folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Python Herşeye Yeter Mi? (Veri Madenciliği Ve İstatistik)

Python Herşeye Yeter Mi? (Veri Madenciliği Ve İstatistik)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

Bioinformatik çalışmak istediğim için Python a başladım, öncesinde R la giriş yapmak istemiştim ancak hem hocalarım hem forum hemde internet aklımı çelerek Biopython un bioconductor den daha iyi olacağını R ın istatistik programı olduğu için kendini bu işe adamıyacaksan bulaşma ya getirilen diyaloglarla beni uzaklaştırdılar.

Daha önce hiç bir programlama dili tecrübem olmadığı için öncesinde çok zorlandım, programı yükleyince R studio tarzı birşey bekliyordum ancak cmd  penceresi açılınca bi ağlayasım geldi, ama IDE mevzusunu öğrendim

şuan Canopy kullanıyorum ve bir kaç sorum olacak.

ana sorularım şu, ben veri ve metin madenciliğinede merak saldım ve boş zamanlarımda ilgilenmek istiyorum, rapidminer ı indirdim ancak bazen diyorumki kendimi çok fazla dağıtıp herşeyden biraz öğreniceğime şu pitonda gidebildiğim kadar ilerimi gitsem ki, çünkü öyle her pastadan tadıyim dedikmi hiç birini bitiremiyoruz.  bu bağlamda rapidminer ı öğrenmeden ilerleyen zamanlarda veri madenciliği gibi meslek edinmeyeceğim ancak işim olduğunda başvurabileceğim bir kabiliyete pitonda mı devam etmeli yoksa rapidminer da mı? 

Aynı şey istatistik içinde geçerli, SPSS, gPad gibi programlar öneriyolar, ben bi kikare,student t testi yapıcam o da kırkyılın başı,  arada sırada grafik çizmem gerekicek felan, acaba bu ve benzeri işleri pitonda layıkıyla yapabilirmiyim? aslında sormak istediğim grafikleri hiç iyi yapamıyo gibi(görsel manada) ama bazı araçlar varmış onlarla iyi yaparmışım felan diyolar da anlamıyorm açarmısınız?

kısaca: Veri madenciliği için bir tool ya da IDE önerirmisiniz, ya da canopy de devam etmek ıstıyorum hangi araçları ekleyerek veri madenciliğini rapidpad gibi rahat bir arayüzle yapabilirim ya da hangi araçları ekleyerek çok güzel grafikler çıkarabilirim. birde 2.7 indirdim.

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Çizdim

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

okey derdini anladım:)

sektöre baktın mı data scientist denilen adamlar ya R ya da python ile çalışıyorlar. R tam olarak bu konuya odaklanmış bir dil ama artık analiz sadece matematik formülleriyle değil hadoop kafka spark gibi analizleri destekleyecek alt yapı yazılımlarınada ihtiyaç duymaktadır.

python özellikle bu konuda öne geçer

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=xDo2FpZ0duQ
    <="//www.youtube.com//xDo2FpZ0duQ" width="425" height="350">

masteryoda tarafından 15/May/16 15:30 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

@sandman peki o zaman pythondan şaşmadan emin adımlarla gidicem, SPSS felan hiç uğraşmıyim ancak şu rapid miner gibi bir İDE si var mı ya da tool olarak ne kullanmam lazım veri ya da metin madenciliği yaparken ya da yoluma hem piton hemde rapidminer öğrenerek mi devam edeyim?

@KrypT hocam çok teşekkür ederim kısa zaman içinde detaylı inceliycem, bende biopython un kendi sitesinden indirme cookbok vardı ama burası seklemere aldıgım bir çok yardımcı siteden epey iyi, benim alana doğrudan hitap ediyor.

@piyasaya hitap etsede yine bilgimiz olmuş oldu çok sağol

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iKlotho
    iKlotho's avatar
    Erkek

Grafik çizme, t-testi gibi istatistiksel işlemleri pythonla yapmak için scipy da ki kütüphaneleri kullanabilirsin.

Too weird to live, too rare to die.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

peki dediğim gibi ben hiç bir zaman bu alanı meslen edinmiycem o yüzden ilerde ya python yetmiyo R a geçeyim demem değil mi? yani python her işini görür  çok daha genel ve userfriendly diyolar

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/user/sentdex/playlists bi bak hocam

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    T3SL4
    T3SL4's avatar
    Erkek

Python veri madenciliğinde aktif olarak rol alıyor istatislik çizelgeleri ise R ile tasarlanıyor.

Python herşeye yetermi derken genel bir başlık gömülü sistemlerde tam hakim olmasada diğer alanlara rahatlıkla hitap eden bir teknoloji.

Stay hungary Stay foolish
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Bioinformatiğe ben de oldukça meraklıyım ama doğru düzgün eğitim verecek birisini bulamadım üniversitede. Güzel bir şeyler bulursan benimle de paylaşırsan sevinirim hocam :)

while (1<2)
Toplam Hit: 3519 Toplam Mesaj: 15
python veri madenciliği rapidminer