folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Prosopagnosia Yüzleri Tanıyamama

Prosopagnosia Yüzleri Tanıyamama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

önce tanım girelim.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Prosopagnosia 

Prosopagnosia (Yunanca Prosopon yüz + agnosia kayıtsızlığı), yüz körlüğü olarak da adlandırılan insan yüzleri tanıyamama, ayıramama durumudur. Prosopagnostikler gözburunağız gibi yüzün her parçasını tek tek görebilmekle birlikte birbirleri ile ilişkisini kuramamaktadırlar.

Hastalık, önceleri beyinde bir hasar kaynaklı olduğu düşünülmekteydi ancak son bulgular yüksek bir genetik ilişki olduğunu ortaya koymuştur. İncelemelerde beynin yüz tanıma ile ilgili temporal veoksipital bölümlerinde bozukluk tespit edilmiştir.

Çeşitli derecelerde etkili olan hastalık, ileri seviyelerinde kişinin kendi yüzünü tanımamasına kadar varabilir. Kalabalık bir grupta oldukça zorlanan bu kişiler genelde bu tür ortamlardan kaçınırlar. Genelde prosopagnostikler kişileri ayırd etmek için sessaçvücut şekilleri gibi ek özellikleri kullanırlar. Bu tür yetenekler hastalığın tanısını zorlaştırmaktadır. Son dönemlere kadar oldukça ender olduğu düşünülen hastalık yeni araştırmalarda %2'ye kadar çıkan sıklıklarda görülmüştür.

------------------------------------------------------------------

şimdi bende hafiften var bu. insanları genelde defalarca görmeden tanıyamıyorum. isimlerini zor aklımda tutuyorum. birinin yüzünü öğremem zaman alırken, sakalını saçını kestiğinde zor tanıyorum veya tanıyamıyorum. uzun süre birini görmediğim zaman yüzünü unutabiliyorum. 

aynısı olan var mı? bu olay hakkında bilginiz var mı? netten görüp budur dedim ama başka birşey de olabilir tabi.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

Sorun sadece yüz le mi ilgili? Yer, isim, kavram falanda unutuyormusun. Tahmin ettiğim kadarı ile çok bağımsız bir hastalık değil. Daha çok Parkinson ve alzheimer bağlantılı. Aile de bu hastalıklar varsa, şüphelenebilirsin.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek

Bir mod gelip sağlık sitesi değiliz diye silerse şaşırma.

Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    karabudun bunu yazdı

Sorun sadece yüz le mi ilgili? Yer, isim, kavram falanda unutuyormusun. Tahmin ettiğim kadarı ile çok bağımsız bir hastalık değil. Daha çok Parkinson ve alzheimer bağlantılı. Aile de bu hastalıklar varsa, şüphelenebilirsin.

bi zamanlar national geoda belgeselde izlemiştim çok eskiden. bi kadın vardı. işyerinde iki kel varsa mesela onları karıştırıyordu. biri saçını kestirince hiç tanıyamıyodu.

bende bu derece değil ama alt seviyesi var.

genelde evet yüzle ilgili. isimde de aynı durum var. yerleri de unutabiliyorum ama en çok yüzlerde sıkıntı çekiyorum. kıyafetinden, sesinden tanıyorum insanları. yüzünden de tanıdıklarım var. gerçi bunlar büyük ölçüde farklı yüzü olan insanlar oluyor.

unutmadığım şeyler ise olaylar ve duygular. beni yakından tanıyanlar az çok bilir, "kim demiş ne zaman demiş hatırlamıyom ama şöyle bişey demiş" gibi cümleler kurarım. olayı hatırlarım çok net, o an hissettiklerimi ya da başkalarının hissettiklerini düşündüklerini hatırlarım çok net, fakat bunlar kimdi, nerdeydik hatırlamakta zorlanırım unutabilirim. bu arada evet insanların düşündüklerini hatırlayabiliyorum söylememiş olsalar bile. 

özetle duygusal bağlantı kurabilirsem hatırlıyorum. kuramazsam hatırlamıyorum. bu normalde hafızayı kuvvetlendirmek içni bi yöntemdir. bendeki fark şu ki, insanların daha iyi hatırlamak için kullandıkları bu durumu ben eğer kullanmazsam hiç hatırlamıyorum.

başka hastalıklar da olabilir tabi. basit bi dikkat dağınıklığı da olabilir. prosopagnosia diye sadece nette denk gelip aha bu galiba dediğim için yazdım. alakası olmaya da bilir.

Prometheus tarafından 22/Eki/13 15:29 tarihinde düzenlenmiştir

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek
    DevilRullz bunu yazdı

DevilRullz bunu yazdı

SAdece yanlış kategoriye açmış bilim teknik bölümüne açmalıydı..

