Power Nap(Güç Uykusu)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    master804
    master804's avatar
    Erkek

Diğer adıyla güç uykusu olarak biliniyor.Bunu yapan ya da bilen muritler var mıdır? Biraz araştırdım ama hala detaylı olarak bir şey bulamadım.

http://www.boston.com/bostonglobe/ideas/naps/

Şöyle bir makale buldum ama ingilizcem olmadığı için pek anlamadım.

master804 tarafından 29/Tem/15 23:45 tarihinde düzenlenmiştir

Sonra belki düşüncelerin asılmadığı yerlere gideriz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Fırsat bulursam inceleyeceğim. Buraya da yazarım anladıklarımı 

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    master804
    master804's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı

Fırsat bulursam inceleyeceğim. Buraya da yazarım anladıklarımı 

Olur hocam bekliyorum.Sınav için yararlı olacağını düşünüyorum

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

Bi yazı okumuştum, ingilitere yada amerikadaki bi üniversitede power nap ile ilgili araştırma yapan abiler, en etkili yöntemin hangisi olduğunu araştıryorlardı.

Vardıkları sonuç uzun yol tırcılarının kullandığı yöntem en etkilisiymiş.

Önce kahve içiyorsun, hemen ardından yarım saat civarı kestiriyorsun. Uyandığında kahve de etkisini göstermeye başladığı için, çok enerjik oluyormuşsun.

Edit: link buldum http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2739671/The-ultimate-power-nap-Drinking-coffee-BEFORE-20-minute-sleep-improves-alertness-wake-up.html

MaviEkran tarafından 29/Tem/15 23:50 tarihinde düzenlenmiştir

Blue Screen of Death
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    master804
    master804's avatar
    Erkek
    MaviEkran bunu yazdı

Bi yazı okumuştum, ingilitere yada amerikadaki bi üniversitede power nap ile ilgili araştırma yapan abiler, en etkili yöntemin hangisi olduğunu araştıryorlardı.

Önce kahve içiyorsun, hemen ardından yarım saat civarı kestiriyorsun. Uyandığında kahve de etkisini göstermeye başladığı için, çok enerjik oluyormuşsun.

Edit: link buldum http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2739671/The-ultimate-power-nap-Drinking-coffee-BEFORE-20-minute-sleep-improves-alertness-wake-up.html

Öyle uyku düzenin bozulabilir hocam özellikle geceleri.Ayrıyetten kahve hiç sevmiyorum ama etkili bir yöntemdir eminim

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek
    MaviEkran bunu yazdı

Senin paylaştığın makaleyi okudum şimdi onda da bu kahve+20 dk'dan bahsetmiş. üniversiteli abilerde deneyle bunun işe yaradığını söylemiş. Bu bahsettiğimiz gece uykusu değil zaten, gündüz uykusu. 

Memeli vücüdu, günde tek parça uzun uyku uyumak üzere programlanmamış, gün içerisinde belli zamanlarda uyumak üzere programlanmış. En çok uykunun geldiği veya uyumanın faydalı olduğu zamanlar diyeyim, gece 1-3 yada 2-5 arası birşey; bir de öğlen 13-15 arasında bir zaman diliminde. Öğlen bu aralıkta kestirirsen sağlık açısından da epey faydalıymış.

Blue Screen of Death
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Power nap olayı günlük rutini bulunmayan insanlar içindir.

Örneğin ben vardiyalı çalışıyorum ama sabit vardiya yok her gün değişen vardiya.

Bu tip durumlarda yatış kalkış zamanın belli olmuyor ve biyolojik saatin resmen sapıtıyor. Halsizlik dikkat dağınıklığı beraberinde geliyor. Eğer ki bir de bunu günün her hangi bir ssati 6-8 saat uyuyayım diye diretirsen psikolojik çöküntü beraberinde baş gösteriyor.

Power nap ise vücudu rutinden çıkartarak tamamı ile uyku modu değil de belli aralıklarla sızma durumuna getirmektir. 1 - 2 ayda vücut buna adapte olabiliyor. 3 saatlik 2 uyku gibi düşün yada 2 saatlik 3 uyku.

Vücudun artk 4 5 saatlik periyotlarla uyku istiyor ve 1 - 2 saatlik uyku seni tekrardan 4 5 saat normal yaşamını sürdürebilecek kadar ayağa kaldırıyor. 1 - 2 aylık süreçte uyku sersemliği çok yüksek derecede baş göstersede sonrasında uykudan kalktığın an 10 dakika içerisinde gayet açılmış bir şekilde normale dönebiliyorsun..

Uyku öncesi kayve olayını kullanıyorum ki şu şekilde olmalı : tam uykuya dalacakken içmelisiniz. Eğer ki kafein gerçekten vücudunuzu etkiliyorsa ve 25 - 20 dakika önce içerseniz işler tamamen bombok oluyor.

