folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder Programlama Konusunda Kendimi Nasıl Geliştiririm.

Programlama Konusunda Kendimi Nasıl Geliştiririm.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo

Arkadaşlar kendimi programlama konusunda geliştirmeye çalılıyorum şuan C++/C# çalışıyorum. fonksiyonar olsun,dizgiler olsun bu tarz konulardan sonra kaynak yok ileri seviye kurs diye giriyorum belli yerden sonra bitiyor. bir tık ötesine geçemiyorum. kendimi daha fazla nasıl geliştirebilirim. okuyorum,izliyorum başa sarıyorum ama yine aynı yerde saydığımı fark ediyorum. yabancı dilim yok.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Realist
    Realist's avatar
    Erkek

ilk önce ingilizce öğrenmelisin bro.

sonrasında ne yapmak istediğine karar ver, ibneliği bırakıp dili öğren ve sonunda proje geliştir.

..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

valla bende 3 yıldır aynı noktadaydım. sonra bi okul projesi için c# ile desktop app gerekliydi. dedim tamam onu da ben hallederim salın bana. o proje ile c# ta kendime göre baya ilerledim. iyi kötü aklımdaki şeyleri yapabiliyorum denebilir ama hala çömezim tabi ki fazla ilgilenemiyorum çünkü.

github kullanmaya başla bence hocam. hesap makinesi ile başlarsın sonra bir bakmışsın açık kaynak projelere katkı yaparken bulursun kendini. meşgul olmak zorunda kalman gerekiyor. yoksa olmuyor harbiden. bi de denemek lazım ya ne bileyim otur bi winrar benzeri bişey kodlamaya çalış. githuba koy. ne lazım işte dosya okuma onu sıkıştırma veri tipleri dönüşümleri falan filan. binary aritmetiği mesela çok enteresan yöntemler var veri sıkıştırmak için. onları araştır dene falan. sonra githubda benzer projelere bak millet nasıl yapmış. böyle böyle gider yani.

ne bileyim wifi ağı tarayıcısı felan yapmayı dene. unity oyun motoruna eklenti yazmayı dene. unity oyun motorunu kurcala. telefondan sensör verilerini al onunla bi 3 boyutlu cismi döndür falan. kendini heyecanlandıracak konularda henüz heyecanlıyken yardırmak lazım. sonra heyecanı kaçıyor sende bıkıyorsun.

crypto konuları da zevkli aslında. kripto para oluşturmayı dene. Yarrock_Power isminde bi coin çıkart. :d

keşke bilgisayar mühendisliği seçseydim de daha çok ilgilenebilseydim. salak gibi donanım da donanım elektrik elektronik seçtik hem zor hem de diploması bi boka yaramıyor. neyse. ilerde karşılığını alırız umarım ama donanımda hem maliyet yüksek hem de yazılım kadar para etmiyor bence donanım bilmek. 

HACKEROKAN!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Ne kadar gereksiz proje varsa hepsi gelişim saglsr.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Benzer bir konuyu daha önce de açmıştın sanırım. Belki benzer şeyleri yazmışızdır ama yine yazalım.

1-) C++ ne alaka? Onu bir unut. C++ öğrenmesi ve uzmanlaşması zor olan çok geniş bir dil. Yeni gelen özelliklerle devasa bir boyut aldı. Kaldıki C++ ı kendi başına öğrenmeye çalışmak ayrıca bir zaman alıcı durum. C de aynı şekilde mesela. Ama tabi C için küçük bir dil diyebiliriz C++ la kıyaslarsak.

2-) Paran varsa eğer hiç düşünmeden C derneğinden 1 tane kurs al. Programlamaya giriş kursu al. https://www.csystem.org/duyurular/programlamaya-giri%C5%9F-kursu-ba%C5%9Fl%C4%B1yor-hafta-sonu-0 22 Kasım başlangıç tarihi bugün yani. Bu kurs sonucunda kendini algoritma konusunda epeyce geliştiriyorsun. if else, for, while, diziler, temel algoritmalar, temel kavramlar vs. öğreniyorsun. Bunun sonucunda şunu diyebilirsin ben bu işten keyif almıyorum veya benim hoşuma gitti vs. Programlamaya giriş kursu bir nevi ayıraç görevi görüyor. 

3-) Sonra bir adet programlama dili seç. Ve bu dili detaylıca sistemlice öğren. Bu dil C# veya Java olabilir. Yaşına, okuduğun okula ve yapmak istediğin şeylere göre C de olabilir. Ben C# öğrenmeni tavsiye ederim. Ama tabi kendini hangi alanda geliştirmek istediğine bağlı bir durum bu. Sistem programlama, web uygulaması geliştirme,oyun geliştirme, mobil uygulama geliştirme, frontend developer vs vs. farklı farklı alanlarda iş yapmak isteyebilirsin. Ve paran varsa eğer yine C Derneğinden C# eğitimi almanı tavsiye ederim.

