folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Oy Kullan(A)Mayacaklara Ne Olacak?

Oy Kullan(A)Mayacaklara Ne Olacak?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Selamlar, bu seçimlerde ilk defa yaşım tutuyor ki oy verebileyim, lakin yurt dışındayım seçim tarihlerinde. Önceki yıllarda oy kullanmayan seçmenlere para cezası verildiğini falan hatırlıyorum. Kimi zaman da havaalanında sandıklar açılırdı yurt dışında bulunan/yaşayan vatandaşlar oy kullanabilsin diye. Lakin araştırabildiğim kadarıyla yerel seçimlerde bu durum yok.

Şimdi, oy vermek zorunluluk mu? Veremiyorsam cezası nedir? Yurtdışında olduğumu kanıtlarsam ceza düşer mi? Veyahut önceden bildirmem gerekiyor mu?

Bu arada nerede oy kullanacağını bilmeyenler şuradan sorgulayabilir ;

http://www.ysk.gov.tr/ysk/SecmenSorgu.html

Selam ve dula ile (F)

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Normalde 80 küsür lira para cezası vardı. Son 4 seçimin 2sinde hepsine basmış 2sinde de gitmemiştim. Ceza falan da gelmedi. 

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Ayazz bunu yazdı

Normalde 80 küsür lira para cezası vardı. Son 4 seçimin 2sinde hepsine basmış 2sinde de gitmemiştim. Ceza falan da gelmedi. 

birikiyordur sağda solda :D

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    h2run
    h2run's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

bende kullanamicam yurt disindaydim kayit yaptiramadim ceza gelirmi bilmem

- Ben alışılmış şeyleri sevmem, bilirsin.Yaşamaksa ; dilediğim gibi yaşamalıyım, sevmekse; gönlümce sevmeliyim.Kendi elimle yazmalıyım alın yazımı,ölmekse istediğim anda ÖLMELİYİM.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

Oy kullanmak istemeyen vatandas icin para cezasi gercekten cok demokratik ?

po jfpıoajfrjfgğju90 4öfjrjg e8öjgfıoasjıojfrg 8rahjm............................................

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Jubei bunu yazdı

Oy kullanmak istemeyen vatandas icin para cezasi gercekten cok demokratik ?

po jfpıoajfrjfgğju90 4öfjrjg e8öjgfıoasjıojfrg 8rahjm............................................

boş oy atmana karışan yok ki yine

h2run bunu yazdı

bende kullanamicam yurt disindaydim kayit yaptiramadim ceza gelirmi bilmem

kayıt mı gerekiyormuş bi de, ben yaptırmadım listede varım ama sen bi sorgulat

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

Vize tarihleri ile çakıştığı için bende gidip kullanamayacağım. Arkadaşlar 22 lira cezası varmış diyorlar öyleyse hiç gerek yok strese...

düzetme:
    şöyle bir haber buldum: http://www.habergazete.com/haber-detay/1/47700/2014-Secimlerde-oy-kullanmama-cezasi-ne-kadar--2014-03-05.html

Zorunlu sebeplerden dolayı (hastalık, ölüm veya mecburen yurt dışına çıkma) oy kullanamayanlar, seçim bitimini takip eden üç ay içerisinde mazeretlerini bağlı oldukları İlçe Seçim Kurullarına bildirdikleri takdirde ceza almayacaklardır.

herlocksholmes tarafından 15/Mar/14 07:42 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mungabunga
    mungabunga's avatar
    Erkek

oy kullan(a)mayacakların oylarının toplamından bir parti oluşsa, CHP den daha yüksek seçmen çıkartır

ve bu konuda başka bir şey söylemeyeceğim...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

bildiğim kadarıyla adres değişikliğini yapman yeterli hocam. gittiğin ülkenin türk konsolosluğuna gidip adres beyan formunu doldurursan, adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde adresin y.dışı görülecektir, o zaman oy kullanma zorunluluğun yok ve gss de duracaktır.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ercan
    Ercan's avatar
    Erkek

beyler bende istanbul da oturuyodum, izmire geldim ama bi adres değişikliği yapmadım bu durumda oy kullanabilmemin bi yolu var mı istanbula gitmek dışında?

IF YOU ARE NOT TİRED, YOU ARE NOT DOING IT RIGHT
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek

berk Allahtan kullanamıyosun lan valla çok sevindim buna

Toplam Hit: 2522 Toplam Mesaj: 22