folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.) VASİYETİDİR!...

PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.) VASİYETİDİR!...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.) VASİYETİDİR!... MEDİNE-İ MÜNEVVERE'DEN GELEN BU VASİYETNAMEYİ OKUYUNUZ VE OKUTUNUZ.!!!!!! BİSMİLLAHİRRAHMANIRRAHİM Medine-i Münevvere'de Türbe-i Şerif Hatibi Şeyh Ahmet Diyorki: "Vallahülazim bu vasiyetnamede zerre kadar yalan yoktur." Bir cuma gecesi namazımı eda edip uyumaya varmıştım. Harem-i Şerif tarafindan; Ya Şeyh Ahmet" diye bana bir nida geldi. "Lebbeyk Ya Rasullallah" deyip Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in şahsını gördüm. Rasullallah (s.a.v.) efendimiz şöyle devam etti: Ya Şeyh Ahmet!... Allah-ü Teala huzurunda yüzüm kalmadi.. Sana haber veriyorum ki, geçen cumadan bu cumaya 16000 kişi öldü. İçlerinden bir tek Müslüman çıkmadı. Gelenlerin amel defterlerini kara ve sol elinde gördüm. Ya Şeyh Ahmet!... Evvela ana ve babalarına asi oldular ve zekatlarını men ettiler. Hacı olup haram yemeyi adet ettiler. Herkes nefsinden baska birşey düşünmedi. Yüzlerinde haya kalmadı. Dünya malı ile nasip olan tartılarına hıyanet etmeyi adet ettiler. Ya Şeyh Ahmet!... Benim ümmetlerime haber eyle "Yaptıkları günahlardan tevbe ve istiğfar etsinler, namaz kılsınlar,zekat vermesini adet etsinler." Ya Şeyh Ahmet!.... Ümmetlerime haber eyle, "Kıyamet alametleri zuhur ediyor. Hak Teala'ya asi olmasınlar. Çok yakın bir zamanda, 3 gece güneş tutulacak. 3 günden sonra mağribten doğup, aşrıka batacak. Kuran-ı Kerim insanların gözüne gözükmeyecektir. Ümmetime söyle günahlarına tövbe etsinler.. Yakın bir zamanda İsa (a.s.)'nın inmesi zuhur edecek." Ya Şeyh Ahmet!... Ümmetlerime haber eyle, "Kudret kalemiyle her kim bu vasiyetnameyi bir köyden bir köye, bir kazadan bir kazaya, bir ilden bir ile, bir devletten bir devletete gönderirse Huzur-u Mahşerde günahları affedilir. Hazret-i Muhammed Mustafa (s.a.v.)'yı Şahsı ile görmüş olur. Kim vasiyetnameyi işitipte yazmazsa, bir köye veya bir başka yere göndermezse, yüzü kara ola." Türbe-i Şerif'in Hatibi Şeyh Ahmet 3 defa yemin edip, "Vallahülazim bu vasiyetnamede yanlış bir bilgi verirsem, bu dünyadan öbür dünyaya imansız gideyim" dedi. 15 günde Medine-i Münevvere'de yazılmış olup "TÜM MÜSLÜMANLARA" gönderilmistir. NOT: "Bunu her müslümanın okuması için elinizden geleni yapınız.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aacemmi
    aacemmi's avatar
    Erkek

Gelenlerin amel defterlerini kara ve sol elinde gördüm.

adam rüya görmüş...

kıyamet kopacak, ölüler yerlerinden doğrulacak ve mahşer yerinde toplanacak. amel sorgulaması burada yapılacak ve defterler burada verilecek. bunu bilmeyeniniz yoktur. yani şu an ölüler toprak altında kabir hayatlarını yaşıyorlar. yani bu güne kadar ölenler sorguya çekilmedi ve hiçbiri cennet yada cehenneme gönderilmedi...

din ile peygamber ile ilgili konuları yazarken konunun gerçekliği hakkında emin olalım.

