folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Öğrenci Affı Kabul Edilmiş, Detaylar Yayınlanmış.

Öğrenci Affı Kabul Edilmiş, Detaylar Yayınlanmış.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

YÖK tarafından yapılan açıklama şöyle:

ÖĞRENCİ AFFINA İLİŞKİN BİLGİLENDİRME
    18.05.2018 tarih 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Kanun’un 15 nci maddesi ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa öğrenci affıyla ilgili Geçici Madde 78 eklenmiş ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirleme konusunda Yükseköğretim Kuruluna yetki verilmiştir.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı olarak, verilen bu yetki çerçevesince vakit geçirmeksizin söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar belirlenerek yükseköğretim kurumlarımızla paylaşılmıştır.

Aftan yararlanmak isteyen öğrencilerimizin mağdur olmaması veya varsa tereddütlerinin giderilmesi açısından aşağıdaki hususların açıklanması gereği duyulmuştur.
    1) 7143 sayılı kanunla kabul edilen Öğrenci Affı; terör suçundan hüküm giyenler, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayan yükseköğretim kurumlarının bütün öğrencilerini (hazırlık, intibak, önlisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü, Birinci ve İkinci Öğretim, TUS, DUS, EUS) kapsamaktadır. Kapatılan veya öğrenci alımı durdurulan program veya yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilen öğrenciler de aftan yararlanabilecektir.

2) Öğrenci affıyla ilgili düzenlemeden 18/05/2018 tarihine kadar ilişiği kesilen öğrenciler yararlanabilecektir.

3) Aftan yararlanmak isteyen öğrencilerin, askerlik görevi, mücbir sebepler ve sağlık nedenleri dışında 18/09/2018 tarihine kadar ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurmaları şarttır.

4) Eğitim süresi sonradan artırılan veya azaltılan programlardan ilişiği kesilen öğrenciler, mevcut eşdeğer programlara intibakları yapılarak eğitimlerine devam edeceklerdir.

5) Yurtdışı üniversitelerle ortak eğitim veren programların Türkiye’de bağlı olduğu üniversitesinden ilişiği kesilen öğrencilerin, üniversitesindeki eşdeğer bir programa intibakları yapılabilecektir.

6) Bir lisans programından ön lisans diploması alarak ayrılan öğrenciler de ayrıldıkları lisans programına veya istemeleri halinde Meslek Yüksekokullarında önlisans programına kayıt yaptırabileceklerdir.

7) 667 sayılı KHK uyarınca yükseköğretim kurumlarına yerleştirilerek kayıt yaptıran ve sonrasında ilişiği kesilen, kayıt yaptırmayan veya herhangi bir nedenle yerleştirme işlemine katılmayan öğrenciler aftan yararlanabilecektir.

8) 669 sayılı KHK kapsamındaki öğrencilerden yerleştirme işlemi için başvuru yapmayan öğrenciler de bir yükseköğretim kurumuna yerleştirme talebinde bulunabileceklerdir.

9) Aftan yararlanarak bir yükseköğretim kurumunda öğrenci statüsü kazananlar, başvurmaları halinde Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi bünyesindeki açık öğretim önlisans veya lisans düzeyindeki eşdeğer programlara yatay geçiş yapabileceklerdir.

10) Halen ön lisans, lisans veya lisansüstü (tezsiz yüksek lisans hariç) programlara kayıtlı öğrenciler, aynı anda aynı seviyede başka bir örgün programda eğitime devam edemeyeceğinden, halen devam ettikleri örgün yükseköğretim programından kayıtlarını sildirmeleri kaydıyla daha önce kayıtlı olduğu veya kayıt hakkı kazandığı programa kayıt yaptırabileceklerdir.

11) Ayrıldığı üniversiteye kayıt yaptırıp işi veya ikametinin başka bir ilde bulunduğunu belgeleyenler, üniversiteye giriş yılı itibarıyla geçmek istediği üniversitenin taban puanını sağlamaları ve ikamet ettikleri ildeki yükseköğretim kurumlarının senatolarının da uygun görmesi halinde yaşadıkları ildeki üniversitelerdeki eşdeğer diploma programlarına yatay geçiş yapabilecektir.

12) Af düzenlemesinin yürürlüğe girdiği tarihte askerlik vazifesinde olanlar terhislerini takip eden iki ay içerisinde bu haktan faydalanmak için başvurabilecektir.

