folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Problemli Ağ Ve Çözüm Önerileriniz

Problemli Ağ Ve Çözüm Önerileriniz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shephard
    Shephard's avatar
    Erkek

Merhabalar , 

Çalıştığım işletme 90 lı yılların ağ teknolojisini kullanıyor ve ağın durumu felaket. 
    TD-W8901N modemin 4 portunun 4 ü de kullanılıyor. 5 Bilgisayar Wireless kartı ile bağlanıyor sisteme.  1 Access point var. Muhtemelen o kablolardan 1 tanesi çalışıyor oda access pointe giden ama bina yaşı gereği ve işin yoğunluğu gereği müdahale edemiyorum şuan sisteme. 

Önce bir plan yapıp daha sonra ağı düzenlemeye başlamam gerek.

Başlıca Problemlerim ;

i)                    Bilgisayarların en iyisi 1gb ram e sahip ve çoğunun ekran kartı ve ses kartı gibi driverları kurulmamış sadece önemli driverları kurulmuş geçilmiş aceleyle.

ii)                   Xp Professional kurulu olan sistemde akıllı bir bilgisayarcı kendi çalışma grubunu oluşturmuş ve çoğu zaman bilgisayarlar internete çıkabiliyor ama birbirlerini göremiyorlar.

iii)                 Yazıcı , fax , fotokopi vs. gibi ortak kullanılan cihazların ağdan çalıştırılabilmesi tamamen şansa bağlı J

Maddi engelim yok çözüm önerilerinize göre ağı yenilemeyi ve bütün problemleri aşmayı planlıyorum, eksik bilgi yetersiz bilgi verdiysem affola konu altına yazın eksikleri tamamlayalım.

-Antalya / Kaş / Kalkan Kiralık Tatil Villaları - Beni aramadan tatilinizi planlamayın.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shephard
    Shephard's avatar
    Erkek

burayıda alayım gelişmeleri takip edelim.

-Antalya / Kaş / Kalkan Kiralık Tatil Villaları - Beni aramadan tatilinizi planlamayın.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

bina kaç katlı, Yeni kablo çekebilecek teknik servis bunlar ne durumda. toplamda kullanıc sayısı (pc sayısı) ortak kullanılan paket proğram varmı.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shephard
    Shephard's avatar
    Erkek

Tek katlı ama 4 odalı bir sistem kablo yok hocam 

, konuyu okudunmu emin olamadım bi an :) 5 pc var kablosuz bağlanıyor , acces point kablo ile çıkıyor ama 2 kat yukarıya çıkıyor orda da 1 pc kullanıyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Okudum hocma okudum merak etme, 5 pc toplamda daha fazladır diye tahmin ettim sadece.

yapman gerekeni adım adım yazayım ister yaptır ister yaptrıma

ilk kattaki router adls modemi iptal ediyorsun

telefon hattını yani adsl hattını üst kata kadar yeni kablo ile çektiriyorsun. adsl in oldugu hat üst kata gelmiş oldu

bir adet küçük kabinet satın alıyorsun 40 u olabilir. modemi kuracıgın odadan pc lere 1 er adet cat 6 kablo çektiriyorsun 2 adette ortaya toplamda 5 pc bir anten birde network printer için

tplamda 7 kablo

kabloları kanal vasıtası ile çektir ve direk pc ye girmeden data prizinde sonlandır. prizden pc lere orjinal petch kablo al bilgisayarları oradan bağla

router tarafına modemin arkasın a 16 port 3 com switch alman gerekiyor. 

modem tarafındaki kabloları sonlandırıken organizer ve petch kort kullanman gerekiyor. yani kablolar yine direk switche değil paneldeki petch korta girmesi gerekiyor. petch korttan da yin epetch kablo ile switche

pc lerdeki wireless kartları iptal edip ethernet protlarından bağlanıyorsun. sonra ortay atavan auygun biryere bağladıgın acces poğnt kablosunu çekmiştik. onu kurup tablet akıllı telefon gibi persoenlleirn kullanabileceği bir ağ oluştrmuş oluyorsun.

alt yapı hazır

Server Client tarafınıda kurulumunu nasıl yapcagını baştan aşa yaparım istersen tabi. 

bu şekilde çok sağlam bir sistemin olur. olması gerekende bu

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

edit: yanlış konuya yorum atmışım... 

bu konu hakkında ise çok zor bişi değil hocam hatta düzeltirken keyif bile alırsın

yunusdogan tarafından 13/Kas/13 11:12 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Okudum hocma okudum merak etme, 5 pc toplamda daha fazladır diye tahmin ettim sadece.

