folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlanabilir Maddeler

Programlanabilir Maddeler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Arkadaşlar günümüzde örneğin harddisk programlananilen bir yapı birçok kişi mıknatısın programlana bildiğini söylüyor programlanabilen maddeler nelerdir bilen var mı belki birçok programlananilen madde mevcut ama günümüzde en çok kullanılanları hangileri.  Bu gibi işler ile meşgul olanlar var mıdır...  Çünkü gelecek için çok önemli insan oğlu cihazları Microdizayn etmek yerine bir maddeye o programı entegre edip neden çalıştırmasın yani ilerde ram gibi işlemci gibi chipsetler gibi şeylere gerek kalmayacağını düşünüyorum.  Belki bir madde de analiz özelliği vardır ve bununla prolog gibi dillerde yapay zeka neden yazılmasını. İnsanlar verilerin büyüklüğünü fark ettiklerinde cloud sistemi oluşturdu ve verileri buralarda saklıyorlar internet aracılığıyla ama..  Ya buda yetmez ise???  Bence bu kez maddeler devreye girecektir..  Ama bu maddeler neler olabilir yada nelerdir?  

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Sakin:)

Programlanabilir maddeden kasıt ne bilmiyorum ama şekil hafızalı alaşımlar var: https://en.wikipedia.org/wiki/Shape-memory_alloy

Sabit disk programlanabilir ilginç bir yaklaşım. Şöyle oluyor o işlem. Sabit disk içindeki plakalar bu bizim eski kasetler gibi manyetik bir ortam. Aynı kasete ses kaydettiğimiz gibi sabit disk kafaları da bu manyetik ortamı polarlıyor. Böylece veri kaydedilmiş oluyor. Fakat bu mevcut sabit diskler verimli değil:

Mekanik parça barındırıyor,

Çok güç harcıyor,

Bozulma riski fazla.

Bellek teknolojisinde şimdilik en umut vadedici gelişme https://en.wikipedia.org/wiki/Resistive_random-access_memory sanırım.

Araştırmanız gereken biyosensorlar konusu var. İlginç.

Programlama konusuna gelince: Her madde ve enerji bir şey yapmaya programlanmıştır:) Örneğin demir, oksijenle birleşince paslanmaya; temas eden iki cisim enerji alışverişi yapmaya... programlıdır. 

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Sonuçta oraya bir veri işliyorsun bunu programla yapıyorsun Polarlama dedin ama sonuçta bunu  da bir şekilde işliyorsun veri saklanıyor bunun gibi şeyler 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Çok yanlış gelmişsin o zaman. Programlanabilir madde deyince ben yekpare bir şey anlıyorum, bir mekanizma değil. Yoksa şekil-hafızalı alaşımlar (daha önce verdiğim ilk bağlantı, SMA) sıcaklığa göre şekil değiştiriyorlar.

Mekanizmanın programlısı deyince akla otomatlar geliyor. Otonom makinelerin (otomatların) belki de ilk örneği El-Cezeri tarafından yapılmıştır. https://tr.wikipedia.org/wiki/El-Cezeri

Daha sonraki örnekler delikli kartla çalışan tekstil makineleri sayılabilir. https://tr.wikipedia.org/wiki/Delikli_kart

Delikli kartlar bir nevi programlardı (harvard mimarisi :P). Sonrası yavaş yavaş günümüz elektroniğine doğru geliyor zaten. 

Kısaca programlanabilir derken bir makineden bahsediyoruz. Yoksa masa lambası bile programlanmıştır diyebiliriz. Çünkü bir p girişine q çıkışını verir (düğmeyi aç p=1, ampül yanar q = 1; düğmeyi kapat p = 0, ampül söner q = 0). Birkaç tane düğme ekleyip bu düğmeleri de mantık kapıları ile bağlarsak çok daha değişik sonuçlara ulaşabiliriz. Belki yüzlerce de çıkış olan ampül ekleriz aynı mantıkla.

O polarlama ile ilgili olarak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Teyp#Kay.C4.B1t_i.C5.9Flemi Zaten kayıt işlemi turing-makinesinin temellerinden biridir.

