folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Obama'dan Osmanlı'ya HakaretObama'dan Osmanlı'ya Hakaret

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  EcHoLL
  EcHoLL's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Eylül/2008
  Erkek

  Bush arar oldu millet bush yine arapların ırzına geçti bu zenci obama bizde düşmanmış baksana ÇEkil olaradan Pis Zenci


  insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  volkan
  volkan's avatar
  Kayıt Tarihi: 17/Mart/2007
  Erkek

  obama kimdir    abd nin musluman dusmanı şeytan yuzunu maskelemk için kullandıgı siyahi  bir sahıs  kısaca  bush   un  maske takmış hali osmanlı gibi dunyaya medeniyeti , aman diyene kılıc kaldırılmayacagını vijdan gibi şeyleri oğreten bir devletti e yunanistandan bi çıkarı varki gene bizler üzerinden siyaset yapıyo   ama bizim kendilerini medeni olarak gören milletimiz gavur yalakasıdır  duymamazlıktan gelirler :l


  onekine?
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Sscheme
  Sscheme's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Mart/2007
  Erkek

  Asıl sebep bu olmasın

   

  Osmanlı ABD'yi haraca bağladı

   

  Amerika Birleşik Devletleri 4 Temmuz 1776 da kurulmuştur. Kuruluşundan 7 yıl sonra 1783 yılında az sayıda deniz filosuna sahip olan bir ülke konumundaydı. Yeni bir devlet olan ABD o yıllarda okyanus ötesi yerlere ticaret filoları ile seferler düzenlemeye başlamıştı. Bu aynı zaman da ABD’nin yabancı ülke karasularında bayrak dalgalandırmasının ilk başlangıcıydı.


  25 Temmuz 1785 tarihinde ABD bayrağı taşıyan (ABD bandıralı) ilk gemiler Atlantik Okyanusunun karşı tarafına geçmiş, İspanya-Cadiz ile Cezayir açıklarında Osmanlı Donanmasına ait gemileri ile karşılaşmışlardı. O dönemde Akdeniz’in tamamının yakınına ve Portekiz, İspanya, Cezayir açık denizlerine de hakim olan Osmanlı Donanması tarafından Amerika Birleşik Devletlerinin gemilerini ele geçirildiler. Bu gemiler, Boston limanına kayıtlı Kaptan Isaak Stevens'in idaresindeki Maria deniz filosu idi. 


  Bir deniz filosunu bu şekilde kaybeden ABD’nin başına sekiz sene sonra aynı akıbet geldi.1793 Ekim ve Kasım aylarında Philadelphia limanına bağlı, Kaptan O'Brien'in Dauphin'i idaresindeki 11 parça gemiden oluşan ABD deniz filosu da Osmanlıların eline geçmişti. ABD filolarınca, Avrupa ve Kuzey Afrika kıyılarına ulaşılması imkansızdı.


  Bu gelişmeler neticesinde devamlı gemi kaybeden Amerika Birleşik Devletleri, 27 Mart 1794 yılında ABD Kongresi tarafından bir karar alındı. Bu kararda; Osmanlı Donamamasına ve Türk denizcilerine karşı koyacak güçte savaş gemileri inşa edilmesi ve satın alınması için, Başkan George Washington'a 700.000 altın'a yakın bütçeden harcama yetkisi verildi. 


  ABD Kongresinin kararı ile Osmanlıların bu olağanüstü deniz gücü karşısında, ABD donanmasının güçlü temelleri atılıyor ve bu güç karşısında alınacak önlemler aranıyordu. 


  Osmanlılar karşısında çaresiz kalan ABD, bu gücü durdurabilmek için Osmanlı İmparatorluğu ile bir anlaşmaya yapmaya karar verdi. 5 Eylül 1795'te imzalana bu anlaşma ABD tarihi için bir ilkti.. Bu anlaşmaya göre Amerika Birleşik Devletleri; Cezayir'deki ABD vatandaşı esirlerin iadesi ile Atlantik Okyanusunda ve gerekirse Akdeniz'de ABD sancağı taşıyan hiçbir gemiye dokunulmaması karşılığında, yılda 12.000 Osmanlı altını (Osmanlı altını bulamazsa 21.600 dolar) ödemeyi kabul etti..


