folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Programcılar Neden Hep Perişan Görünüyor?

Programcılar Neden Hep Perişan Görünüyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    SeRDaR bunu yazdı

3e9fd9e.jpg (200×200)

adam gayet düzgün yani :)

if(TheProgrammer.IsHolyOne){

System.shutDown();

}

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

Yok öyle bir mevzu, hipster, geek kültürü yayıldığı için çok marjinal görünümlü yazılımcılara rastlarsın. (Hele front-end )

Neden biliyor musun ? Çünkü production odaklı high-level diller yazılımcıya youtubetan "hipster sakal kesimi" videosu izletecek zamanı bırakıyor o yüzden.

Adam yazıyor ama neyi niye yazıyor hiç bir sikim fikri yok. Bunu iyi yazılımcılar içinde söylüyorum. Servislerin, kütüphanelerin,bileşelenlerin her bir sikimlerin bir biriyle bağlantısını çok iyi anlamış olabilir, bilmem kaç petabyte veri işlemiş olabilir, bu adama gelip ISA dedin mi bu adam yine bir garip bakıyor.

Low-level kültürünü kazanmıyor artık yazılımcılar. Mesela .NET ne amk ? Bir sürü işi kolaylaştırır vesaire, yeni teknolojiye dair paradigmaları öğretir adama, kurumsal açıdan kanıtlanmıştır ve yaygındır, LINQ takdire şayandır falan filan, c# bana bir gram zevk veren bir dil değil. Bu forumda c# bilen bir sürü adam var, kaçı inline asm yazdı c#'ta ?

Bir dilden exception'ı çıkarmak demek, bir durumdan exception'ı çıkarmak demektir. Özünde kısıtlamadır. safe allocated, garbage collacted bir dilde takılırsın, ekrana tek satır "lineTo(x,y)" gibi bir fonksiyonla çizgi çizdirirsin ama arkada anasının amı gibi neler oluyordur haberin olmaz. Tabi cidden bit'ine kadar uğraşmak adamı yormaz, anasını siker ama en azından bilmek lazım. Atıyorum Java'yla android yazarsın. Ama performans yetmez, SDK'den NDK'ye geçer C/C++ ile performans iyileştirmelerini yaparsın. C'de bile performans mutlu etmeyebilirde inline asm yazarsın.

Demiyorum ki ASM ile StarWars:Battlefront yaz, sadece bil yeter.

ASM, C, FORTRAN,COBOL,PASCAL zamanı adamlarının bu vakti yoktu, o yüzden hepsi perişan gözüküyordu. Ayrıca aslında o dönemin modasına göre o insanlar o kadarda perişan gözükmüyordu. Bir kere tıraş olmak çok kesin bir zorunluluk gibidir, iş hayatı içinde akademik hayat içinde o dönem.

Ayrıca insan yaşla birlikte imaj oturtuyor. Bir şimdiki linus torvalds'a bak, bir genç haline bak. Hatta al ilber ortaylıya bak amk (Böyle tarihi yalamış yutmuş adamdan ziyade ne kadar elitist bir yarrağa benziyor : https://www.youtube.com/watch?v=AYKnOLvIHkc&t=45s [ki aynı şeyleri anlatıyor aslında, kafa yapısı hiç değişmemiş])

Kendimden örnek vereyim, bu gün ATM'den para çekmek için dışarı çıktığımda 3-4 gündür dışarı çıkmadığımı farkettim. Cidden bunu kapıdan çıkınca farkettim, o ana kadar 3-4 gündür evden çıkmadığım hiç aklıma gelmedi. Çünkü hayvan gibi konsantre olmuşum. Tabi oldum richard stallman(ama yakışıklısı). (Ne kadar yarrağı yediğimi "bu gün" diye başlayan anımı bir sonraki günün sabahı yazmamdan anlayabilirsiniz.)

Peki bu niye bu kadar önemli ? 

http://www.ashireporter.org/HomeInspection/Articles/Software-Errors-Cost-U-S-Economy-59-5-Billion-Annually

bu yüzden önemli.

Yazılımcıyım, işim çok zor, işte biz böyle süperiz salaklarına karşı çıkmak için bile vakit ayırmayın. Bu sadece yazılımcı için değil, her meslekte var bu, doktoru, farklı mühendislik alanları, avukatı, bilmemnesi hepsi aynı.

Yazılımcıyım diyen, bu aidiyeti bastırarak belirten adamların %95'i bir sikim bilmez. 

