folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Pinokyo "Allah" Dedi, Camia Karıştı!Pinokyo "Allah" Dedi, Camia Karıştı!

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  KaptaN
  KaptaN's avatar
  Kayıt Tarihi: 30/Ağustos/2005
  Erkek
  Bir yayınevinin 100 temel eser serisinde kullandığı üslup, bir gazetenin tepkisini çekti. 'Pinokyo, Allah der mi' tartışması 'psikolojik harekat' var iddiasına dek uzandı.
  Damla Yayınevi'nin hazırladığı '100 Temel Eser' dizisinin çevirisinde yapılan uyarlama ve üslubun eleştirilmesiyle başlayan, 'klasik eserlerdeki İslami terminoloji' tartışma konusu oldu.

  Radikal'de 19 Ağustos tarihinde "Hayırlı Sabahlar Hans" başlıklı ilk haberde, Andersen Masalları 'Bir varmış bir yokmuş, Allah'ın kulu çokmuş' diye başlaması ve Pinokya'ya 'Allah Razı Olsun' dedirtilmesi gündeme getiriliyordu. Aynı gazete bir gün sonra 'Küfür de var İslami terminolojide' başlıklı haberle konuyu sürdürüyor ve bu kez duyduğu rahatsızlığı daha yüksek ses ve daha hırçın bir üslupla dillendiriyordu. Bu haberde, "bir başka yayınevi olan Nehir'den çıkan kitapta Pinokyo'nun babası Gephetto'nun ismi 'Galip Dede', Heidi'nin dedesi Alm'in isme Alp olarak yazılıması"nın da altı çiziliyordu.

  Radikal'de aynı gün yer alan "Devlet tavsiyeli küfür sözlüğü" haberinde yine Damla Yayınevi topun ağzına alınıyor ve "Üstünde, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Tavsiye Ettiği 100 Eser, logosuyla Damla Yayınları'nın bastığı 'Türkçede Deyimler' kitabına bakanlar şu ifadelere rastlıyor: 'Ağzına tükürdüğümün', 'Aklı b.una karışmak', 'Anasını bellemek', 'b.k atmak', b.kunu çıkarmak'." bilgisine yer veriliyordu.

  Radikal'in o günkü nüshasında Genel yayın Yönetmeni İsmet Berkan, "Bir varmış bir yokmuş Allah'ın kulu çokmuş" başlıklı yazısında, tavırlarının bir paranoya mı olduğunu sorguluyor ve vahim bir iddiayı dillendiriyordu: Psikolojik harekat:

  Berkan yazısında şöyle diyordu: "Gerçekten de, belki abartıyorum ama yabancı masalların bile İslamileştirilmesi, adı yabancı olan karakterlerin 'Tanrı' yerine 'Allah' demesi bir çeşit psikolojik harekât aslında. Geçmişte KGB'nin veya CIA'nın edebiyat alanında, özellikle de çocuk
  edebiyatı ve çizgi romanlar alanında yaptıkları bundan başka türlü değildi.
  Şimdi kafayı taktım matematik kitaplarına ve öteki ders kitaplarına. İddiaya göre, matematik dersinde eskiden 'Masada üç, ağaçta altı elma var toplam kaç elma eder' gibisinden doğadan örneklenen toplama çıkarma konuları şimdi 'Sultanahmet Camisinin altı minaresi var, Ayasofya'nın da dört, toplam kaç minare eder?' şeklinde örnekleniyormuş. Kitabı elime geçirir geçirmez doğrusunu aktaracağım.
  Bir başka iddia da, eskiden ders kitaplarında Emre, Can, Merve gibi daha 'modern' çocuk isimleriyle olaylar örneklenirken
  bugün bu isimlerin Rahim, Yasin gibi daha İslami isimlerle yer değiştirdiği.
  Bakalım benim arkadaşım mı paranoyak?"