  “Aslı Türkçe” olarak yazılan ve 22 maddeden oluşan bu anlaşmayı, ABD adına Joseph Donaldson o dönemin Cezayir Beylerbeyi olan Hasan Dayı(*) imzalamıştır. Böylece Amerika Birleşik Devletleri yıllık vergiye bağlanmış oldu. 


  Amerika Birleşik Devletleri'nin iki asrı aşkın tarihine bakıldığında, yabancı bir dille (Türkçe/Osmanlıca) imzalanan tek anlaşma olduğunun yanı sıra yabancı bir devlete vergi ödemeyi kabul eden tek Amerikan resmi belgesidir. Amerika Birleşik Devletleri'nin 232 yıllık tarihi sürecinde vergi verdiği tek devletin de Osmanlı İmparatorluğu olduğu tarihin sararmış sayfalarında yerini alıştır.


  *******  Amerika Birleşik Devletleri ile yapılan anlaşmanın üzerinden 213 yıl geçti. Bu gün bununla gurur duyup öğünenler var, evet ne kadar öğünsek yeridir. Ancak bir de madalyonun diğer yüzünü unutmamak gerekir. Bu gün ABD’nin askeri ve ticari gemilerden oluşan filoları dünyanı her yerinde adım başı görmek mümkün ve dünyanın en güçlü askeri donanmasına sahip, bunu da tüm dünyaya kabul ettirmiş vaziyettedir. Birkaç filodan oluşan gücü bir başka ülkenin karasularına sevk ettiğinde askeri güç kullanmadan istediğini o ülkelere yaptırabilmektedir. 


  Burada dikkat edilmesi gereken bir başka hususta; ABD Kongresi, Başkan G. Washington'a savaş gemileri inşa edilmesi ve satın alınması için yetki verirken, Osmanlı imparatorluğuna da yılda 12.000 altın vermesi ile yaşanan süreçte ABD donanmasını oluşturmaya ve büyütmeye devam ediyor olması. Bir başka değişle; Osmanlıya ödenen rakamlara rağmen donanmasını yapılanmasını sürdürdü ve günümüzde de halen devam ediyor..


  Osmanlı İmparatorluğunun geldiği nokta ile bu günkü Türkiye Cumhuriyetinin mevcut ticari, sivil ve askeri deniz filolarının durumu ortadadır.  Elde edilmiş kazanımların üzerine eklemeyip günü geçiriyorsan, üretmeyip hep dışardan bekliyorsan, kaybetmeye mahkumsun demektir. Dünde böyleydi, bu günde..!!   M.Şükrü ŞEKER
  15.05.2005 

  Not:13.02.2008 tarihinde yazı tekrar güncellenmiştir. (Tarihler olarak)


  Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na (FSEK) göre bir bölümü veya tamamı alıntı yapılamaz, kopyalanamaz ve izinsiz yayınlanamaz. Sadece kaynak belirtilerek link verilir. Her hakkı saklıdır.
  (*) Osmanlı Tarih Deyimler ve Sözlüğü’nde ‘Dayı’ ifadesi şu satırlarla açıklanır: 
  “Dayılar Akdeniz’de boralarını, fırtınalarını ışıksız gecelerini kendi iradelerine ram (Boyun eğen) ettikten ve isimlerini o denizin dalgaları üzerinde yürüterek İspanyollara, Fransızlara, Venediklilere, Cenevizlilere, Felemenklere tanıttıktan sonra bu lakabı alırlardı”. 

  Amerika Birleşik Devletleri ve Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan bu anlaşmanın orijinali Yale Üniversitesindedir. Üniversitenin internet sitesinde yayınlanan Türkçe’sinden İngilizce’ye çevrilmiş kopyası ve adres aşağıdadır:

  http://avalon.law.yale.edu/18th_century/bar1795t.asp

  ANLAŞMANIN TAM METNİ (İngilizce)


  The Barbary Treaties : 
  Treaty of Peace and Amity, Signed at Algiers September 5, 1795


  Treaty of Peace and Amity, signed at Algiers September 5, 1795 (21 Safar, A. H. 1210). Original in Turkish. Submitted to the Senate February 15, 1796. Resolution of advice and consent March 2, 1796. Ratified by the United States March 7, 1796. As to the ratification generally, see the notes. Proclaimed March 7, 1796. 