Çünkü yazılımla ilgilenen adam CS'in matematik demek olduğunu, mantık ve felsefenin gerekli olduğu, karnaugh map'ı bulan adamlardan birinin felsefe profesörü olduğunu, fizik kuralları nedeniyle işlemci bileşenlerinin pozisyonunun hayati önemini, en kötü 5V vermezsen elinde alimunyum bir kutudan başka bir olmayacağını öğrendikçe mevzunun interdiciplary olduğu farkedip o aidiyete o kadar sıkı sarılmayacak.

Bir programda daha fazla verim alabilmek için bilgisayarı kapatıp kağıt kalem başına oturup matematik yapınca tek yönlü olmadığını anlayacak.

1 - Bu şey gibi, biri gider dağıtılmış sistem kurar, yük dengesini ayarlar, gecikmeyi minimuma çeker, resim işleme algoritmaları geliştirir, hata-toleransı, modülarite oluşturur, Machine Learning algoritmaları geliştirir,

2 - Kızın teki bu teknolojilerle telefonun otomatik olarak tanıdığına yüzüne tatlı köpek resmi ekleyen yazılımla flörtüne memelerini gösteren bir fotoğraf atar.

Bu yazılım snapchat'tir. "addLine()" yazıp "Biz javacıların işi çok zor... Neyse çok akıllı olmam beni teselli ediyor" diyenler 2 numaralı kızdır. 

kvasir tarafından 19/Ara/16 08:07 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Bence birazda kültür. Her meslek alanına bakarsanız hepsine has bir yaşam ve kültür var. Yazılımcıya giyim-kuşam konusunda bağlayan birşey yok. O yüzdende insanlar nasıl rahatlarsa öyle davranıyorlar. Ne giymek istiyorlarsa onu giyiyorlar. Ne zaman traş olmak isterlerse o zaman oluyorlar. Bence fazlada şaapmamak lazım.

Ayrıca low-level'ci arkadaşlar high-level'ci arkadaşları sikmeye kalkmış. Sikmeyin arkadaşlar. Unutmayın, herkesin işi kendine ağır, her alanın ihtiyaçları başka. Ben high-level bir dille çalışıyorum çünkü benim ihtiyaçlarımı bu dil karşılıyor yada bu bu dil yetiyor. 10 günlük işi 2-3 günde bitirmemiz gerekiyor.  Bizim işimizede Java yada .Net geliyor. Yani fazlada şaapmayalım.

Birde giyim-kuşam-saç-sakal neysede arkadaşlar spor yapıp biraz sağlığımıza dikkat etmemiz gerek gerçekten püre gibi geziyoruz.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    TeRRoR bunu yazdı

Bence birazda kültür. Her meslek alanına bakarsanız hepsine has bir yaşam ve kültür var. Yazılımcıya giyim-kuşam konusunda bağlayan birşey yok. O yüzdende insanlar nasıl rahatlarsa öyle davranıyorlar. Ne giymek istiyorlarsa onu giyiyorlar. Ne zaman traş olmak isterlerse o zaman oluyorlar. Bence fazlada şaapmamak lazım.

Ayrıca low-level'ci arkadaşlar high-level'ci arkadaşları sikmeye kalkmış. Sikmeyin arkadaşlar. Unutmayın, herkesin işi kendine ağır, her alanın ihtiyaçları başka. Ben high-level bir dille çalışıyorum çünkü benim ihtiyaçlarımı bu dil karşılıyor yada bu bu dil yetiyor. 10 günlük işi 2-3 günde bitirmemiz gerekiyor.  Bizim işimizede Java yada .Net geliyor. Yani fazlada şaapmayalım.

Birde giyim-kuşam-saç-sakal neysede arkadaşlar spor yapıp biraz sağlığımıza dikkat etmemiz gerek gerçekten püre gibi geziyoruz.

abicim high-level'ı falan sikmedim ben o yazıda, şimdi desktop basit bir yazılım yapıcam mesela, atom.electron'la yapıcam, high bana highlar bana yani, tutupta bunun için memory management mı yapayım, manyak mıyım ben. High level dillerin güzelliğini kim inkar edebilir, 300 sene ortalama ömrümüz olana kadar. Ki bunları yazıda belirttim ufaktan. Benim kızdığım elindeki makineyi bilmemek. Bu nedir, tuş diye plastik birşeye basıyorum ne oluyor, ne algılıyor, nereye iletiyor, bunu öğrenmeyen adam. Argüman ne,parametre ne,fonksiyon ne,özel tanım ne,tekrarlama ne,operand ne,sadeleştirme ne, düşünce biçimi,terminoloji ve notasyon direkt olarak matematikten geliyor programlama dillerine. Sonra gördüğümüz "Programcıya matematik lazım mı?" konuları, komik amk.

