folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Olta Balıkçılığından Anlayanlar Bir Fikir Versinler

Olta Balıkçılığından Anlayanlar Bir Fikir Versinler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branimir
    Branimir's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, eşimle heves ettik bizde bir balık tutmayı deneyelim dedik. Öyle yüksek paralar bağlayıp profesyonel olarak bu işe girmeye niyetimiz yok zaten anlamayızda. Evimize yakın olduğu için Kartal sahilde atalım portatif koltuklarımızı alalım içececeğimizi oturalım hem sohbet edelim hemde deneylim balık tutmayı dedik :) Baktık olmadı bidaha girmeyiz bu işlere gider balıkçıda balığımızı yer elveda olta takımı deriz bu işin maksadı keyif nede olsa :)

Şimdi bu işe başlamak için ortalama bir set ne olmalı? Çok para bağlamadan hevesimizde kırılmadan nasıl birşeyle başlayabiliriz?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Kasnak denen zıkkımlar var böyle simit şeklinde plastikler vardır, misinayı dolarsın ona bildiğin oltadır yani ama onu atması biraz zordur yani etrafta insan varsa kafa göz yarabilirsin ya da iğneyi kendine saplayabilirsin. Aslına bakarsan normal kamışlı oltayı da sallamak zordur ama pratikle yapılmayacak iş yoktur. Kasnak kelimesini yaz bir yere. :)

Balık malzemeleri satan yere git hocam orada başlangıç setleri oluyor böyle misinası sarılı şekilde vs. iğnesi cartı curtu onları al yani olta çok da önemli değil sonuç olarak kıçı kırık parmak kadar balıklar çekeceksin. Gel gelelim kılıç balığı avlamayı düşünüyorsan o zaman attığın düğümün dahi önemi var ve konumuz kılıç balığı değil ki o yüzden kasnak örneğini verdim.

Dediğim gibi ucuz birşey al takriben 35-40 liraya güzel kamışlı-makineli set alırsın her şeyi olur ama önemli olan husus şu ki her balığa aynı iğne ve yem olmaz, balığı tanımak gerek. Örneğin zargana parlak ipek zıkkıma gelirken çupra için canlı yem kullanman gerekir. Gel gelelim sazan için de cezbettiriciler ve mısır vs. kullanman gerekir yani balığa göre yem seçimi var. Ayrıca iğne seçimleri de dediğim gibi farklı yani lüfer iğnesi var efendime söyleyeyim uzun pala, kısa pala iğneler var, böyle yamuk olanlar var ki terminoloji çok bilmediğinden bişey diyemiyorum ve onları da seçmek önemlidir. Balığa göre iğne seçilir. Ayrıca cansız yemler vardır yani böyle balık görünümlü cansız yemler olur ki onlar da etçil balıkları kandırmak içindir. Mesela alabalık için kaşık denilen metaller kullanılır at-çek yaparsın o bunu balık sanar ve hop diye arkadan saldırır ama balık değilr. Özetle balığın nasıl davrandığını da bilmek gerek.

Düğümler önemli husustur. Basit birkaç düğüm mevcut ve takım hazırlama videoları izleyip öğrenebilirsin. İğnelerin olduğu misinaları ana misinaya bağlamanın dahi raconu var yani iğneler yukarı bakacak, ana misinadan uzak olacak vs. bu işler kolay görünür ama değildir. Fırdöndü var mesela var da var anasını satayım. Online satış yapan balık sitelerine bak hocam 1 ay takıl zaten işin piri olursun. Ayrıca youtube gibi bir hazine var envai çeşit video var.