  TEPKİ DEMEÇLERİ

  Radikal, konuyla ilgili haberlerini ertesi gün de sürdürdü ve "Sorumsuz yayıncılık" başlıklı haberinde, "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından tavsiye edilen '100 Temel Eser' üzerinde yayınevleri tarafından dinsel ve ideolojik oynamalar yapılmasına eğitimciler ve çevirmenler tepki gösterdi" diyerek kitaplarda tepki gösterilen ifadeleri şöyle listeliyordu:

  Klasik olmuş kitaplardaki bazı çeviriler
  Pinokyo
  23. sayfa: 'Bana ne olursunuz biraz ekmek verin... Allah rızası için.'
  77. sayfa: Benim elim değil / Fadime anamın eli / El benden sebebi Allah'tan / Okumak benden, şifa Allah'tan / Elemtere fiş, kem gözlere şiş / Bir daha nazar değmez inşallah.
  96. sayfa: Ben eskiden ne kadar komik bir haldeymişim. Şimdi ise Allah'a şükürler olsun ki, gerçek bir çocuğum.
  39. sayfa: Allah sizden razı olsun.

  Üç Silahşörler
  73. sayfa: Aramis'in yanına gitmek isteyen Dartanyan'ı bir kadın durdurur ve şöyle der: "Onu şu anda göremezsiniz. Yanında din adamları var. Hastalığından sonra hidayete erdi."

  Elenor H. Porter'in 'Pollyanna' kitabı:
  41. sayfa: Pollyanna ile Bay Pandleton arasında şu diyalog geçiyor:
  - Bildiğim tek şey kıyamete kadar yatacağım.
  - Yo kıyamete kadar yatamazsınız. Yani Kutsal Kitap'ta yazdığına göre kıyamet hiç beklemediğimiz bir anda kopabilir. Ama ben inanmıyorum. Yanlış anlamayın kıyametin kopacağına inanıyorum. Sadece hemen kopacağına inanmıyorum.
  15. sayfa: Polly Teyze Polyanna'ya şöyle bir cevap veriyor: "Benimle böyle konuşman hayret verici. Soruna gelince, Allah'ın bana bahşettiklerinin değerini bilirim."

  La Fontaine'in seçmeler kitabı
  89. sayfa: Balıkçı 'Ya nasip' diyerek oltasını denize atıyor. Balıkçının tuttuğu balıkları kapan tilki, balıkçıya, seslenerek şunları söylüyor: "Allah yolunuzu açık etsin. Haydi bana eyvallah."

  Heidi
  86. sayfa:
  Bayan Sesasman: Bu konu için dua ediyor, Allah'tan yardım istiyor musun?
  Heidi: Bilmiyorum, bir faydası olur mu?
  Sesasman: Dua etmek insanı rahatlatır.

  Anton Çehov'un 'Acı' isimli kitabı:
  Grigoriy, karısına "Sabret güzelim! Allah'ın yardımıyla hastaneye varır varmaz bu sancılardan kurtulacaksın" diye sesleniyor.
  32. sayfa: Grigoriy, "Allahım bu ne tipi! Sen ne dersen olur Allahım; ama ne olur bana yolumu kaybettirme..."

  Anton Çehov'un 'Hikâyeler' kitabının 'Kaval' adlı bölümü
  78. sayfa: Çiftlik kâhyası Meliton ve çoban köylülerde yaşanan değişimi şöyle açıklıyor: "Çünkü çok günah işlemeye başladık. Allah'ı büsbütün unuttuk, onun için... Böyle giderse elbette kötü son gelir... Kendimizi bilmenin, aklımızı başımıza toparlamanın zamanı şimdi."

  Oscar Wilde'ın Mutlu Prens kitabı
  Miller ve Hans, "Hayırlı sabahlar" diye selamlaşıyor.
  Kitabın sonunda ise Kaz, "Yüce Allahım diye bağırdı sonra da suya doğru koşmaya başladı" cümlesi yer alıyor.
  Andersen Masalları-I'de 'Bülbül' masalı, 'Bir varmış bir yokmuş. Dünyada Allah'ın kulları pek çokmuş' diye başlıyor.

  YAYINEVİ'NİN SAVUNMASI

  Damla Yayınevi: Edebi tercüme

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim öğrencilerine tavsiye ettiği '100 Temel Eser'i yayımlayanlardan biri olan Damla Yayınevi, dün bir açıklama yaparak yaptıklarını şöyle savundu: "Tercüme eserlerde yazarın ifade etmediği cümlelere yer verilmesi eserlerimizde kesinlikle söz konusu değil. Yayınevimizin yayıncılık ilkelerine aykırı olan böyle bir davranışı kabul edemeyiz.