edit: Bende püreyim.

kvasir tarafından 19/Ara/16 09:55 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    kvasir bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

abicim high-level'ı falan sikmedim ben o yazıda, şimdi desktop basit bir yazılım yapıcam mesela, atom.electron'la yapıcam, high bana highlar bana yani, tutupta bunun için memory management mı yapayım, manyak mıyım ben. High level dillerin güzelliğini kim inkar edebilir, 300 sene ortalama ömrümüz olana kadar. Ki bunları yazıda belirttim ufaktan. Benim kızdığım elindeki makineyi bilmemek. Bu nedir, tuş diye plastik birşeye basıyorum ne oluyor, ne algılıyor, nereye iletiyor, bunu öğrenmeyen adam. Argüman ne,parametre ne,fonksiyon ne,özel tanım ne,tekrarlama ne,operand ne,sadeleştirme ne, düşünce biçimi,terminoloji ve notasyon direkt olarak matematikten geliyor programlama dillerine. Sonra gördüğümüz "Programcıya matematik lazım mı?" konuları, komik amk.

edit: Bende püreyim.

Sikmek derken o kadar sert manada dememiştim hocam :)

Her alanda olduğu gibi bizim alandada bu tür adamlar olacak elbette. Ben yadırgamıyorum. Adam CRUD ekranlar tasarlıyor. Neyin ne olduğunu bilmeye ihtiyacı bile yok. Yazıyor geçiyor. En fazla veritabanında sorgu geç dönüyor ondada gidip veritabancı ile konuşuyor yada takım lideri yada konuya daha ilgili-bilgili adam sorgusunu düzeltip gönderiyor. Bu tür konularda daha temel bilgilere bazen ihtiyacı olduğunda genelde ihtiyacı olmamasına rağmen sırf merak ve yaptığı işe saygısından dolayı bakan insanlarda her zaman kalabalık içinde ayrılıyor zaten. 

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

burada herkes java ya c# a yüksek seviyeli dillere giydirmiş ama soruyorum kendileri kaç tane büyük çaplı otomasyonel programlar yazdılar? Neden bu nefret ve kin? Neden hala işlemci nasıl çalışır bunu anlamamızı istiyorlar ?

Bu şekilde yakınan arkadaşlar neden gidip bir inşaat mühendisine yea bu harcı yapıyorsunda git bu çimentonun yapıldığı kayacı tanı demezler?

Yada makine mühendisine 304H çelik kullanmışsın bu makine de, bu senin mühendisliğini yıpratır al şu ham demiri içine karbonu sen karıştır demiyor?

Şuan bile dünya üzerindeki yazılım projelerinde başarım oranı %30 ların üzerine çıkamamışken, yeterli yüksek seviyeye ve standartlara ulaşılamamışken neden hala eskiye dönelim her şeyi bilelim istiyorsunuz? 

Adam koymuşsa polimorfizm i ben işimi en sağlama ve kolayıma gelecek şekilde yazarım, sikerim arkada işlemcinin yaptığı treadleri baane? 

tamam sakinim.

Edit büdüt,  şunu da eklemek istiyorum, bir yazılımcı yazılımın doğası gereği programını yaptığı şeyin de ustası olmak zorunda kalıyor, farz ediyorum sadece veritabanına kıytırık datalar atan muhasebe programı bile yazıyor olsa iyi bir muhasebeci kadar muhasebe öğreniyor, akıllı sera yapıyor bir çiftçi kadar tarım, bir meracı kadar hayvan bakımı öğreniyor. Yapılan iş bu yüzden de biraz zor olmuyor mu? Kendi adıma konuşayım ağ cihazlarının uzaktan yapılandırılması ile ilgili bir projede çalışırken vodafone da çalışan ağ mühendisleri kadar conf. ve bu conf. hangi durumlarda kullanılacağını öğrenmiştim. Şimdi benim tutup da bir ağ mühendisine benim işim seninkinden zor demem yersiz mi? 

sLeymN tarafından 19/Ara/16 10:47 tarihinde düzenlenmiştir

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek

Duzgun gorunse adam verecekmisiniz yani adama ?

