folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Oyun Bilgisayarı Ve İş Bilgisayarı Arasındaki Fark?

Oyun Bilgisayarı Ve İş Bilgisayarı Arasındaki Fark?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

başlık pek durumu anlatmamış olabilir.

şimdi oyun bilgisayarı dediğimizde bundan ne anlıyoruz biz temel olarak iyi bilgisayarmı demeliyiz?

şu an ki pcmin özellikleri şöyle

ve adobo ile video editte filan özelliklede raw formatlarında filan hiç keyif vermiyor.

premiere neyse bir nebze idare edilebilirken after effect o kadar çok kasıyorki hiç birşey tamamlayıp render bile almadım.

şimdi acaba pcyi yenilesemmi dediğim zaman oyun bilgisayarları güçlüdür diyerekten oyun pclirerine baktığımda 5000 6000 liralarda geziyor.

peki oyun değilde sadece şimdilik işimi görücek bu tarz video edit vs işlerimi halledebilmek için bakacağım pcde neler olmalı?

yada şu anki pc ye bir kaç ufak takviye ile toparlanabilirmi?

yönelmem gereken şey nedir tam olarak bilmediğimden bir sorayım dedim

https://t.me/pump_upp
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VEXTA
    VEXTA's avatar
    Erkek

hocam oyun pc si ile render pcsi arasındaki tek fark bildim kadarıyla ekran kartı . oyun için kullanılan ekran kartları  970 980 r290x  gibi kartlar iken  render için quadro 200 tarzı  ekran kartları kullanılıyolar. aralarındaki fark ise yamulmuyorsam  saat hızları ve toplu iş gücü . renderlar düşük saat hızlarında çoklu işlemgücününe yönerlirken   oyun kartları yüksek saat hızlarında single tread çalışıyolar  ( yamuluyor olabilirim )

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hocam profesyonel olarak video edit işi yapıyorsan, 980ti i7 6700k ve 16GB ram ile bu işi rahat rahat yaparsın. Az sabredersen gtx 1080'e geçebilirsin. Her türlü oyunu oynar, her türlü render ı alırsın. Şahsi düşüncem para kazandığın yere yatırım yapman. Ha yok amatör video editliyorsan youtube a atarım para kazanırım vs diyorsan iş başka. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek
    S2buyuk bunu yazdı

Hocam profesyonel olarak video edit işi yapıyorsan, 980ti i7 6700k ve 16GB ram ile bu işi rahat rahat yaparsın. Az sabredersen gtx 1080'e geçebilirsin. Her türlü oyunu oynar, her türlü render ı alırsın. Şahsi düşüncem para kazandığın yere yatırım yapman. Ha yok amatör video editliyorsan youtube a atarım para kazanırım vs diyorsan iş başka. 

şu anki aşamada oradan para kazanmamda hayal pro işde yapmayacağım kesin.

sadece yani biraz aksın  yaparken pc de geçiridğim vakit keyif versin . sonra istiyorsa 2 günde versin renderi . yani sürekli bir render halinde filan olmacak. ama haftada 2 3 kez birşeyler yaparken keyif versin. 

hadi keyfide geçtim adobe after da dediğim gibi yapılan efektin ön izlemesinde bile takılıyor kesik kesik ilerliyor dolayısı ile başına oturmaktan keyif alamıyorum

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Şöyle iliskilendirelim.

İş yaparken 1000kg yük var, 

Oyun oynarken de 200kg yük var. 

Bu yükü en kisa surede 10km taşıman gerekiyor. 

Oyun bilgisayarini binek araç, 

İş istasyonunu da jeep olarak düşün. 

Quadro kartlar candir. Iyi bir psu ve 2.8ghz 3ghz civari bir işlemci varsa quadro kart takmani öneririm. Ben fx4800 takmıştım,  memnun kalmıştım. 

Kaan tarafından 11/May/16 19:48 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Pc de ssd yoksa hemen taktir farki cok hissedeceksin. Benim leptop a samsung 850 evo taktim pc cok fark etti.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

iş bilgisayarında işlemci de grafik işlemci da güçlü olmalı diye biliyorum.. İntel-N vidia Quadro

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

Bütçe belirtirsen yardımcı olmaya çalışayım ?

Edit.

Veya buradan bütçene göre seçim yapabilirsin.

http://www.novabilgisayar.com/Masaustu-Bilgisayar.asp

Jubei tarafından 11/May/16 20:14 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek

şöyle söyleyim artık sonunda 2 3 ay içinde bir işim olucak işim olduğunda zaten 6 7 bin lira sorun olmaz insan gibi bir sistem toplarım. monitörüm filan 2007 yılında aldığım bir monitör mesela değişmesi lazım.

oyun için konsol alırım artık diye düşünüyorum.

ama işte 6 7 bin lira verip hem gzl bir oyun hemde bu işlerini halledebilirsin denirse onada gerek yok.

bunu haricinde atıyorum şu an 1000 lira gibi bütçe ile halledeilecek şeyler varsa adım atabilirm. yani şunu şunu değişirsen sorun hallolur gibi

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaniSokucu
    CaniSokucu's avatar
    Erkek
    patates bunu yazdı

şöyle söyleyim artık sonunda 2 3 ay içinde bir işim olucak işim olduğunda zaten 6 7 bin lira sorun olmaz insan gibi bir sistem toplarım. monitörüm filan 2007 yılında aldığım bir monitör mesela değişmesi lazım.

ama işte 6 7 bin lira verip hem gzl bir oyun hemde bu işlerini halledebilirsin denirse onada gerek yok.

bunu haricinde atıyorum şu an 1000 lira gibi bütçe ile halledeilecek şeyler varsa adım atabilirm. yani şunu şunu değişirsen sorun hallolur gibi

Hocam oyun için toplanacak pcde gayet güzel editini de yapabilirsin, renderı da acelen olmadığı için sıkıntı olmayacaktır. Sonuçta profesyonel bir iş değil daha.

1000 lira bütçeyle de şu an ekran kartını bilmiyorum ama gtx750ti + anakartına uyan daha üst bir işlemci  + 4gb ram alırsan bana sanki seni çıldırtmacak bir performans alırmışsın gibi geliyor.

edit: tabi bütçeye uyarsa gtx950 de alabilirsin.

CaniSokucu tarafından 11/May/16 22:38 tarihinde düzenlenmiştir

Şafak 1152!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kara_Mc
    Kara_Mc's avatar
    Erkek
    patates bunu yazdı

yerinde olsam tek alacağım parça şuan ssd olurdu. ilerdeki bilgisayarında da kullanabilirsin. almışkende minimum 250gb bişey alman iyi olur.

ekran kartları yenilenecek, 970 fiyatına daha iyi bi kart alacak pozisyona geleceksin.

diğer bileşenleride zamanı geldiğinde toptan değiştirirsin.

Kahpe Dostun Olacağına Delikanlı Düşmanın Olsun....
Toplam Hit: 2875 Toplam Mesaj: 13
pc