Sonuç olarak: Ucuz yollu bir takım al maks 50 TL öde ve git bir kere hevesini al. Bana kalırsa bu işi devam ettir çünkü dediğin gibi bu zevktir ama illa ki tutacam diye kendini koşullandırma ve eğer öyle yaparsan zevki kalmıyor. Gel gelelim yakalamaya da başlarsan zevk ikiyle çarpılıyor.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elcondor
    elcondor's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Maksimum 100 liralık bir takım başlangıç için işini görür.. Motor,kamış,misina dahil..  Birkaç tane de yazlık 8-10 iğneli çapari al.. Ama motordaki ve çaparideki misina yazlık yani ince misinalı olsun.. Motorda 0.28mm misina olsa işini görür yaz için ideal, kış için 0.32mm iyidir.. Takımı daha ucuza da ayarlaryabilirsin ama bilen biriyle git al.. Acemi olduğunu anlayan satıcı kazıklayabilir..

elcondor tarafından 02/Ağu/16 19:31 tarihinde düzenlenmiştir

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

5 yıl kadar pendikte kaldım. Marina tarafında olta ile tutanlar var, genellikle çapara ile istavrit veya kanca mantar ile kefal tutuyorlar. Muhtemelen Kartalda aynıdır. Çok beklentin olmasın baştan söyleyeyim. Evdeki oltayı valide atmış sağolsun 2 hafta önce yeni olta aldım 65 tl ye 3 bilyeli 3 metre yanında ıvır zıvır derken 75 tl ödedim (samsun için diyorum) ki biraz kazık yedim gibi geldi ama acelem olduğu için çok gezemedim.

Tavsiyem kefale atın. Neden? Çapara ile sürekli at çek yorar ve pek ortak keyif yapamazsınız. Takımı yemi hazırlar atarsın kefale beklersin. 5 10 dk bir yemi kontrol edersin. Muhabbet çay çekirdek derken sohbet muhabbet kafayı dinlersin.

Tabi orada tutanlara sormak lazım neye atıyor onlar, nasıl atıyorlar falan. Ama orta halli ideal bi set için 75 tl yeter. 

Balık tutmanın keyfine varmak istiyorum dersen, sahilden motorlu tekne kirala 20 25 dk bi açılın oradan 4 ile 10 metre arasında çatır çatır  istavrit yakalayabilirsin. Pendikte açılırdık biz arkadaşlar ile ama bizim kaptan tecrübeliydi nerede balık oluyor biliyordu. Kartalda da vardır illaki.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    Ozden bunu yazdı

Merhaba arkadaşlar, eşimle heves ettik bizde bir balık tutmayı deneyelim dedik. Öyle yüksek paralar bağlayıp profesyonel olarak bu işe girmeye niyetimiz yok zaten anlamayızda. Evimize yakın olduğu için Kartal sahilde atalım portatif koltuklarımızı alalım içececeğimizi oturalım hem sohbet edelim hemde deneylim balık tutmayı dedik :) Baktık olmadı bidaha girmeyiz bu işlere gider balıkçıda balığımızı yer elveda olta takımı deriz bu işin maksadı keyif nede olsa :)

Şimdi bu işe başlamak için ortalama bir set ne olmalı? Çok para bağlamadan hevesimizde kırılmadan nasıl birşeyle başlayabiliriz?

Kartalda neredeboturuyorsun hocam bende yeni evlendim (9ay) bize gelin misafirlige bırak oltayi filan :) bizde ps alalim diyoruz :)

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Öncelikle şuan balık mevsimi değil. Eylülde açılır mevsim. Eylül, ekim gibi çinekop deneyebilirsiniz. Oltayı atar beklersiniz hem de arada istediğiniz gibi içeceklerinizi içip muhabet etmeye fırsatınız olur. Oltaya vurduğu vakit de aralarda asıla asıla ne çok hızlı ne de çok yavaş olacak şekilde çekersiniz oltayı. Ya da istavritler de yavrulamış ve artık yenilebilir boyutlara ulaştığı için istavrit yavrusu diyebileceğimiz kıraça tutabilirsiniz. Bunun içinde olta takımı alırken kıraça tutucam derseniz ona göre çapari seti verirler. Kıraça tutarken de sahil kenarından suya salıcaksınız takımı kenarda sallayarak tutacaksınız gayet basittir. Tabi bütün bunlar bu yılki pat pat diye tabir ettiğimiz radar ile yuvaların içine eden teknelerin ne kadar aktif olduğuna bağlı. Eskiye nazaran balıkçı tekneleri rızkının peşinde değilde günü kurtarmanın peşinde olduklarından denizde ne balık kalıyor ne de olta balıkçılığı.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branimir
    Branimir's avatar
    Erkek
    sunyy2003 bunu yazdı
    Ozden bunu yazdı

