folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Python İle Alakalı Birkaç Soru

Python İle Alakalı Birkaç Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek

Daha önce python kullanmadın. Dün indirip, bir şeyler denedim ama yeterli kaynak bulamadım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Şimdi bir kayıt formu var. Step step ilerliyor. Ben find_element_by_id ile seçip send_key ile formu dolduruyorum ama o element yoksa hata verip duruyor. Random user agent gönderdiğim için formu farklı farklı gösteriyor. Boş mu dolu mu kontrolünü if else ile denedim ama yine hata veriyor

İleri butonu var. İlkine tıklıyor ama ikincisi de aynı olduğu için yine donup kalıyor. Xpath ile seçiyorum bunu da ve doğru seçtiğimden eminim.

Doğum tarihi kısmı var. Günü ayı seçiyor. Yılı seçmiyor.

Son sürüm kullanıyorum. İşe yarayacak bir kaç şey gösterebilecwk ya da yönlendirebilecek var mı?

..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liarhack
    Liarhack's avatar
    Erkek

Yazmış olduğun kodu kopyalar mısın ?

www.tithack.com
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek
    Liarhack bunu yazdı

selenium.common.exceptions.NoSuchElementException: Message: no such element: Unable to locate element: {"method":"xpath","selector":"//button[@value='İleri']"}

# İleri
    driver.find_element_by_xpath("//button[@value='İleri']").click()

böyle bir hata veriyor hocam. bu element sayfada olmadığı zaman bir kontrol eklemek istiyorum. değişkene atayım if else ile kontrol etmek istediğimde de hata veriyor.

..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

Try catch kullan hacı 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

Try catch kullan hacı 

hocam pythona dün giriştim valla. örneklerde de hiç denk gelmedim. birden fazla elementin var olup olmadığını nasıl denetleyebilirim. her türlü kaynak makbule geçer.

..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liarhack
    Liarhack's avatar
    Erkek
    lepusmorris bunu yazdı
    Liarhack bunu yazdı

selenium.common.exceptions.NoSuchElementException: Message: no such element: Unable to locate element: {"method":"xpath","selector":"//button[@value='İleri']"}

# İleri

böyle bir hata veriyor hocam. bu element sayfada olmadığı zaman bir kontrol eklemek istiyorum. değişkene atayım if else ile kontrol etmek istediğimde de hata veriyor.

try:
    element = driver.find_element_by_xpath(".//*[@id='İleri']")
    element.click()
    except NoSuchElementException:
    pass

www.tithack.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Hocam biraz açar mısın konuyu görsel vb var mı ya da kaynak dosya 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek
    lepusmorris bunu yazdı
    Liarhack bunu yazdı

# İleri

Diyor ki; böyle bir html öğesi(ya da bu özellikteki etiket de diyebiliriz) yok diyor hocam.

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick üstü yazısı.
    uguraba
    uguraba's avatar
    Erkek

Form'da bulunan bir öğeyi denetledikten sonra send_keys fonksiyonunda içeriği ekledikten sonra TAB ekleyerek otomatik olarak bir sonraki öğeye geçiş yapabilirsin. Bu şekilde eğer doğum tarihinde yıl öğesi TAB index barındırıyorsa istediğin içeriği aktarabilirsin. Aynı şekilde button'u bulmakta zorlanıyorsan, tüm field'ları doldurduktan sonra send_keys fonksiyonunda ENTER ekleyerek click ile eşleşme sağlayabilirsin.

Vir sapit qui pauca loquitur.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lepusmorris
    lepusmorris's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı

Hocam biraz açar mısın konuyu görsel vb var mı ya da kaynak dosya 

mantık şu hocam. bir kayıt formu düşün step step ilerliyor. siteye proxy ile bağlanıcam. bunu da döngüye alıp üyelik oluşturucam. pythonda fake_useragent ve random ad & soyad oluşturan kütphaneler varmış bunu kullanabiliyorum.

şimdi siteye bağlandım.

ileri_btn = driver.find_element_by_xpath("//button[@value='İleri']") böyle bir element varsa

ad & soyad yazdırıp, ileri_btn'ye tıklattırıcam

tabiki bu ad soyad inputları var mı diye de kontrol etmek istiyorum hata payı olmaması için. birinden birini bulamadı mı driver.close() ya da driver.quit() fonksiyonlarından birini çalıştırabilir. arasında ne gibi fark var onu da bilmiyorum ama ikisi de aynı işe yarıyor sanırım.

try:
    	ileri_btn = driver.find_element_by_xpath("//button[@value='İleri']").click()

# Adınız
    	firstname = names.get_first_name()
    	reg_firstname = driver.find_element_by_name("firstname")
    	reg_firstname.send_keys(firstname)

# Soyadınız
    	lastname = names.get_last_name()
    	reg_lastname = driver.find_element_by_name("lastname")
    	reg_lastname.send_keys(lastname)

# İleri

# birthday_day
    	random_birthday_day = random.randint(1, 29)
    	select_birthday_day = Select(driver.find_element_by_name('birthday_day'))
    	select_birthday_day.select_by_index(random_birthday_day)

# birthday_month
    	random_birthday_month = random.randint(1, 12)
    	select_birthday_month = Select(driver.find_element_by_name('birthday_month'))
    	select_birthday_month.select_by_index(random_birthday_month)

# birthday_year
    	random_birthday_year = random.randint(1980, 1995)
    	select_birthday_year = Select(driver.find_element_by_name('birthday_year'))
    	select_birthday_year.select_by_index(random_birthday_year)

time.sleep(3)

# İleri
    	driver.find_element_by_xpath("//button[@data-store-id='3']").click()

except NoSuchElementException:
    	print("bulamadı")

..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek
    lepusmorris bunu yazdı

Daha önce python kullanmadın. Dün indirip, bir şeyler denedim ama yeterli kaynak bulamadım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Şimdi bir kayıt formu var. Step step ilerliyor. Ben find_element_by_id ile seçip send_key ile formu dolduruyorum ama o element yoksa hata verip duruyor. Random user agent gönderdiğim için formu farklı farklı gösteriyor. Boş mu dolu mu kontrolünü if else ile denedim ama yine hata veriyor

İleri butonu var. İlkine tıklıyor ama ikincisi de aynı olduğu için yine donup kalıyor. Xpath ile seçiyorum bunu da ve doğru seçtiğimden eminim.

Doğum tarihi kısmı var. Günü ayı seçiyor. Yılı seçmiyor.

Son sürüm kullanıyorum. İşe yarayacak bir kaç şey gösterebilecwk ya da yönlendirebilecek var mı?

:((( hocam palas pandıras yazmaya başlama otur a dan z ye bi tutorialla öğren ilk konuları:

https://www.tutorialspoint.com/python/

Toplam Hit: 4252 Toplam Mesaj: 24
python 3.x