Raspi X Olmadan Kullanma?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Merhabalar herkese,

RasPi konusunda 2 sorum var.

1. RasPi 'yi X pencere yöneticisi olmadan kullanmak istiyorum. X 'i silmek kolay da sildikten sonra C ve ASM ile grafik falan çizdirmek amacındayım.

Ben doğrudan tty terminalleri üzerinden mesela grafiklere sahip bir oyun yazıp çalıştırmak istiyorum. Arada hiçbir katman olmasın. Sadece donanım ve gcc derleyici ile başbaşa kalayım. :)

(gerçi yine işletim sistemi var ama en azından pencere yön. yok.)

2. Yine arada pencere yöneticisi olmadan çevre birimleri daha doğrusu üzerindeki GPIO giriş/çıkışlarını kontrol etmek istiyorum. Mesela sıcaklık sensörü taktım diyelim. Bunun gibi donanımları terminal üzerinden yönetebiliyor muyuz?

Araştırmaya araştırdım ama bir sonuc bulamadım. Ya yanlış kelimelerle araştırıyorum ya da çözüm çok basit o yüzden bulamadım. :)))

Herhangi bir belge bir anahtar kelime falan verirseniz gerisini hallederim diye düşünüyorum.

SkynetX tarafından 20/Mar/17 13:39 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Merhabalar herkese,

RasPi konusunda 2 sorum var.

1. RasPi 'yi X pencere yöneticisi olmadan kullanmak istiyorum. X 'i silmek kolay da sildikten sonra C ve ASM ile grafik falan çizdirmek amacındayım.

Ben doğrudan tty terminalleri üzerinden mesela grafiklere sahip bir oyun yazıp çalıştırmak istiyorum. Arada hiçbir katman olmasın. Sadece donanım ve gcc derleyici ile başbaşa kalayım. :)

(gerçi yine işletim sistemi var ama en azından pencere yön. yok.)

2. Yine arada pencere yöneticisi olmadan çevre birimleri daha doğrusu üzerindeki GPIO giriş/çıkışlarını kontrol etmek istiyorum. Mesela sıcaklık sensörü taktım diyelim. Bunun gibi donanımları terminal üzerinden yönetebiliyor muyuz?

Araştırmaya araştırdım ama bir sonuc bulamadım. Ya yanlış kelimelerle araştırıyorum ya da çözüm çok basit o yüzden bulamadım. :)))

Herhangi bir belge bir anahtar kelime falan verirseniz gerisini hallederim diye düşünüyorum.

Hocam ben raspi ile uygulama yaptim X i baslatmiyor. Sadece Java ile yaptigim arayuzu cikariyor. Kastettigin bu mudur ?

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hworm
    hworm's avatar
    Erkek

psp tarzı bir şey mi yapıyoruz kendi arayüzü bulunan :)

No thing is possible ,world itselfs say ı’m possible
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@dhmm;

Hiç X olmadan Java GUI yine açmaz biliyorum ama sen faydalandığın kaynağı verirsen bakayım hocam oradan ben.

@@hworm;

Aynen öyle bir şey hocam. PSP olur, Commodore64 gibi olur. :))

Hem de alt seviye programlamayla biraz uğraşmak istiyorum.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

@dhmm;

Hiç X olmadan Java GUI yine açmaz biliyorum ama sen faydalandığın kaynağı verirsen bakayım hocam oradan ben.

Tam hatirlamiyorum hocam masaustune bir script koymustum java jar ... diye benim yazilim baslatan.

Sonra

/etc/xdg/lxsession/LXDE-pi/autostart

dosyasi icinde x i baslatmamasi icin bir satir kaldirmistim

ve buraya benim olusturdugum scriptin yolunu vermistim.

Boylece script benim java uygulamayi calistiriyordu. Program kapaninca da raspiye shutdown komutu veriyorum.

Eger istersen yaptigim kisiden isteyebilirim dosyalari.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

@dhmm;

Alabilirsen bakarım hocam. 

Hani eskiden atarilerde olurduya kaseti takar oyunu seçer oynardık. Öyle bir şey yapmak istiyorum.

Zaten bendeki Model B. Pencere yöneticisi ile kullandım mı çok yavaş kalıyor. Bazen dakkalarca bir işlemi bekliyorum. En çok sistem kaynağı tüketen x pencere yöneticisi.

SkynetX tarafından 20/Mar/17 14:27 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

@dhmm;

Alabilirsen bakarım hocam. 

Hani eskiden atarilerde olurduya kaseti takar oyunu seçer oynardık. Öyle bir şey yapmak istiyorum.

Zaten bendeki Model B. Pencere yöneticisi ile kullandım mı çok yavaş kalıyor. Bazen dakkalarca bir işlemi bekliyorum. En çok sistem kaynağı tüketen x pencere yöneticisi.

Hocam kendin mi yapmak istiyorsun sifirdan ? Yoksa sadece kullanmak mi istiyorsun. RetroPie var mesela ??

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam pencere demek istediğin pencere yöneticisi mi yoksa x window system mi?

x window manager çok tüketiyor demişsin de öyle aşırı tüketim yapan birşey değil o. Sende bir yanlışlık vardır veya desktop enviroment ile windowing system i karıştırıyorsun.

Terminalden yapabileceklerinin sınırı vardır, gui tarzı işlemler için mecburen xdm gibi bi display manager kullanmak zorundasın.

https://apps.ubuntu.com/cat/applications/xdm/

https://en.wikipedia.org/wiki/XDM_(display_manager)

https://en.wikipedia.org/wiki/X_Window_System

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviEkran
    MaviEkran's avatar
    Erkek

X'siz EGL kütüphanesi ile bir şeyler çizdirebilirsin. Şöyle kaynaklar var (https://benosteen.wordpress.com/2012/04/27/using-opengl-es-2-0-on-the-raspberry-pi-without-x-windows/)

Veya TTY üzerinden framebuffer ile yine görsel elde edebilirsin. TTY- Framebuffer ile konsoldan video açtığımı hatırlıyorum. (mplayer ile)

X'siz çok uğraşırsın diye düşünüyorum. Ben böyle bir yola giriyor olsam, temel X kütüphanelerini kullanırdım. Pencere yöneticisi,vs hiç bir şey olmadan uygulamamı X üzerinde fullscreen başlatırdım. Böylece daha insancıl kütüphanelerle çalışırsın.

Not olarak, android de linux çekirdeğinde X'siz görüntü veriyor ama bunun için ayrı bir grafik sistemi oturtmuşlar.

Blue Screen of Death
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

En temizi bir tane TTL-USB converter takıyorsun TX, RX ve GND pinlerine, bootloader mesajları dahil terminal emulatorüyle (windows için putty) görebiliyorsun. 

... ya da ...

ssh serverı etkinleştirip ssh client ile terminal oturumunu kullanıyorsun.

Olaylara karışmayın!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    telekom
    telekom's avatar
    Erkek

Pek anlamamis olabilirim ama

1-) raspi'yi monitore takip terminalden kullan, monitor yoksa ssh ile baglanip terminalden kullan.

2-) terminalden python kullanarak ledler ile mors alfabesi ve trafik isigi muhabbetini yapmistim sorun buna benzer bir seyse evet yapilabiliyor.

vatandaşa kafam girsin!..
Toplam Hit: 1911 Toplam Mesaj: 13
raspberry pi raspi