  Özellikle çocuklara yönelik tercümelerde, her edebiyat insanının makul göreceği gibi seviyelendirme ve monoton tercümeden daha ziyade edebi değeri olan bir tercümeye yer vermek gerekir. Haberde, kitaplarda 'Allah' kelimesinin kullanılması fahiş bir hata olarak gösterilmek istenmekte. 'Allah razı olsun', 'Hayırlı sabahlar' gibi terimlerin Türkçede kullanıldığı muhakkak. İngilizce 'god' kelimesinin 'Tanrı' yerine 'Allah' olarak tercüme edilmesi yanlış değil. Hele hele 'psikolojik harekât' hiç değildir."

  MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), '100 Temel Eser' kapsamına alınarak okullara satılan 'küfür dolu' Deyimler Sözlüğü'yle ilgili inceleme başlattı.
  Bakanlık, Damla Yayınevi'nin 'MEB tavsiyeli' ibaresini taşıyan 'Deyimler Sözlüğü'nde küfür düzeyine varan argo ifadelerin yer aldığı yönündeki haberler üzerine dün bir açıklama yaptı. Açıklamada özetle şöyle denildi:

  'İşlem yapılacak'
  "MEB'in böyle bir deyimler sözlüğü yoktur, adı geçen yayınevine ait böyle bir sözlüğü de okullara tavsiye etmemiştir. '100 Temel Eser' listesinin ana hedefi, yeni nesillerde Türkçe bilinci uyandırmak ve okuma alışkanlığı kazandırmaktır. Bu eserlerin tahrif edilerek gelişigüzel ve özensizce yayımlanması ve bu yayınların okullara sokulması kabul edilemez.
  Pedagojik olmayan örnekler kabul edilemez. Genel sözlüklerde yer alsalar bile küfür derecesindeki argo tabirlerin ve tabu kelimelerin yer aldığı eserlerin okullara girmesi engellenecek. Ayrıca bu tür yayımlarla ilgili gerekli incelemeler zaman geçirilmeden başlatılmış ve incelemelerin sonucuna göre de işlem yapılacak."
  İlköğretim öğrencileri için hazırlanan sözlükte, 'Ağzına tükürdüğümün, aklı b.una karışmak, anasını bellemek, p.ç kurusu, anan güzel mi, b.unu çıkarmak...' gibi deyimler yer alıyordu.

  Erdoğan: Sadık kalınmalı
  Radikal'in ortaya çıkardığı, '100 Temel Eser' kapsamındaki klasiklerin aslına sadık kalınmadan ve İslami terminoloji kullanılarak çevrilmesine MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı İrfan Erdoğan'dan da tepki geldi. Erdoğan, Damla Yayınevi'nin yayımladığı Oscar Wilde'ın 'Mutlu Prens' masalında kahramanların 'Hayırlı sabahlar Hans' diye selamlaşması, Andersen'in masallarının "Bir varmış bir yokmuş, Allah'ın kulu çokmuş" diye başlamasını, Pinokyo'nun babasının Türk olarak gösterilmesini 'fahiş hata' diye niteledi. Erdoğan, şöyle konuştu:
  "Çevirilerde bir yere kadar farklılık olabilir. Örneğin cümlenin kurgulanışında farklı bir yol çizilebilir. Ancak, karakter isimlerinin değiştirilmesi, aslına sadık kalınmaması çok yanlış, çok fahiş bir hata. Biz de üç arkadaş geçmişte Şerif Mardin'in bir kitabını çevirmiştik. Tabii ki çevirmenden çevirmene farklılıklar oluyor, ancak kimse bu konuda aslına sadakati ihmal etmemeli. Aslına sadakatsizlik, hukuki bazı hakları da beraberinde getirir. Bakanlığın, bu tür kitapları denetleme şansı yok. Bu tartışmasız hatayı düzeltmeye kalkmak başka hataları da beraberinde getirir. Burada vatandaşa ve veliye de gerçekten büyük sorumluluk düşüyor. Onlar da çocukları için, kendileri için kitap alırken, dikkatli olmalı."

  'Özet kitap işi yanlış'
  Bandrol almamak için sayfa sayısını azaltmak adına kitapların özet olarak çıkarılmasına da tepki gösteren Talim Terbiye Kurulu Başkanı Erdoğan, "Kitapların özet olarak çıkarılmasını doğru bulmuyorum. 'Minerali alınmış besin gibi' benzetmesi vardır özet kitaplar için, bu benzetmeyi haklı buluyorum" dedi

  VE TARTIŞMALARA NEDEN OLAN TERCÜMAN'IN GÖRÜŞLERİ

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara tavsiye ettiği 100 temel eserde ideolojik ve dinsel içerikli oynamalar yapmakla suçlanan Pinokyo ve Heidi kitaplarının çevirmeni İsmail Bilgin 22 Ağustos tarihli Sabah gazetesine konuştu ve "Pinokyo 'Allah razı olsun' derse ne sakınca var ki!" dedi.

