folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder RAW Ve Bad Sector'lü Hardiskten Verilerimi Kurtarmam Gerekir

RAW Ve Bad Sector'lü Hardiskten Verilerimi Kurtarmam Gerekir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emir_mashadov
    emir_mashadov's avatar
    Erkek

Merhabalar,

WD My Cloud Mirror kullanıyorum. 12 TB fakat yedekli olduğu için 6 TB olarak kullanıyorum. Bir süre önce çalışmadığını farkettim ve diskleri söküp bilgisayara taktım. 2 diskin aynı anda raw olduğunu görüntüledim. Disk Genius programı ile diskin içerisinde yer alan dosyaları görüntüleyebiliyorum. Bende bir hardiski formatlayıp diğer hardiske dosyaları aktarmaya başladım. 5.5 TB büyüklüğünde veri olduğu için aktarım biraz yavaş gerçekleşiyordu ve sıcaktan olsa gerek bir süre sonra diskin kapandığını farkettim. Şimdi diskteki dosyalara ulaşamıyorum. Raw olarak görünüyor ve bad sector oluşmuş. Veriler benim için çok önemli kurtarmam gerekir. Birçok kurtarma programı biliyorum. Herkes birşeyler öneriyor. Çok sağlam bir yönteme veya desteğe ihtiyacım var. Elimde formatlanmış bir disk ve içindeki verilere ulaşamadığım bad sectorlu raw bir disk var. Bu iki diskten verilerimi sağlam bir şekilde almam gerekir. 

// Disklerim WD kırmızı diskler. Birde birçok kurtarma şirketi mevcut fakat güvenemedim. Çünki hem fiyat hemde işlem ile ilgili net bir bilgi alamadım kendilerinden. 

[ #emir_mashadov ] - ...|...Yorumsuz...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Böyle bir durumla karşılamadığım için direkt olarak yönlendirme yapamayacağım. Senin durumunda olsam öncellikle HDD lerin Klonunu almaya bakardım ne olur ne olmaz diye. Sector sector sıralı bir şekilde alan programlar vardı ama hiç araştırmadım. Burdan birisi tavsiyede bulunabilir belki.

Formatladığın ve üzerine veri yazdığın diskten tam anlamıyla bir kurtarma edinemezsin. Ne kadar veri yazdığna bağlı olarak o kadar veri kaybı oluşmuştur.

İlk olarak Recovery yapmaktansa RAW formatına dönüşmüş HDD yi düzeltme denenebilirdi ama biraz geç kalınmış. Bad sector olduğuna eminsen oda tam sonuç vermeyebilir. Şu aşamada chkdsk yap derdim ama riskli. Yapacaksan son aşamada yap.

Benim için veriler çok önemliyse, emin olmadan o bad sectorlü HDD ye dokunmazdım. Düşük boyutlu bir hdd yi Raw formatına çevirir olası senaryoları ya da olabilecek senaryoları dener; doğru programı, doğru yöntemi bulduğumda uygulamaya geçerdim. Hiçbirini yapamıyorsam Firmaları araştırırdım. 

Son olarak : HDD ısınmayla ilgili fan kullan. 

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

Eğer çok önemliyse bence daha fazla zorlaştırmadan veri kurtarma firmalarını araştır

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    emir_mashadov bunu yazdı