Hani anal sex falan dedinizya o yuzden sey ettim :D

Adam gotu rahata almis iki tik tik yapiyor bok gibi para kazaniyorsa ne isterse nasil gorunmek isterse oyle gorunur hale gelmis... ve perisan gorunmeyi secmis. Heleki evli cocuklu falan bu tipse zaten etrafin ne dusundugu sikinde deil demekki... 

Varmi bu rahatlik baska meslekte ? Hahaha

anca gidersin...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

Edit büdüt,  şunu da eklemek istiyorum, bir yazılımcı yazılımın doğası gereği programını yaptığı şeyin de ustası olmak zorunda kalıyor, farz ediyorum sadece veritabanına kıytırık datalar atan muhasebe programı bile yazıyor olsa iyi bir muhasebeci kadar muhasebe öğreniyor, akıllı sera yapıyor bir çiftçi kadar tarım, bir meracı kadar hayvan bakımı öğreniyor. Yapılan iş bu yüzden de biraz zor olmuyor mu? Kendi adıma konuşayım ağ cihazlarının uzaktan yapılandırılması ile ilgili bir projede çalışırken vodafone da çalışan ağ mühendisleri kadar conf. ve bu conf. hangi durumlarda kullanılacağını öğrenmiştim. Şimdi benim tutup da bir ağ mühendisine benim işim seninkinden zor demem yersiz mi? 

en az bir lisans bölümünü bitirmiş makine mühendisi kadar da makine/mekanik biliyor musunuz?

en az lisans mezunu kimyacı kadar da kimya???

makine mühendisi kendi alanında kullanacağı programı her türlü yapar. yazılıma dair her kavramı çok iyi bir şekilde öğrenebilir. ama bir yazılımcının tersini yapabileceğini sanmıyorum.

-----

konu içerisinde şu meslek kötü gibisinden yorumlar yapılmıyor. her meslekte tabi ki zorluklar var.

eleştirilen nokta yazılımcıların "we 're so cool bro" kafaları.

herkes bize saygı gösterecek herkes bizim işimizi kıskanıyor falan yok öyle bişey. :))))

SkynetX tarafından 19/Ara/16 13:00 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı
    sLeymN bunu yazdı

en az bir lisans bölümünü bitirmiş makine mühendisi kadar da makine/mekanik biliyor musunuz?

en az lisans mezunu kimyacı kadar da kimya???

makine mühendisi kendi alanında kullanacağı programı her türlü yapar. yazılıma dair her kavramı çok iyi bir şekilde öğrenebilir. ama bir yazılımcının tersini yapabileceğini sanmıyorum.

-----

konu içerisinde şu meslek kötü gibisinden yorumlar yapılmıyor. her meslekte tabi ki zorluklar var.

eleştirilen nokta yazılımcıların "we 're so cool bro" kafaları.

herkes bize saygı gösterecek herkes bizim işimizi kıskanıyor falan yok öyle bişey. :))))

makine içeren bir projede çalışmadım ama benim görüşüm bu yönde, öncesinde tekstil ve süt sanayine geliştirmiş olduğum uygulamalar var, tekstil için boya reçetesinden tut çözgü terbiyesine kadar, süt içinde karma yağlı peynirinden yoğurtuna kadar bir çok alanını öğrendim. 

Şuan su işletmesinde dezenfeksiyon şefliğine hazırlıyorum bir şeyler, ne zaman sıvı ne zaman gaz hipoklorit kullanılacak biliyorum. 

Ha şuna da karşıyım hocam, ben mühendisim en çok ben bilirim bana soracaksınız ben saksı değilim diye gezen tiplerin de ağzına kürekle vurmak lazım. 

(bu arada dersini almasam da statik ve mukavemette depişirim :D )

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

@sLeymN şunu diyor aslında. Bizim diğer mühendislik dallarından farklı olarak "Domain"-"Konu" olarak işe çok fazla giriyoruz. Analiz kısmında ve yazılım geliştirme esnasında o kadar dalıyoruz ki ben çok toplantıda 10 yıllık adama iş öğrettiğim oldu. Ama bu tabiki onların işini daha iyi yapabileceğimiz iddasını doğurmaz. Aynı şekilde internetten 3-5 şey okuyup. "Ya nolcak şunu kullanın." diyen müşteri ile aynı gerizekalılıkda gözükürüz.

Toplam Hit: 5696 Toplam Mesaj: 44
progarmcılar