Programcı Kimdir/Nedir/Ne Yapar?

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  asiminnesli
  asiminnesli's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Mart/2010
  Erkek

  programcı nedir tam olarak bende kendi çapımda php ile uğraşıyorum (bu aralar bıraktım ama) temel olarak arkadaşlarım daha çok beni kodla ugraşırken görünce ne var işte önceden (atıyorum md5 alma olsun) md5 in kodu zaten bulunmuş bi yerden bakıp ezberlmişsin şimdide uyguluyorsun bunun amerikayı yeniden keşfetmekten ne farkı var tarzı şeyler deniyor hakketen baktığımızda öyle gerçektenbir programcı ne yapar aslında görevi amacı nedir?


  I am Jack's inflamed sense of rejection
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  YekteranBaymedir
  YekteranBaymedir's avatar
  Kayıt Tarihi: 10/Temmuz/2009
  Homo

  programcı sayılmam, kendi işimi görecek basit AutoIT scriptleri hazırlıyorum diyelim.

  Üretmenin keyfini almamış bi adama ne anlatsan boş.

  Aynı tepkiyi, anime çevirirken beni gören arkadaşlardan da alıyordum.

 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Tarikat Şeyhi
  HolyOne
  HolyOne's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Haziran/2002
  Erkek

  Programcılık şöyle birşey hocam eğer biri sana soyle bi eticaret/muhasebe/takip vs programı yap diyor sende yapıyorsan biraz amelelige benzer. Fakat isi ogrenmek icin guzel bir baslangic olabilir bunlar.

  Türkiyedeki işlerin %99 u bu kategoriye girer.

  Programcılıkta kendinizi geliştirmek isterseniz işi kavradıktan sonra Arge+programlama yapabileceğiniz birşeyler bulun derim. Bu alanda iş bulmak oldukça güç ama hem eglencelidir hem parası iyidir hemde çoğu zaman işinize yarayacak birşeyler öğrenirsiniz

  Sektorde baya deneyimim var. Gördüğüm kadarıyla bir programa dili bilmenin hiçbir değeri yok. Referansa ve çalışır birşeyler yaptıysanız aktif olrak kullanılıyorsa baya önemli birşey. Bunun dışında mesela asp.net bilmek çok mühüm değil ama asp.net + eticaret konusunda bilgiliyseniz ve bir eticaret portalı yapılıyorsa çok önemli olursunuz. Eticaretten kastim bankalarin apileri, nasil pos alinir, nasil ssl alınır ve IIS ye kurulur.... gibi. yani işin ameleliği kadar işin nasıl yapıldığını bilmek de çok önemli.

  HolyOne tarafından 09/Oca/13 02:00 tarihinde düzenlenmiştir

  Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  DE5TROY3R
  DE5TROY3R's avatar
  Kayıt Tarihi: 04/Nisan/2007
  Erkek

  Mühendise kod parçacıkları verir, mühendis kodları birleştirir

  Aşağıdaki yazı var birde. Alıntıdır

  ---

  Dünyada “Programcılık” denildiğinde insanların kafasında genelde “Bilgisayar Manyakları” olarak bir düşünce belirir. Çünkü programcı sabahlara kadar kodlar içinde kaybolur, kafa yormadığı varyasyon kalmaz. Oysa bir programcı için sabahlamanın verdiği rahatlık ve tatminlik meslektaşlarımız arasında çok meşhurdur. Programcılar için zaman ve mekan önemlidir. Bu yüzden genellikle sabah ezanını duymadan yatmazlar. Bu açıdan sürekli bir şekilde çevresindeki kişilerin tepkilerini alırlar. Gece yarısı çalışma süresince beyin sürekli bir fırtına estirmekte olup saatlerin su gibi akmasını sağlamaktadır. Beyine konsantrasyon iyice nüfuz etmiş durumdadır ve bu konsantrasyon ne kadar kaliteliyse yapılan programlar da o oranda kaliteli olur.