Yol uzun olabilir. Önemli olan yolun neresinde olduğumuzdur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanterA
    PanterA's avatar
    Erkek

Ya zaten kıyametin en büyük alameti oldu ki daha neyi konuşuyoruz.Kıyametin en büyük alameti Son Peygamber Hz.Muhammet'tir.Ben inanmıyorum böyle şeylere ama gerçek te olabilir..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TugrulBaba
    TugrulBaba's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    kucuk zuhuratlar coktan bıttı buyuklerı beklemekteyım....

tahribat.com/murid/tugrulbaba
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sakaleyn
    sakaleyn's avatar
    Erkek

Al sana büyüğü

Bir mehdi adayı daha!!!

-
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabus
    kabus's avatar
    Erkek

ŞEYH AHMED VASIYETNAMESINE REDDIYE

“Nebiye atf ile binlerle herze uydurdun.
      Yıktın da din-i mübini,yeni bir din kurdun.”

Mehmed Akif

“Hayat boşluk kabul etmez” mealinde bir söz okumuştum. Işığın gidişi karanlığa bir davetiyedir aslında. Büyük fakih İmam Şafii(ra) bu hakikati “Hakla meşgul olmazsan batıl seni istila eder” şeklinde ölümsüzleştirmiştir...

Üç asır var ki bu millet kalbi ve ruhi hayatını kaybetmiştir. Allah’ından, Kur’an’ından, Peygamberinden kopartılmıştır.Senelerdir sistemli bir süreç içinde semadan uzaklaştırılmıştır. Böyle bir memlekette Allah’ın marziyatı istikametinde,Resulullah’ın hoşnutluğu istikametinde bir dini hayat yoktur,kalmamıştır.

Bu durum ise bu millet içinde din namına taassubların,İslam namına hurafelerin,Sünnet namına bidatlerin ayrık otları gibi türemesine sebeb olmuştur.Çünki ruh acıkır.İnsanlar eğer ruhi ihtiyaçlarını safi kaynağından almazlarsa,sahte vahalara sarılırlar.Sahte memelerle teselli olurlar...

Şeyh Ahmed Vasiyetnamesi vs. uydurmalar hep böyle bir vasatta pazar oluşturmuş,müşteri bulmuştur.Sağlam bir din anlayışı topluma verilmezse devam da edeceğe benzer...

Bu yazıyı hazırlamamın sebebi, "Şeyh Ahmed Vasiyetnamesi" adlı uydurma metnin internete de sızıp, hatta bazı İslami sitelerde “hizmet“ maksadıyla yer alması, mail adresime de birkaç defa “önemli” ifadesiyle gönderilmesi oldu. Tam bir “gündem saptırmasıyla karşı karşıyaydık.Asrın büyük mana ve ruh mimarının deyimiyle “Özü bulamayan kışırla meşgul olurdu”

Genel seviye adına üzüldüm doğrusu.Aklı alabildiğince referans veren bir dinin mensuplarının hala böyle akılalmaz saçmalıklarla meşgul olması düşündürücü geldi bana.Bunun üzerine bu vasiyetnameyi çeşitli yönleriyle inceleyip kardeşlerimizi uyarmak istedim.Faydalı olması temennilerimle...