  Bilinçli bir İslamlaştırma yaptığı, dini motif yerleştirdiği yönündeki eleştirileri kabul etmeyen Bilgin, "Teşekkür ederim yerine 'Allah razı olsun' gibi sözleri doğallığında kullandım. Bunun ne sakıncası var" dedi. Bilgin eleştiriler üzerine kitapları yeniden inceleyeceğini söyledi.

  BELEDİYEDE MÜHENDİS
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde jeoloji mühendisi olarak görev yapan İsmail Bilgin, "96 sayfalık Pinokyo kitabında 5-6 kez Allah geçtiğini, sadece bunlara odaklanmanın yanlış olduğunu" savundu. "Kitabın dilinin benzer bir çok kitapla karşılaştırıldığında çok anlaşılır ve güzel olduğunu" söyleyen Bilgin, şöyle devam etti: "Tanrı İngilizce'de 'God' demek, bunu Allah diye çevirmenin, 'Teşekkür ederim' yerine 'Allah razı olsun' demenin ne sakıncası olabilir? Biz Müslüman ve Türk bir ülke değil miyiz? Yine de kitapları yeniden inceleyeceğim. Önce orijinal metinlerimle yayınlanan baskıyı karşılaştıracağım. Yanlış varsa bu yanlıştan döneceğim" dedi.

  ELEMTEREFİŞ
  Bilgin, Pinokyo kitabında yer alan tekerlemenin ise yanlışlıkla kitaba girdiğini, "bunun yayınevinin suçu olduğunu" söyledi. Pinokyo kitabının tekerlemeler bölümüne, "Benim elim değil / Fadime anamın eli / El benden sebebi Allah'tan / Okumak benden, şifa Allah'tan / Elemterefiş, kem gözlere şiş / Bir daha nazar değmez inşallah" yazısı alınmış.

  HEİDİ ÖYLE DER Mİ?
  İsmail Bilgin'in çevirdiği kitapta Pinokyo, "Bana ne olursunuz biraz ekmek verin... Allah rızası için! Ben eskiden ne kadar komik bir haldeymişim. Şimdi ise Allah'a şükürler olsun ki, gerçek bir çocuğum" diyor. Heidi'de ise, şu diyalog geçiyor: Bayan Sesasman: Yavrum neden mutsuz olduğunu bana söyler misin? Hala aynı konu için mi üzülüyorsun? Heidi: Evet efendim. Peki bu konu için dua ediyor musun? Allah'tan yardım istiyor musun? Bilmiyorum bunun bir faydası olur mu? Olmaz mı, dua etmek insanı rahatlatır.

  (Derleme: Haber7)

  小さなカエル、小さなカエルの尾はどこですか?? ------- 王八蛋
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  by_medcezir
  by_medcezir's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Ağustos/2005
  Erkek
  Konuyu biliyorum yazıyı okumadım başlık için yzıyorum şuan.Pinokyo Allah dedi camia karıştı.Öyle değil işte.Bi takım şerefsizler ülkeyi İran gibi yapmaya çalışıyor.Bunu başarmak içinde küçük beyinleri şimdiden yıkamaya başladılar.Pinokyo yabancı kökenli bir masal.
  Birincisi kültür materyallerini tahrip ediyolar yanlış çevirilerle.
  İkincisi beyin yıkadıkları bariz ortada.
  Allah demeyle karışmadı ortalık Allah dedirttiler ZORLA.
  Bende Müslümanım ama bu yapılanı doğru bulmuyorum yapıyosun madem bir iş aslına uygun yap.Kendi kötü emellerine alet etme.

  El Yumruğu Yemeyen Kendi Yumruğunu Balyoz Sanarmış.By_Medcezir
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cold-m4
  cold-m4's avatar
  Kayıt Tarihi: 12/Temmuz/2007
  Erkek
  bizim keloğlan kiliseye gitse radikal çağdaşlık diye yorum yapar..
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  vutkubay
  vutkubay's avatar
  Kayıt Tarihi: 13/Haziran/2004
  Erkek
  Allah iyidir , Allah güzeldir...

