folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlama Öğrenmek [İstek]

Programlama Öğrenmek [İstek]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hsyN
    hsyN's avatar
    Erkek

Lego Robotları için programlamayla uğraşmak istiyorum, çok sağlam öğrenmeme, geliştirmeme gerek yok. İsteyeceğim dillerin geleceğinin olup olmması beni ilgilendirmiyor. Farklı görevlerdeki robotlar için faarklı diller kullanılıyor, bu yüzden birkaç dil ile ilgili kaynaklarınızı-tecrübelerinizi isteyeceğim. (türkçe olması önceliğimdir.)

Öncelikle bu robotlarla ilgilenenler ve neyi ne kadar bilmem gerektiğini sçyleyebilecek olanlar yorum ataarsaa sevinirim.

Neyse öğrenmek istediğim diller: Java, C, C++, Assembly, Lua. Bu dilleri öğrenmeye önümüzdeki yaz başlayacağım, bu sene YGS-LYS maratonu var ama siz kaynakları paylaşırsanız indirmeye başlarım seneye de tekrar güncellerim konuyu elimdeki kaynakları yeni başlayacaklar için tek part altında toplamaya çalışırım. 

/search.asp, google.com gibi saçma şeyler yazmayın lütfen 3 saattir arıyorum, adam akıllı sonuçlar elde edemedim. Elimde ufak bir arşiv var, şuan arşiv diğer pc de olduğu için ne var ne yok diye kontrol edemedim.

Eğer bu dillere başlamak için belli dillerden başlamak, belli temeller atmak gerekiyorsa onları da öğrenmeye açığım. Şimdiden herkese teşekkürler.

test 1 2
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hsyN
    hsyN's avatar
    Erkek

Burası da benim olsun, toplanan kaynakları eklerim.

test 1 2
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

mindstorm hoş bir settir ve Java ve .net ile programlanabilir ama robottikle ilgileniyorsan benim sana önerim en başta hızla prototip yapabilmen için arduino (Hatta motor shield'ı alırsan başın çok az agrır) biraz mekanik bilgi başlangıc için yeterlidir.

Robot programlamada şu güne kadar Java ve C/C++ dilleri haricinde bir dil kullanmadım(Arduinoyuda C sayıyorum) Assembly hiç kullanmadım acıkcası ARM işlemcilerde asm ve C performanslarında gözle görülür bir farkta yaşamadım.

Türkçe kaynak maalesef bilmiyorum ama Arduino Robotics diye bir kitap var fenada degildir

Yok ben illa mindstorm kullanıcam diyorsan

Java için http://docs.oracle.com/javase/tutorial/

.Net için msdn'i kullanabilirsin

Ek olarak ingilizce mindstorm programalama kitaplarıda var.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

gelecek yaz güzel zaman beraber başlayabilriz pek sanmam ama robotun yeterli güce sahip bir işlemcisi varsa server mantığı kazandırılıp belki php asp gibi birşey de çalıştırılabilir ama dediğim gib sanmıyorum bunun yanında geçen sene cebitte gelenler unutmamışlardır şu mükemmel kendilinden kalk(amay)an robotu orda c kullanılmıştı öyle demişlerdi 

I am Jack's inflamed sense of rejection
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hocam sen önce devc++ gibi bir compilerda C++ öğren ondan sonra robot olayına gir.

Robotların mekaniği yazılım tarafından zor ayrıca

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Java, C, C++, Assembly, Lua

Hımmm tamam o zaman :D zaten bunlar öyle zırt diye iki parça dökümanla öğreniliyodu da millet gerizekalı...

Java 1-2 sene

C temeli fazla sürmez ama tam anlamıyla C 3-5 sene (c++ pek farklı değil, oop mantığını ve farkları çözmek fazla uzun sürmez diye onuda c ile öğrenirsin)

Lua diline dair tek bildiğim şey pspde oyun programlamada kullanıldığı...

Assembly (zaman belirtemem tek satır kod yazmadım ancak zor)

Ki hepsinden önce algoritma temeli+gelişmiş algoritmalar+robotikte kullanılan algoritmalar...

Sen bunların alayını öğreneyim sonra robot yapacam dersen bi 8-10 senen var daha.

Biraz araştır,tek birine yoğunlaş ve kesinlikle biryerlerden birşeyler yapmaya başla. Hepsine birden atılma(!)