  ARTICLE 1st

  From the date of the Present Treaty there shall subsist a firm and Sincere Peace and Amity between the President and Citizens of the United States of North America and Hassan Bashaw Dey of Algiers his Divan and Subjects the Vessels and Subjects of both Nations reciprocally treating each other with Civility Honor and Respect


  Bütün mesajlarım ve konularım BSD Lisansı"yla lisanslanmıştır.
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  SSPPSS
  SSPPSS's avatar
  Kayıt Tarihi: 26/Ağustos/2007
  Erkek

  akp ve böyle dingilizler yüzünden tv izlemiyom artık

 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mescarine
  mescarine's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Eylül/2007
  Erkek

   

  milletin derdi olmuşuz, demek ki zamanında iyi koymuşuz...


  YGS: Yeni Gelin Sınavı.. Bir heyecan, bir arzu, bir istek.. Biraz hüzün, biraz acı, biraz gözyaşı..
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ultrAsker
  ultrAsker's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Ağustos/2005
  Erkek

  ne bekliyodunuzki aynı bokun siyahı :)


  i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  scheitann
  scheitann's avatar
  Kayıt Tarihi: 25/Aralık/2003
  Erkek

  hata atalarımızda. iyilikle güzellikle bağışlayıcılıkla hükmetmişler.

  onların bize taktığı adın hakkını verseydik "barbar" olsaydık böyle olmazdı. kılıçtan geçirmemiş atalarımız suç atalarımızda.

   

  suç şimdi de bizde. bilmem kaç tane ülke ermeni soykırımını kabul ederken her gün bir ülke bize hakaret ederken toplama ülkenin başkanı atalarımıza hakaret

  ederken "sen kimsin de benim şuyuma buyuma hakaret ediyosun" dicek ne bi başbakan nede bir devlet büyüğümüz var.

  bakın oturduğumuz yerden demek bile zor geliyo.


  ALLAH RIZASI ICIN BU PROFILI SILIN
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  35ygt45
  35ygt45's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Ekim/2007
  Erkek

  Bak o gördüğün bütün kara parçaları bir tarafına girsin koduum zencisi..Geçmişime hakaret edecek adamın geçmişi bizden daha köklü olur.Anlarım.1492'de keşfedilmiş bir kara parçasının yöneticisinin 1299'da kurulmuş bir imparatorluğa söyleyecek tek kelimesi olmaması lazım..Gel şimdiki zamanda hakaret et eyvallah derim.İlerdesiniz derim.Dünya'nın sahibisiniz derim.Başımın üstünde yerin var derim.Ama geçmişimize tek kelime laf etmeye hakkın yok.

 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  jizz_jix
  jizz_jix's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Temmuz/2007
  Erkek

  ajan1111 bunu yazdı:
  -----------------------------

  ezikliklerini dışa vuruyorlar. ecdadımla birkez daha gurur duyuyorum.


  -----------------------------
  Aynen katılıyorum sana hocam Zamanında bunların anasını avradını sağlam s****kmişiz :)

  Adamların içine içine işlemiş :)


  Öyle Bir Yol Tutmuşum ki Sorma
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  bthngks
  bthngks's avatar
  Kayıt Tarihi: 23/Kasım/2009
  Erkek

  bu yunanistan kadar ezik aşşağalık kompleksi olan bir ülke yoktu zamanında büyük iskenderler filan vardı yunanlılarda şimdi turkiye karşısında ezik olunca osmanlıya hakaret ederler bizim değerlerimizi alıp kendilerine mal ederler bizim geleneklerimi yicek iciceklerimizi calarlar müziklerimizide kendileri bir bok yiyemezler cünkü aşırı eziktir.

Toplam Hit: 2949 Toplam Mesaj: 28