PC Stereo Sistemim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Merhaba müritler,

Eğer denkgelen, hatırlayan varsa bundan 1 ay önce break adlı müridimizin açtığı şu konu yüzünden gaza gelip Logitech X-540 ses sistemimi satmaya karar vermiştim. Tabi yine tbt'de satamadım. Burada yaptığım indirimi sahibinden'de yapınca aynı gün 5 kişi falan aradı :D Yabancıya gitmesin dedik ama gitti artık yapacak bir şey yok.

Önce break müridimizin almaya karar verdiği Microlab 2+1'e kafayı takmıştım. Alsın, yorumunu yaptıktan sonra hangi 2+1'i alacağıma karar vereyim diyordum. Lakin bu süre içerisinde çok param olduğunda dalmayı düşündüğüm hi-fi sistemler aklıma girmeye başladı. Bütçem standart bir hi-fi sistem için sakız parasıyla çikolata almaya benzeyeceğini düşündüğüm için çekiniyordum başta. Ama bütçeyi biraz arttırmam ve budget hi-fi sistemler üzerine araştırmalarım sonucu cesaretlenmeye başladım.

Uzun araştırmalarım sonucu bookshelf hoparlörlerde karar kıldım. Cebimdeki parayla alabileceğim sıfır hoparlör olmadığı için ikinci ellere yöneldim. Yaklaşık bir hafta beklemem sonucu satışa çıkan bir çift cillop gibi Tannoy Mercury MX1 hoparlöre atladım direk. Bu arada boş durmayıp ampli araştırması yapıyordum. En düşük fiyata en iyi performansı verem amplilerin T-sınıfı ampliler olduğunu öğrendim. Biraz daha kurcalama sonucunda Lepai LP-2020A+ adında minik bir canavarla karşılaştım. Neredeyse her yorum 5 üzerinden 6 yıldız almış bu ufaklığın cazibesine dayanamayıp siparişi geçtim ebay'den. Taa Çin'den güç kaynaksız versiyonunu sipariş ettim. 

Ampli gelince, hoparlörlere ve PC'ye bağlamamla birlikte olduğum yerde orgazm oldum. Amplinin sesi çeyreğindeyken benim X-540'ın full sesininden daha yükseğini çok daha kaliteli şekilde veriyordu. Ağzımın suyu aka aka çeşitli janrlar arasında dolaşıyorum şu an. Çok derin bir bass olmasa da, yeterince iyi ve kaliteli basslarım var. Tam ayarında kafa ağrıtmayacak ama belki biraz detaysız tizler alıyorum. Mid-range çok tatlı. Ilık bir sesi var ama sizi kandırmasın. Bu minik ampliye abanınca yumruk yiyor gibi oluyorsunuz.

Demem o ki arkadaşlar. Hayatı müzik dinlemekle geçen bir adam olarak tavsiyem. 5+1, 2+1 falan uğraşmayın. Bütçenize uygun hi-fi sistemlere giriş yapın. Pişman olmayacaksınız.

ZnpiVat.jpg%20%282560×1920%29

R4qDVM0.jpg%20%282560×1920%29

while (1<2)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

bi stüdyo monitör alırsan krk adam audio dynaudio genelec fln dahada bir orgazm olursun

aldığın cihaz bi bok değil anlıcağın :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Egonu tatmin ettiysen devam hocam. Düşük bütçeli sistem olduğu yazıyor bak. ;)

Param olduğunda ne alacağımı da gayet iyi biliyorum, yorma kafanı.

krypt tarafından 24/Eki/13 12:20 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

hocam çok iyi yapmışsın. yazını merakla okudum. hayırlı olsun..

ayrıca masayla olan etkileşimini biraz daha azaltırsan daha doğal sesler elde edebileceğini düşünüyorum. mesela hoparlörlerin altına kauçuk gibi bir madde koyup bazı frekanslarda masayla rezonansa girmesini engelleyebilirsin. bir de kolonları biraz yükseltirsen farkı hissedeceksin. masadan biraz yükselince seste önemli ölçüde olumlu bir değişim olduğunu bi' dergide okumuştum, adamlar frekans spektrumunu incelemişlerdi..

fikir verebilecek birkaç fotoğraf:

ayrıca http://reviews.cnet.co.uk/surround-sound-speakers/how-to-position-your-speakers-perfectly-50005997/ bu sitede de faydalı olabilecek bilgiler mevcut.

keyifli dinlemeler..

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun çok şık duruyorlar. 

sanırım amfinin içinde tda serisi entegre var. aslında amfiyi kendinde yapabilirdin mesela tda 7377 veya daha güçlü olsun dersen 8560 kullanabilirdin. ama amfi gerçekten acayip tatlı bişey :) benimde bir çift sony vgp-sp2 hoparlörüm var. sesleri acayip berrak ve toplu. dağıtmıyor. http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225/m/mR18aOnycuBUaJiGCjOaMRA.jpg tda ile bir amfi yapıp 5+1 garaja indirmeyi düşünüyorum.

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    DaveReed bunu yazdı

bi stüdyo monitör alırsan krk adam audio dynaudio genelec fln dahada bir orgazm olursun

hocam şimdi HiFi sistemlerle Referans Monitörleri arasında bazı farklılıklar var. Referans Monitörleri sesleri daha düz yani olduğu gibi vermeye çalışırlar. bu dinleyicide her zaman iyi bir etki bırakmaz. HiFi ise adı üzerinde çıkan ses üzerinde yüksek bağımlılık yaratabilecek ufak ama önemli değişimler yaparak sesi ortama verir. Bahsettiğin marka monitörlerle birkaç kez yüksek seste dinleme olanağım da oldu bu yüzden söyleyebilirim ki ev için HiFi sistemlere yönelmek daha mantıklı ve tabi daha pahallı.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    obie
    obie's avatar
    Erkek

Bu amfi ebay de 10 dolara satılan amfilerden değil mi ? Biraz baktım,çoğunda güç kaynağı yok.Nasıl bir adaptörle besliyorsun ?

