folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Özgür Yazılım Geliştiriciyi Nasıl Koruyor?

Özgür Yazılım Geliştiriciyi Nasıl Koruyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, özgür yazılımlar ile ilgili sorumun cevabını bulamadım. İnsanlar açık kaynak kodlu yazılımlar üreterek nasıl emeklerinin karşılığını alabilir?

Yazılımın server kısmı var ise server hizmeti ile, reklam ile, ya da bence en uygunu tamamen bağış mantığı ile bir gelir elde edilebilir.

Fakat kafamı kurcalayan soru mesela tek ya da bir ekiple bi yazılım ortaya çıkardıktan sonra bire bir aynını başka biri de kopyalayabilir. Bunun sonucunda ilk geliştiriciler emeklerinin karşılığını nasıl alabilir. Esasen emekleri boşa gitmiş olmaz, bilişim dünyasına bir katkıları olmuş olur ama bunun karşılığında kendine maddi manevi bir fayda sağlayamayabilir.

Sağlam bir "community" si yoksa emekleri anında toz olabilir. Bunu engellemenin yolu var mıdır? Olay gerçekte nasıl? 

Özgür yazılımın önündeki en büyük engelin bu olduğunu düşünüyorum.

Emeği ile maddi manevi kendine fayda sağlama konusunda endişesi olan bir geliştirici nasıl bu bağlamda ürün sunabilir?

mesaj sonu aklıma geldi: Sanırım mesela bazı insanlar CV kasmak için falan open source projelere destek oluyor. Bu açıdan düşününce belli-belirsiz bir yol gördüm gibi ama yine de konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

kofcu tarafından 17/Mar/17 20:08 tarihinde düzenlenmiştir

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Up

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    🧿
    BlackApple
    BlackApple's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

sanırım kavram kargaşası yaşıyorsun her open source yazılım özgür olmadığı gibi, özgür yazılımlar ücretli olabilir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

İzlemeni tavsiye ederim: https://www.youtube.com/watch?v=lrDXX3NiVnk

Filmin (belgesel) içinde Bill Gates'in seninle benzer olan çekincesinden dolayı bir gazetede yazdığı makaleyi göreceksin. O biraz yardırmış ama temelde seninle aynı kaygıları taşıyor (ya da ticari çıkarlarının planlarını yapıyor diyelim).

Özgür yazılıma ciddi katkıda bulunup fakir kalan da var, köşeyi dönen de. Üsteki filmde 1-2 örnek göreceksindir. Benim gözümde katkıda bulunurken maddi çıkardan çok 'challenge accepted' mevzusu var.

Gelir kazanma yollarını zaten yazmışsın.

Onun haricinde lisanslar emeğinin korunması için var, misal yazılımını GPL ile lisansladın. Birisi de senin kodunu alıp geliştiriyorsa ya da kullanıyorsa o da yazdığı yazılımı GPL ile lisanslamak zorunda yani kodlar açık olmalı.

Kullandığım bir script'ten örnek vereyim; çok güzel yazılmış ama yazan kişi geliştirmeyi bırakmış, projeyle ilgilenmiyor. Farklı bir geliştirici adamın kaldığ yerden devam ediyor ve üstüne çok daha fazlasını katıyor. Kodlar yine açık; adamla karşılaşsam bütün gün içiririm, o derece. :)

Bizdeki mevzuya gelince şirketler artık CV yerine github, gitlab profilini istemeye başladı, bence güzel bir gelişme. Bunu gören yurdumun yağız coder'ları da ister istemez profillerini yeşillendirmek zorunda kalıyor.

Sorularına cevap olmamıştır belki ama canım sıkıldı yazayım dedim. :)

vatandaşa kafam girsin!..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    BlackApple bunu yazdı

sanırım kavram kargaşası yaşıyorsun her open source yazılım özgür olmadığı gibi, özgür yazılımlar ücretli olabilir

Kavramları oturtmaya çalışıyorum evet. Fsf'ye göre yazılımın özgür olması için 4 özelliği barındırması gerekiyor. Bunlar özgürce dağıtma, özgürce içeriğini değiştirme/ekleme gibi şeyler sanırım. Evet tabiki satabiliriz ama pratik olarak efektif olmaz diye düşünüyorum çünkü özgür olmasından dolayı dağıtımı serbest olacağından insanların "ücretsiz" olan bir şeyi "satın almak" isteyeceğini düşünmüyorum. Hatta ücretsiz edinmenin yollarını bulup buna tetiklenebilirler. Onun yerine ücretsiz dağıtıp, kullanıcıyı geliştiriciyi destekleme/desteklememe konusunda serbest bırakırsak kullanıcının destekleme konusunda gönüllü olma ihtimalini artırabiliriz diye düşünüyorum.

