folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Okula Devam Ederken Tecilin Bitmesi Durumu

Okula Devam Ederken Tecilin Bitmesi Durumu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erc
    erc's avatar
    Erkek

Aynı durum bende de yazdı fakat yaş 25 bu durumda da tecil sıkıntım olacak mı ?

Edit: Sorma sebebim 28 yaşını doldurana kadar lisans okurken tecil hakkım olduğunu biliyordum, bu mevzuat değişmemiştir umarım

erc tarafından 09/Eki/19 11:29 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdiburak
    erdiburak's avatar
    Erkek
    erc bunu yazdı

Edit: Sorma sebebim 28 yaşını doldurana kadar lisans okurken tecil hakkım olduğunu biliyordum, bu mevzuat değişmemiştir umarım

LİSANS VE ÖN LİSANS ÖĞRENCİLERİNİN YADA MEZUN OLANLARIN ASKERLİK TECİL HAKLARI?

Lisans ve  Ön Lisans Düzeyinde Okuyanlar : 

2 Yıllık, 3 Yıllık, 4 Yıllık yada daha çok süreli Üniversitede okuyan öğrenciler 28 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar okullarına devam ettikleri süreç içinde tecil hakkına sahiptir. 

2 yıllık bir Üniversitede de okusanız, 4 yıllık bir bölümde de okusanız, okulunuza devam etmeniz ve her yıl kaydınızı yenilemeniz halinde askerliğinizi 28 yaşını tamamladığınız yılın sonuna kadar erteletebilirsiniz. 

• Örneğin: 4 Yıllık Üniversitede öğrenim gören bir gencin 27 yaşında olduğunu düşünelim. Bu kişi okulunu bitirmediği sürece tecil hakkı devam eder. Ancak 28 yaşını tamamladığı yılın sonuna kadar hala üniversiteyi bitirememiş ise artık erteleme hakkı yoktur ve askere gitmek zorundadır. 

Şöyle birdurum geçerli.

• Burada sol altta yaşlar belirtilmiş.

| GTP | TBT | Desinatör | icrypex.net | Turknet = XMP85HC93OKM
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iskeltan
    iskeltan's avatar
    Erkek
    erc bunu yazdı

mevzuatta bir degisiklik var ve durumunu net ogrenmenin tek yolu askerlik subesi ve okulun ogrenci isleri arasinda mekik dokumak.

benim normalde 2022 mi 2023 mu ne oyle bir tarihe kadar tecilim var gozukuyordu 1,5-2 yil kadar once. 

bir gun yakin bi arkadasim parasini odeyip ama derslerine girmeyip uzattigi okuldan atildigini, o arada tekrar sinava girip baska bi okula girdigini ama bu okulun bildirilmedigi icin askerlik durumu sevk bekleniyor'a gectigini anlatiyordu.
    ben de o sira arkadasla dalga gecmek icin, daha benim cok zamanim var demek icin e-devlet'e girdim, bi baktim bende de aynisi yaziyor :) 
    hemen ertesi gun subeye gittim, ogrenciligimin devam ettigini, boyle bi durumun nasil oldugunu sordum. okulda beklenen sureden daha uzun sure kaldigin icin artik normal ogrenci belgesiyle tecilini uzatamayiz, okuldan ek c-2  belgesi alip oyle gelirsen duruma gore tecil veririz dediler. aof burosuna gittim, o belgeyi aldim (bu adam parasini oduyor belgesi oluyormus) askeriyeye verdim, sadece 1 yil tecilimi uzattilar. artik okulun devam ettigi surece yilda bir sefer gelip bu belgeyle tecil ettireceksin dediler.

simdi ise, artik daha kurtaririn yok, varsa da en fazla 1 yil diyorlar. 

duanla yasamadim ki bedduanla oleyim - Arif
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erc
    erc's avatar
    Erkek

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190626-1.htm

MADDE 20'de

(2) ve (3)'ün a maddesi durumu açıklıyor, bu mevzuat Resmigazete'de yayınlanan en son mevzuat bunun değişmesi gibi bir şey söz konusu olabilir mi habersiz ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iskeltan
    iskeltan's avatar
    Erkek
    erc bunu yazdı

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190626-1.htm

MADDE 20'de

(2) ve (3)'ün a maddesi durumu açıklıyor, bu mevzuat Resmigazete'de yayınlanan en son mevzuat bunun değişmesi gibi bir şey söz konusu olabilir mi habersiz ?

ilk entarideki kanuna istinaden o durum degismis gozukuyor haci.

ya o bu degil 2 yildir sac uzatiyordum simdi saci da kestirmek zorunda kalcam :( 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdiburak
    erdiburak's avatar
    Erkek

Geçen ayın 16 da gittim. AÖF artık ekc2 vermiyor. Şubeye gidiyorsun form dolduruyorsun orada ekc2 ile erteleme işlemini işaretleyip numara alıp veznedeki kişi ile görüşüyoruz. Sizin tüm bilgilerinizi görüp haklarinizi söylüyor. Daha sonrasında tercih sizin. Aksi bir durun varsa yönlendirme yapıyorlar. 

| GTP | TBT | Desinatör | icrypex.net | Turknet = XMP85HC93OKM
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iskeltan
    iskeltan's avatar
    Erkek
    erdiburak bunu yazdı

Geçen ayın 16 da gittim. AÖF artık ekc2 vermiyor. Şubeye gidiyorsun form dolduruyorsun orada ekc2 ile erteleme işlemini işaretleyip numara alıp veznedeki kişi ile görüşüyoruz. Sizin tüm bilgilerinizi görüp haklarinizi söylüyor. Daha sonrasında tercih sizin. Aksi bir durun varsa yönlendirme yapıyorlar. 

en yakin zamanda ben de tekrar askerlik subesine gidip alternatifleri ogrenecegim. 

bu yeni bedelli ile alakali haber sitelerindeki sacmaliklar disinda net bilgi nereden bulabilirim acaba fikri olan var mi veya bu surece girmis birisi?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iskeltan
    iskeltan's avatar
    Erkek

eski actigim konulara bakayim dedim de, son entari girileli 10 ay kadar olmus, o arada askerligimi yaptim geldim :)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek
    iskeltan bunu yazdı

eski actigim konulara bakayim dedim de, son entari girileli 10 ay kadar olmus, o arada askerligimi yaptim geldim :)

Hadi geçmiş olsun reis. 

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yustang
    yustang's avatar
    Erkek

okumaz olaydım konuyu 25 yaşında hala hazırlıktayım. ben okuldan kaçıp askere nasıl gitcem aynı zamanda babamın bıçağından da kaçmam gerekiyor:)

HAYATTAKİ PÜRÜZLERİ EKSİK OLAN KISIMLARINI TAMAMLAMAK İÇİN KULLAN. O ZAMAN HAYAT DAHA KULLANIŞLI VE GENİŞ OLUR.
Toplam Hit: 2463 Toplam Mesaj: 21
askerlik acikogretim aof