folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder PC Arızası - Aniden Kapanıyor? - Yardımcı Olabilecek Tamirci Mürid?

PC Arızası - Aniden Kapanıyor? - Yardımcı Olabilecek Tamirci Mürid?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Monster Abra A7 v7.2 kullanıyorum yaklaşık 7 senelik.

Sorunun ne olduğunu anlayamadım, pc aniden kapanıyor. Problem başlayalı yaklaşık 5 gün oldu. Kapandıktan hemen sonra, pcyi  başlatmak için tuşa bastığımda ya hiç tepki vermiyor ya da pc açılıp daha ekran gelmeden 2sn sonra kapanıyor. Tekrar açmak için biraz beklemek gerekiyor.

Isınma sorunu yok, ilk başta bundan şüpheleniyordum, ekran bozuk olduğu için harici ekran kullanıyorum o yüzden ekran kapağını kapalı tutuyorum, bu sorunla ilk karşılaştığımda klavyenin orta kısmı bayağı sıcaktı ama ekran kapağını açık tutsam da bu sorun oluyor, zaten ilk karşılaştığımda fanları bakır soğutucuları temizleyip macunu yenidim, üstüne klavyeyi de söktüm (zaten kullanmıyorum)  5-10 derece farketti ama işe yaramadı. sıcaklık değerleri de epey normal düzeydeyken bile kapanıyor.

İnternette bi yerde şarj aletinin içindeki transistörler yandığı için böyle sorun oluşturabildiği yazıyordu, bu konuyu pek anlayamadım. Laptop ı şarja takmadan açmak istediğimde de enerji geldikten 1-2sn sonra kapandı. Normal pc yi kullanırken kapandıktan hemen  sonra fişi çekip açmaya çalıştım yani PC kendini korumaya aldığı için belki ana kart işlemcisine belli bir süre koruma koymuşlardır, bilmiyorum.

Anakart lehimleri atmış olabilir mi diye düşünüyorum ama laptop ı hiç hareket ettirmediğim halde bazen sıkıntı çıkarmıyor.

ride or die..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek

Bir yere düşürme oldu mu, kırık ekrandan kaynaklı bir sorun olmuş olabilir mi, çip çatlatmış olabilir misin, bataryan veya güç devrende bir sorun olabilir mi gibi bir sürü soru sormak lazım; eğer iline yakınsa monstera ver baksınlar bence

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    yalinyalniz bunu yazdı

Bir yere düşürme oldu mu, kırık ekrandan kaynaklı bir sorun olmuş olabilir mi, çip çatlatmış olabilir misin, bataryan veya güç devrende bir sorun olabilir mi gibi bir sürü soru sormak lazım; eğer iline yakınsa monstera ver baksınlar bence

yok hocam olduğu yerden hareket etmiyor bile. şarj kablosunu takmadan açmıştım. Bu konuyu açtım. şarja taktıktan 1dk sonra yine gitti. ama sorun direkt bu da diyemiyorum çünkü epey süre sonra gitti. şimdi de açılmıyor kodumun pc si. 😂😂 delirtecek en sonunda

ekran fazla ısınmadan (sanırım) alttan yukarıya doğru satır satır ledler bozuldu. yanıp sönüyor turuncu yeşil parlıyor falan. ama bu sorun 3 seneden fazladır var. 

monster a vermek en mantıklısı duruyor. onlar da küçük bi lehim bile atmayıp direkt anakart değiştirelim diyor. Bi de hayvan gibi para istiyorlar parçalara. 

ride or die..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Deleted001
    Deleted001's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı

yok hocam olduğu yerden hareket etmiyor bile. şarj kablosunu takmadan açmıştım. Bu konuyu açtım. şarja taktıktan 1dk sonra yine gitti. ama sorun direkt bu da diyemiyorum çünkü epey süre sonra gitti. şimdi de açılmıyor kodumun pc si. 😂😂 delirtecek en sonunda

ekran fazla ısınmadan (sanırım) alttan yukarıya doğru satır satır ledler bozuldu. yanıp sönüyor turuncu yeşil parlıyor falan. ama bu sorun 3 seneden fazladır var. 