  Programcının beyni bu şablonda çalışırken elde edilen huzur bilimsel deneylerde gözlenmiştir. Deneylerde çeşitli iş sektörlerinden denekler kullanılıp mutluluk düzeyleri ölçülmüştür. Bu deneyler sonucunda programcıların bulguları çok ilginçtir. Programcılık her ne kadar Mühendislik kategorisine girse de aslında, beyinlerinin sanatçıların çalışma tarzı gibi olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

  Programcılık ile konsantrasyon ve izolasyon bir bütün hale gelmiştir. Başarılı bir programcının bu yetenekleriyle öne çıktıkları gözlemlenmiştir. İzolasyon olmadan ise konsantrasyonun sağlanamayacağı kesindir. İzolasyon arttıkça projeye olan odaklanma derinleşir. Bu sebeple bir programcıyı aramak istediğinizde onu yalnız başına bir odada ya da mağarada bulma olasılığınız yüksektir. :%29 Olasılık diyorum çünkü bulabileceğiniz bile şüphelidir. Saatlerce sıkılmadan ekran başında zaman geçirebilirler.

  Programcı kendisini izole edecek bir mekân bulduktan sonra tüm hayati faaliyetlerini askıya alır. Proje öncesi düşünme aşamasında monitörde gözü Google’dan başkası görmez. Projeye uygun ön araştırmalar yapar. Bu durum günler sürebilir. Bu yönüyle programcı tıpkı bir ressama benzer. Beyninde yazılacak programın altyapısını oluşturur. Hayal gücü zirvededir. Çoğu zaman onları bir noktaya dalmış halde görebilirsiniz. Beyninde sürekli bir düşünce savaşı vardır. Savaştan galip çıkan en iyi fikirleri alır ve değerlendirir. Bu süreçte beyinden parmaklara ve bilgisayara doğru adeta bir göç başlamıştır. Beyin bu işi sürdürürken bir yandan da yazılan kodların yöntem tercihini yapar. Yoğun çalışma dönemlerinde beyni iflas ederse, “deneme-yanılma” planı devreye girer.

  Bir programcıyı en yoğun ve en derin çalışma zamanında bile olsa ona bir selam vermek ya da bir şeyler ikram etmek istediğinizde onun için mola zamanı gelmiştir; çalışmadaki konsantrasyonunu bozdunuz da onun için. Sosyal antenler açılıp kişiyle iletişim sağlanır. Bu iletişim esnasında çoğu zamanlar kesintiler yaşanabilir. Kişiyle, çalışmak arasında gidip gelen programcı bir tutarsızlık yaşayabilir. İletişim kurulan kişi birinci derece yakın dahi olsa programcının kişiyi farkında olmadan proje hakkındaki düşüncelerini kaybetme korkusuyla tersleme ihtimalini göz ardı etmemek lazımdır. Bu yüzden genellikle programcıları “ukala” olarak tanımlayanlar vardır. Zaman zaman ukala ve takmaz tavırları olsa da aslında bunun altında karşısındakinin menfaatçi tavırlarını yok etme düşüncesi yatmaktadır.

  Çalışma esnasında bir problem yaşadıklarında o sorunu çözmek için, inatçı bir şekilde bilgisayar ile haşır neşir olmaya devam ederler. Bu inatçılığın normal yaşantılarına yansıması kaçınılmazdır. İş başında hiçbir zaman sıkıcı bir ortamda olmadıklarından genellikle sıkıntıyı sevmezler, anlayacağınız zora pek gelmezler. Çoğu vakit rahat elbiselerle çalışırlar.

  Tecrübeli bir programcı için ise sosyallik daha aktiftir. Acemi programcı bir problem için haftalarca düşünüp araştırmalar yapabilir. Ancak daha önce birçok sorunla yüzleşmiş tecrübeli programcımızın beyninden işe yaramaz problemi çözme fikirleri elenmiş haldedir. Onun için sadece çözümü gerçekleştirecek 1-2 fikri uygulamak kalır. Bu da kısa zamanda halledilir ve onun için mutluluk seviyesi maksimuma ulaşır. Kendini izole ettiği mekândan çıkartır. İlk yaptığı şey biran evvel kendisini dışarıya atmaktır.