4-) Bu iş motivasyon ve emek gerektiren bir iş. Severek yapılması gerekiyor. Çok çalışmak gerekiyor. Çok çalışmak gerektiği için severek yapılması gerekiyor diyoruz zaten. Ve süreklilik çok önemli bir konu. Bazı eşik değerlerini aşmak için hız kesmeden çalışman lazım. 60 gün günde 1 saat çalışmak yerine 10 gün boyunca günde 6 saat çalışman seni daha iyi noktalara getirecektir. Veya 1 ay X bir konuya çalışıp, sonra 2 ay ara verip tekrar çalışmaya başlamak yapılabilecek en yanlış şeylerden. Süreklilik ve motivasyon çok önemli.

5-) Pratik. İstersen dünyanın en iyi kursuna git. Kendin öğrendiğin şeyleri tekrar tekrar uygulamazsan ÖĞRENEMEZSİN. Basit uygulamalar olur vs. hiç önemli değil. Kendin yapmaya çalışacaksın. Sürekli bir proje içinde olman lazım sürekli. Aynı olay başka alanlarda da geçerli. İngilizcede pratik yapanlar çok çalışanlar öğrenirken pratik yapmayan kişiler öğrenemiyor. Kurslar süreci hızlandırır. Ancak iş sende bitiyor.

Özetle paran varsa C derneğinden kurs al ve bol pratik yap, paran yoksa C derneğinin dağıttığı notları oku pratik yap.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    Hannibal_King bunu yazdı

Benzer bir konuyu daha önce de açmıştın sanırım. Belki benzer şeyleri yazmışızdır ama yine yazalım.

1-) C++ ne alaka? Onu bir unut. C++ öğrenmesi ve uzmanlaşması zor olan çok geniş bir dil. Yeni gelen özelliklerle devasa bir boyut aldı. Kaldıki C++ ı kendi başına öğrenmeye çalışmak ayrıca bir zaman alıcı durum. C de aynı şekilde mesela. Ama tabi C için küçük bir dil diyebiliriz C++ la kıyaslarsak.

2-) Paran varsa eğer hiç düşünmeden C derneğinden 1 tane kurs al. Programlamaya giriş kursu al. https://www.csystem.org/duyurular/programlamaya-giri%C5%9F-kursu-ba%C5%9Fl%C4%B1yor-hafta-sonu-0 22 Kasım başlangıç tarihi bugün yani. Bu kurs sonucunda kendini algoritma konusunda epeyce geliştiriyorsun. if else, for, while, diziler, temel algoritmalar, temel kavramlar vs. öğreniyorsun. Bunun sonucunda şunu diyebilirsin ben bu işten keyif almıyorum veya benim hoşuma gitti vs. Programlamaya giriş kursu bir nevi ayıraç görevi görüyor. 

3-) Sonra bir adet programlama dili seç. Ve bu dili detaylıca sistemlice öğren. Bu dil C# veya Java olabilir. Yaşına, okuduğun okula ve yapmak istediğin şeylere göre C de olabilir. Ben C# öğrenmeni tavsiye ederim. Ama tabi kendini hangi alanda geliştirmek istediğine bağlı bir durum bu. Sistem programlama, web uygulaması geliştirme,oyun geliştirme, mobil uygulama geliştirme, frontend developer vs vs. farklı farklı alanlarda iş yapmak isteyebilirsin. Ve paran varsa eğer yine C Derneğinden C# eğitimi almanı tavsiye ederim.

4-) Bu iş motivasyon ve emek gerektiren bir iş. Severek yapılması gerekiyor. Çok çalışmak gerekiyor. Çok çalışmak gerektiği için severek yapılması gerekiyor diyoruz zaten. Ve süreklilik çok önemli bir konu. Bazı eşik değerlerini aşmak için hız kesmeden çalışman lazım. 60 gün günde 1 saat çalışmak yerine 10 gün boyunca günde 6 saat çalışman seni daha iyi noktalara getirecektir. Veya 1 ay X bir konuya çalışıp, sonra 2 ay ara verip tekrar çalışmaya başlamak yapılabilecek en yanlış şeylerden. Süreklilik ve motivasyon çok önemli.

5-) Pratik. İstersen dünyanın en iyi kursuna git. Kendin öğrendiğin şeyleri tekrar tekrar uygulamazsan ÖĞRENEMEZSİN. Basit uygulamalar olur vs. hiç önemli değil. Kendin yapmaya çalışacaksın. Sürekli bir proje içinde olman lazım sürekli. Aynı olay başka alanlarda da geçerli. İngilizcede pratik yapanlar çok çalışanlar öğrenirken pratik yapmayan kişiler öğrenemiyor. Kurslar süreci hızlandırır. Ancak iş sende bitiyor.

Özetle paran varsa C derneğinden kurs al ve bol pratik yap, paran yoksa C derneğinin dağıttığı notları oku pratik yap.

Para konusu sıkıntı o yüzden o kursu almam pek ihtimal değil, neden c++ derseniz programlamaya giriş dersini c++ ile  başladık okul müfradatına uyuyorum. 

Benim gönlüm Masaüstü ve oyun programcılığı üzerine daha çok işin back end kısmında yetenikliyim. 

