folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Rasberry Pi Model B Almayı Düşünüyorum Tavsiyeler

Rasberry Pi Model B Almayı Düşünüyorum Tavsiyeler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar asıl amaç günlük kullanımdan öte belli bir amaç için (web server, vb. basit ama) rasberry pi almayı düşünüyorum. Ancak hız konusunda büyük bir endişem var aslında küçüklük ve 512 mb ram beni çok cezbetti. Fikirlerinizi alabilir miyim

Teşekkürler :)

Bize çağ dışı diyorlar Doğrudur; Çağlar açtık, çağlar kapattık Çağlar bizden geri!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam bende raspi model b var hız konusunda endişen olmasın. Ben gayet rahat kullanıyorum. Üstüne raspbian kullanıp kurcalamışlığım da var, openeleck kurup 1080p dts filmleri hiç takılmadan izlemişliğim de var.

Eğer hız konusunda sıkıntın olarusa turbo modu açıp %50 daha fazla performansı garantini etkilemeden elde edebilirsin:

http://www.raspberrypi.org/archives/2008

http://www.element14.com/community/community/raspberry-pi/blog/2012/09/20/upgrade-to-turbo-mode-without-reflashing

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JuMaN
    JuMaN's avatar
    Erkek

İşetim sistemini o zaman flash bellege mi kuruyoruz bunda direk flahs bellekten mi başlıyor ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    JuMaN bunu yazdı

İşetim sistemini o zaman flash bellege mi kuruyoruz bunda direk flahs bellekten mi başlıyor ?

Evet sd karta imaj dosyasını win32diskimager tarzı bir programla direk yazıyorsun.Ondan dolayı class 8 üstü yüksek boyutlu bir sd kart seçmek daha yararlı oluyor.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek

Hocam eğer öyle diyorsanız hemen sipariş vericem SAMM den almak iyi olur sanırım. Bu arada Rasberry Pi  normal bir sd kart ile mi çalışıyor SDHC gibi birşey dediler e fark varmı bizim kullandıklarımızla?

Bize çağ dışı diyorlar Doğrudur; Çağlar açtık, çağlar kapattık Çağlar bizden geri!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

aklıma soktunuz iyimi ya :D 

pi tybe b : 114,48 TL

16gb class 10 sdhc : 49,61 TL

kutu : 17,35 TL

toplam : 181,44 tl

parasızlık : paha biçilemez

http://www.leyladansonra.com/
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek

Hocam pi type b yi SAMM da daha ucuza gördüm ya ben KDV yok mu ki üstünde o.O

Ayrıca kutuya ne gerek var :D

SD kart kısmı öyle 8e düşür istersen

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    Theholiqan bunu yazdı

Hocam eğer öyle diyorsanız hemen sipariş vericem SAMM den almak iyi olur sanırım. Bu arada Rasberry Pi  normal bir sd kart ile mi çalışıyor SDHC gibi birşey dediler e fark varmı bizim kullandıklarımızla?

Hocam dediğim gibi sd kartlarla çalışıyor ama en kötü class4 olabiliyorsa class8 ve üstü ile kullan ki okuma yazma ve açılmada bekleme.

Ben robotistandan almıştım 2 gün içinde gelmişti, sd kart olarak bende class 8 bir tane vardı onu kullanıyorum:

https://www.robotistan.com/Raspberry-Pi-Kombo-Kit-Raspberry-Pi-Type-B-Muhafaza-Kutusu-Adaptor-SD-Kart,PR-1568.html

torpedo_XL tarafından 08/Mar/14 23:31 tarihinde düzenlenmiştir

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Theholiqan
    Theholiqan's avatar
    Erkek

Hocam o zaman elime para geçince ilk işim bu zımbırtıyı almak olucak. Babama bilgisayar aldım nakitlerim sıfırlandı artık önümüzdeki aya bu işi halledicem. Fikrim kesinleşti gerçekten verimli bir alete benziyor :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordfish
    swordfish's avatar
    Erkek

35 usd diyor videoda n iş türiyede 120 lira :S

Eskişehirin göbeğinde tecavüze uğrayan Rapci gençler : http://www.youtube.com/watch?v=248MKazGlpo&feature=plcp
Toplam Hit: 2571 Toplam Mesaj: 33