Merhabalar,

WD My Cloud Mirror kullanıyorum. 12 TB fakat yedekli olduğu için 6 TB olarak kullanıyorum. Bir süre önce çalışmadığını farkettim ve diskleri söküp bilgisayara taktım. 2 diskin aynı anda raw olduğunu görüntüledim. Disk Genius programı ile diskin içerisinde yer alan dosyaları görüntüleyebiliyorum. Bende bir hardiski formatlayıp diğer hardiske dosyaları aktarmaya başladım. 5.5 TB büyüklüğünde veri olduğu için aktarım biraz yavaş gerçekleşiyordu ve sıcaktan olsa gerek bir süre sonra diskin kapandığını farkettim. Şimdi diskteki dosyalara ulaşamıyorum. Raw olarak görünüyor ve bad sector oluşmuş. Veriler benim için çok önemli kurtarmam gerekir. Birçok kurtarma programı biliyorum. Herkes birşeyler öneriyor. Çok sağlam bir yönteme veya desteğe ihtiyacım var. Elimde formatlanmış bir disk ve içindeki verilere ulaşamadığım bad sectorlu raw bir disk var. Bu iki diskten verilerimi sağlam bir şekilde almam gerekir. 

// Disklerim WD kırmızı diskler. Birde birçok kurtarma şirketi mevcut fakat güvenemedim. Çünki hem fiyat hemde işlem ile ilgili net bir bilgi alamadım kendilerinden. 

Hocam bu olay bir hack mevzusu sonucu oldu, etkilenen bazi My Book cihazlar (internete bagli olanlar) uzaktan resetlendi ve veriler uctu.

WD bu konu hakkinda bilgilendirme yapti, sorun yasayanlara ucretsiz veri kurtarma hizmeti verecekler, direkt onlara ulasmani tavsiye ederim, kendi basina disklere dokunma eger verilerin cok onemliyse, gordugum kadariyla tekini ucurmussun, keske hic ellemeseydin.

Ilgili haber:

https://arstechnica.com/gadgets/2021/06/mass-data-wipe-in-my-book-devices-prompts-warning-from-western-digital/

WD Aciklamasi:

https://community.wd.com/t/important-announcement-about-your-wd-my-book-live-product-wdc-21008/268147

Senin cihaz buralarda belirtilen modeller kapsaminda mi bir kontrol et.

Ehl-i Byte
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emir_mashadov
    emir_mashadov's avatar
    Erkek

Çözüm sunabilecek yok mu? Önemli bir durum... Kurtarma firmaları çok fazla para istiyorlar. 

[ #emir_mashadov ] - ...|...Yorumsuz...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    emir_mashadov bunu yazdı

Çözüm sunabilecek yok mu? Önemli bir durum... Kurtarma firmaları çok fazla para istiyorlar. 

Bir ustteki mesaji okumadin mi??

WD kendisi ucretsiz veri kurtarma hizmeti veriyor eger belirtilen model bir cihaz kullaniyorsan.

Ehl-i Byte
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DeTr
    DeTr's avatar
    Erkek

hazır konusu açılmışken sorayım hdd içi açılınca çöpmü oluyor ? benimde bir diskim var evde  bozulunca  (bad sectör vardı) açtım  meraktan sonra kapatıp bir yere kaldırdım   

Kelimeler Kanatır !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    engin01288
    engin01288's avatar
    Erkek

Bende sorayım. 8 TB disk var. Nas da kullanılıyor. Bunlar raw disk ve diski görmüyor.  PC ye bağladım raw olarak görüyor. Easus ile denedim baya data buldu gerçi belli süre sonra yarıda kapandı ama şöyle bir durum var resimler bozuk görünüyor yarısı var yarısı yok yada komple bozuk. Bunları düzeltmenin bir yolu varmıdır.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

abı kurban olayım chkdsk  önerıp durmayın, bı yarrama yaradıgını da görmedım cıddı problemlerde ıyıce çöp edıyor dıskı.

Kurtlar tasma takmaz....
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

@engin01288 @emir_mashadov

Bununla deneyin https://www.r-studio.com/

Kurtlar tasma takmaz....
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    djxeon
    djxeon's avatar
    Erkek

hocam geçmiş olsun bence geç olmadan veri kurtarma merkezi ile iletişime geçmende yarar var aynı benzer bir olayı ben yaşadım hdd hala veri kurtatma merkezinde 

https://www.pitsverikurtarma.com.tr/ buraya gönderdim hdd yi inceliyorlar hala

yok amk imzam