folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Programlamaya Harvard CS50 İle Başlayın

Programlamaya Harvard CS50 İle Başlayın

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

Merhabalar.

Bir kaç hafta önce bir site buldum.  Kesinlikle büyük bir bilgi kaynağı. İngilizcesi yetersiz olanlar, derslikleri altyazılı biçimde google veya youtube'dan bulabilirler.

Buradan:

https://www.edx.org/

Tamamen ücretsiz olan bu platforma istediğiniz kursa kaydolabilirsiniz (benim kaydolduğum kurs CS50 introduction to Computer Sciences). Kursa kaydolduktan sonra eğitim süresi boyunca - mesela 12 hafta boyunca- lectureları ve "walkthrough" denilen kısa eğitim videolarını izlemeniz gerekiyor. Daha sonra size bazı assignment yani ödevler vererek bunları yapmanızı istiyor. Eğer yapmassanız puanınızı düşüyor. Eğitim tamamen ücretsiz. Tek ücretli yanı, eğer kurs sonunda sertifika almak isterseniz bunun için belli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ama istemiyorsanız almassınız. 

Eğer sizde benim gibi CS50'ye katıldıysanız size bundan biraz bahsedeyim.

Lecturelar ı kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Zira mükemmel iyi anlatıyor hocamız. İlk girdiğinizde size algoritma ve binary sisteminin temel mantığını anlatıyor. Bunu tam olarak anlamanız içinde sonunda bir ödev veriyor. Verdiği ödev ise scratch adlı MIT'nin geliştirdiği uygulamadan basit bir uygulama veya oyun yapmanız. 

CS50'ye katılmak istemiyorsanız bile algoritma mantığını anlamak isteyenler scratch'dan bişiler öğrenmeye çalışşın derim. Arayüzü çok basit ve anlaşılabilir. Zaten çocuklara programlama mantığını öğretmek sevdirmek için yapılmış kendisi.

scratch'a buradan ulaşabilirsiniz.

https://scratch.mit.edu/

Ben ilk ödevimi bitirmeye çalıştım işte burada ilk ödevim :)

(yeşil bayrağa basarak oyunu başlatın)
    https://scratch.mit.edu/projects/110980914/#fullscreen

Edit: Site  Apple'ın itune u  isimli uygulamasına benzer bir yapıya sahip ( iphone veya apple tableti olanlar itunes u yuklesinler o daha iyi bir platform diye biliyorum)

Edit2: Belirtmeyi unuttum. Cs50 Harvard' in bir eseri. Yani demek istediğim Dunyanın en iyi universiteleri ayagımıza kadar ucretsiz olarak getirilmişken (Austen hocamin dedigi gibi) öğrenmemek ayıp olur bence :D 

balbazar tarafından 03/Haz/16 11:50 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

bende yeni konu açmıyım madem

edx mi coursera mı ? 

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

İlla çok aramanıza gerek yok cizgi-tagem sitesinde var aynı kurslar

Bu arada exception atarsan iyi olur oyun sırasında space tuşuna basınca sıfırlıyor :D

0x656e tarafından 02/Haz/16 21:29 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı

İlla çok aramanıza gerek yok cizgi-tagem sitesinde var aynı kurslar

Bu arada exception atarsan iyi olur oyun sırasında space tuşuna basınca sıfırlıyor :D

Soyledigin iyi oldu hocam farketmemistim :D

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    erebos bunu yazdı

bende yeni konu açmıyım madem

edx mi coursera mı ? 

Coursera ya ben isinamadim. Bence edx :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek

Çok teşekkür ederim.

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..." Y.Kemal
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurk
    nurk's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

ben de CS50 mezunuyum, üstüne Introduction to Computer Science and Programming Using Python alın derim mit'den.

hatta biraz paranız olursa ileride -> https://www.extension.harvard.edu/academics/professional-graduate-certificates/data-science-certificate

[22817//kaanabak]
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bosluk
    Bosluk's avatar
    Erkek

bakalım 

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick üstü yazısı.
    uguraba
    uguraba's avatar
    Erkek
    nurk bunu yazdı

ben de CS50 mezunuyum, üstüne Introduction to Computer Science and Programming Using Python alın derim mit'den.

hatta biraz paranız olursa ileride -> https://www.extension.harvard.edu/academics/professional-graduate-certificates/data-science-certificate

Merhaba, Computer Science and Programming Using Python için kayıt oldum.

Öğrenmek istediğim ders online olarak mı yayınlanıyor? Sonrasında stream ederek izleme şansımız var mı ?

Bir de anladığım kadarıyla tüm ders burada otur 60-70 video izle gibi değil de, her hafta takip edilmesi gereken ödev vs interaktif bir olay değil mi ?

Vir sapit qui pauca loquitur.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dodger
    dodger's avatar
    Erkek

Bunlar hep bilgi, teșekkürler hocam :)

Se...a...se...deneme..deneme..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Tesekkurler hocam

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
Toplam Hit: 3508 Toplam Mesaj: 21
computer science cs50