folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Php Sıramatik Numarası Verme

Php Sıramatik Numarası Verme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

Php ile tarih bazlı numara verip bunu pdf olarak kaydetmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

Örnek :

24/10/2021 tarihinde butona basınca 1 rakamını pdf dosyasına yazacak ve 24102021-1.pdf adında kaydetcek tekrar bastıgımda 2 numarasını kaydetcek.?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FrodoTheYuzuksuz
    FrodoTheYuzuksuz's avatar
    Erkek

Sayıyı db, session yada redis gibi bir yerde tutman gerekiyor. (session kısa vadelidir). Başka türlü zor.

Acı Çekene Saygı
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek
    FrodoTheYuzuksuz bunu yazdı

Sayıyı db, session yada redis gibi bir yerde tutman gerekiyor. (session kısa vadelidir). Başka türlü zor.

<?php
    session_start();  
    if(isset($_SESSION['sayac']))
        $_SESSION['sayac'] = $_SESSION['sayac']+ 1;
    else
        $_SESSION['sayac'] = 1;

echo $_SESSION['sayac']; 
    ?>

bu sekilde sessionla yapıyorum ama tarih bazlı lazım bana yani bugun 1den baslıcak gidecek yarın tekrar 1 den baslıcak :(

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blutarm
    blutarm's avatar
    Erkek

Session ile olmaz hocam, veritabanına sıra diye bir tablo aç sabit id,sira koy.

Öntarafta sıra al butonuna basınca dbden son sırayı alır ve 1 arttırır pdf kütüphanesiyle pdf olarak dışarı çıktı alırsın. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

eğer tek bir ekrandan erişilecekse bu sıramatiğe (atıyorum sadece bi numaratör makinası koycan başka bi yerde olmayacak) en son numarayı bi ini dosyasında tutup parse_ini_file ile okuyabilirsin.

pdf oluşturdukça iniye son yazdırdığın sayıyı yazarsın.

php stateless olduğu için her requestten sonra öncekini unutacak. sessionda uçabilir riskli biraz. dosya bence en güzeli. kafana göre not defteriyle açıp değiştirirsin de yerine göre

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek
    <?php
    session_start(); 
    if(isset($_SESSION['sayac' + GETDATE()]))
        $_SESSION['sayac-' + GETDATE()] = $_SESSION['sayac-' + GETDATE()]+ 1;
    else
        $_SESSION['sayac-' + GETDATE()] = 1;

echo $_SESSION['sayac-' + GETDATE()];
    ?>

oradaki GETDATE değerini phpye göre sen ayarla. Session değeri her defasında Session['sayac-2021-10-25']  şeklinde tarihi de içermiş şekilde olacak. Sunucuda tarih ilerleyince o sil baştan.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek
    ontedi bunu yazdı

oradaki GETDATE değerini phpye göre sen ayarla. Session değeri her defasında Session['sayac-2021-10-25']  şeklinde tarihi de içermiş şekilde olacak. Sunucuda tarih ilerleyince o sil baştan.

olmadı bu hata veriyor 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Hocam session ile beraber tutmanı şahsen önermem, çok üzün süreli çalışmıyor, php konusunda uzman değilim ama birkaç web projesi yapıp vermişliğim var. Session 15-30dk arasında destroy oluyor. 

Bence en temizi bir db kullanman ve ID ile beraber tabloya kayıt ettirmen ve bu tablo datalarını pdf'e aktarman olacaktır, yani ben olsam öyle yapardım

Sistemi yapıyor olsaydım : 

1- Database içerisinde numberID tablosu oluştururdum ve otomatik artan yapardım, bu şekilde her data girişinde ( buton basıldığında ) 1'er 1'er artardı. 

ID Date Number ( AI ) 
    1 24.10.2021 1
    2 24.10.2021 2
    3 24.10.2021 3
    4 24.10.2021 4
    5 25.10.2021 5
    6 25.10.2021 6
    7 25.10.2021 7
    8 26.10.2021 8
    9 26.10.2021 9
    10 27.10.2021 10 

Diyelim ki button ile beraber yapıyoruz click tarafına 

$tarih -> echo date('d/m/Y');

$sql = "INSERT INTO numberID (Date) VALUES ('$tarih')";

Bu şekilde Auto Increment yapı ile beraber gerisi zaten pdf'e aktarma ya da kaydetme kısmı. 

Roark tarafından 24/Eki/21 20:07 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı
    ontedi bunu yazdı

olmadı bu hata veriyor 

Hocam oradaki getdate değerini salladım. Php'de o var mı bilmiyorum. Php tarafında o günün tarihini veren fonksiyon, metod vs.. var ise oraya yapıştır anlamında söyledim.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Session süresini uzatabilirsiniz ama yine de, kullanılan session idsi kaybolabilir, başına bir şey gelebilir, bir nedenden ötürü client o sessionu kullanamayabilir.

Bu durumda numaratör sıfırlanmış olacaktır, ki bu istemediğimiz bir şey.

Veritabanı işine bulaşmak istemiyorsan static bir dosyada tutabilirsin hocam.

İni olur, txt olur, csv olur, json olur, xml olur.

Tercih sana kalmış.

Hatta veritabanı olsun ama bir serverla uğraşmayayım diyorsan sqlite da kullanabilirsin.

Arkadaşın da dediği gibi, php özünde python, perl gibi bir yorumlayıdır. Her web isteği geldiğinde yorumlayıcı bir tur çalışır ve output döndürür. Yani aklında tutma gibi bir durumu yoktur variable'ları.

Default php interpreter ayarlarıyla oynayarak session'u ölümsüz yapabilirsin.

Ama client session id olmadan istek gönderdiğinde, php yeni bir session kimliği oluşturur ve numaratörün sıfırdan başlar.

Bu da kafa karışıklığına ve sistemin istemediğin bir şekilde çalışmasına sebep olabilir.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

sadece 1 client olacaksa 

gette parametre olarak gitsen olmazmı hemde gün içerisinde saçma sapan hatalar alırsan felan kaldığı yerden devam manuel olarak devam edersin

bişeyler.com?sira_no=18&date=2021-10-22

$siraNo=$_GET['sira_no'] +1;

date = bugün değilse 

$siraNo =1

echo " a href='bişeyler.com?sira_no=$siraNo&date=$bugün' > Sonraki Kişi</a ";

wert tarafından 25/Eki/21 01:10 tarihinde düzenlenmiştir

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
Toplam Hit: 3746 Toplam Mesaj: 13
php