folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Picden Bilgisayara Usb İle Veri Aktarımı

Picden Bilgisayara Usb İle Veri Aktarımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    5LoTh
    5LoTh's avatar
    Erkek

n3xt bunu yazdı:
    -----------------------------

3. Sensor Sharp proximity sensor olabilir 25 tl civarlarında uzaklık ölçen bi sensor iyidir ve kullanımı kolaydır. LDR icin transistore ihtiyacın yok half wheatstone bridge kullanmam yeter yani bi direnc tahmini 10k ve bir ldr . Ldr ve 10 k yı seri bağla birini gnd ye birini 5 volta bağla ortasındanda sinyal oku. zaten lm35 her 1 santigrad derece bi 10 mV oynuyor onuda adc den oku ldr gibi sharp ta oyle. 3 adet sensor. Ben karat benzeri bi kart kullandım bitirme projemde, sadece 1 satırda 1 sensor okudum. Usb ye veri aktardım ve kodu sadece bu kadar tutuyordu

-------------------

#include
    int Lm35pin=0;

int LDRpin=1;

int Sharppin=2;
    void setup() {
      int i;
      USB.begin();
      USB.write(0xff);
    }

void loop() {
      int veri,i;
      USB.refresh();
      veri=analogRead(Lm35pin);

USB.write('S');

USB.write(veri);

veri=analogRead(LDRpin);

USB.write('I');

USB.write(veri);

veri=analogRead(Sharppin);

USB.write('U');

USB.write(veri);

}

-----------------

daha azz dahaaa azz 25 tl fazlaaa 

hocam transistöre gerek yok diyon yani direk bir pot bir de LDR koysam LDR nin başından alsam veriyi olur mu yani ışık için yeterli ?

lm35 i arkadaş yarın getirecek o projesinde yapmıştı devre hazır 

dediğin uzaklık sensörü ben de baktım ultrasonik sensörlere falan pahalı daha da başka bulamadım hiç nemdir basınçtır şudur budur hepsinin ayrı ayrı devre elemanına ihtiyacı var

senin dediğin 18f2550 ye de baktım ben gayet sağlam 10 tane A/D girişi de var ama nerden bulacam ki izmitte bulmak sorun olur herhalde aracı olarak gene arakdaşın dediği gibi 232 kullanmak lazım http://fab.cba.mit.edu/content/tools/microcontrollers/prolific.jpg şöyle birşey var...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    n3xt
    n3xt's avatar
    Erkek

Evet aynen oyle şöyle göstereyim    5V-LDR-analoginput-10k-Gnd Analog inputtan adc ye gireceksin bu kadar basit.Sharp uzaklık sesorunden başka sensör aklıma gelmiyor ki =(

16F877 ile rx tx ile baglanıp max232 gibi bi entegre cok ucuz ,yani aslında bu gorevi yapan http://sites.google.com/site/pinguinotutorial/ttl-rs232 bir entegre kullanıp bilgisayara yani rs-232 olan bir bilgisayara bağlayabilirsin. Eger laptop kullanıyorsan ve seri cıkısı yok sa 15 tl civarında usb den seriye cevirici alabilirsin.

Kusura bakma  ama ne diyeyim TÜRKİYE de elektronik o kadarda ucuz degil =(

İş kurma işi biraz uzun sürdü. ben askere gitmicem demedim ki lan.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    5LoTh
    5LoTh's avatar
    Erkek

haklısın hocam yaa napayım gözden çıkardım artık babam napacak bilmiyom adama acıyom arabayı çarptı 2 gün önce takla attılar annemlerle içinde neyseki birşeyleri yok o masraf çıktı bir de ben adama birşey söyleyemiyorum para ver diyemiyorum 

ondan bu kadar kasıyorum parası az olsun diye :/ 

apartmandaki ışıklardakini söksem mesela hareket için 

nasıl olur acaba mümkünmüdür ?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    n3xt
    n3xt's avatar
    Erkek

Cok geçmiş olsun, cana gelecegine mala gelsin...

keşke biraz daha önce haber verseydin yardımcı olmaya calısırdık ... =(

İş kurma işi biraz uzun sürdü. ben askere gitmicem demedim ki lan.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    5LoTh
    5LoTh's avatar
    Erkek

ya şimdi hoca uzaklık sensörü dedi sonra sen bulamazsın şimdi onu en iyisi koy bitane 100k lık pot onu oyna azalt yükselt sanki uzak yakın gibi yap dedi (1.sensör)

sonra dediğin gibi LDR ve bir tane dirençle ışık için (2.sensör)

arkadaşım sabah LM35 le ilgili devreyi getirecek (3.sensör)

4. sensör kalıyor geriye adam 4 dedi 70 yaşında kafaya vurcan ölecek valla 

azraili bekliyorum bayadır töbe töbe..