  Eğer bir programcıya sürekli aynı işi yaptırıyorsanız, o bir formülünü bulup bu işi en kısa yoldan nasıl bitirebileceğini mutlaka düşünmüş ve uygulamaya başlamıştır. :%29 Unutmayın, programcı olmak hayatınızın yarısını bilgisayara vakfetmek demek, programcı olmaya karar verdiyseniz, siz en iyisi yakınlarınızla ve sevdiklerinizle en kısa zamanda helalleşmeye çalışın. Belki ekrandan başınızı kaldırıp bir daha görüşme fırsatınız olmayabilir. :%29

  ---

 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  wasd
  wasd's avatar
  Kayıt Tarihi: 14/Haziran/2006
  Erkek

  code for live & live for code

  yemicen içmicen çalışcan. programcı olmak s*çarken çıkan b*ku algoritmaya dökmektir. bizimki kendi çapımızda takılmak :)


  Hackerlar gece ölür bunu yalnız hacker bilir Botnet değmiş gibi, DDoS yemiş gibi Malware bitmiş gibi, hackerlar gece ölür...
 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  niRvana_GG
  niRvana_GG's avatar
  Kayıt Tarihi: 01/Kasım/2012
  Erkek
  wasd bunu yazdı

  code for live & live for code

  yemicen içmicen çalışcan. programcı olmak s*çarken çıkan b*ku algoritmaya dökmektir. bizimki kendi çapımızda takılmak :)

  A4 de bastırdım. Yapıştırdım masaya teşvik edici olsun diyerekten.

 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  wert
  wert's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Eylül/2005
  Erkek

  belirli bir olay için sadece o olaya özel hesap makinesi yapmaktır


  |sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  baristbt
  baristbt's avatar
  Kayıt Tarihi: 20/Nisan/2011
  Erkek
  Daft bunu yazdı

  programcı sayılmam, kendi işimi görecek basit AutoIT scriptleri hazırlıyorum diyelim.

  Üretmenin keyfini almamış bi adama ne anlatsan boş.

  Aynı tepkiyi, anime çevirirken beni gören arkadaşlardan da alıyordum.

  ohaa çok iyi.. herşey üretmenin keyfini almakta bitiyor.. Zilyon tane bi boka yaramayan şey hazırlıyorum/yazıyorum.

  Baksan hiç biride bi boka yaramaz ama zevk alarak yapıyorum..

  3gün o visual studio açılmasın sevgilim lezbiyen çıkmış gibi oluyorum..


  http://www.leyladansonra.com/
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  THT2005
  THT2005's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Eylül/2005
  Erkek

  HolyOne  nin  şöyle bir lafı vardı.  kodlamaktan şaftı kaymış insan. ( böyle birşey di sanırım )

  yani programcı  belli bir zaman sonra şaftı kaymış insan oluyor. herhalde kafadaki HDD yetersiz geliyor.


  Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  arcsinx
  arcsinx's avatar
  Kayıt Tarihi: 02/Kasım/2012
  Erkek
  wasd bunu yazdı

  code for live & live for code

  yemicen içmicen çalışcan. programcı olmak s*çarken çıkan b*ku algoritmaya dökmektir. bizimki kendi çapımızda takılmak :)

  çok özverili yazmışsın hocam

 11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  asiminnesli
  asiminnesli's avatar
  Kayıt Tarihi: 19/Mart/2010
  Erkek

  beyler yanlış anlaşıldım galiba sıfırdan abartıyorum dünyada hiç olmayani bir program yazıyoruz programında tabanında c var millet hemen diyorki ne var işte c kodları ezberlemişsin istediğin gibi diziyorsun bu kadar düz bir düşünceden yola çıakrak soruya tekrar cevap alabilirmiyim?


  I am Jack's inflamed sense of rejection
Toplam Hit: 1427 Toplam Mesaj: 14