folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Okullarda Tablet Dağıtımı Ve Sonuçları

Okullarda Tablet Dağıtımı Ve Sonuçları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Ben yorum yapmayacagim, bilgi verecegim:

gecen yil meb bursu mulakatlarinda fatih projesinin iyi mi kotu mu oldugunu soruyorlardi? yorumu size birakayim

All I need is a possibility.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek

Ailemde 2 tane lise giriş sınavların bu sene girecek ufaklık var. Ailede okul mevzularında en yakın geçmişi olan ben olduğumdan, aileleri de pek olayın içerisinde bulunamadığından ara sıra yardım ediyorum, takipçi oluyorum. Size özetle şöyle söyleyeyim. Yeni sistemde ne öğretmen öğretmenlik yapıyor ne öğrenci öğrencilik yapıyor. Biz de zamanında internet kafeler, online oyunlar derken tembellik yapardık. Ama şimdiki nesildeki tembelliğin boyutu bambaşka. Biz yine ailemize bir söz söyleyemezdik, bir şey dediler mi sindirebilirdik sonra yine yapar mıydık, yapardık ama ailenin korkusunu öyle böyle hissederdik. Şimdikiler annelerine, babalarına sövüyorlar. Facebooklarını takip ediyorum ezber sosyal ağ cümleleriyle bezenmişler, saçma sapan gruplarda benim şu an sarfetmeye çekineceğim lafları ediyorlar. Ellerinin altında sınırsız internet imkanı var. Araştırıyorlar ama doğru yere bakmıyorlar, yönlendirilmiyorlar. Karadelik gibiler ne verilirse kapıyorlar altını üstüne bakmadan. Aileler de çocuğumuz sessiz sakin duruyor, internetten araştırma yapıyor diye sesini çıkartmıyor.

Ben kendi dönemimle kıyaslayayım üzerinden 10 seneden fazla geçmesine rağmen bizim dönemdeki teknikler emin olun şu anki tekniklerden daha iyi durumdaydı. Ki bu çocuklarda daha tablet, akıllı tahta mevzuları yok. Sanırım lise birinci sınıfta verilecek. Projeksiyonla ders işleyenler bilir, onda dahi bir süre sonra olaydan kopuluyordu. Şimdi internete bağlı bir dokunmatik televizyonda ders işlenince ne kadar verimli olur onu tam kestiremiyorum. Kitap okumayı beceremeyen, bilmeyen çocukların eline parlak tabletleri verince emin olun tek farkedecek şey sırtlarında taşıyacakları kitapların ağırlığı olacak. Tablette 1 sayfa yazı okurken benim gözlerim rahatsız oluyor. Bu tabletler e-reader gibi değil ki o ekranlar gözleri ne hale getirecek kim bilir. Zaten göz kuruluğu gibi müzmin bir rahatsızlık her kesimde yaygınken çocuk yaşta tabletle çocukların sürecini hızlandıracaklar.

Yeni yönetmelikte hiçbir şey olamayanların imam hatibe yönlendirilmesi tam bir joker, senin de söylediğin gibi. Meslek liselerinin dahi puanları abartılı şekilde yükseltildi. Önceden neredeyse okumayı bilmeyen, ortaokulu kazara geçmiş herkesi alırlarken şimdi ortalama bir puan olmadan kayıt yapmıyorlar. Ülkede meslek lisesindeki öğrenci sayısını bilmeyen yoktur. Oldukça yüksek bir sayıya sahiptiler. Artık bunlar doğrudan imam hatip liselerine aktarılacaklar.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Sorun tablet değil.

Sorun tabletin içine dersleri kolaylaştırıcı veya destekleyici bir program koymamaları.

Sorun eğitim-öğretim müfredatı.

Sorun öğretmenlerin kalitesizliği.

Sorun ailelerin ilgisizliği.

Yine sorunu başka yerlerde arıyoruz.

Dentist tarafından 30/Ağu/14 09:52 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wikwik
    wikwik's avatar
    Erkek

Türkiye'de eğitimi hiçbir zaman insan odaklı olmamıştır. Türkiye'deki eğitim sistemi eleme usulüyle devam etmektedir.

