folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder PHP Türkçe Karakter Sorunu ?

PHP Türkçe Karakter Sorunu ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

selamlar.

yaklaşık 2 gündür bununla uğraşıyorum. daha önce bu sorunla bu kadar uğraştığımı hatırlamıyorum.

form ile gönderdiğim türkçe karakterler ( ı ğ ş )  formun gönderildiği sayfada bu hale geliyor ( ý ð þ )

veritabanı karakter seti olarak latin5 kullanıyorum.

veritabanı bağlantısını yaptığım sayfada

<?php

$db->query("SET NAMES 'latin5'");

$db->query("SET CHARACTER SET latin5");

$db->query("SET COLLATION_CONNECTION = 'latin5_turkish_ci'");

?>

kodlarını kullanıyorum.

son olarak meta kullanmayı denedim ama oda yemedi : <META http-equiv=content-type content=text/html;charset=iso-8859-9>

basit gibi görünen bu aptal sorun iki gündür beni uğraştırıyo, bu noktadan sonra aklıma birşey gelmedi.

edit: arama yaptım ama istediğim sonuca ulaşamadım.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cosmic
    Cosmic's avatar
    Erkek

ý ð þ olarak db ye kayıt ediyor ama tekrardan sayfaya çekilince düzeliyor. yani bende hep öyle

Bittik biz bittik
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

yok hoca bende öyle değil. formu post ettiğimde karakterler bu şekilde çıkıyo : ý ð þ

veritabanına kayıt edildiğinde ise şu şekilde çıkıyo : &yacute; &eth; &thorn; 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Espo
    Espo's avatar
    Erkek

mysql_set_charset($db,"utf8");

hocam bi yukardakini dene olmazsa o latin5 lerin hepsini utf8 yapıp dene.

Yeni bir iş, yeni bir aş, yeni bir hayat. Sil baştan başlamak gerek bazen modunda. Artık buralarda yokum :) Hepinizi seviyorum, muck.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

tabloların hepsini utf8 yaptım, kodlardaki latin5lerin hepsini utf8 yaptım ama aynı değişen birşey yok.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

hocam dosyayı kayıt ederken utf-8 kayıt et meta tagların utf-8 olsun veritabanı charsetinde utf-8(utf8_general_ci olabilir) olsun. bu şekilde veri çekerken sorun yaşamazsın.

meta charsetin iso-8859-9 veritabının utf-9 kod çekmen latin-5 :) bunların hepsini utf-8 olarak düzenle gerekirse tablolardaki verileri bu düzenlemelerden sonra tekrar gir. çünkü hatalı karakter kodlamasıyla veri tabanına veri girilmişse işlemlerin doğru olsa bile o hatalı veriyi çekeceksin. yine problemliymiş gibi görünecek. hepsini utf-8 yaparsan hiç hata almayacaksın ajax v.s. kullanıyorsanda hata almayacaksın.

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Abizittin
    Abizittin's avatar
    Erkek

sayfa karakter setleri bu durumda : <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8"> 

veritabanı karakter seti utf8, utf8_general_ci yaptım.

sayfaları kaydederken utf8 yaptım.

sorun devam ediyo hoca. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

hocam şimdi veri tabanında latin5 olarak belirtilmiş text fieldler var. birincisi bunları düzzenleyeceksin.

ikincil olarak Echo "Site bilgileri alýnamadý !";  bu şekilde belgeyi unicode olarak kayıt etmemeden kaynaklı karakter hataları var. bunlarıda düzelteceksin.

sen belgeleri utf-8 olarak kayıt ettim diyorsun ama kayıt etmemişsin. kayıt etsen ben her düzenlemeye çalıştığım belgedenn şu hatayı almam :) using the Western (ISO-8859-15) character encoding. yani karakter düzenin bu. sen php dosyasını bu şekilde kayıt ettiğin için latin5 yada utf8 olarak veri çekmen bir şey değiştirmez. latin5 olarak çektiğin veriği iso-8859-15 de gösterebilmen için dönüştürmen gerekir. 

ne kadar anlatabildim bilmiyorum. biraz işim var erken gelirsem belgelerini düzeltip pm atıcam. hadi eyvallah

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turan-Mete
    Turan-Mete's avatar
    Erkek

bağlantıları gerçekleştirdiğin dosyaya

mysql_query("SET NAMES utf8");

mysql_query("SET CHARACTER SET utf8");

mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION='utf8_general_ci'");

ekle zira sanarım yapmışsın

verileri çektiğin dosyaya  

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" />

ve en nihayet db collation ayarlaınıda 

utf8_turkish_ci

yap. kesin olur.

Nasıl ki doyurulmayan açlık bir müddet sonra, açlık hissinin iptali ve neticede ölüme yol açıyorsa, okuma ve fikretme davası için de aynı şeyler sözkonusu...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

@Turan-Mete 

sorun dosya kayıt ederken farklı charset ayarı seçili olduğu için html çıktıdak karakterlerini yamulması, veritabanın utf8_general_ci olmasına rağmen fieldlerin latin5 olması. 

@Abizittin

hocam pm ile dosyaları gönderiyorum bi kusur kalmadı güle güle kullan. behzetç nin tekrarı vardı dalmışım :D

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    R3D
    R3D's avatar
    Erkek
    edit

"Mey biter saki kalır Her renk solar haki kalır Diploma insanın cehlini alsada; Hamurunda varsa,eşeklik baki kalır..."
Toplam Hit: 2663 Toplam Mesaj: 15