folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Resim Saklama [Beyin Fırtınası]

Resim Saklama [Beyin Fırtınası]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selamlar,

Şimdi bir projemiz için yeniden hatta sıfırdan başlıyorum her şeye, daha önce yapan arkadaş çekildi aradan ve kodunu kullanmamamızı istiyor, gerçi db sini ben tasarlamıştım ama neyse..

Sorum şu, kullanıcılar mobil uygulamalarla resim yükleyecekler. Ben bu resimlerin kalitesini ve boyutunu düşürerek atıyorum 200-300 kb lik dosyalar haline getirerek sunucu tarafında saklamak istiyorum. Bu resimleri de web üzerinden bazı kullanıcılara göstermek istiyorum.

Proje tutarsa resim sayısı fazlalaşacak haliyle.. O yüzden şimdiden efektif bir çözüm bulayım derdindeyim.

Eski arkadaş base64 e çevirip o şekilde db ye kaydediyor. Ancak bu yöntem db yi çok şişirecektir diye düşünüyorum.. Bir de blob data şeklinde saklamak var tabi. Ve son olarak direk dosya şeklinde sunucuda barındırma. Tabi geri dönüşte sanal bir path üzerinden ya da byte array e çevirip kullanıcıya vereceğim.. 

Veritabanı olarak mysql ya da mssql kullanmayı düşünüyorum. Şuan amazon aws den alınmış bir windows server 2012 im var. WCF servisini oraya yazacağım, nosql i henüz düşünmüyorum ama o da olabilir bilemiyorum henüz.. Ama join ler çok olacağı için rdbms daha mantıklı geliyor.

Ben webci değilim o yüzden böyle projeler pek yapmıyorum.. Biraz araştırayım dedim her kafadan bir ses çıkmış :) Ama gördüğüm kadarıyla genel kanı; sql server ın diskte yer kaplamaktan daha pahalı olduğu.

Bir de şöyle bir şey aklıma geldi, api ile dropbox tarzı yerlere de resimleri gönderebilirim ama pek hoş olmaz en azından profesyonel olmaz.

Bu konu hakkında özellikle dene yapmış, daha önce araştırma yapmış arkadaşlar fikirlerini sunarsa sevinirim. Yoksa ben de biliyorum şunu yap bunu yap demeyi :) Yani yapılacak şeyin en mantıklı iş olmasını gözönüne alıyorum.

unbalanced tarafından 21/Ağu/15 00:07 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

şimdi alternatifleri değerlendirmek lazım hocam

sql kısmında byte array - base64 vs şeklinde blob data olarak sakladın ihtiyaçların neler 

mysql mssql vs seçim yaptığın db için ekstra yük demek sql e eklediğin görsel sayısı ve trafik arttığı zaman sql şişecek ve sıkıntıya düşmene neden olacak.

2. alternatif görseli sunucuya yüklemek;

Bu noktada ihtiyacın ne olacak dosya alanı ve trafik ihtiyacın olacak.

Ben sql e resim saklama olayını sadece çok görsel olmayan bi kaç projemde kullandım.Bu işlemin geri dönüş hızı sunucu donanımı ile değişiklik göstermekte.Senin projeni ben yapıo olsam direk sunucuda barındırıp o şekilde kullanırım hatta geleceğe yönelik şişmeleri ve kullanıcı memnuniyetini artırmak istiyosan cdn hosting kullanarak daha saglıklı hizmet sunarsın

ZzZzZzZ...!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

şimdilik hostin v.s. çok önemli değil hocam, sadece yapıyı düzgün kurma derdindeyim ...

db nin şişeceğini biliyorum aslında, ve resimlerin de bir süre db de tutulacağı gerçeği var.. bana mantıklı gelen de harici olarak tutmak ama belki bilmediğim daha farklı sonuçlar alabileceğim yöntemler olabilir diye düşündüm.. Dediğim gibi webci değilim o yüzden çok da alernatifleri bilmiyorum.. Sadece mantıklı düşününce bi kaç sonuç çıkıyor.