İlk okuldan sonra eleme, ortaokuldan sonra eleme, liseden sonra eleme, hatta üniversiteden sonra eleme...

Tam bir doğal seleksiyon... Çevreye daha uyumlu olanlar hayatta kalır...

Başarısız olmak için bir sürü etken var, çağımızda tablet sadece bunlara eklenen ek bir unsur.

Türkiyedeki neredeyse hiçbir eğitim yuvası gerçek anlamda eğitim vermeye hazır değil, özel okullar dahil.

Çoğunda altyapı yetersizliği, malzeme cahilliği ve bilgi yetersizliği var.

İki katlı ne olduğu belirsiz bir bina dikip, içine iki tahta iki sıra koyunca okul olduğu zannediliyor.

Ne çocuk bahçesi, ne spor salunu ne doğru düzgün kütüphane ne de yaşam alanı...

Bildiğimiz gecekondu...

Bunun üstüne bir de idealsiz, vasıfsız bir öğretmen denk geldi mi..

Özellikle ilkokulda; tamam senin eğitim hayatın başlamadan biter..

Bu sadece bugünün meselesi değil anlayacağınız.

İmam Hatip meselesi de abartılıyor bence.

Bir sürü gereksiz insan ha imam hatipte okumuş ha normal lisede ne farkeder.

Ha öyle bir amaçları varsa da sadece imam hatiplere zarar verir bence bu.

Çocuklarınıza, kardeşlerinize, dostlarınıza sahip çıkın. Elinizden geldiğince eğitim konusunda onlara destek olun.

Onlara yol göstermeye, eğitim vermeye çalışın.

Yanlış anlamayın ideoji peşinde koşturun demiyorum. Bilgi verin. Bırakın onlar kendi yollarını çizsinler.

Şuna dost, buna düşman olsun diye uğraşmayın. Bilgi verin. Öğretin. Öğrenmeyi öğretin.

Unutmayın Bilgi Güçtür!

Bilgi Güçtür.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    taekwondo
    taekwondo's avatar
    Erkek

içeriği gereksiz zerzevatla dolu tablet kitap tahta uzay mekiği versen Ülkenin geleceğini karartmaktan başka birşey yapmış olmassın

içeriği sağlam ilgi çekici akılda kalıcı anlatım ve uygulamalar (örn; öğrenciler oyun oynayarak coğrafya öğrensinler tarih öğrensinler matematik öğrensinler ) la dolu bir veri tabanına ulaşacak şekilde hazırlanıp çocukların eline tutuşturulmalıydı tüm ünivlerin elektronik kütüphaneleri ellerinin altında olmalı 

adam tüm oyunların şifresini ezbere biliyor demekki ilgi çekiyor oyunun içeriğini dersle doldur ver eline bak bakalım hepsi aklındamı değilmi ama nerde 

+ facebook int uygulamalarına hafta sonları erişim imkanı olsun hafta içi olmasın gibi akıllıca hazırlanmış bir içerikle dağıtılmalıydı tabletler ama nerde o zihniyet ~~ ki nerde hadi yazılımı yapamıyoruz yapamadık diyelim yahu beleş dağıtılan kitapların içeriği okadar rezilki art niyet aramasssan ne ararsan ara geleceğimize incir ağacı dikiliyor resmen.....

Belamı bulmusum bulduqum kadar..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    wikwik bunu yazdı

Türkiye'de eğitimi hiçbir zaman insan odaklı olmamıştır. Türkiye'deki eğitim sistemi eleme usulüyle devam etmektedir.

İlk okuldan sonra eleme, ortaokuldan sonra eleme, liseden sonra eleme, hatta üniversiteden sonra eleme...

Başarısız olmak için bir sürü etken var, çağımızda tablet sadece bunlara eklenen ek bir unsur.

Türkiyedeki neredeyse hiçbir eğitim yuvası gerçek anlamda eğitim vermeye hazır değil, özel okullar dahil.

