folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Parayı Geçmiştin Günümüze Getirme?

Parayı Geçmiştin Günümüze Getirme?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByTechno
    ByTechno's avatar
    Erkek

işin hikaye kısmını anlatmıcam sıkılırsınız..

2013 yılında bir para var 100 tl

2016 yılına kadar bu para değerlendirilirse ne kadar olur? (resmi olarak)

Benim hesaplama şeklim;

2013 yılı nisan ayı ile 2016 yılı ekim ayı arasındaki enflasyon oranı: %30,30 bknz TCMB netice: 130,30 TL

Not: Parantez içinde resmi yazdım yani bankaların falan mevduat faiz oranını almak doğru olmaz.. olabildiğince spekülatif olmayan resmi kaynaklar lazım.. mecbur çünkü kamu kurumunda yapılan bi işlem olacak.. ing bank %12 faiz veriyorda falan filan bileşik faiz oranı yapsam pek bi savunmalı olmucak.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

benim bu konudaki para değeri hesabım her zaman ekmek üzerine olmuştur.

geçerliliği yoktur. kişisel tercihimdir :)

2013te 100 liraya kaç ekmek alınıyodu? şu an o kadar ekmek kaç tl?

buna göre hesap yaparım ben D:

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Altın ile kıyaslamak daha doğru değil mi?

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

Çok para kaybedersin hocam o şekilde. Ekmek dalgalanmanın en az olduğu psikolojik sınır oluşturan ana etmendir. Enflasyon %500 dahi olsa ekmek fiyatı 1 liradan 5 liraya çıkmaz. 

@antivir-US altın ile kıyaslamak mantıklı olabilir ancak kıyaslanan birim üzerinde sözkonusu tarih aralığında bir develüasyon olmadığından emin olmak gerekir. O yüzden çapraz kur yerine para kendi birimine çevirilmelidir. TL ise TL dolar ise dolar ile kıyaslanmalıdır BENCE. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Ne cevap almak istediğini anlamadım. "Paranın değerlendirilmesi" derken kasdettiğin enflasyon düzeltmeli cari dönem fiyatı mıdır? Eğer öyleyse yaptığın doğru. Yok değilse "para değerlendirme" dediğin olay derya deniz, ucu yok ve o işin içinden çıkılmaz. Envai çeşit portföy oluşturmak mevcut.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

reyiz iktisat dersi alıyorum amına koyayim hoca her şeyi ya ekmekle anlatıyor ya fırınla :D tam senin kafadan. mikro makro her türlü ekmek adamda :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ByTechno
    ByTechno's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

Ne cevap almak istediğini anlamadım. "Paranın değerlendirilmesi" derken kasdettiğin enflasyon düzeltmeli cari dönem fiyatı mıdır? Eğer öyleyse yaptığın doğru. Yok değilse "para değerlendirme" dediğin olay derya deniz, ucu yok ve o işin içinden çıkılmaz. Envai çeşit portföy oluşturmak mevcut.

adamın biri 100 tl bir işe yatırıyor.. 3 yıl bekliyor birşeyler kazanacak ama ben gidip o yatırdığı işi patlatıyorum.. adamın zararını karşılamam gerek.. bende diyorumki hakkaniyetli olarak enflasyon hesabıyla bunu hallederim.. bahsettiğim hesabı yapıyorum.. ama içime dert. daha kaliteli ama resmi bir hesap yapabilirmiyim?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TheM4D
    TheM4D's avatar
    Erkek

(Euro + Dolar)/2

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    ByTechno bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

adamın biri 100 tl bir işe yatırıyor.. 3 yıl bekliyor birşeyler kazanacak ama ben gidip o yatırdığı işi patlatıyorum.. adamın zararını karşılamam gerek.. bende diyorumki hakkaniyetli olarak enflasyon hesabıyla bunu hallederim.. bahsettiğim hesabı yapıyorum.. ama içime dert. daha kaliteli ama resmi bir hesap yapabilirmiyim?

İşin hukuki boyutunu bilmem ama %30,30'luk bir damarlı dilim enflasyondan mütevellit sana girecek o kesin. Ha ondan sonra reel faiz miktarı kadar da artı bir meblağ istenir mi bilemem. Kanun, içtihat filan vardır o hukuki boyuta giriyor anlamam hocam.

Genel olarak ortaya yazayım.
    Normal paranın hiçbir değeri yoktur, hepimizin bildiği gibi kağıt parçasıdır. Metal paralar banknotlardan daha değerlidir hatta en azından madeni değeri vardır. Günümüzde bir de elektronik ortam geliştiğinden fiziksel paranın da bir anlamı kalmamıştır, büyük meblağlar elektronik ortamda, kartlarda dönmektedir.

Bretton Woods Para Sistemi denen bir sistem var bilenler bilir, o zamanda ABD dolarını altına endeksliyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 1 ons altına 35 dolar endeksleniyordu ve bu oran taahhüt ediliyordu. İşte ülkeler kendi aralarında ticaret yapacak dolar kazanacak ve gidip ABD'den altın satın alarak kendi merkez bankalarına götürecek, böylelikle ulusal paralarının değerini artıracaklardı. Ha bunun sonucunda ne oldu dünyadaki dış ticarette dolar olmazsa olmaz oldu. Saddam dedi ki ben bundan sonra petrolü dolarla değil euro ile satacam ebesini s*ktiler. Neyse. Buradan da anlıyoruz ki paralar altına endeksleniyordu. Ne kadar altınınız varsa o kadar paranız vardır çünkü merkez bankası analitik bilaçosunda aktiflerde yer alan altın artırılmadan pasifde yer alan para miktarı da artırılamaz.

Burası işin gıcık kısmı. Esas olarak altını bir mal olarak düşünmemiz gerek çünkü asıl değerli olan maldır, üründür. Ben çok çok nadir bir mal ürettim ve bu gerçekten de çok önemli bir sorunu çözüyor. Bana dünyalarca para ve altın verirsiniz değil mi? E hani altının değer ne oldu? Ya da benim ürünümün değerini belirleyen nedir? Onun miktarıdır. Bir paranın da değerini belirleyen şey o paranın ülkesinde üretilen ürün miktarıdır. Eğer siz diğer ülkelerin muhtaç olduğu bir ürünü üretiyorsanız paranız değerli demektir. Misal olarak Almanya örneğini gösterebiliriz. Euro fikrinin mucidi Almanya'dır çünkü o denli gelişmiş mühendislik ürünleri var ve herkes bunlara muhtaç ki ülkeler oluk oluk Mark ile bunları almak istiyor. Hâl böyle olunca Mark'ın değeri uçuyor. Kapitalist sistemde ürün satamamak demek ölüm demektir ve çok gelişmek de iyi değildir. Hep beraber gelişmek gerek zira siz zenginsiniz ve on numara ürünleriniz var, karşıdaki fakirse ya da hiç parası yoksa siz nasıl geçineceksiniz? O nedenle karşının da zengin olması gerek ve bu nedenle bir Euro çıkaralım yoksa bu iş yürümeyecek denmiş ve ona geçilmiş. Yakın zamanda o da patlayacak.

Özetle, paranın endekslendiği zıkkımlar mevcut ve Merkez Bankası Analitik Bilanço'sunu incelemenizi öneririm.

http://evds.tcmb.gov.tr/anaweb/anlbilanTR.html

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

Kardeşim yapacağın iş şimdiki/bugünkü değer analizi;

http://www.insaaat.com/wp-content/uploads/2013/01/muhekonomi5.pdf

burada sayfa 7 den itibaren örnekli anlatımı var

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
Toplam Hit: 2474 Toplam Mesaj: 14
faiz