telefon hattını yani adsl hattını üst kata kadar yeni kablo ile çektiriyorsun. adsl in oldugu hat üst kata gelmiş oldu

bir adet küçük kabinet satın alıyorsun 40 u olabilir. modemi kuracıgın odadan pc lere 1 er adet cat 6 kablo çektiriyorsun 2 adette ortaya toplamda 5 pc bir anten birde network printer için

tplamda 7 kablo

kabloları kanal vasıtası ile çektir ve direk pc ye girmeden data prizinde sonlandır. prizden pc lere orjinal petch kablo al bilgisayarları oradan bağla

modem tarafındaki kabloları sonlandırıken organizer ve petch kort kullanman gerekiyor. yani kablolar yine direk switche değil paneldeki petch korta girmesi gerekiyor. petch korttan da yin epetch kablo ile switche

pc lerdeki wireless kartları iptal edip ethernet protlarından bağlanıyorsun. sonra ortay atavan auygun biryere bağladıgın acces poğnt kablosunu çekmiştik. onu kurup tablet akıllı telefon gibi persoenlleirn kullanabileceği bir ağ oluştrmuş oluyorsun.

alt yapı hazır

Server Client tarafınıda kurulumunu nasıl yapcagını baştan aşa yaparım istersen tabi. 

ADSL Modemi niye üst tarafa aldırdın hocam?

Birde 40 u kabini ne yapacaksın datacenter mı kuracaksın?

Kabine fln ne gerek var, 1 modem var zaten, arkasına 8 port switch alsın bi tane, hepsinede kablo cekip makinaların hepsini formatlasın bitti gitti.

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

tplamda 7 kablo

alt yapı hazır

Kabine fln ne gerek var, 1 modem var zaten, arkasına 8 port switch alsın bi tane, hepsinede kablo cekip makinaların hepsini formatlasın bitti gitti.

Dedim heralde 20 katli binaya network kurulacak modem arkasina swich cak cat6 masrafina gerek yok pcler 100mbit kullansa kafi 1gbit e ihtiyac yok. 2 swich al 1 ust kata 1 de alt kata koy oralardan dagit yada ust kata 1 kablo cek 2 ye bol 1 tanesine router digerinide pcye bagla asagi katada kac pc varsa cek kabloyu 2 tane yeter zaten pclerin yerlerine gore cak ciftli jaki bagla gitsin zor bise yok toplasan 2 saatlik is.

delimiyim ben?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

holy nin bir atasozu var: "calisiyorsa dokunma"

kablo cekmeden her pc ye wifi dongle takarak da halledebilirsin ama tavsiyem wireless i network den ayir

para muhim degil dedigin icin soyluyorum, 2 tane wireless al bi tanesi icerdeki personelin kullandigi olsun digeri personelin cep telefonu veya misafir kullanicilar icin olsun

hem icerdeki network u wireless dan ayirmis olursun hemde bir internet kesildiginde digerinden devam edersin ;)

underzero tarafından 13/Kas/13 13:05 tarihinde düzenlenmiştir

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek
    renegadealien bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

tplamda 7 kablo

alt yapı hazır

adsl i yukarı aldırma nedenim tabiki müdahale erişim gibi durumlarda yakında bulunması. hatta eksik bile yazdım telefon hattı için komple kutunun çatının ve içerisine 2 li krone. çakılması lazım sıfır yeni olması.. sonra ofisin tesisatına geçilmesi lazım. Modemi de değiştir flaşı güçlü draytek gibi usb 3 g destekli adsl Router satın al. Adsl Down olunca 3g Up olur. detaylara girmedim bile. benden böyle tak çalışssın uğraşmayım diyeceksen alternatifler uygulanır.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Balta gibi olacak ama yeni konu açmak istemedim,

Şirketimizde Aktif olarak 35 Pc var

24 + 16 + 16 Tplink 1GBit Switch kullanıyoruz.

2 Adet server var; 1 linux + 1 windows server 2008

Biz bu serverları Boyut ve logo programlarına erişim sağlamak için kullanıyoruz. ( kısayollarını masaüstlerine atarak )

Güvenlik duvarı olarak  : Fortinet 80C bulunmaktadır ( sorunlardan dolayı tereddütde kaldım söktüm )

Şimdi gelelim sorunuma,

Günlük ortalama olarak en az 10 15 kez ağda kesinti oluyor, serverlara erişim sağlayamıyorum. sonra kendi kendine düzeliyor.

Swicth e baktım loop yapmıyor.

Access pointleri devre dışı bıraktım, sorun devam ediyor.

Bu ağ kesim sebebi nedir yada neyden dolayı kaynaklanır.

Ek olarak bu lanet olası server ve network için istanbul avrupa yakasında işini düzgün yapan birisi ile yıllık bakım anlaşması yapmak istiyorum.

Tabi öncelikle bu sorunu çözmek lazım.

teşekkürler..

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
Toplam Hit: 1314 Toplam Mesaj: 20