İki katlı ne olduğu belirsiz bir bina dikip, içine iki tahta iki sıra koyunca okul olduğu zannediliyor.

Bildiğimiz gecekondu...

Çocuklarınıza, kardeşlerinize, dostlarınıza sahip çıkın. Elinizden geldiğince eğitim konusunda onlara destek olun.

Yanlış anlamayın ideoji peşinde koşturun demiyorum. Bilgi verin. Bırakın onlar kendi yollarını çizsinler.

Şuna dost, buna düşman olsun diye uğraşmayın. Bilgi verin. Öğretin. Öğrenmeyi öğretin.

Unutmayın Bilgi Güçtür!

hocam kaçırdıgın bir nokta var, bu ülküede hıristiyan dinine mensup insanlarda var.zaten haberlerde gördüm 2 hıristiyan öğrenci imamhatibe yazmışlar.

ne güzel dersin..

şimdi ben sana tam tersini soruyorum seni zorla hıristiyan okuluna gönderiyorlar.ne hissedersin ?

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

amerikada en pahalı eğitimi veren okullar teknolojiden uzak eğitim veren okullardır. çocukların el yeteneklerini geliştirmek üzerine çalışılırken biz yeteneklerin körelmesi için elimizden geleni yapıyoruz...

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serseri_1453
    serseri_1453's avatar
    Erkek

o tablet işi hikaye

kim eline alsa oyun ha illa ders yapan vardır binde 1 gibi komsu kızının elinde vardı abi bunda facebooka nasıl gırerız soyle boyle nasıl yaparız dıye soruyordu

Zaten verilen tablette cop gibi bişi neyse

Bence doğru tespit yapılmıs

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wikwik
    wikwik's avatar
    Erkek
    Ekerci bunu yazdı
    wikwik bunu yazdı

Bildiğimiz gecekondu...

Unutmayın Bilgi Güçtür!

hocam kaçırdıgın bir nokta var, bu ülküede hıristiyan dinine mensup insanlarda var.zaten haberlerde gördüm 2 hıristiyan öğrenci imamhatibe yazmışlar.

ne güzel dersin..

şimdi ben sana tam tersini soruyorum seni zorla hıristiyan okuluna gönderiyorlar.ne hissedersin ?

Hocam ben orada insanlar imam hatipe gönderilsin demedim. Gönderilenlerin büyük çoğunluğu başka liselere puanları yetmeyenler yani başarısız olanlar. Başarısız olanlarında nerede okuduğu farketmez anlamında söyledim. Sistem zaten onları elemiş durumda.

Hocam yazdığımı anladıysan sistemin bozuk olduğunu zaten söylüyorum orada. Sistem bozuk olunca da doğru bir sonuç bekleyemeyiz. O çocuk imam hatipe gitse okusa ve kpssyi falan kazansa bu ülke de imam olabilir mi olamaz mı :) Çarpıklığı bir düşünün.

Çoğumuz yazılımdan anlıyoruz. Yazılım nasıl kodlanmışsa sonuç öyle çıkar. Sistem error veriyor ama biz hala yama yayınlamaya devam ediyoruz. Gittiği yere kadar yani.

Yaşadığım tecrübelerden hareketle bir de nacizane tavsiye. Bu tür şeylere fazla takılmayın. Siz elinizde gelenin en iyisini yapmaya çalışın. En iyi yerlerde olmaya çalışın. En iyisi olmaya çalışın. Okuyun, öğrenin. Böyle yaptığınız zaman önünüzde hiçbir sistem duramaz.

Bilgi Güçtür.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Yine sayfalarca tyorum tartışma vs vs... :D

Hocam doğru düşünmüşsün olay tamamen öyle. Hükümet yandaşı genç nesil yetiştirmek.

Mesela kırk yıllık okul müdürlerine bilerek düşük puan verip onların yerlerine kendi adamalrını okul müdürü diye yerleştirdiler. Türkiye'nin gündemi bu şu sıralar.

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
Toplam Hit: 4764 Toplam Mesaj: 50