  Tamam tayiibi bende sevmem her fırsatta da söverim ama bu kitap olaylarına felan gösterilen tepkiyede karşıyım...Çok abartılacak bişe yok bence...Hepimiz müslüman degilmiyiz ne de olsa...

  Gece 12 den sonra, tüm içkiler şaraptır.
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cekilmeyeninsan
  cekilmeyeninsan's avatar
  Kayıt Tarihi: 27/Ağustos/2005
  Erkek
  la Pinokyo bile imâna geldi bi bizimkiler gelemedi...
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  mehmetcan
  mehmetcan's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Eylül/2005
  Erkek
  ne olursan 0l yine de gel '

  bizde keyfine düşkün sosyal çocuklar olabilirdik ; hayatla erken seviştik herşey üstümüze kaldı
 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  iMPaLa
  iMPaLa's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Ağustos/2006
  Erkek
  pinokyoyu bilmem ama herseyi allah için yapıoruz diyipte milleti dolandıran adiler camiayı karıstırıo..yok cami yaptırcan yok filistine destek yok muslumanlar kardesler dernegi kıl yün tüy adı altında para topluolar sonra cuuk cebe...
  bunlar allah deyince burunları uzuo farkında deiller.asıl pinokyo onlar
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  cirkinkral
  cirkinkral's avatar
  Kayıt Tarihi: 15/Haziran/2006
  Erkek
  Hristiyanlarda da Allah inancı var..SAdece biz Allah deriz onlar Tanrı der..oysaki aynı kapıya çıkar.

  Bırak peşimi bana dağlılar gerek...
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  exploit
  exploit's avatar
  Kayıt Tarihi: 28/Ağustos/2005
  Erkek
  bizim keloğlan kiliseye gitse radikal çağdaşlık diye yorum yapar..


  ahauhauhauhua :D
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  inside
  FireX
  FireX's avatar
  Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
  Kayıt Tarihi: 16/Temmuz/2005
  Erkek
  Beyler akpninde fetonunda a.q fakat bazı şeylerde sınırı aşmaya başladı artık.Temelli dinsiz millet gibi olduk.Nerede Allah geçse tepki çıkartır olduk.Bu millet Atatürk ilke ve inkilaplarına sahip çıkmalı ama Allah'a karşı görevlerinide yerine getirmeli.Bu konuyu sktir edelim.Amerikan sinemasında bile hemen hemen her filmde ya kiliseden ya haçtan yada Hz.isa'dan bahsedilir.Ama bizler filmlerimizde İslamiyetle ilgili bazı temalar işlediğimiz zaman tepki gösterir olduk.Bu şundan kaynaklanıyor.İslamiyet araplara mal ediliyor.İslam'ın şartlarını yerine getirenler sakallı,cübbeli ne dediğini bilmeyen yobazlarla bağdaştırılıyor.Araplar yüzünden İslamda gerici gibi gözüküyor.Modern olalım,çağın gereklerini yerine getirelim.Atatürk ilke inkilaplarına bağdaşır bir şekilde İslamın gereklerini yerine getirelim.

  λ
 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Noyan
  Noyan's avatar
  Kayıt Tarihi: 22/Temmuz/2003
  Erkek
  Domuz İçeren Yayınları Türkiyeye Sokmamaya Başladılar. Sonra Editlemeye Çalıştılar O da Olmadı. Şimdi Bu Safsatalarla Yavaştan Yavaştan Kanımıza Giriyorlar.Müslümanız Ama Laik Bir Devletiz Cumhuriyet ve Demokrasi Ülkesiyiz. Ama Bazılarına Ne Giriyorsa Bi Rahat Duramıyor Bi İcraatsız Hafta Olmuyor. Bu Ülkeyi İranlaştıran Iraklaştıran Arabistanlaştıran O Trt Kadrosununda O Fetocu Milletvekili ve Başkan Yardımcısı Tayfasınında Topunun AMK.

  Birçok İnsan Bunlardan da İcraat Bekledi.

  Türk Halkının Bi Kısmı Bunu İstiyor Ama. O da Bi Gerçek.

  Akıllı insan her düşündüğünü söylemez ama her söylediğini düşünür.
Toplam Hit: 1998 Toplam Mesaj: 16