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Yanlış bilmiyorsam bu progralamlanabilen maddeler nanoteknoloji ile ilgili. Şu an için teoride.

Dediğiniz bu hard disk, ram falan ayrı bir konu.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

mesela ışıkla iletişim kursak, internet hızımız ışık hızında olmaz mıydı yoksa çok mu saçmaladım :D

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Söylediğin şeylerle benim dediklerim farklı yani ona bakarsan herşey programlı insanalarda ben algoritmik sistemleri sorsam dediğin doğru çünkü herşeyin bi görevi var bir analiz gerçekleşiyor analiz sonucu işlem yaptırılıyor ama benim demek istediğim şey şu...

1 Madde var Programı o madde içerisine entegre ediyorsun . Madde de kendine verilen özellikler ile o programı çalıştırabiliyor yani bir güç verilerek artık elektrik mi olur veya başka bir şekilde ona enerji verilerek bu maddeyi aktif hale getirdikten sonra içerisindeki programları işlemeye başlayan bi madde böyle bir madde var mı onu soruyorum ..

Şuan böyle bir madde varsa ki vardır bence ALLAH bu gün programlama denen şeyi bize buldurduysa bununda vardır bir hikmeti... Vardiyelim şuan (bilgim yok) bu maddeyi araştıralım 10 gün 15 gün araştıralım ki ilerde bu madde herkesle tanıştırılınca biz yabancı kalmayalım biz direk işlemeye başlayalım o mereti 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek

aklıma direk bu geldi

Dos_Attach tarafından 11/Ara/15 14:41 tarihinde düzenlenmiştir

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı

mesela ışıkla iletişim kursak, internet hızımız ışık hızında olmaz mıydı yoksa çok mu saçmaladım :D

Neden olmasın ki ? elektronları işliyorsak ışığı neden işlemeyelim ama şuan olmaz gibi belki ilerde olur . Şu dünyanın son 30 yılına bakar mısınız şuan farklı bi dünya keşfetti insan oğlu INTERNET gibi ve heryerde var bu ha internet daha eskiden de olabilir şuan yaygın ... Belki ilerde ışık bile işlenilir sonuçta güneş gereksiz bir Madde değil kütle cisim artık herneyse yıldız diyelim.. belki gün gelir güneşin üstünde araştırmalar yapabilecek kadar koruyucu bi madde bulunur güneş üzerinde araştırma yaparlar Marsı bırakıp . Sonuçta Muhteşem bir enerjisi var belki bir gün biter belki hiç bitmez belki de bütün yıldızlardan farksızdır sönmez kendini yenileyen bi yapısı vardır..

EDİT : Yazım hatası

MhmdAlmz tarafından 11/Ara/15 14:44 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dos_Attach
    Dos_Attach's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    ozgunlu bunu yazdı

Neden olmasın ki ? elektronları işliyorsak ışığı neden işlemeyelim ama şuan olmaz gibi belki ilerde olur . Şu dünyanın son 30 yılına bakar mısınız şuan farklı bi dünya keşfetti insan oğlu INTERNET gibi ve heryerde var bu ha internet daha eskiden de olabilir şuan yaygın ... Belki ilerde ışık bile işlenilir sonuçta güneş gereksiz bir Madde değil kütle cisim artık herneyse yıldız diyelim.. belki gün gelir güneşin üstünde araştırmalar yapabilecek kadar koruyucu bi madde bulunur güneş üzerinde araştırma yaparlar Marsı bırakıp . Sonuçta Muhteşem bir enerjisi var belki bir gün biter belki hiç bitmez belki de bütün yıldızlardan farksızdır sönmez kendini yenileyen bi yapısı vardır..

EDİT : Yazım hatası

hiç mi fiberoptikten haberiniz yok hocalar :)

Dolar Ve Euro zulada elimde çek defteri, bir imzayla işin tamam arabanı çek serseri.!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tayga
    Tayga's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı

Hocam fiber dedikleri o oluyor zaten .)

Edit: Üstteki arkadaş önce yazmış.

Tayga tarafından 11/Ara/15 14:51 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2035 Toplam Mesaj: 18
programlama yazılım