A-VASİYETNAME’NİN METNİ

Medine-i Münevvere'de Türbe-i Şerif Hatibi Şeyh Ahmet diyor ki: "Vallahülazim bu vasiyetnamede zerre kadar yalan yoktur. Bir Cuma gecesi namazımı eda edip uyumaya varmıştım. Harem-i Şerif tarafından 'Ya Şeyh Ahmet' diye bana bir nida geldi. 'Lebbeyk ya Rasullallah' deyip Peygamber Efendimiz (sav)'in şahsını gördüm. Rasullallah (sav) Efendimiz şöyle devam etti: 'Ya Şeyh Ahmet! Allah-ü Teala huzurunda yüzüm kalmadı. Sana haber veriyorum ki geçen Cuma'dan bu Cuma'ya 16.000 kişi öldü, içlerinden bir tek müslüman çıkmadı. Gelenlerin amel defterlerini kara ve sol ellerinde gördüm. Ya Şeyh Ahmet! Evvela ana ve babalarına asi oldular ve zekatlarını men ettiler, hacı olup haram yemeyi adet ettiler, herkes nefsinden başka bir şey düşünmedi, yüzlerinde haya kalmadı. Dünya malı ile nasip olan tartılarına hiyanet etmeyi adet ettiler. Ya Şeyh Ahmet! Benim ümmetime haber eyle yaptıkları günahlardan tevbe ve istiğfar etsinler, namaz kılsınlar zekat vermesini adet etsinler. Ya Şeyh Ahmet! Ümmetime haber eyle kıyamet alametleri zuhur ediyor. Hak Teala'ya asi olmasınlar. Çok yakın bir zamanda 3 gece güneş tutulacak üç günden sonra mağribten doğup masrika batacak Kuran-ı Kerim insanların gözüne gözükmeyecektir. Ümmetime söyle günahlarına tevbe etsinler, yakın bir zamanda İsa (as)'in inmesi zuhur edecek. Ya Şeyh Ahmet! Ümmetime haber eyle, Kudret kalemiyle her kim bu vasiyetnameyi bir köyden bir köye, bir kazadan bir kazaya, bir ilden bir ile, bir devletten bir devlete gönderirse Huzur-u mahşerde günahları affedilir. Hazret-i Muhammed Mustafa (sav)'i Şahsı ile görmüş olur.Kim vasiyetnameyi işitip de yazmazsa bir köye veya bir başka yere göndermezse, yüzü kara ola.
    Türbe-i Şerif'in Hatibi Şeyh Ahmet 3 defa yemin edip, "Vallahülazim bu vasiyetnamede bir yanlış verirsem, bu dünyadan öbür dünyaya imansız gideyim" dedi. 15 günde Medine-i Münevvere'de yazılmış olup "TÜM MÜSLÜMANLARA" gönderilmiştir.

B-VASİYETNAMENİN TARİHÇESİ

Bu vasiyetnamenin birkaç asırlık mazisi vardır.Her baskısı bir öncekine göre değişiktir.Bu vasiyetname yabancı İslam düşmanları tarafından dinimize hurafe sokmak için sinsice ve çok cahilce uydurulmuş bir hezeyyanemedir.Sanki yeni ve ancak 15 günde yazılabilmiş gibi gösterilen bu paçavra Osmanlı’nın son devirlerine kadar uzanan bir maziye sahiptir. Eski baskılarındaki bazı yerler devir ve şartlara göre değiştirilmiştir.

Örnekler:

1- Eski baskılarında “bu vasiyetnamede yalan varsa kafir olayım” ifadesi daha sonraki baskılarında ”bu vasiyetnamede yalan varsa cahil öleyim” şekline bürünmüştür. Şimdi ise “Vallahülazim bu vasiyetnamede bir yanlış verirsem, bu dünyadan öbür dünyaya imansız gideyim" şekline dönüşmüştür.

2- Zamanla Şeyh Ahmet adlı hayali varlığın görevleri de değişmiştir.İlk baskılarda “türbe bekçisi” sonraları “harem anahtarlarının taşıyıcısı” olan Şeyh, şimdilerde Türbe-i Şerif'in Hatibi olmuştur.Bundan sonra herhalde Medine kadısı falan olur...

3- Eski baskılarda bu vasiyeti ilden ile,köyden köye ulaştıranların kazançları ve inkar edenlerin başlarına gelenler(mesela onu yırtan bir doktorun arabasının uçuruma yuvarlanması gibi) değiştirilmiştir.Şimdi vadedilenler de pek hoştur: “Huzur-u mahşerde günahları affedilir. Hazret-i Muhammed Mustafa (sav)'yı Şahsı(başka nasıl görülüyorsa?) ile görmüş olur.'

C-ŞEYH AHMED DİYE BİRİ VAR MI?

Böyle bir zat ne geçmişte ne de şimdi yoktur.Tamamen hayal mahsulüdür. İsterseniz, Kutsal topraklara gidenlere sorunuz.Zaten olsa bile tasavvufa olan tavırlarıyla bilinen Vehhabi yönetiminin bir şeyhe böyle bir görev vermesine imkan yoktur.Tabii petrol şeyhi falan değilse...

