folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Öğretmenim Zeki Çevik Ve Ahlaklı Öğrenci Yetiştirmek İçin Neler Anlatabilirim.

Öğretmenim Zeki Çevik Ve Ahlaklı Öğrenci Yetiştirmek İçin Neler Anlatabilirim.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    carizart
    carizart's avatar
    Erkek

Bilgisayar öğretmeniyim daha önceden ortaokulda çalışıyordum. Şimdi  Anadolu lisesinde görev yapıyorum 15-17 yaş grubu öğrencilerim var. Her sınıfa 2 saatten 20 saat dersim var. Kısıtlı ders saati içinde öğrencilere ders konuları içinde ya da aralarda boşluklarda dünyadaki teknolojilik gelişmeler üzerine olsun ahlaki konular olsun onların ufkunu açabilecek konular olabilir neler anlatabilirim.  Bu konu ile ilgili materyal önerebilirsiniz fikir önerisinde bulunabilirsiniz sizce ne yapabilirim. Zamanında yarım saatte olsa keşke benim öğretmenim bundan bahsetseydi dediğiniz ne olursa mantıklı ve uygulanabilecek fikirlere açığım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Hocam yapay zekadan bahsedebilirsin en basiti. Bu hıyar ne işe yarar cacık olur mu olmaz mı bundan bahset. AI ne iş yapıyor neden herkes bu kadar tutuldu bu arkadaşa.

Ahlaki olarak benim 2000sonrası arkadaşlarda en çok gözlemlediğim bizler için "değerli" olan bir çok şeyin onlar için değersiz olması. Kız erkeğe küfür ediyor, erkek kıza skerim sokarım bir tepe terbiyesizlik. Bu durum onlar için normal ancak ahlaki açıdan ben yanlış buluyorum.

Ayrıca paranın önemi de çok kıymetli bir ders olabilir. "Ne olacak tshirt'üm yırtılmışsa yenisini alır annem babam" düşüncesinde olan bir nesil var. Ne yazık ki hızlı tüketim çağındayız ancak önümüz yaz değil, kış. Hazırlıklı olmak lazım her konuda. Susuzluk, iç savaş, öz-tarım gibi bir çok alanda bilgi yoksulu bu yeni nesil.

Birde konu dışı olacak ama bizim sana sormamız gerekmiyor mu bu soruyu ?

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    carizart
    carizart's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Hocam yapay zekadan bahsedebilirsin en basiti. Bu hıyar ne işe yarar cacık olur mu olmaz mı bundan bahset. AI ne iş yapıyor neden herkes bu kadar tutuldu bu arkadaşa.

Ahlaki olarak benim 2000sonrası arkadaşlarda en çok gözlemlediğim bizler için "değerli" olan bir çok şeyin onlar için değersiz olması. Kız erkeğe küfür ediyor, erkek kıza skerim sokarım bir tepe terbiyesizlik. Bu durum onlar için normal ancak ahlaki açıdan ben yanlış buluyorum.

Ayrıca paranın önemi de çok kıymetli bir ders olabilir. "Ne olacak tshirt'üm yırtılmışsa yenisini alır annem babam" düşüncesinde olan bir nesil var. Ne yazık ki hızlı tüketim çağındayız ancak önümüz yaz değil, kış. Hazırlıklı olmak lazım her konuda. Susuzluk, iç savaş, öz-tarım gibi bir çok alanda bilgi yoksulu bu yeni nesil.

Birde konu dışı olacak ama bizim sana sormamız gerekmiyor mu bu soruyu ?

Forumda dünyaya bakış açısı daha geniş olan arkadaşlar var. Birisi dünyayı gezmiş o kafa yapısında olan çocuğun düşüncelerinden daha iyi anlar   diğeri kitap kurdu bir başkası hayat okulunda okumuş ailevi sıkıntılar çekmiş o çocuğa daha iyi nasıl yaklaşılabilir onun fikrini verebilir.

Mesela hocam senin örneklerinden de para konuşu değinebileceğim bir konu önceden  5-6 sınıf öğrencileriyle uğraştığım için hiç aklıma gelmemişti. O yüzden hocam sizin fikirlerinizde çok kıymetli.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

- İngilizce öğrenmenin öneminden bahsedebilirsin. O yaşlarda başlarlarsa ileride çok büyük faydasını görürler. İleride dünyayı gezip bakış açılarını güçlendirebilirler. Dil bilmek çok önemli.

- İnsanın sevdiği işi yapmasının önemli olduğunu söyleyebilirsin. Annesinin babasının onun için düşündüğü işten ziyade kendi mutlu olacağı alana yönelebilirler.

- Yazılıma ilgisi olan varsa benim kursa yönlendirebilirsin. Özel liseli indirimi yaparım.

- Interrail ile Avrupayı gezmenin mümkün olduğundan bahsedebilirsin. Bu gazla İngilizce öğrenme hızları artar.