Facebook, instagram gibi uygulamalar milyonlarca resim saklıyorlar, biraz bunları araştırmak lazım aslında.. bunların nosql kullandığını biliyorum ama resimleri nasıl saklıyorlar ona bakmadım 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

cdn image hosting anahtar kelimen hocam 

ayrıca tavsiyem db de tutmaman ilk etapta en ucuz yoldan vps alıp sub domaine yönlendirip sistemi bu şekilde kurman ilerleyen dönemlerde makinayı yükseltmen değiştirmen cdn geçişin daha kolay olur db de saklayıp sonradan geçiş yapman demek sana ekstra işçilik ekstra zaman ve projede revizasyon yapman demek 

trooper tarafından 21/Ağu/15 00:23 tarihinde düzenlenmiştir

ZzZzZzZ...!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    trooper bunu yazdı

hocam bu da sonuçta dropbox gibi bir dosya servisi, belki biraz daha özelleşmiş ama ben hepsini bi arada tutmaktan yanayım.. İşler biraz devlet işine kayıyor, yani belki bizim sunucumuzda bile verilerin tutulmamasını isteyecekler. O yüzden harici bir servis kullanmayı şimdilik düşünmüyorum. 

Ama amazon un bu tarz bir cloud hizmeti var, acaba aws ile entegreli çalışıyorsa o tarz bir şeyler olabilir bakmak lazım

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo
    trooper bunu yazdı

+1

bir de nosql falan hiç düşünme

daha önce denedin mi bilmiyorum da gerçek verinin 7-8 katı yer kaplıo db'de

iğrenç

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

http://stackoverflow.com/questions/3748/storing-images-in-db-yea-or-nay

böyle bişi buldum hocam

black implies white, self implies other, life implies death.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    Daft bunu yazdı
    trooper bunu yazdı

+1

iğrenç

hocam ben ileri seviye veritabanı sistemleri dersi aldım :) tüm popüler nosql çözümlerince projeler geliştirdik ve ben çok sevdim ama kendi projelerimde kullanmıyorum... Yoksa doğru bir optimizasyonla güzel sonuçlar elde edersin. 7-8 kat veri kaplama olayını hiç duymadım :) sonuçta metin tabanlı bir imkan var, o kadar olmaması lazım..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    nurulmac11 bunu yazdı

konuyu açmadan önce küçük bir araştırma yaptım hocam, buraya da baktım zaten .. pek tatmin etmediği için konu açayım dedim

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı
    trooper bunu yazdı

hocam bu da sonuçta dropbox gibi bir dosya servisi, belki biraz daha özelleşmiş ama ben hepsini bi arada tutmaktan yanayım.. İşler biraz devlet işine kayıyor, yani belki bizim sunucumuzda bile verilerin tutulmamasını isteyecekler. O yüzden harici bir servis kullanmayı şimdilik düşünmüyorum. 

Ama amazon un bu tarz bir cloud hizmeti var, acaba aws ile entegreli çalışıyorsa o tarz bir şeyler olabilir bakmak lazım

hocam şimdi projenin teknik alt yapısını bilmeden afaki konuşuyorum ama devlet işi diyosunda belediyelerde var olan bilgi işlemciler network kurmaktan aciz ama başka kurumlarsa potansiyel kitlen o zaman değişir ama tavsiyem sub domain üzerinden vps barındırarak başlamak daha mantıklı geliyor

ZzZzZzZ...!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo
    unbalanced bunu yazdı
    Daft bunu yazdı
    trooper bunu yazdı

+1

iğrenç

hocam ben ileri seviye veritabanı sistemleri dersi aldım :) tüm popüler nosql çözümlerince projeler geliştirdik ve ben çok sevdim ama kendi projelerimde kullanmıyorum... Yoksa doğru bir optimizasyonla güzel sonuçlar elde edersin. 7-8 kat veri kaplama olayını hiç duymadım :) sonuçta metin tabanlı bir imkan var, o kadar olmaması lazım..

ben ders mers almadım

gözlemlediğim şeyi söylüyorum

json datayı, nosql veritabanına yükledim (bak bu da text)

20 mb data db'de 160 mb tuttu

üstelik db'den veri silsen dahi "reclaim free space" diye bi olay yok

kendin compact ediyorsun

tabi bu da ilerde performans sorunlarına yol açabilir diye düşünüyorum?

https://owncloud.org/

hazır bi çözümle ilerlemeye izin var mı?

Toplam Hit: 2859 Toplam Mesaj: 28
resim saklama