Sonra Peygamberimiz(asm)'in gözden ırak bir türbesi ve onun türbedarı değildir.Bilindiği gibi Resulullah’ın(asm)kabri Mescid-i Nebevi'nin(asm) dahilindedir. Ve bir sürü görevlisi olmasına rağmen hiç türbedarı yoktur.

D- RÜYA TEŞRI KAYNAĞI VE DELİL OLAMAZ

Dinde delil olabilecek,amele mesned olabilecek dört şey vardır:
    1-Kitap
    2-Sünnet
    3-Kıyas
    4-İcma...

Rüya bunların içine dahil değildir.Diyelim ki, üzerine hac farz olan bir insan, bütün şartlar mevcut iken, sırf gördüğü bir rüyayı, hacca gitmemesi gerektiğine bir işaret şeklinde yorumlayarak, bu vecibeyi îfâdan vazgeçmesi kesinlikle doğru değildir ve onun gördüğü bu rüya, onun için asla şer’î bir mesnet ve menat sayılmaz. Çünkü haccın farziyeti Kitap ve Sünnet’le tesbit edilmiştir.. ve durumu bu şartlara uygun herkes mutlaka hac farizasını yerine getirme mecburiyetindedir. Ayrıca bu konuda mazeret kabul edilebilecek hususlar da, yine Kur’ân ve Sünnet’in bir uzantısı sayılan fıkıh kitaplarında tesbit edilmiştir. Bir insan bir değil yüz defa, bunun aksine rüya görse, yine fıkıh kitaplarında tesbit edilen hükümler doğrultusunda amel etmek mecburiyetindedir.

Bu konuda M.Fethullah Gülen Hocaefendi'nin şu enfes tespitlerini de nakledelim:

"Meselâ; bir insan, temessülen Efendimiz’le görüşebilir. Farz-ı muhal, bu görüşme esnasında Efendimiz’den ona söylenenler eğer şer’î ölçülere muhâlif ise, -bunu farz-i muhâl çerçevesinde dahi olsa ürpererek söylüyorum- o insan kesinlikle şer’î ölçülere ters düşen o ifadeleri tatbik edemez ve Efendimiz’le görüşmesini kendisi için delil ve hüccet sayamaz. ..

...Gerek rüyalar, gerekse başka yollarla melekût âlemine açılmalar neticesi elde edilen bilgiler veya yorumlanan müşahedeler, insanı ilzam edecek ve bağlayacak değerde hükümler değildirler. Hele şer’î ölçülerle çatışma durumu varsa, kesinlikle onlara itibar edilemez ve bir Müslüman için böyle bir tercih de asla söz konusu olmamalıdır(1)"

E- VASİYETNAME DİNE,AKLA,FİKRE TERS BİR SÜRÜ ŞEYLE DOLUDUR

Bunları da kısaca örnekleyelim...

1- Güya Allah Resulü(sav) ümmetin günahları yüzünden "Allah-ü Teala huzurunda yüzüm kalmadı" demiş.Bunu uyduran melun veya bu safsataya inananlar şu ayetten bihaber herhalde: "Peygamberin üzerine düşen sadece tebliğdir"(Maide:99)

Resulullah mübarek hayat-ı seniyesinde tebliğ görevini eksiksiz yerine getirmiş,vazifesini hakkıyla ifa etmiştir.Rabbimiz O'nun vesilesiyle vahye son noktayı koymuş,dinini,insanlığın üzerindeki nimetini tamamlamıştır.(bak:Maide:3)Resulullah(sav) vefat ettikten sonra ümmetin durumundan neden mesul olsun?Ve haşa Allah'ın huzurunda yüzü kalmasın?O Şanı yüce Nebi(sav) ahirette ancak Hz İsa misal şöyle diyecektir: "Aralarında bulunduğum müddetçe üzerlerinde kontrolcü idim.Ne zaman ki beni içlerinden aldın.Onları gözetleyen sadece sen kaldın.Zaten sen her şeye şahitsin"(Maide:117)

