabbet için link:

https://forums.geforce.com/default/topic/979196/geforce-mobile-gpus/840m-freezing-and-crash-problem/

edit: Bu forumdaki konuşmada adam kesinlikle Nvidia'nın sitesinden indirip kurma, bilgisayarının üreticisinin sitesinden bilgisayarının modeline göre indir kur dedi. Bence sen de formattan sonra bilgisayar üreticinin sayfasından indirip kurmayı bi dene.

ecstatic_60 tarafından 04/Ara/16 23:47 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1774 Toplam Mesaj: 13
nvidia driver sürücü sorunu