Onun dışında uzun yıllarım yok önümde o yüzden sektöre bir şekilde hızlıca girmeliyim. 

C10H15N tarafından 22/Kas/20 02:34 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Bu soru donem donem 100 kere sorulmustur.

Gerek bu siteden gerekse uzman programcilara uye olup takip ettim yillarca.

Hepsi ortak noktada birlesiyor ve şunu diyor

1- ingilizce ogren ( kacarin yok. zaman kaybi olmasin diye programlama ile  ikisini beraberde yurutebilirsin) 

2- calismak istedigin sektörü belirle.  ( isvicre cakisi gibi maymuncuk gibi  "all in one " tarzi bir programlama dili yok.  

Her ihtiyac icin ona uygun programlama gelistirilmis.  Ne istediklerini karar verdikten sonra sorarsin.  Sen ana kriteri ogren. Sonra zaten is hayati seni bir yerlere götürür.  

sitede inanilmaz kaynak var. O kadar cok egitim seti videosu var ki bulursun. Unbalanced konularina bak.  Sen dile karar ver yeterki.  

babanla ilgili konudan istinaden hizlica ogrenmek istiyorsun. acele lazim deyip en kapsamli en zor dili secmissin. C++ kursuna gittigimde hayattan sogumustum :) bana zor geldi. Gerci  hoca da dandikti  :)

Özetle:  kararliysan bu dil icin kolay gelsin. Yok farketmez tekliflere acigim diyorsan. Önce hangi alanda calismak istedigini soyle yada en cok ihtiyac dil is bulmasi kolay  hangisi diye sor. Tavsiyeler zaten arşa deyer. 

Edit: son mesajda yazmissin gormemisim :) yazdigimin gecerliligi kalmadi ama imha etmeye de kiyamadim :) kalsin böyle :)

futurist tarafından 22/Kas/20 03:24 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C10H15N
    C10H15N's avatar
    Homo
    futurist bunu yazdı

Bu soru donem donem 100 kere sorulmustur.

Gerek bu siteden gerekse uzman programcilara uye olup takip ettim yillarca.

Hepsi ortak noktada birlesiyor ve şunu diyor

1- ingilizce ogren ( kacarin yok. zaman kaybi olmasin diye programlama ile  ikisini beraberde yurutebilirsin) 

2- calismak istedigin sektörü belirle.  ( isvicre cakisi gibi maymuncuk gibi  "all in one " tarzi bir programlama dili yok.  

Her ihtiyac icin ona uygun programlama gelistirilmis.  Ne istediklerini karar verdikten sonra sorarsin.  Sen ana kriteri ogren. Sonra zaten is hayati seni bir yerlere götürür.  

sitede inanilmaz kaynak var. O kadar cok egitim seti videosu var ki bulursun. Unbalanced konularina bak.  Sen dile karar ver yeterki.  

babanla ilgili konudan istinaden hizlica ogrenmek istiyorsun. acele lazim deyip en kapsamli en zor dili secmissin. C++ kursuna gittigimde hayattan sogumustum :) bana zor geldi. Gerci  hoca da dandikti  :)

Özetle:  kararliysan bu dil icin kolay gelsin. Yok farketmez tekliflere acigim diyorsan. Önce hangi alanda calismak istedigini soyle yada en cok ihtiyac dil is bulmasi kolay  hangisi diye sor. Tavsiyeler zaten arşa deyer. 

Edit: son mesajda yazmissin gormemisim :) yazdigimin gecerliligi kalmadi ama imha etmeye de kiyamadim :) kalsin böyle :)

Ankara ili sınırında(şimdilik), iş imkanları yüksek bir programla dilinde geliştirmek istiyorum özellikle C#'ı kısa vadeli planlarım C++ ise uzun vadeli planlarım için elimde tutuyorum. bu kariyerimi bu iki dil üzerinden geliştirmek istiyorum.

Neden Web değil diye soran olursada hayatımın hiçbir döneminde ısınımadım.  Web programcılığına yönelik bir yeteneğim fazla yok diye düşünüyorum.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bu işte zaman sınırlaması koymak stresini arttirir... 

Sonuca değil sürece odaklanip ilerlemek lazim gibi geliyor bana.

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

programlamaya giriş ve C dersini alan biri olarak kesinlikle C derneğini tavsiye ederim.

Ignorance is bliss.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efsaneburak
    efsaneburak's avatar
    Erkek
    Realist bunu yazdı

ilk önce ingilizce öğrenmelisin bro.

sonrasında ne yapmak istediğine karar ver, ibneliği bırakıp dili öğren ve sonunda proje geliştir.

Yabancı dilimin yeterli olduğunu düşünüyorum hocam ama proje geliştirmek konusunda yeterli değilim. İnternette araştırıp aynı projeleri tekrarlamaya çalışıyorum 1-2 değişiklik yapıp ama kendimi hala yeterli seviyede bir C# kullancısı olarak görmüyorum nedendir

wAreX!
Toplam Hit: 5717 Toplam Mesaj: 18
programlama