2- Bir haftada 16 bin kişi ölmüş ve hepsi imansız gitmiş: Belki 100 sene önce buna inanan cahil insanların olması normalse de 21.yy da bir insanın sadece şu cümleden dolayı bu kağıdı çöpe atması gerekirdi.Ama heyhat...Bilindiği gibi değil bir haftada 1 saatte dünya üzerinde ölen insan sayısı binlerle ifade edilmektedir.Bu vasiyetnamenin yeni versiyonunda 16 bin yazmasının sebebine gelince,bunu yazan düzenbazlar aynı paçavrayı 99 Marmara depreminde de piyasaya sürmüşlerdi.O zaman TC'nin resmi ölü sayısını(16Bin) esas almışlardı.Sanki o hafta depremde ölenler hariç kimse ecel şerbetini içmemişti.Ve insafsızlar, çoğu şehid olan o merhumları "imansız" göstermişlerdi.

Sonra amelsiz ölenin,günahkarların imansız olduğunu ve hep imansız gittiğini size kim söyledi?Vasiyetnamede yazan günahlar elbette tehlikelidir.Ama insan dinden günah işlemekle değil dinin getirdiklerini inkar etmekle çıkar...

3-"Kudret kalemiyle her kim bu vasiyetnameyi bir köyden bir köye, bir kazadan bir kazaya, bir ilden bir ile, bir devletten bir devlete gönderirse " ifadesi de ne menem bir ifade anlamadık.Kudret kalemi ifadesi,göz boyama,bu paçavraya gizem katma amacıyla yazılmıştır.Yani tükenmez kalemle falan değil,kudret kalemi gerekiyor.İşiniz yoksa,kırtasiyeleri dolaşın :)

4-Ütopik sevaplar vad etmesi: Bu vasiyetin eski nüshalarında aynen Bal tefsiri gibi şu kadar kişiye gönderenin 70 peygamber sevabı kazanacağı yazılıydı.İbn-i Kayyım el Cevziyye 'nin dediği gibi şöyle diyebiliriz."bunu uyduran ahmak bilmiyor mu ki,bir insanın Nuh (as) kadar ömrü olsa ve onu ibadetle geçirirse, yine de bir peygamberin sevabına denk düşemez." Şimdi verilen sevapta çok iştah açıcı: "Huzur-u mahşerde günahları affedilir. Hazret-i Muhammed Mustafa (sav)'yı Şahsi ile görmüş olur." Böylece müminler beleşçiliğe itiliyor,gevşekliğe sürükleniyor,ibadet ve cihad hassasiyetini kaybediyor.Zira bu kağıdı maille belli sayıda kişiye gönderen ömür boyu bir şey yapmasa ona yeter...

Aynı şekilde inanmamak da büyük bir suçmuş gibi "yüzü kara olsun" deniyor.Yahu bu ayet değil,hadis değil,dini bir hüküm değil en nihayet bir rüya.İnanmayanın niye yüzü kara olsun?Bence inanmayanın değil herhalde böyle şeylere inananların yarın Efendimiz(sav) huzurunda utancından yüzü biraz pembe olacak...

Asrımızın Dev mütefekkiri Muhammed İkbal şöyle feryad ederken ne kadar haklıdır: "Farzedelim ki, Allah Resulü(sav) dirilip gelse ve ümmete bakıp sorsaydı "Bunlar kim?" Cevaben "Ya Resulullah, bunlar senin ümmetin,bu da senin sünnetin" denseydi, o dakikada kalp krizinden ölürdü Resulullah"

Bu hamur çok su götürür.Bitirirken şu hususu hatırlatalım: Bu ve bunun gibi olaylar gösteriyor ki,insanlar sadık peygamberlerine tabi olmazlarsa,onları arkalarına takacak sahtekarlar çıkmaya devam edecektir.Eğer içinde şüphe bulunmayan Allah'ın vahyi Kur'an'a sarılmazlarsa, bu ümmetin içinde çıkan ya da çıkacak olan Yahudileşmiş muharriflerin elleriyle yazıp "bu Allah'tandır" diyerek piyasaya sürecekleri şeytani vahiylerin tuzağına düşeceklerdir"(2)

Dipnotlar

1-Prizma-1/132-133-Nil yayınları

2-Yahudileşme Temayülü-sh:241-Denge yayınları

Salih Okur

Laaaaaan.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabus
    kabus's avatar
    Erkek
    Ayrica seyh ahmed mektubu uydurmasina reddiye olarak yazilmis , bir hocaefendinin siirini sunuyorum sizlere...

