folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Ramazan Hilali Görülmedi, Ramazan 1 Pazar Günü

Ramazan Hilali Görülmedi, Ramazan 1 Pazar Günü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Varg
    Varg's avatar
    Erkek

"Hilali görmedikçe oruç tutmayınız. Ve yine hilali görmedikçe iftar etmeyiniz. (bayram yapmayıniz)." hadis-i şerif

ramazan hilali gözükmedi, yarın şaban ayının 30 u. ramazan 1 pazar gününe denk geliyor. allah tüm müslümanların ramazan ayını mübarek kılsın.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

geçen yıl da görülmemişti suudi arabistan 1 gün geç başladı 1 gün geç bitirdi.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Varg
    Varg's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

geçen yıl da görülmemişti suudi arabistan 1 gün geç başladı 1 gün geç bitirdi.. 

benim hatırladığım kadarıyla diyanetin takvimiyle bayram aynı güne denk gelmişti

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ben hadislerin güvenirliliği konusunda şüpheciyim hocam.. türkiye de sanırım diyanetin belirlediği tablo şeklinde ilerleyecek.. suud yine farklı yapabilir.. gerçi her yıl çıkıyor hilal görülmedi haberi.

şöyle bi haber var

2014 Ramazan Ayı Hilali Göründü mü ? Henüz bir açıklama gelmedi Diyanet'den resmi bir açıklama geldiği an bu başlık altında eklenecektir.

RAMAZAN HİLALİ İLK OLARAK GÜNEY AMERİKA KIYILARINDAN GÖZLEMLENECEK
    Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile birlikte toplantıda konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, konunun uzmanı olmayan kişilerin açıklama yapmaması gerektiğini, bu konuda yapılan çalışmaların bilimsel olarak ve hassasiyetle yürütüldüğünü hatırlattı. Yaman, Ramazan ayının başlangıcına ilişkin tespitlerin astronomik gözlem ve hesaplamalarda 27 Hazira 2014 Cuma günü 08.09'da kavuşum meydana geleceğini, aynı gün 21.45'te Ramazan'a ilişkin görülür hale geleceğini söyledi. Yaman, "Bu hilal ilk defa Güney Amerika'nın Atlas Okyanusu kıyılarından itibaren görünmeye başlayacak. Dünyanın bir yerinde görünmesinin her tarafta görünmesi içtihadının bir gereği olarak başkanlığımız takip eden günü yani 28 Haziran 2014 Cumartesi günün Ramazan'ın ilk günü olarak ilan etmiştir." dedi. 

unbalanced tarafından 28/Haz/14 00:24 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

bu araplar da bence sırf şovmenlik peşinde. göründü görünmedi diye sıkıyolar. muhtemelen en müslüman biziz politikasıyla ilgilidir.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Varg
    Varg's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

ben hadislerin güvenirliliği konusunda şüpheciyim hocam.. türkiye de sanırım diyanetin belirlediği tablo şeklinde ilerleyecek.. suud yine farklı yapabilir.. gerçi her yıl çıkıyor hilal görülmedi haberi.

şöyle bi haber var

2014 Ramazan Ayı Hilali Göründü mü ? Henüz bir açıklama gelmedi Diyanet'den resmi bir açıklama geldiği an bu başlık altında eklenecektir.

RAMAZAN HİLALİ İLK OLARAK GÜNEY AMERİKA KIYILARINDAN GÖZLEMLENECEK
    Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile birlikte toplantıda konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, konunun uzmanı olmayan kişilerin açıklama yapmaması gerektiğini, bu konuda yapılan çalışmaların bilimsel olarak ve hassasiyetle yürütüldüğünü hatırlattı. Yaman, Ramazan ayının başlangıcına ilişkin tespitlerin astronomik gözlem ve hesaplamalarda 27 Hazira 2014 Cuma günü 08.09'da kavuşum meydana geleceğini, aynı gün 21.45'te Ramazan'a ilişkin görülür hale geleceğini söyledi. Yaman, "Bu hilal ilk defa Güney Amerika'nın Atlas Okyanusu kıyılarından itibaren görünmeye başlayacak. Dünyanın bir yerinde görünmesinin her tarafta görünmesi içtihadının bir gereği olarak başkanlığımız takip eden günü yani 28 Haziran 2014 Cumartesi günün Ramazan'ın ilk günü olarak ilan etmiştir." dedi. 

kardeşim hadislere güvenmiyorsan eğer ozaman hicri takvimede güvenmeyeceksin. hicri takvim nasıl çıktı ortaya? 
    bizi ilgilendiren suud değil hilal. ayrıca bir çok ülkede pazar günü başlayacak türkiye bunların dışında tabii. ayrıca diyanetinde böyle birşey olduğunda zan yapmak istemem ama takvimi değiştireceğini sanmam. bildiğim kadarıyla yıllar öncede buna benzer hatalar yapıldı saklandı medyadan. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Subtitle
    Subtitle's avatar
    Erkek

Birgün fazla tutarız sıkıntı yok :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kumanaga
    Kumanaga's avatar
    Erkek

nerede o eski ramazanlar.

⎝Her boku biliyorsun, "Herkes" yazmasını bilmiyorsun.⎠
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@varg, bu takvim hesabı aya göre yapılıyor.. ve bu şekilde kullanılır. hadislerin hepsi yanlıştır ya da doğrudur demiyorum. eğer kur'an ile paralelse doğru olduğuna ihtimal veririm. hadislerin tümünü inkar etsem de bu beni din dışı bırakmaz. adamların yıllardır kullandığı takvim budur ve ramazan da onların ayının ismidir. ay takvimi olduğu için  ona göre belirlenmiş kurallar. suudlar görmedi demek ayın öyle olmadığı anlamına gelmez. verdiğim açıklamayı okursan orada nasıl olduğu söyleniyor. 

şuan ortada bir resmi açıklama yok, gazetelere de baktım bir şey göremedim.. ingilizce olarak arayacağım bakalım kim ne düşünüyor.. türkiye harici demişsin ama kaynak göremedim

bak mesela en basitinden

http://www.islamic-relief.org.uk/about-us/what-we-do/ramadan/ramadan-timetable/

google da aratabilirsin ramadan 2014 timetable diye.. kimde farklı başlıyormuş? amerikada başlar onun sebebi de belli zaten..

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam bulut vardır, göktaşı vardır falandir filandir görememissindir. ama bu aylarin hesabini diyanet yıllardır yapio. sen gidipte tek basina herseyi nasıl takip edebilirsin ku. o yüzden diyanetin takvimine uymak gerek. varsa bi yanlışlık onların boynuna...

goo.gl/qBNZmW
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MbK
    MbK's avatar
    Erkek

Normalde uyulması gereken takvim ay takvimidir.

Ama bir gün önceki ezan saatiyle bir gün sonraki ezan saati arasında 1 saat farkı açıklayamayan bir diyanete uyuyorsunuz. :-)

Hee dinde olay fetvayı vereni bağlar tabi ki ama aklın yolu bir aslında.

İçinizdeki niyet hepsinden önemli olmakla birlikte ay takvimi din için geçerli olandır.

Allah herkesin orucunu kabul eder umarım.

Çok özel kadınlar tanıdım. Bana hayatı onlar tanıttılar...
Toplam Hit: 4087 Toplam Mesaj: 26