Onun dışında bu tip bilgilendirmeleri silecek modun vay haline.. yada öyle modu barındıran tbt nin vay haline.. yada bunlara rağmen burada duran benim vay halime :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek
    iLLuMiNaTi bunu yazdı
    DevilRullz bunu yazdı

DevilRullz bunu yazdı

Onun dışında bu tip bilgilendirmeleri silecek modun vay haline.. yada öyle modu barındıran tbt nin vay haline.. yada bunlara rağmen burada duran benim vay halime :D

Ben şizofreni ile bilgi topladım ve burada paylaşmıştım. Konu içeriğini de rastgele koyup açmadım ama mod geldi sağlık sitesi değiliz diye sildi. Anasayfada bok gibi konular var onları silmezlerken gelip faydalı bilgileri siliyorlar.

Beyin olanca gücüyle ilerlerken, cinsel sistemlerin korkunç etkinliği daha uykuda olduğu için çocukluk, hayatımız boyunca özlemle geri dönüp baktığımız masumiyet ve mutluluk dönemi, hayatın cennetidir, kayıp cennet. - Arthur Schopenhauer
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek
    DevilRullz bunu yazdı
    iLLuMiNaTi bunu yazdı
    DevilRullz bunu yazdı

DevilRullz bunu yazdı

Ben şizofreni ile bilgi topladım ve burada paylaşmıştım. Konu içeriğini de rastgele koyup açmadım ama mod geldi sağlık sitesi değiliz diye sildi. Anasayfada bok gibi konular var onları silmezlerken gelip faydalı bilgileri siliyorlar.

Bizim ne sitesi olduğumuz hakkında bi mutabakata varsalar bizde rahatlasak onlarda..

Pm den o modu pm le bana belli ise, ki bir daha takmayalım elemanı.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pesimistic
    pesimistic's avatar
    Erkek
    iLLuMiNaTi bunu yazdı
    DevilRullz bunu yazdı
    iLLuMiNaTi bunu yazdı
    DevilRullz bunu yazdı

DevilRullz bunu yazdı

Bizim ne sitesi olduğumuz hakkında bi mutabakata varsalar bizde rahatlasak onlarda..

Pm den o modu pm le bana belli ise, ki bir daha takmayalım elemanı.

Underzero'ya sordum hangi konu dedi söyledim bir daha da PM atmadı unuttu herhalde tekrar sorarım. 1-2 kişi yapıyor sanırsam, bazen sitedeki muritlerin modlarla ilgili imzalarını okuyorum doğruymuş, mod olunca göt tavan mı yapıyor nedir.. Türkiyede yaklaşık 500000 üzerinde şizofren hastası var deniliyor, biri burdan görür bilgilenir belki bir durumda işine yarar. Ha sileceksen de tüm sağlık konularını sil de mantıklı bir hareket yapmış ol değil mi?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alli
    alli's avatar
    Erkek

hocam yüz körlüğü konusu kanald deki kanıt dizisine konu olmuştu. Dizi olmasına rağmen ordaki adli tıp doktoru gerçek bilgiler veriyor bir bak istersen

http://www.kanald.com.tr/kanit/Video/92Bolum-izle/14878/1

https://i.imgur.com/lCgZ0V0.jpg
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    alli bunu yazdı

hocam yüz körlüğü konusu kanald deki kanıt dizisine konu olmuştu. Dizi olmasına rağmen ordaki adli tıp doktoru gerçek bilgiler veriyor bir bak istersen

http://www.kanald.com.tr/kanit/Video/92Bolum-izle/14878/1

evet dünyada da beli araştırmalar gösteriyor ki tanıkların güvenilirliği pek yok. büyük yüzdelerle yanılıyorlar. ve yanlış kişileri "kesin olarak buydu" gibisinden anlatabiliyorlar. birkaç yerde okumuştum. bunun üzerine kitaplar da vardı galiba. o da ayrı bi konu. hatta en son bizde oldu galiba, 2 japona saldırmışlardı ya biri ölmüştü, bi görgü tanığının yanlış teşhisi yüzünden bi adam içeri alınmıştı sonradan hiç ilgisi olmadığı ortaya çıktı.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Forgotten One
    NigraSilva
    NigraSilva's avatar
    Erkek

Bu değilde bende şöyle birşey var en son 10 yıl önce gördüğüm arkadaşımı bile karşılaştığımızda tanırım fakat ailemin dahi yüzünü gözlerimi kapatınca gözümün önüne getiremem. Kime söylesem garipsiyor amk, var mı aranızda böyle bir durum yaşayan?

NigraSilva tarafından 22/Eki/13 19:00 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1435 Toplam Mesaj: 13