Sorumsa şuydu: benim bağış konusuyla bir sıkıntım yok bence yeterli bir yöntem. Sorunum bir "küçük geliştirici" olarak işe başladığımda, eğer "community"m kuvvetli değilse, "community"si kuvvetli bir grup benim emeğimi kendininmiş gibi gösterip benden popüler olup benim emeğimin karşılığını maddi manevi alabilir. Bu durumda bu ihtimali göz önüne alarak bu bağlamda nasıl bir ürün ortaya koyabilirim? Özgür yazılım Dünyasında buna karşı nasıl bir önlem alınabilir? 

Not: Esasen özgür yazılım felsefesinde "ben" demenin yeri yok ama "ben" dememek de insanın doğasında yok.

@telekom belgesel için teşekkür ederim uygun bir zamanda izleyeceğim. Düşüncelerin için de teşekkür ederim. Bu lisanslama işi de ayrı bir konu. Nedir ne değildir ne işe yarar öğrenmem gerek.

kofcu tarafından 19/Mar/17 22:42 tarihinde düzenlenmiştir

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    furkiak
    furkiak's avatar
    Erkek

Özgür yazılım demek beklentide olmamak insanların yararına demektir. Bırak başkası çalsın bırak geliştirsin zaten amacın insanlara yararlı olmak o yüzden ücretsiz özgür. Eğer maddi bir kaygı taşıyorsan zaten özgür yazılım hiç yapmamak gerekir.

Android Mobil Uygulama - Web Sitesi - Masaüstü Yazılım yapılır. Vitaminsiz Palyaço
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

https://opensource.org/licenses

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek
    furkiak bunu yazdı

Özgür yazılım demek beklentide olmamak insanların yararına demektir. Bırak başkası çalsın bırak geliştirsin zaten amacın insanlara yararlı olmak o yüzden ücretsiz özgür. Eğer maddi bir kaygı taşıyorsan zaten özgür yazılım hiç yapmamak gerekir.

Beklentide değilim ve "insanlığın yararına" olacak bir şeyin "benim" de yararıma olacağının farkındayım, bu konuda bir sorunum yok. Sadece sistemin bir şekilde kendi içinde dinamiğinin/itici güçlerinin olması gerektiğini düşünüyorum ve varsa bunu öğrenmeye çalışıyorum. Bundan dolayı bu olayın destekçilerinin bir şekilde emeğinin karşılığını somut olarak elde etmek istemesini yanlış bulmuyorum. Somut kişisel kazanım beklentisi ile yapsın demiyorum yani istemesinin yanlış bir tarafı yok diyorum. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

@torpedo_XL ve @0x656e belgeler için teşekkür ederim hocam

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Sadece yazılımı satarak kazanmak yok. Bunun çok derin felsefik tartışmaları bile var. Ki RMS en başta geliyor zaten.

Eğitim, destek, kurulum gibi işlemlerle para kazanabiliyorsunuz. Tabi yazılımı da satabilirsiniz ama pek satan yok.

Sorun şurada, özgür yazılıma çok fazla destek verilen bir yerde para kazanamamak gibi bir durum yok.

Mesela Türkiye. Özgür yazılım  yerine, en basit işler için bile lisanslı yazılımlara çuval çuval para harcıyor. Ama bunun yerine herkes elinden geldiğince özgür yazılım kullansa, bu alandan para kazanmak zor olmayacak.

Linus Torvalds ın kazandığı para 30 milyon dolar (en son).

Özgür bir yazılım sizin oluyor. Özgür olmayan yazılımı ise kiralıyorsunuz, asla sizin olmuyor. Bu ayrım önemli.

Kusura bakmayın biraz yorgunuz çok dağınık yazdım herhalde.

Toplam Hit: 2004 Toplam Mesaj: 12
geliştirici özgür yazılım