Fakat normal bir yaşamınız varsa kesinlikle tavsiye etmiyorum. En güzeli biyolojik saatinizi belli bir rutin arasına 8 saate alıştırmak ve günün tadını çıkartmak. pharmaton gibi vitamin - mineral takviyelerini 2 3 günde bi kullanırsanız dipçik gibi gün boyu takılırsınız

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    master804
    master804's avatar
    Erkek
    MaviEkran bunu yazdı
    MaviEkran bunu yazdı

Senin paylaştığın makaleyi okudum şimdi onda da bu kahve+20 dk'dan bahsetmiş. üniversiteli abilerde deneyle bunun işe yaradığını söylemiş. Bu bahsettiğimiz gece uykusu değil zaten, gündüz uykusu. 

Memeli vücüdu, günde tek parça uzun uyku uyumak üzere programlanmamış, gün içerisinde belli zamanlarda uyumak üzere programlanmış. En çok uykunun geldiği veya uyumanın faydalı olduğu zamanlar diyeyim, gece 1-3 yada 2-5 arası birşey; bir de öğlen 13-15 arasında bir zaman diliminde. Öğlen bu aralıkta kestirirsen sağlık açısından da epey faydalıymış.

Evet bir arkadaş da kahve+20 olayından bahsetmişti sanırım power nap ile bağlantılı.Makaleyi pek anlamadım ama şöyle olsa olur mu acaba gece 12 de uyusan 5 ya da 6 gibi kalksan.Daha sonra öğle arası 20dk kestirsen yine oluyor mu acaba?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    c0nverse
    c0nverse's avatar
    Erkek

eğer güçlü bi uyku istiyosanız vücudun saat 12 ile 1 arasında kesin uykuda olması lazım.

ayrıca kesinlikle bütün gece ayakta kalmayın sirkadiyen ritm bozuklukları başlıyor.

tam olarak illüminatinin yazdıklarını bende yazıcaktım günde 4-5 saatden fazla uyuyamıyorum bazen aşırı yoruluyorum. eğer düzgün bi uyku sisteminiz varsa gerçekten bozmayın.

c0nverse tarafından 30/Tem/15 00:07 tarihinde düzenlenmiştir

Converse giyen uzaylı
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    master804
    master804's avatar
    Erkek
    iLLuMiNaTi bunu yazdı

Power nap olayı günlük rutini bulunmayan insanlar içindir.

Örneğin ben vardiyalı çalışıyorum ama sabit vardiya yok her gün değişen vardiya.

Bu tip durumlarda yatış kalkış zamanın belli olmuyor ve biyolojik saatin resmen sapıtıyor. Halsizlik dikkat dağınıklığı beraberinde geliyor. Eğer ki bir de bunu günün her hangi bir ssati 6-8 saat uyuyayım diye diretirsen psikolojik çöküntü beraberinde baş gösteriyor.

Power nap ise vücudu rutinden çıkartarak tamamı ile uyku modu değil de belli aralıklarla sızma durumuna getirmektir. 1 - 2 ayda vücut buna adapte olabiliyor. 3 saatlik 2 uyku gibi düşün yada 2 saatlik 3 uyku.

Vücudun artk 4 5 saatlik periyotlarla uyku istiyor ve 1 - 2 saatlik uyku seni tekrardan 4 5 saat normal yaşamını sürdürebilecek kadar ayağa kaldırıyor. 1 - 2 aylık süreçte uyku sersemliği çok yüksek derecede baş göstersede sonrasında uykudan kalktığın an 10 dakika içerisinde gayet açılmış bir şekilde normale dönebiliyorsun..

Uyku öncesi kayve olayını kullanıyorum ki şu şekilde olmalı : tam uykuya dalacakken içmelisiniz. Eğer ki kafein gerçekten vücudunuzu etkiliyorsa ve 25 - 20 dakika önce içerseniz işler tamamen bombok oluyor.

Fakat normal bir yaşamınız varsa kesinlikle tavsiye etmiyorum. En güzeli biyolojik saatinizi belli bir rutin arasına 8 saate alıştırmak ve günün tadını çıkartmak. pharmaton gibi vitamin - mineral takviyelerini 2 3 günde bi kullanırsanız dipçik gibi gün boyu takılırsınız

Hocam kahveyi oldum olası sevmem.İçtiğimde de baş dönmesi yapıyor Türk kahvesi dışında düşünün :D Ama şu power nap sistemini tam olarak anlayamadım.Gece 12 gibi yatıp 6 gibi kalksan ve sadece öğle 20dk uyku power nap sisteminde var mı?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    master804
    master804's avatar
    Erkek

c0onverse hocam zaten geceleri 3-4 gibi yatıyorum adam akıllı uyumam ise 5 gibi oluyor.Tüm günümüde uykuyla geçiriyorum 3-4 gibi kalkıyorum.Baya bi uyku sistemim bozulmuş durumda

Toplam Hit: 2623 Toplam Mesaj: 27
power nap