monster a vermek en mantıklısı duruyor. onlar da küçük bi lehim bile atmayıp direkt anakart değiştirelim diyor. Bi de hayvan gibi para istiyorlar parçalara. 

yani oturduğun yerde sağlam bilgisayarcı varsa gösterebilirsin de hocam, bazıları devre entegre işinden de anlıyor işini çözebilir ama senin bileceğin iş

tabi ekranın da kırık olduğunu düşünerek, disk harici(pc satarken disk satmayı tavsiye etmiyorum) satış da yapabilirsin alıcı bulursan

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Bence ekran kartı çipi arızalı.

Syntax error..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adiga
    adiga's avatar
    Erkek

her ne kadar ısınma sorunu yok desende ben yine de ısınmadan şüpheliyim...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

@adiga yok hocam ya ısınmadan kaynaklı değil, bilgisayarda 2 fan var, turbo moda alınca iki fanda 5v la yani son sürat çalışıyor, onda bile kapandı.

speedfan la kontrol ediyorum değerleri, pcnin altına 12cmlik güzel bi fanla soğutucu yapmıştım, sistem boştayken (video falan izlemezken) sıcaklıklar 40-50 arasında geziniyor. İlk başta ben de sıcaklıktan mı diyordum ama pc buz gibiyken de kapanıyor.

tabi hocam dediğin gibi de olabilir, sonuçta test edecek ekipmanlarım yok

@waterway ben de ondan şüphelenip çok korkmuştum, tabi anakart ekrankartı ne olursa olsun pahalıya mal olacak. ama hiç ekran kartı görmeme gibi bir problemle karşılaşmadım. eski laptopta ekran kartı yanmıştı nasıl problemler çıkarıyor iyi bilirim :) aida64 e de baktım bi sıkıntı görünmüyor

tespitlerime göre sorun laptop şarj adaptöründe, en son adaptörü taktığımda pc kendi kendine açılıp 2sn sonra kapanmaya başladı. herhalde kafasına göre akım akıtıyor. bir de batarya ile kullanınca sıkıntı olmuyor. ama eğer kabloyu taktıysam ve kapandıysa, ramleri söküp tekrar takmam gerekiyor (bundan emin değilim ama 2 defa denedim ve böylece açıldı) eski laptobun adaptörünü taktım (yaklaşık 40-50watt daha düşük güçte, en fazla oyunları daha düşük ayarlara çekerim) bakalım yine sorun yapacak mı.

@yalinyalniz haklısın hocam ssd hdd olmaz da diğerlerini o şekilde satışa koyabilirim.

ride or die..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SwateR
    SwateR's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı

birde bataryayı çıkarıp direk şebeke üzerinden çalışmasını sağlayabilirsin. bir ihtimal batarya ibnelik yapıyordur.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    SwateR bunu yazdı
    banneduser bunu yazdı
    yalinyalniz bunu yazdı

birde bataryayı çıkarıp direk şebeke üzerinden çalışmasını sağlayabilirsin. bir ihtimal batarya ibnelik yapıyordur.

onu denedim hocam ama yine aynısı oldu sıkıntı direkt adaptörde sanırım. daha emin değilim eski laptop adöptörünü taktım, 20dkdır bi sıkıntı yok inş işe yarar.

ride or die..
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Isinma ve islemci termal macunu vs degistir tekrar test et eger cozulmesse islemcin sorun cikariyor. 

delimiyim ben?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

çalışıyor diye sevinmiştim ama kahretsin ki yine kapandı pc. 

@ayhun çok fazla sekme açmıştım, 2 fanı da açtım, sıcaklık değerleri 55-75 arasında değişiyor (işlemci), ekran kartı 40-50 galiba dediğiniz gibi işlemci de var bi haltlar. ama aida64de böyle bi sıkıntı görünmüyor. bunu nasıl gözlemleyebilirim. 

ride or die..
Toplam Hit: 2345 Toplam Mesaj: 22
laptop ariza pc arıza laptop kapanıyor