folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Python Da Yazdığım Ufak 2 Deneme İçin Yorumlarınızı Alayım

Python Da Yazdığım Ufak 2 Deneme İçin Yorumlarınızı Alayım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Konuyu çok baltalamadan bende birşeyler sorayım mı?

Python öğrenmeyi düşünüyorum bende ama; örneğin vb6'daki gibi GUI tasarımlar yapmak mümkün mü veya böyle gui'li bir program yapıp exe'ye çevirmek mümkün mü? Her bilgisayarda benim programım için pyhton yüklü olmayacak sonuçta. 

Ben nedense vb6'yı çok seviyorum :) Bunun üzerine ya python öğreneyim yada C++ öğreneyim diyorum.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Python öğrenmeyi düşünüyorum bende ama; örneğin vb6'daki gibi GUI tasarımlar yapmak mümkün mü veya böyle gui'li bir program yapıp exe'ye çevirmek mümkün mü? Her bilgisayarda benim programım için pyhton yüklü olmayacak sonuçta. 

Ben nedense vb6'yı çok seviyorum :) Bunun üzerine ya python öğreneyim yada C++ öğreneyim diyorum.

Hocam GUI konusunda en rahat ve sorunsuz (Platform bağımsızlıkla uğraşmıyorsan) C# Forms. Ama platform bağımsız birşey yapmak istiyorsan biz Java'da SWT ile bir uygulama yapmıştık. Gerçekten leş. Ayrıca 32-64 bit için ayrı exe (jar) çıkartman gerekiyor ve uğraştırıyor. 

C++ için QT var Python içinde vardır zannedersem. Hatta Dropbox'un linux client'i Python ile yazılmış.

Ayrıca Java için JRE, Python içinde python kurulu olması gerekiyor bilgisayarda. Ama build-in uygulamanın içine python ve jre gömüp bilgisayarda ekstra kurulum yaptırmadan uygulamanı çalıştırtabilirsin.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    Lightsaber bunu yazdı
    TeRRoR bunu yazdı

Hocam değişken isimlendirmelerinde python'da kullanılan standartları gözden geçirmeni öneririm. "degisken_adi" şeklinde tanımlama biçimi olduğunu zannetmiyorum pythonda. camelCase kullanılıyordur %99 internette aratıp bulabilirsin onu. 

Birde [b for b in liste if b % 2 != 0] şeklinde bir tanımlaman var. Python'da böyle tek satırda güzel şeyler yazabiliyorsun ancak elinin alışması açısından bu tür logicleri-döngüleri, if-else'i vs. rahat anlayabilmek ve kod yazmaya elinin alışması için ayrıca uzun uzun yazmanı öneririm.

Son olarak ingilizce bilmiyorsan ve bu işi yapmak istiyorsan ingilizce kursuna vs. birşeye yazıl. İngilizce ŞART.

Kolay gelsin iyi kodlamalar!

Hocam ben camelCase kullanana denk gelmedim hiç, orjinal dökümentasyonlarda da degisken_adi seklinde gördüm genellikle.

şçyle de bir şey buldum: http://stackoverflow.com/a/159745/2946122 

Harbiden_öyleymiş_çok_enteresan :)

Şöyle bir yorum var çok hoşuma gitti: 

Examples for functions/methods - AbsolutelyStupid (C#), absolutelyStupid (Java), absolutely_stupid (Python), Absolutely_Stupid (I don't remember) and absost (C++ std::)

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

[IMG]http://i66.tinypic.com/w0nta9.jpg[/IMG]

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Hocam python hakkında yeterince bilgim yok , uzman arkadaşlar da ayrıca cevap vereceklerdir muhtemelen

fakat bende python u araştırırken moduller yardımı ile gui oluşturulabildiğini ve aynı şekilde moduller yardımıyla exe elde edilebiliyor.  https://www.google.com/search?q=python+gui&rls=com.microsoft:tr:{referrer:source?}&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7NDKB_trTR520#q=python+gui&newwindow=1&tbs=lr:lang_1tr&lr=lang_tr   Bakarsan türkçe kaynaklarda bulabilirsin bu konuda

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    coder2 bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Hocam python hakkında yeterince bilgim yok , uzman arkadaşlar da ayrıca cevap vereceklerdir muhtemelen

fakat bende python u araştırırken moduller yardımı ile gui oluşturulabildiğini ve aynı şekilde moduller yardımıyla exe elde edilebiliyor.  https://www.google.com/search?q=python+gui&rls=com.microsoft:tr:{referrer:source?}&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7NDKB_trTR520#q=python+gui&newwindow=1&tbs=lr:lang_1tr&lr=lang_tr   Bakarsan türkçe kaynaklarda bulabilirsin bu konuda

Aynen Qt'nin Python extensionu ile yapılabiliyormuş. Ama bence ihtiyaçlara göre bakıp karar vermek gerek dile.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo
    NoktaliVirgul bunu yazdı

QTDesigner var sürükle bırak GUI yapıyorsun fakat ondan sonrasını kodlaman gerekiyor o kısımı sevmiyorum mesela ben o yüzden terminalden gui yazmak daha kolayıma geliyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı
    NoktaliVirgul bunu yazdı

QTDesigner var sürükle bırak GUI yapıyorsun fakat ondan sonrasını kodlaman gerekiyor o kısımı sevmiyorum mesela ben o yüzden terminalden gui yazmak daha kolayıma geliyor.

NEDİR BU KONSOL SEVDAIIDIEAD derdi sayıgıdeğer bir tanıdığımız burda olsa.

while (1<2)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Birşeyler birşeyler;

https://iluxonchik.github.io/why-you-should-learn-python/

Toplam Hit: 2797 Toplam Mesaj: 20
python exercise