Genel olarak liselerde eğitim kalitesi düşmüş gibi gözüküyor. Disiplin kalmamış. Bizim zamanımızda hem eğitim çok daha kaliteliydi. Hem de öğrenciler öğretmenlere çok daha saygı duyarlardı. Özel okul sayısı son 15 yılda çok arttı sanırım. Bi tane özel okula gitmiştim benim kursumu tanıtmak için. Manzara inanılmaz. Ders saati gelmiş, çocuk elde sigarayla hocayla konuşuyor. Disiplinin ve saygının olmadığı yerde kaliteli eğitim mümkün değil.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

ai

Büyük işletmelerin çalışma yapısı a dan zye,

100 kişiye yazılım yerine 1 işletmeye yazılım,

Sadece karaya değil deniz ve havacılığa yönelik yönlendirme yazılım olur donanim olur.. vsvs

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    korkarabatak
    korkarabatak's avatar
    Erkek

Gerceklerden bahset. Ülkenin eğitiminin 5 para etmediginden. Mühendislik ve tıp dışında üni okumanın zaman kaybi olacağından.

Bos beles bir üniversitede zaman ve para kaybetmektense yabanci dil egitimi almanin ve meslek öğrenmenin daha kıymetli olduğundan bahset.

Ahlaki olarak ögretebilecegin hicbirsey yok. 

Ama en azindan her birinin birey olduğunu algılamalarını saglayabilirsen cahil ebeveynlerine tapmalarını engellersin. Ailelerinin, kendilerine nefret tohumları ekmelerine mani olabilirsin.

tabi lan
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

kanka ben senin o dediğin olayı koca üniversitede bilgisayar dersinde denedim malesef sadece tüketmeye yönelikler.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. meslek lisesinde öğrendiklerimi başka hiç bir yerde öğrenmedim ama tamamen öğretmenlerin başarısı. hepsi çok dolu insanlardı.

bölüm hocalarımız öğretmenliğe ek bu alanda çalışıyolardı. birinin pc dükkanı vardı, biri grafikerdi, biri web sitesi falan yapıyodu vs vs . bu yüzden bize direkt nokta atış işimize yarayacak şeyleri öğrettiler. sikim sokum "üniversitteeeye hazırlanın" diye kafamızı sikmediler. 

belki sektördeki insanlarla buluşturup tecrübelerini paylaştırabilirsin. illa yazılımcı olacak diye bişey yok, hangi işi yaparsan yap biraz yazılım bilgin olması seni çok ileri atıyor. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

Bence o yastaki gencleri etkileyen sey genelde basarili kisilerin hayat hikayeleri oluyor. IT alaninda basarili insanlari anlatip su an varlik icindeler, süper fikirleri var, büyük projeler yapiyorlar, cok zenginler vs gibi bir anlatim o yas grubuna hitap edebilir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

çok yetkilerini aşmadan anlatman en doğrusu olur. 

ordaki çocuklar 1 tık daha zeki olduğu için bu işi profesyonel birilerine danışmalısın . sonuçta herkes doktor olmamalı  

kuytul hocamız var tbt de  o en doğrusuna seni yönlendirecektir. sonuçta porfesyonel rehber hoca adam . şimdi çocukları gazlayıp gazlayıp havada bırakmak ta olmaz  . 

kısacası sen öğretmen olarak bu işi profesyonel birinden öğrenip çocuklara öyle anlatmalısın  .

samaccc tarafından 16/Eyl/23 13:15 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek
    carizart bunu yazdı

Bilgisayar öğretmeniyim daha önceden ortaokulda çalışıyordum. Şimdi  Anadolu lisesinde görev yapıyorum 15-17 yaş grubu öğrencilerim var. Her sınıfa 2 saatten 20 saat dersim var. Kısıtlı ders saati içinde öğrencilere ders konuları içinde ya da aralarda boşluklarda dünyadaki teknolojilik gelişmeler üzerine olsun ahlaki konular olsun onların ufkunu açabilecek konular olabilir neler anlatabilirim.  Bu konu ile ilgili materyal önerebilirsiniz fikir önerisinde bulunabilirsiniz sizce ne yapabilirim. Zamanında yarım saatte olsa keşke benim öğretmenim bundan bahsetseydi dediğiniz ne olursa mantıklı ve uygulanabilecek fikirlere açığım.

Öğretmenlikte en büyük mayeryal öğretmenin kendisidir. Senin bilgin, görgün, aklın, mantığın, karakterin, mesleki gelişimin en önemli etkenlerdir.

-Sana saygı duymalarını sağlayacak kadar kendini ortaya koymalısın.

-Merak uyandırıp, öğrencinin soru sormasını sağlamalısın.

-Küçük görevlendirmeler yapıp sınıfta sunum yapmaları için sorumluluk vermelisin. Powerpoint sunumları değil. Canlı anlatım yapmalılar.

-Karşılarında salt bilgi aktarımı yapan bir öğretmen değil, bir arkadaş, sağlam bilgileri olan bir insan görmeliler.

-Adaletli ve güvenilir olmalısın. Sana saygı duymalılar. Tabii ki senin onlara duyduğun saygıyı da hissetmeliler. O çocukları birer ergen öğrenci gibi değil, kendi doğruları olan birer birey olarak görmelisin.

-Türkçeyi çok düzgün kullanmalısın. Yaptığın açıklamalar da kısa ve anlaşılır olmalı.

Özetle:

Öğrenci sana saygı duyarsa, işin zaten %90'ını halletmiş oluyorsun.

Unutma, her anlamda donanımlı bir öğretmenin kıymetini her öğrenci kavrayabilir.

Huzur islamda... Yok, yanlış. Para islamda. Net...
Toplam Hit: 1591 Toplam Mesaj: 28
zeki çevik ve ahlaklı öğrenci