Kartalda neredeboturuyorsun hocam bende yeni evlendim (9ay) bize gelin misafirlige bırak oltayi filan :) bizde ps alalim diyoruz :)

Haha :) Kardeşim Soğanlık'tayız. Allah mesut etsin, olur neden olmasın bi akşam çıkar 2 tek bişeyler içeriz yeriz :) Vallahi yanlış anlama sözüm meclisten dışarı bizde misafirden bıktık yanlız kalıp kafa dinleyelim diyoruz :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    Ozden bunu yazdı
    sunyy2003 bunu yazdı
    Ozden bunu yazdı

Haha :) Kardeşim Soğanlık'tayız. Allah mesut etsin, olur neden olmasın bi akşam çıkar 2 tek bişeyler içeriz yeriz :) Vallahi yanlış anlama sözüm meclisten dışarı bizde misafirden bıktık yanlız kalıp kafa dinleyelim diyoruz :)

Ben sahile daha yakinim hocam asagida topselvide sogankikda neredesin cok samimi arkadasim var tam ptt nin orada 

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

En sevdiğim konu. Sayfalarca yazılabilir amatör balıkçılık hakkında. Sabırlı değilsen hiç başlama. Balık işi sabır ve nasip işidir. Sahilde tezgahta olta satanlardan dandik malzeme alırsın daha başlamadan soğursun balık olayından. Orta seviye malzeme ile keyif alabilirsin. Öncelikle av stilin ne olacak ona karar vermen lazım. Surf, spin, yemli, lrf diye devam eder. Sende çoğu kişi gibi istavrit ile başlarsın sanıyorum. Alacağın kamış en az 3.90 metre olsun. Surf tipi kamış seçersen uzak atışların daha iyi olur. Balığın açıkta olduğu zamanlarda şansın yüksek olur. Bu yazdıklarım kıyı balıkçılığı içindir. Bütçeni söylersen tavsiyede bulunabilirim

Naber la?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branimir
    Branimir's avatar
    Erkek
    sanane bunu yazdı

En sevdiğim konu. Sayfalarca yazılabilir amatör balıkçılık hakkında. Sabırlı değilsen hiç başlama. Balık işi sabır ve nasip işidir. Sahilde tezgahta olta satanlardan dandik malzeme alırsın daha başlamadan soğursun balık olayından. Orta seviye malzeme ile keyif alabilirsin. Öncelikle av stilin ne olacak ona karar vermen lazım. Surf, spin, yemli, lrf diye devam eder. Sende çoğu kişi gibi istavrit ile başlarsın sanıyorum. Alacağın kamış en az 3.90 metre olsun. Surf tipi kamış seçersen uzak atışların daha iyi olur. Balığın açıkta olduğu zamanlarda şansın yüksek olur. Bu yazdıklarım kıyı balıkçılığı içindir. Bütçeni söylersen tavsiyede bulunabilirim

Okuduğum kadarıyla istavrit başlangıç için ideal gibi. İstavrit çaparisi yeterli olacaktır değil mi?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sanane
    sanane's avatar
    Erkek

bende istavrit ile başlamıştım. ancak dediğim gibi takımın kalitesiz olursa balığın vurduğunu anlamazsın ve zevk alamazsın. kamış olarak en az 3.9 metre surf kamış alabilirsin. atarı çok olmasına gerek yok. boğazda avlanmayacaksan 120 gr atar yeterli olur senin için. kamış ne kadar hafif olursa o kadar az yorulursun.makine içinde okuma markasının avenger modelini seçebilirsin. 55 lik makine yeterli olur. (okuma makineler ömür boyu garantilidir). makineye sardıracağın misina kalın olmasın yoksa balığı hissedemezsin. işi biraz öğrendiğinde ip misinaya geçebilirsin. ip misinalar yapısı gereği esneme yapmadığı için en ufak balığı bile hissedebilirsin. istavrit çaparisi alırken ince takım almaya çalış. balık avında ne kadar az görünürlük o kadar çok balık demektir. ince takımın dezavantajı çabuk kopabilir. aklına takılan bişey olursa her zaman sorabilirsin.

Naber la?
Toplam Hit: 1698 Toplam Mesaj: 16
balık olta kıyı