:)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hsyN
    hsyN's avatar
    Erkek

Hocam milleti bilemem ama sende bir sorun var bence. Bu dillerin hiçbiri hakkında bilgim yok. Nerden bilebilirim çok zor veya çok kolay olduklarını sadece lua ya bakmıştım http://tiltedtwister.com/ daki projeler luayla yazıldığı için, ayrıca lua sadece PSP için kullanılmıyor.

sandman hocam o tüm ingilizce kaynakları indirdim, ayrıca bi sitede de tablo vardı o robotlara yaptıracağımız işlevler çin farklı diller belirtilmişti. Robotiğe özel olarak bir ilgim yok ama elektrik, parçalar ve mekaniğe ilgi duyuyorum ama pek bilgim yok :/ dediklerini araştırıp inceleyeceğim, sağol.

asım hacı evler yakın aslında ama pek görüşemeyiz diye düşünüyorum. THK'nın kurslara gitme gibi planlarım var, http://tiltedtwister.com/ burdaki robotların yapılışı kodları filan var, saat robotun kodlarına baktım zor değildi, lua ile yapılmış, lua basit denilmiş genelde ama yine de araştırma yapmak lazım.

holy hocam bu NXT normal robot programlama gibi değil ufak bi araştırmaya marifetlerini görebilirsin. Adamlar her şey için parça üretmişler, onları düzenleyip basit kodlarla işlevsel hale getirebiliyorsun veya daha basit olsun gitsin duvara 30cm kalınca geri dönsün, ses 30db olunca kolunu kaldırsın, beyaz ışığa şu tepkiyi-sarıya şu tepkiyi versin gibi ayarları da komplike olmayan bir programla halledebiliyorsun.(kendi programı var pc ye kurup usb kablosuyla yükleme yapabiliyorsun)

test 1 2
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackseaboy28
    blackseaboy28's avatar
    Erkek

kolay gelsin ciğerim  

Mobil uygulama geliştirilir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hsyN
    hsyN's avatar
    Erkek

blackseaboy28 bunu yazdı:
    -----------------------------

kolay gelsin ciğerim  

ouzan öğren bana anlat okulda O_o

Evet millet ben şu adamın anlatımlarını izledim sağlamdır dediğiniz kişiler varsa isim yazın ya da direk paylaşın faydalanalım çömezler olarak. Ayrıca bu NXT programlamasıyla uğraşan arkadaşlar varsa bir pm filan da atsalar olur. Ben önümüzdeki yaz o arkadaşlarla iletişime geçip, elimde parçalar varken, konuşmak isterim.

test 1 2
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

bence yapmam gereken syntex i ni öğrenmek hangi dil olursa eğer kafana yatarsa ender kullancağın komutları netten yürütürsün 

benim aklıma yatmayan kısmı sen robot hareket ettireceksen öncelikle PCI bilmen gerekmiyormu sonra gelişmiş bir mekanik ve elektronik  

I am Jack's inflamed sense of rejection
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hsyN
    hsyN's avatar
    Erkek

asiminnesli bunu yazdı:

bence yapmam gereken syntex i ni öğrenmek hangi dil olursa eğer kafana yatarsa ender kullancağın komutları netten yürütürsün 

benim aklıma yatmayan kısmı sen robot hareket ettireceksen öncelikle PCI bilmen gerekmiyormu sonra gelişmiş bir mekanik ve elektronik  

abi siin sıkıntınız mesaajı okumamak, NXT mindstorm diye bi raştırın, verdiğim linke girin bi bakın. Adamlar her şeyi yapmış robotu haareket ettirmek çok kolay. aten kendi programı sürükle bırak yöntemiyle çalışıyor. Yanda menüsü var, robotun parçaları filan var mesela sese duyarlı olan parça var onu takıyosun bide pc de yüklü olan programından seçiyosun 30db ses gelince sağa dönsün diye sonra kaydedip usb kablosuyla cihaza atıyorsun. Çalıştırma tuşuna basınca da ilerlemeye başlıyor robot, 30db ses verince de sağa dönüyor. Bak 1-2 link atıyım, sadece yaratıcılığına kalmış, eğer lego oynadıysan daha sağlam şeyler yaparsın, ki küçüklüğümde pcden çok lego oynamışımdır, koli koli legolarım vardı :)

http://www.youtube.com/watch?v=G56eeEPh6ZE

http://www.youtube.com/watch?v=zL0QnkQ6cSA

Mesaj 19 Temmuz 2012 (Persembe) Saat: 15:40'da __hsyN__ tarafından düzenlendi.

test 1 2
Toplam Hit: 2808 Toplam Mesaj: 12