Şeyh Ahmet de kim oluyor?

Bilgi güçtür kardeşim; sen güçlü olmağa bak

Kolay elde edilmez, arayıp bulmağa bak.

Bilginin kaynağıdır, Ayet, Hadis ve ilim

İlim bize farz oldu, bundan ötesi filim

İlim bize niçin farz? Gerçeği bulmak için

Dünyada ve Ukbada, bahtiyar olmak için

Elimizde Kur'an var ve Peygamber sünneti

Başka yola saparsak, bulamayız cenneti

Gel şimdi düşünelim, verip kafa-kafaya

Biz düz yolda düşerken, eller gidiyor aya

İşimiz dedi-kodu, yalan, hikaye, masal

Birileri diyor ki: ”düşünme, yat, geri kal

Çalışıp büyüme ki, düşmanın yutabilsin

Seni oyuncak gibi elinde tutabilsin.”

Kur'an ve Hadis açık, dini anlamak için

Bizi kimin rüyası meşgul ediyor, niçin?

Bir uyduruk şeyh ahmet, dilden dile dolaşır

Bilmem ki bu yalanı hangi hamallar taşır?

Şeyh ahmet diye biri, ne doğdu, ne yaşadı

Münafık uydurması, hikayedeki adı.

Hem yaşamış olsa da, rüyasından bize ne?

Kişinin rüyasından fayda gelir mi dine?

Bu dinin sahibi var, alemlerin Rabbidir

Uygulayıp öğreten, Allah'ın Habibidir

Uyduruk haberlere etmeyiniz müsade
    Bu gibi mektupları, sahibine iade........

Kadir Soytürk

Laaaaaan.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SensaR
    SensaR's avatar
    Erkek
    aacemmi bunu yazdı:

Gelenlerin amel defterlerini kara ve sol elinde gördüm.

adam rüya görmüş...

kıyamet kopacak, ölüler yerlerinden doğrulacak ve mahşer yerinde toplanacak. amel sorgulaması burada yapılacak ve defterler burada verilecek. bunu bilmeyeniniz yoktur. yani şu an ölüler toprak altında kabir hayatlarını yaşıyorlar. yani bu güne kadar ölenler sorguya çekilmedi ve hiçbiri cennet yada cehenneme gönderilmedi...

din ile peygamber ile ilgili konuları yazarken konunun gerçekliği hakkında emin olalım.

Evet Bu konular şakaya gelmez onemli konular.

TugrulBaba;

kucuk zuhuratlar coktan bıttı buyuklerı beklemekteyım.... 

Büyük zuhurlardan neyi bekliyorsun mesela. şu ana kadar kıyamet alametleri gerçekleşti, bir çoğu.. Deccal olsun Mehdi olsun. Daha bir cogu.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esrardede
    esrardede's avatar
    Erkek
    Kıyamet artık çok yakınımızda...

Yakınınızdan geçerken tıslayan kaç şey sayabilirsiniz?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    arkadaşlar artık kıyamet yakınımızda kıyamet alametlerinde depremler olmadıkca   cinsler kendi cinsleriyle yetinmedikce kıyamet kopmaz diye geciyo KURAN-I KERİMDE  yani artık kıyamet cok yakın....
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ugurben
    ugurben's avatar
    Erkek

pardon sensar kardes sole bişey demissin bu gune kadar kıyamet alametlerının hepsı gerceklestı. deccal olsun mehdi olsun...........

peki kimmiş bunlar acıkalada bari bizde bileling emme.

??? beklıyorum emmi

sevdigim 3 turk atasozu.. 1- besle kargayı atsın iftirayı, 2- yayılma sivril ( bu bir çin atasozudur), 3- luzumsuz eşek sucuk olur ( buda bir çin atasozudur ) ve son olarak, 4- ak akçe karagün kara akçe ak gün içindir...
Toplam Hit: 4569 Toplam Mesaj: 20