13) Aftan yararlanarak kayıt hakkı kazanan öğrencilerin derse devam, daha önce başarılı oldukları derslerin intibakı gibi eğitimle ilgili koşulları, yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından karara bağlanacaktır.

“Yeni YÖK” olarak, aftan yararlanacak olan öğrencilerimizin bu süreçte herhangi bir zorluk yaşamaması ve mağduriyete uğramaması için azami dikkat edileceğini ifade etmek isteriz.
    Öğrencilerimizin kendilerine tanılan bu haktan en doğru şekilde yararlanarak eğitim öğretimlerini başarıyla tamamlamak için gayret sarf edeceklerinden eminiz.

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Ben daha atılmadım. 3 seneye bitirmezsem 7 sene limitinden dolayı ilişiğim kesilecek. Ayrı af mı bekleyeceğiz o vakit? 

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Ben daha atılmadım. 3 seneye bitirmezsem 7 sene limitinden dolayı ilişiğim kesilecek. Ayrı af mı bekleyeceğiz o vakit? 

evet

az insan çok huzur.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WitchKing
    WitchKing's avatar
    Erkek

benim de aynı durum 12girişliyim  7 sene meselesi kanun 2014te çıktığı için o tarihten itibaren geçerli aradım ögrenci işleri 2021 de bitirmen gerekiyor yoksa atılırsın dedi nasip artık 

Güzelleş be oğlum, şimdilik ölümüne kadar hayattasın..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    WitchKing bunu yazdı

benim de aynı durum 12girişliyim  7 sene meselesi kanun 2014te çıktığı için o tarihten itibaren geçerli aradım ögrenci işleri 2021 de bitirmen gerekiyor yoksa atılırsın dedi nasip artık 

Ben de 13 girişliyim lakin bu dönem başladım beni vurduğundan haberim yoktu. Dondurmamıştım da devamsızlıktan kalıyordum. Üstten ders ala ala gidiyorum koşarcasına :d

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

6 ayda bir seçim olsun aq . 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kanakan
    Kanakan's avatar
    Erkek

Arkadaslar ben 1990 yilinda Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nu kazanmis ve kayit yaptirmis sonrada dondurmustum kayitimi.O gündür bugündür birdaha gitmedim.Sanirim lisigim  kesilmistir

Banada af varmidir? Valla varsa gidip bu yasta okumak isterdim.Ben Elektronik ve Programlama ile cok severek ilgileniyorum.

´Halada bos vakitlerimde ugrasiyorm.  https://youtu.be/mbINrOgBsk0

Kanakan tarafından 09/Haz/18 23:52 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RimPalace
    RimPalace's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

ben 2016 yılında lys ile 4 yıllık bir üniversitede mühendislik kazandım kaydımı yaptırdım fakat hiç gitmedim okula bu af beni kapsıyormu okuldan atıldıysam ? 

not dondurmadım okulu cahillikten gram anlamıyom şu üniv işlerinden vize final dondurma vs.

Cumhuriyet rejimi için en ufak rahatımı bile feda etmem.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    Kanakan bunu yazdı

Arkadaslar ben 1990 yilinda Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nu kazanmis ve kayit yaptirmis sonrada dondurmustum kayitimi.O gündür bugündür birdaha gitmedim.Sanirim lisigim  kesilmistir

Banada af varmidir? Valla varsa gidip bu yasta okumak isterdim.Ben Elektronik ve Programlama ile cok severek ilgileniyorum.

´Halada bos vakitlerimde ugrasiyorm.  https://youtu.be/mbINrOgBsk0

Sizi de kapsıyor. Okulun öğrenci işlerini arayın, ne gerekiyorsa sizi yönlendirecekler. 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek
    RimPalace bunu yazdı

ben 2016 yılında lys ile 4 yıllık bir üniversitede mühendislik kazandım kaydımı yaptırdım fakat hiç gitmedim okula bu af beni kapsıyormu okuldan atıldıysam ? 

not dondurmadım okulu cahillikten gram anlamıyom şu üniv işlerinden vize final dondurma vs.

Terör ve benzeri bir suçtan dolayı atılmadıysan her türlü dönebiliyorsun.  

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

10 12 dersim var yoktu . Zikerim okulunu deyip bırakmışım terk . Zkü de torpil varsa parası neyse verim alim 2 yıllık diplomayı . Komisyonu nuzu ekleyip fiyat söyleyebilirsiniz .

Minimalist Değilim Tembelim
Toplam Hit: 2393 Toplam Mesaj: 21
2018 öğrenci affı öğrenci affı okula dönüş