Pc RAM'i Görmüyor.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek

Özellikleri aşağıdaki gibi olan bilgisayarıma 2GB lik bir RAM daha eklemek istiyorum
    fakat birinciyle beraber ikinci slota takıp başlatsam pc sadece eskisini görüyor.
    Birinci slota tek başına taksam bu sefer pc çalışıyor ekrana görüntü gelmiyor.
    Her iki şekilde de tırnaklarını filen tam oturtuyorum.
    Özetle pc rami görmüyor.
    *BİOS ayarlarından bişey mi yapmam gerekiyor?
    *Aldığım bu RAM benim işlemci ile uyumlu mu değil ?
    *Kasanın içinde fiziksel olarak bir işlemi mi eksik yapıyorum?

---------------------------------------------------------------------------
    Ana kartım MSI N1996

---------------------------------------------------------------------------
    Aldığım RAM'in adı ve özellikleri..
    2GB Module - DDR2 667MHz
    Parça Numarası: KVR667D2N5/2G
    Özellikler: DDR2 , 667MHz , Non-ECC , CL5 , 1.8V , Unbuffered , DIMM

TR-SCOPJE tarafından 23/Tem/16 21:18 tarihinde düzenlenmiştir

Yargılamak için bilmek, bilmek için anlamak, anlamak için dinlemek gerekir...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Tırnakların tam oturduğuna emin misin ?

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Enquinx35
    Enquinx35's avatar
    Erkek

Anakartraki Ram yuvalarini diş fırcası ile temizle azcık tiner veya yoksa kolonya ile yapabilirsin azciktan kastim bir kac damla

İmza yok, parmak basayım.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

Ya tam oturtmuyorsunuz ya da ram'de problem var. Eğer her ikisi birlikte takılı ilen de açılmıyor olsa idi "ramler cl değerlerinden ötürü uyumsuz"  diyebilirdik bir ihtimal. Siz tek slota takınca da olmuyormuş, o yüzden ya ram bozuk ya da ramde sıkıntı vardır bence.

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    uykucuibo
    uykucuibo's avatar
    Erkek

windowsla alakalı olabilir bi kere başıma gelmişti format attım düzeldi 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek

1- Slot yuvasını hafifçe bir diş fırçası ile temizleyeceğim.
    2- Tırnakları tekrardan sağlamca kontrol ederek takacağım.
    3- 1.Slotta yer alan eski Rami 2. Slota, 1. Slotta boşalan yere de yeni Rami takıp çalıştırmayı deneyeceğim.
    4- Eğer 3. Seçenekteki gibi çalışmazsa eski Rami yalnızca 2. slota takarak çalıştırsam slotun çalışıp çalışmadığının sağlamasını yapabilir miyim?
    5- Belki de Windows ile alakalı olabilir Vista Home Basic kurulu şuan pc de..

TR-SCOPJE tarafından 23/Tem/16 14:02 tarihinde düzenlenmiştir

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

2. taktığın -yani yeni ram' i tek başına takınca ekrandan görüntü alamıyorsan o ram de sıkıntı var demektir.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek

Slotu bi güzel temizledim, Ramin ucunu da hafifçe kolanyalı mendille sildilm.
    1. slota taktım yeni Rami fakat yine ekran gelmedi.
    Birdaha 1. slota eski rami 2. slota yenisini taktım bu sefer ekran geldi ama makina yine Rami görmedi.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------*BİOS ayarlarından bişey mi yapmam gerekiyor?
    *Aldığım bu RAM benim işlemci ile uyumlu mu değil ?
    *Aldığım RAM arızalı olabilir mi? Bunu nasıl anlayabilirim ?
    ---------------------------------------------------------
    *Forumlarda okuduğum kadarı ile 32bit iletim sistemleri en fazla 4Gb görüyormuş benim ki de 32 bit ama iki Ramimin toplamı 3Gb oluyor ondan olur mu bilmem.
    *Kimileri diyor ki; iki slotun toplamı tekli sayılar olursa 3GB - 5GB makine sadece ilk slotta takılan küçük olan değerdeki Rami görür.
    *Elimdeki her iki Ramin de Frekansı 667 frekans farkından kaynaklı olacağını da sanmıyorum.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek

CL değeri aynı değilse de çalışmaz. Dün ben de konu açtım, emektara +2 koymak için. O yüzden cl değeri aynı olanı arıyorum. Eski ve yeni ram'in cl değerlerine bir bak derim.

edit:

senin aldığın; cl 5

makinanın; cl 6

coLin tarafından 23/Tem/16 18:55 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TR-SCOPJE
    TR-SCOPJE's avatar
    Erkek
    coLin bunu yazdı

CL değeri aynı değilse de çalışmaz. Dün ben de konu açtım, emektara +2 koymak için. O yüzden cl değeri aynı olanı arıyorum. Eski ve yeni ram'in cl değerlerine bir bak derim.

edit:

senin aldığın; cl 5

makinanın; cl 6

Peki ustam CL ler uyuşmuyorsa benim pc de şuan bu yeni adığım RAM'i kulanma ihtimalim var mı?
    Bir şekilde bu ikisini birlikte çalışabilir bir hale getirebiliyor muyuz ?

Edit: Benim Pc'nin bu Ram'e kaç Volt elektrik verdiğini nerden öğrenebilirim?
    Yeni Ram'in üzerinde 1.8V yazıyor. PC'lerde 1.35 ve 1.5V varmış genelde, acaba volt farkından da olabilir mi?

TR-SCOPJE tarafından 23/Tem/16 19:42 tarihinde düzenlenmiştir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLin
    coLin's avatar
    Erkek
    TR-SCOPJE bunu yazdı
    coLin bunu yazdı

edit:

senin aldığın; cl 5

makinanın; cl 6

Peki ustam CL ler uyuşmuyorsa benim pc de şuan bu yeni adığım RAM'i kulanma ihtimalim var mı?
    Bir şekilde bu ikisini birlikte çalışabilir bir hale getirebiliyor muyuz ?

Edit: Benim Pc'nin bu Ram'e kaç Volt elektrik verdiğini nerden öğrenebilirim?
    Yeni Ram'in üzerinde 1.8V yazıyor. PC'lerde 1.35 ve 1.5V varmış genelde, acaba volt farkından da olabilir mi?

Eskiyi çıkarıp yeniyi takarak tek başına kullanabilirsin diyeceğim ama ilk mesajında bunu yaptığın halde yine sorunlu çalıştığını belirtmişsin. Aklıma alternatif başka çözüm önerisi gelmiyor maalesef. 

Toplam Hit: 1760 Toplam Mesaj: 16
pc ram