neyse 4. sensör kalıyor işte ona da basit bir şey gömüp devreyi halledicem 

ama bir de şu var sen sadece LDR direnç yeter dedin transistör olsa kesime girse çıksa daha sağlam olmaz mı ?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

5LoTh bunu yazdı:

haklısın hocam yaa napayım gözden çıkardım artık babam napacak bilmiyom adama acıyom arabayı çarptı 2 gün önce takla attılar annemlerle içinde neyseki birşeyleri yok o masraf çıktı bir de ben adama birşey söyleyemiyorum para ver diyemiyorum 

ondan bu kadar kasıyorum parası az olsun diye :/ 

apartmandaki ışıklardakini söksem mesela hareket için 

nasıl olur acaba mümkünmüdür ?

büyük geçmiş olsun valla.

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    5LoTh
    5LoTh's avatar
    Erkek

eyvallah mezuniyetime geldiler dönüşte :/ suçluluk duygusu kaplıyor adamı benim yüzümden geldiler falan onca yolu

bu projeyi halletmem gerek mezun olamadım diyemem bir de kaza yaptılar sırf çocuklarının kep attığını görmek için :/

pff duygusala bağladım neyse

onun içindir ki ucuz bişeyler bulmaya çalışıyom şöyle birşey buldum...

http://www.robotmaster.org/ultrasonik-sensor-yapimi-devresi.asp

bilemiyorum tam nasıl olacak ama

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    5LoTh
    5LoTh's avatar
    Erkek

ve arkadaşımdan bir öneri

mikrofon koy abi ses verdikçe direnç değişiyor onuda analogdan dgitale çevirirsin 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek

4. sensör olarakta koy bir push buton buda dokunmatik sensör dersin. Fakat işin USB kısmı sakat RS232 gibi değil çok karmaşık bir protokolü var USB nin. 18F serisi piclerin kendi USB portu var fakat onun programlamasını öğrenmen en iyi ihtimalle birkaç haftanı alır. arkadaşın dediği gibi FT232 entegresi kullanırsan (tam emin değilim ama) bildiğim kadarıyla o USB haberleşmesi kısmını kendisi hallediyo. bilgisayara driverını kurunca sanal bir seri port oluşturuyo olması lazım. devre kısmında ise seri porttan haberleşiyomuşsun gibi iş basitleşiyor. fakat o entegrelerde dip soket kılıflısı  yok bildiğim kadarıyla yüzey montaj elemanın baskı devresini yapmak zor. ayrıca ben o elemanın ver parayı yaparız demesine güvenemedim. daha önce uygulama yaptım demişsin ufacık sorunların nekadar zaman kaybettirdiğini biliyorsundur. malesef bukadar kısasürede yetişecek bir proje gibi durmuyo. ne diyim inşallah halledersin. kolay gelsin.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    5LoTh
    5LoTh's avatar
    Erkek

dargut bunu yazdı:

4. sensör olarakta koy bir push buton buda dokunmatik sensör dersin. Fakat işin USB kısmı sakat RS232 gibi değil çok karmaşık bir protokolü var USB nin. 18F serisi piclerin kendi USB portu var fakat onun programlamasını öğrenmen en iyi ihtimalle birkaç haftanı alır. arkadaşın dediği gibi FT232 entegresi kullanırsan (tam emin değilim ama) bildiğim kadarıyla o USB haberleşmesi kısmını kendisi hallediyo. bilgisayara driverını kurunca sanal bir seri port oluşturuyo olması lazım. devre kısmında ise seri porttan haberleşiyomuşsun gibi iş basitleşiyor. fakat o entegrelerde dip soket kılıflısı  yok bildiğim kadarıyla yüzey montaj elemanın baskı devresini yapmak zor. ayrıca ben o elemanın ver parayı yaparız demesine güvenemedim. daha önce uygulama yaptım demişsin ufacık sorunların nekadar zaman kaybettirdiğini biliyorsundur. malesef bukadar kısasürede yetişecek bir proje gibi durmuyo. ne diyim inşallah halledersin. kolay gelsin.

bende pek güvenmiyorum da işte şu an mekantronikten çizgi izleyen robot yapan bi tanıdıkla irtibat kurdum dedim aga ona vereceğime sana veririm öğrencisin şimdi proteus ve kodları yazıyor bakalım olacak mı

http://fab.cba.mit.edu/content/tools/microcontrollers/prolific.jpg bilgisayar içinde şunu düşündüm ben sanırım rahat olabilir

projenin diğer adımı da usb den bilgi okuyup IP si girilen bilgisayar picden gelen verileri atmak...

offf offf bitsin şu okul bitsin!!

Toplam Hit: 6764 Toplam Mesaj: 45