Anlayana sivrisinek saz,anlamayana sazı soksan az...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Eyvallah beyler. Nazi'nin de dediği gibi en büyük korkum eldekileri satacağım diye o kadar uğraşıp sonra hayal kırıklığına uğramamdı. Ancak, çok doğru bir karar vermişim. Bu yazıyı da düşük bütçe ile 2+1 ya da 5+1 kovalayan arkadaşlar için yazdım. Hiç gerek yokmuş resmen. Aynı fiyata kurulan hi-fi sistem çok daha üstün kalıyor yanında.

RockZs hocam dediğinde haklısın. Hatta son fotodaki köpük gibi şeyden vardı bodrumda. Çıkardım geldim ama küçük geldi, koyamadım. Stand düşündüm ama param kalmadı :D Ona bir çözüm bulmaya çalışacağım eyv.

Dos-Attach, yeterli elektirk bilgim yok hocam. Düşünmedim değil. Ama bir de eskiden kullandığım müzik setinin pikabını söküp bu ampliye bağlamayı düşündüğüm için bir arkadaşa rica ettim birlikte pikap preamp yapacağız. Konu da açmıştım bununla ilgili. Aynı arkadaşa ampli yapalım da dedim ama riske girmeyelim dedik şimdi. Önce adam gibi bir preamp yapmayı becerelim :D Ampli modlamaya açık. 30 küsür maddelik mod listesi var elimde. Belki ilerde girişirim. Kondansatörleri değiştirerek başlamayı düşünüyorum.

Bir de para geçerse elime aktif subwoofer ekleme fikrim de var. 

Ya şimdi DaveReed'in dediği yanlıi değil. Bahsettiği markalardan bir kaç modeli ben de dinledim. Hi-Fi sistemlere acayip para dökmüş adamlar tanıyorum. Onların yönlendirmesi ve forumlar aracılığıyla ile bu ikiliyi aldım zaten. Yoksa ben elektronikçiye daldım alıp gelecektim bulduğumu :D Biz de biliyoruz belki 50 - 100 kat daha kaliteli setler yapılabileceğini. Ortalama bir AVR fiyatına çıkardığım bu sistemden beklentilerim belli zaten. Arkadaşın üslubu yanlış. Adam gibi de söyleyebilirdi. Tercih meselesi.

Obie, 20 dolara güç kaynaksız satılıyor abi. Güç kaynaklısı da var tabi ama yanında gelen dandikmiş. O yüzden güç kaynaksız aldım ben. 12 volt 5 amper tam regülasyonlu bir güç kaynağı aldım kendim. Yeterli dediler, yeterli gibi görünüyor. Trafolu almayı düşündüm ama kablo ayarlamakla uğraşmaktan çekindim açıkcası.

krypt tarafından 24/Eki/13 12:41 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    DaveReed bunu yazdı

hocam şimdi HiFi sistemlerle Referans Monitörleri arasında bazı farklılıklar var. Referans Monitörleri sesleri daha düz yani olduğu gibi vermeye çalışırlar. bu dinleyicide her zaman iyi bir etki bırakmaz. HiFi ise adı üzerinde çıkan ses üzerinde yüksek bağımlılık yaratabilecek ufak ama önemli değişimler yaparak sesi ortama verir. Bahsettiğin marka monitörlerle birkaç kez yüksek seste dinleme olanağım da oldu bu yüzden söyleyebilirim ki ev için HiFi sistemlere yönelmek daha mantıklı ve tabi daha pahallı.

alakası yok hocam bütün edm prodüktörlerinin evinde stüdyo monitör var cihaza bi isolasyon pad duvara bir iso panel tamamdır ayrıca monitör seçimi odanın büyüklüğüne göre yapıldığı için en doğru gerçek sesi böylelikle alabilirsin...

KrypT hoca siktr et sen hifi sisteminle orgazm olmaya devam et :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    DaveReed bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    DaveReed bunu yazdı

alakası yok hocam bütün edm prodüktörlerinin evinde stüdyo monitör var cihaza bi isolasyon pad duvara bir iso panel tamamdır ayrıca monitör seçimi odanın büyüklüğüne göre yapıldığı için en doğru gerçek sesi böylelikle alabilirsin...

KrypT hoca siktr et sen hifi sisteminle orgazm olmaya devam et :)

hocam adam prodüktör tabi ki evinde stüdyo monitör olacak. adamın işi bu, sesleri olduğu gibi duymak ister. ben ise bu işin zevkinden bahsediyorum. yazdıklarımı okursan anlarsın. Evde dinlemek için Referans Monitörleri de tercih edilebilir fakat ben müzik dinlemek istiyorsam HiFi ürünler tercih ederdim.

alakası yok diyerek geçiştirmek yerine biraz araştırma yapıp, kafa yorarak yorum yaparsan daha iyi olur. ayrıca temiz tartışma olsun, seviyeyi düşürmeyelim.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Tamam pampa.

Bu arada yazmayı unutmuşum lan. 

Hoparlörleri 175'e aldım. 150 ederi var biraz fazla verdim temiz diye.
    Ampli 50'ye geldi. Güç kaynağı 25.
    Standart kablolarla birlikte toplam 280'e falan geldi.

Bir 2+1'in bile 200 küsür liradan yüksek olduğunu düşünürsek. Bence gayet iyi.

while (1<2)
Toplam Hit: 3913 Toplam Mesaj: 14